Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

20 dolców, czyli standard 10x taniej jak standard XD

Na stacjach też nie opłacało się lać więcej jak za 2 dychy bo co drugi dzień cena w dół. A i flacje wyliczają miesiąc do miesiąca z odstępem roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kaiketsu napisał:

NATOMIAST!

Uważam, że jest realna szansa, że gdy WIBOR poleci tak wysoko, by lokaty znów się opłacały - część ludzi będzie chciała sprzedać mieszkania.

Mieszkanie ma niską rentowność. 4% zaledwie gdy masz wynajmujących cały rok!

Jest bardzo mała szansa, że stopy procentowe podniosą wysoko bez powodu. Jeśli już to po to aby powstrzymać inflację (choć wpływ stóp na inflację to bardziej złożony temat), jeśli będzie wysoka inflacja to lokata na 4-5% to dalej żadna inwestycja. Do tego obecny czy przyszły rząd nie bardzo sobie może pozwolić na wycofywanie pieniędzy z rynku i stratę kasy z podatków. 

 

Do rentowności mieszkań nie wliczasz wzrostu ceny w wyniku inflacji. W porównaniu np. z lokatą na 10 lat to mieszkanie wypada zwykle lepiej nawet jeśli weźmiesz pod uwagę sam wzrost wartości bez najmu. Moje pierwsze mieszkanie kupione dekadę temu za 240k jest obecne warte 400-430k (3 lata temu sąsiad sprzedał identyczny rozkład tylko z gorszą ekspozycją za 370k).

Wynajmuję dopiero od kilku lat za 1464 zł (1600 minus ryczałt 8.5%, ale jakbym miał DG to nie płaciłbym żadnego podatku) więc zysk z wynajmu faktycznie to te 4+% wartości rocznie, ale to się kumuluje ze wzrostem wartości. 

W niektórych miastach ludzie kupują mieszkania i w ogóle nie wynajmują, bo po co kłopot - wystarcza im wzrost cen jako zwrot z inwestycji. Paryż ma na przykład ten problem - dziesiątki tysięcy mieszkań stoją puste, bo właścicielom się ich nawet nie chce wynajmować - i to pomimo tego, że tam jest kataster. 

10 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Myślę, że tych, którzy ugną się pod ciężarem rat i zbankrutują będzie mało i nic ostatecznie to nie zmieni.

Też tak myślę. Osób które biorą kredyty hipoteczne pod kurek nie jest znowu aż tak dużo, a i banki mniej chętnie takich kredytów udzielają. 

Edytowane przez iwanme
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby nikt mi nie narzucił, że nie działam w temacie, to byłem w banku i u dewelopera. Mocno odradzono mi kredyt z wkładem <20%. Jakiś bank udziela kredytu na 15% bez 2x wyższego oprocentowania? Deweloper - ostatnie mieszkanie, na które mnie stać - wieżowiec, piętro powyżej 15, ale okna 2-szybowe, brak reku, tylko klima i wentylacja mechaniczna. Mam dylemat, bo: budynek leży przy głównych ulicach, a 2-szybowe okna nie do końca wytłumią hałas z ulic. Brak balkonu. No i 2 pokoje, a nie 3 przy 60 metrach (trzeci pokój to oddzielenie biura od sypialni i salonu). Pytanie, czy da się tak dłużej wytrzymać, czy takie mieszkanie raczej pod wynajem. Co do pozostałych gotowych inwestycji, to albo parter, albo już nic.

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WebCMRekuperacja w mieszkaniu to rzadkość. Deweloper musi budować budynek klasy "premium", a wtedy cena z metra jest zdecydowanie ponad średnią w mieście. Fajnie, że klimę dostaniesz. Duży plus, zwykle samemu trzeba robić.

Okna możesz wymienić. W takiej klitce za 3-szybkowe z Rw = 45 lub lepiej zapłacisz z 5 tysięcy, jak nie mniej. Nie musisz wszędzie, wystarczy sypialnia albo gabinet. Mi do domu policzyli za 10k PLN, z czego dwa okna z Rw = 45, a ja w projekcie mam ich na pewno więcej niż w 60-metrowej klitce jest.

Brak balkonu = sąsiedzi nie mają balkonu = brak jarania szlugów pod i obok Ciebie, brak przesiadywania i gadania ze znajomymi, dla mnie to raczej zaleta, tylko sprawdź czy deweloper jakąś suszarnię udostępnia bo nie będzie co z praniem zrobić :E

To piętro powyżej 15 brzmi całkiem fajnie, z doświadczenia wiem że naprawdę mniej słychać z takich wysokości z ulicy.

Ja bym poważnie rozważał to mieszkanie, może da się wyodrębnić gabinet z któregoś pomieszczenia.

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A budynek już stoi? Ma założone okna? Bo jak jest w trakcie budowy to nic nie trzeba wymieniać, wystarczy dogadać się z deweloperem i dopłacić do innych. Ja u siebie tak robiłem np z drzwiami wejsciowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, WebCM napisał:

Rezygnować z zakupu nie chcę, bo ma być jeszcze drożej. Niemniej jednak tracę wiarę, że uda się kupić coś do zamieszkania od zaraz w dogodnej lokalizacji i nie za miliony

Spokojnie, 5 sierpnia minie (temat) 2 lata od szukania mieszkania przez ciebie - poczekałeś 2 lata, poczekasz dwa kolejne :E
 

12 godzin temu, WebCM napisał:

Wieszczono kryzys jeszcze przed covidem. Teraz rzekomo jest boom, ale wszystko jedzie na dodruku pieniądza i na kredytach. Czyli mamy bombę z opóźnionym zapłonem.

Nie prawda, w 2020 roku wycofano z banków (na 0% lokatach) rekordową ilość gotówki - 90 mld zł.
Zgadnij na zakup czego poszło większość z 90 mld zł ? :>

Bańka MOŻE łupnie jedynie gdy:
- podniosą stopy procentowe do góry
- albo faktycznie Polaków odstraszą horrendalne ceny mieszkań. Na razie deweloperzy śrubują i sprawdzają gdzie jest sufit, ale karawana nadal jedzie, a ludzie ciągle kupują przy takich cenach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Minciu napisał:

A budynek już stoi? Ma założone okna?

Tak. Wszystko, co rozważam obecnie do zakupu i wprowadzenia się w ciągu kilku miesięcy, już stoi. Druga opcja to kupić coś, co jest w budowie lub jest w planach + remont meliny (czyli zmieścić 2 w 1), jednak nie jest to dla mnie za fajna opcja, ale z punktu inwestycyjnego bardziej korzystna.

Edit: kredyt biorę na zakup + wykończenie pod klucz i z tym drugim ciężko mi oszacować, a trzeba kosztorys

35 minut temu, Kaiketsu napisał:

Brak balkonu = sąsiedzi nie mają balkonu = brak jarania szlugów pod i obok Ciebie, brak przesiadywania i gadania ze znajomymi, dla mnie to raczej zaleta, tylko sprawdź czy deweloper jakąś suszarnię udostępnia bo nie będzie co z praniem zrobić :E

To niewątpliwie zaleta, ale pranie trzeba suszyć w mieszkaniu i nie posiedzisz na balkonie. Coś za coś.

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, WebCM napisał:

Mam dylemat, bo: budynek leży przy głównych ulicach, a 2-szybowe okna nie do końca wytłumią hałas z ulic. Brak balkonu. No i 2 pokoje, a nie 3 przy 60 metrach (trzeci pokój to oddzielenie biura od sypialni i salonu).

To że pakiet szybowy jest dwu szybowy nic nie znaczy. Sam zmieniałem sobie pakiet szybowy ze standardowego 4/16/4 na 44.2/16/8 i jest przepaść w tłumieniu dźwięku.
Liczy się łączna grubość szkła, a nie ilość komór, czy szyb w ilościach sztuk.

43 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Okna możesz wymienić. W takiej klitce za 3-szybkowe z Rw = 0,45 lub lepiej zapłacisz z 5 tysięcy, jak nie mniej. Nie musisz wszędzie, wystarczy sypialnia albo gabinet. Mi do domu policzyli za 10k PLN, z czego dwa okna z Rw = 0,45, a ja w projekcie mam ich na pewno więcej niż w 60-metrowej klitce jest.

Tylko jemu chodziło o hałas. A pakiet standardowy 3-szybowy 4/16/4/16/4 Rw=45 jest do jeszcze lepszej izolacji termicznej, a nie do tłumienia hałasu. Przykład?
4/16/4 - 30 db
4/16/4/16/4 - 32 db - prawie żadna różnica, niby dwa db więcej, ale zdecydowanie za mało aby to coś dało.
44.2/16/8 - 42 db
Oczywiście też można kupić pakiet 3-szybowy, typowy dźwiękoszczelny:
66.2/16/6/16/55.2 - 49 db :E  ale nie pytaj się o cenę, ani o to ile to waży i jakie w ogóle okno to utrzyma bez oberwania się :E

Do tłumienia hałasu najlepiej się sprawdzą ODPOWIEDNIO dobrane pakiety 1 komorowe (2 szyby)
Do izolacji termicznej najlepiej się sprawdzą ODPOWIEDNIO dobrane pakiety 2 komorowe (3 szyby)

Liczy się łączna grubość szkła, a nie ilość komór, czy szyb w ilościach sztuk.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, WebCM napisał:

Rynek wtórny będzie tracił na wartości. Za dużo buduje się nowych. :)

Taaa, jasne: https://dom.trojmiasto.pl/barometr/gdansk/df,2020-05-01,dt,2021-05-01.html

Spojrzyj kilka postów wstecz, tam gdzie był link do artykułu o spowolnieniu u developerów.
Wtórny będzie co najwyżej mniej rósł od pierwotnego. Ale nie czarujmy się, pierwotny będzie ciągną ceny wtórnego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, WebCM napisał:

Edit: kredyt biorę na zakup + wykończenie pod klucz i z tym drugim ciężko mi oszacować, a trzeba kosztorys

Jaki standard? IKEA czy tzw. "przeciętny" o którym często się mówi?

Robisz sam czy ekipą?

Sam, IKEA <1000 PLN/m^2

Sam, "przeciętny" <1500 PLN/m^2

IKEA, ekipa 1000-1500 m^2

 "przeciętny", ekipa 1500-2000 m^2

Proste jak drut. Chyba, że chcesz robić "premium", to mnożysz x2 "przeciętny".

17 minut temu, kanon7 napisał:

ale nie pytaj się o cenę, ani o to ile to waży i jakie w ogóle okno to utrzyma bez oberwania się :E

To nawet nie jest specjalnie drogie, Rw 48 dB kosztuje 2000 zł za okno. Różnica w cenie to kilkaset złotych względem przeciętnego.

 

ps. nie wiem, skąd mi się zero wzięło w Rw, poprawiłem.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka tylko uwaga ode mnie 60m2 3 pokoje to kolejna melina

Serio jak nie musisz pomieści babelków itp nie idz w max klitek z metra...

55-60m2 to idealny metraż do 2 pokoje z aneksem.

 

13 godzin temu, WebCM napisał:

 

Lokalizacja obecnie ma drugorzędne znaczenie, bo teraz każdy ma auto.

mam wręcz  przeciwne zdanie - dore lokalizacje są droższe w zakupie, ale też trzymaja większą wartość.

Do tego mogłem mieć mieszkanie tańsze o 20-30 tysi tylko dojazd autem 1h 2x dziennie vs tramwajem lub rowerem 15 minu  do roboty.

Zgadnij co wybrałem...

 

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kaiketsu napisał:

To nawet nie jest specjalnie drogie, Rw 48 dB kosztuje 2000 zł za okno. Różnica w cenie to kilkaset złotych względem przeciętnego.

ps. nie wiem, skąd mi się zero wzięło w Rw, poprawiłem.

Za sam pakiet szybowy 48 db (sama szyba) bez okna, profili itd. nigdzie nie dostaniesz za 2000 zł. A co dopiero za całe okno :E
Ktoś albo bajki Ci opowiada, albo żeś parametry pomylił, np. 48db zamiast 38 db.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kanon7 napisał:

Za sam pakiet szybowy 48 db (sama szyba) bez okna, profili itd. nigdzie nie dostaniesz za 2000 zł. A co dopiero za całe okno :E
Ktoś albo bajki Ci opowiada, albo żeś parametry pomylił, np. 48db zamiast 38 db.

u46IHDT.png

to jest akurat Rw = 45 dB jeśli dobrze pamiętam. Ile ma kosztować zatem 48 dB według Ciebie?

 

Jak zwykle - przesadzasz z tymi cenami. :> 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kaiketsu napisał:

u46IHDT.png

to jest akurat Rw = 45 dB jeśli dobrze pamiętam. Ile ma kosztować zatem 48 dB według Ciebie?

 

Jak zwykle - przesadzasz z tymi cenami. :> 

Pakiet ww. to masz 44 db z "ubytkiem dużym" (-2;-6). Standardowo mamy (-1;-4) lub (-1;-5)
Więc realnie mamy tutaj pakiet szybowy odpowiedni 1:1 dla 43db (-1;-4).
43db a 48 db to jest duża różnica.

Racja, ten pakiet ww. 8/14/4/14/44.1 - 44db (-2;-5) może być warty 1600 zł brutto (8% montaż), lub 1800 zł brutto (23% bez montażu).
Podkreślam, sam pisałeś dokładnie o 48db - nie ja - więc tego się trzymam.

Ale do pakietu 48 db, to mamy:
- 66.2/16/6/16/44.2  , lub
- 66.2/16/6/16/55.2

Cena ww. pakietów dla szklenia o standardowym wymiarze tj. 1770/1450 to masz kwoty rzędu samej szyby od 2200 zł do 2600 zł w zależności od firmy i regionu zamówienia.
Dokładając że te dwa pakiety 48 db są mega ciężkie i najważniejsze super szerokie:
- 58 mm
- 60 mm
To na "dzień dobry" odpada Ci 95% oferowanych okien na rynku. A te co je obsłużą, to ceny są 2/3 krotnie droższe, od zwykłych modeli.

Nawet ten Twój pakiet ma szerokość 48mm, więc to jest maksymalny pakiet do większości profili dostępnych na rynku, gdzie możesz dawać większe szklenia tj. od 24 mm do 48 mm.
Tylko znajdź która ekipa zamontuje to w oknie, zagwarantuje listwy odpowiednio cienkie i że te listwy będą mieć gdzie je osadzić i utrzymają ten pakiet szybowy :E  przerabiałem to 9/10 firm, to na pana ryzyko, to pan chce dać 48mm do okna co ma max. 48mm - a listwy przy szybowe takie cienkie i zamontowane na "daj boże aby to trzymało" :E 

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jak najbardziej standardowe wymiary. Tak to wygląda w całości:

E9rF28h.png

48 dB powinno być droższe, ale nie sądzę, że aż tyle, co piszesz. Pewnie ze 700zł więcej będzie ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Ja mam jak najbardziej standardowe wymiary. Tak to wygląda w całości:

E9rF28h.png

48 dB powinno być droższe, ale nie sądzę, że aż tyle, co piszesz. Pewnie ze 700zł więcej będzie ;)

Masz trochę mniejszy wymiar = coś parę złotych mniej na cenie.
Pakiet 48 db ma grubość 58 lub 60 mm, więc 95% okien tego nie wsadzisz.
Sprawdź sobie ile kosztują modele okien gdzie można dać szklenie 58/60mm - zawał dostaniesz jak zobaczysz cenę.

Piszę Ci poraz n'ty :E co Ci da nawet Twoje hipotetyczne 700 zł więcej za pakiet 48db, jak nie wsadzisz to do 95% profili na rynku? :> musisz wziąć drogie okna z wyższej półki które mogą mieć szklenie 58/60mm, nie rozumiesz?
Ty cały czas chcesz silnik z ferrari wsadzić do golfa 4 generacji :E

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobną kwestią jest czy warto się zabijać o te 3 dB. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kaiketsu napisał:

Osobną kwestią jest czy warto się zabijać o te 3 dB. ;)

48 db vs 44 db (realne 43 db) - 3 db? matematyka :E
Już nie będę wchodził w dyskusję o zasadności tych "3 db" :E ale zawsze jest różnica w każdym przypadku jeżeli mamy 3 db więcej. I to duża. 
Chyba że w lesie montujesz te szyby - to nie, nie ma sensu ;)

Ilość db w pakiecie zawsze jest zależne od tego ile db mamy za oknem. droga? ekspresówka? autostrada? lotnisko? fabryka? etc.

Ja nie rozważałem nad zasadnością "3 db" a tym że nie da się kupić pakietu, a co dopiero całego okna z 48db za 2k zł :terefere:
Lecz praktycznie to 48 db nie trzeba 99,90% mieszkań i domów.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste, że jest różnica w przypadku skali logarytmicznej, duh. Ja mówię o tym, że to jest na dobrą sprawę tylko zabezpieczenie przed kosiarką i grillem sumsiada, ew. impresssskami. Osobiście chcę cisnąć 48 albo nawet 51 dB, by mieć to totalnie w dupie w sypialni, ale jeśli spotkam potężne problemy w zapewnieniu tych ostatnich 3 dB, to zejdę z oczekiwań.

 

Co do całego okna to się nie wypowiem bo nie mam jeszcze wielu ofert.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już mamy specjalistów:

Da się łatwo wymienić samą szybę w oknie które już mam zamontowane w pokoju? Na taką żeby było ciszej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam proces wymiany nie jest skomplikowany. Wywalasz listwy przyszybowe, wyciągasz szybę i wsadzasz nowy pakiet, zakładasz listwy. Dla montażysty/serwisanta to kwestia kilku minut. Osoba nieobcykana może mieć problem z listwami, bo to jednak metoda 'nic na siłę, wszystko młotkiem'.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kaktuch napisał:

Jak już mamy specjalistów:

Da się łatwo wymienić samą szybę w oknie które już mam zamontowane w pokoju? Na taką żeby było ciszej?

Jak będziesz to sam robił, to polecam chodnik na dole czymś odgrodzić od ruchu pieszych i dać tabliczkę uwaga spadające szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby aż tak spierdolić akcję wymiany szyby, to trzeba naprawdę się postarać. Przed wypadnięciem szyby na zewnątrz, będą zabezpieczać listwy zewnętrzne, które są niedemontowalne. Najwyżej se na nogi spierdoli. Albo łeb. Dlatego: https://allegro.pl/oferta/przyssawka-do-szyb-2x-uchwyt-szkla-glazury-plytek-9675103152

Plus protip: można zrobić to na otwartym oknie.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ufałbym przyssawce za 5 dyszek :) 

Cytat

Jakość wykonania dobra, ale niestety przyssawki puszczają i się same odklejają od płytek. Kafelkuję 60x60 w miarę równe gresowe. Kafle wyciągane z opakowania, więc bez zabrudzeń. Przyssawki za każdym razem przecierane, aby były bez zabrudzeń. Nieraz lekko moczyłem. Niestety odklejają się; nie od razu, ale po kilkudziesięciu sekundach - akurat wtedy gdy podnoszę płytkę po posmarowaniu ściany lub w czasie gruntowania kafli :) Ponieważ zawsze przypinałem 2 sztuki do kafla, to nawet jak odpadła 1, to druga ratowała sytuację przed katastrofą. Ale tak być nie powinno.

Cytat

Uchwyt bardzo mocny, dobrze trzyma, tylko przy odpinaniu pękł jeden klips. Jest mocna sprężyna dlatego trzeba przytrzymać żeby nie uderzało w uchwyt.

Cytat

przyssawka do szyb ok,do plytek ceramicznych beznadziejna probowalem na różnych plytkach na niektórych trzyma niby super lecz spada po kilku sekundach

Cytat

Nie chciałbym stać pod 100 kg płytą zamocowanej na tej przyssawce.Kilka razy potrafiło mi odpuścić płytkę 60*60 więc pózniej starałem się asekuracyjnie podtrzymywać jedną ręką każdą płytkę .Mimo wszystko przyssawka się przydała ułatwiała pracę .

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był tylko przykład potrzebnego narzędzia, pierwszy wynik z google.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...