Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Panele jakoś wydają się drogo. Ojciec robił teraz koniec marca panele Longi, falownik Huawei 5.6 kWp za 24k netto - montaż na dość wysokim domu z dachówką ceramiczną z jakimiś gwarancjami 20 lat na panele/falownik, 10 lat na montaż i ubezpieczeniem. 

Ja robiłem pod koniec zeszłego roku  8 kWp Jinko + SolarEdge + optymalizacja (Bo na 3 strony) to wyszło 28.500 bez vatu. Też mam chyba 15 lat gwarancji na falownik/panele i 12 lat na montaż. 

Najlepiej weź parę  firm i poproś o wycenę bo przedział jest duży a 3-3.5 kWp to przecież bardzo mała instalacja. 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

PV nie służą już do obniżania kosztów ogrzewania. To niezależna inwestycja typu wkładasz X zł na start, wyciągasz Y zł co miesiąc, do zwrotu. Traktuj to w kategorii np. koparki kryptowalut czy czegoś podobnego.

Ich opłacalność jest niska (potrzebujesz ok. 10 lat, by wyjść na zero nawet po obecnych cenach RDN - lepiej rozważyć "dziesięciolatkę" w obligach). Tym bardziej, że cena, jaką Ci podali za instalację jest wysoka. 7k za 1kwp? nieeeeeeeeeee. 4-5 max i to brutto.

 

41 minut temu, beniek napisał:

d )Ogrzewanie podłogowe wodne w całym domu wraz z szafką, rozdzielaczami z rotomerami i pompą ciepła monoblok o mocy 7 KW z zasobnikiem c.w.u. 200 L Panasonic

lub innego producenta w zależności od dostępności.

21 970,00 zł netto

Z tego, co wiem, to żebyś mógł skorzystać z programu "moje ciepło" (30% dopłaty do PC, również po fakcie), to musisz mieć fakturę na swoje nazwisko. Więc załatw to z deweloperem, jeśli wybierzesz tę opcję. Cenowo jest najbardziej atrakcyjna. Jeśli chcą 10k za podłogówkę, to za PC z zasobnikiem masz "tylko" 12k dopłaty, a to jest cena jak za najtańsze gówno no-name z Chin. jeśli masz w tej cenie prawilnego Panasonica, a nie chińczyka ze sprężarką Panasonic bez serwisu w Polsce, to bierz.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła od dewelopera plus panele to przymusowe rozeznanie się w temacie zasad dotacji. 

Na pewno osobne papiery muszą na to być. I najlepiej nie za DOPŁATĘ a za cenę całkowita. 

Musi też być konkretnie na FV co, do czego i dla kogo. Np jak rozliczasz się z żoną to na dwie osoby. Jak sprzedajesz dom i masz zysk to faktury rozliczasz na dwoje. Zyski ze sprzedaży liczą pół na pół. Ale faktury imienne na jedną osobę liczą na jedną osobę. Więc trzeba wszystko brać na pół.

Wydaje mi się, że najlepiej kupić panel i pompę we własnym zakresie. Z lokalnym serwisem i długa gwarancja.

Jak masz bliźniaka to na jakie strony masz dach. Jak zacienienie. Dach Twój to połówka. Nie możesz wrzucić paneli po stronie somsiada. Jeśli nie ma u ciebie grama cienia i cały dach masz na jedną stronę to możesz montować zwykły falownik. Jak pół na pół np wschód zachód to lipa i trzeba mikrokonwertery. Optymalizatory EDGE wymagają do poprawnego podziału w takim przypadku większej ilości paneli na stronę. Nie pamiętam już ile, ale coś w stylu 8+8. Ponizej 4KWp chyba jest bieda. 

 

 

Wybierz SolarEdge, jeśli: 

Zależy Ci na wyłączniku bezpieczeństwa oraz monitoringu

Występuje zacienienie, ale nie jest bardzo rozległe (zawsze musi być 6 niezacienionych modułów w szeregu)

Masz instalację na maksymalnie dwóch płaszczyznach

2 godziny temu, iwanme napisał:

Ja robiłem pod koniec zeszłego roku  8 kWp Jinko + SolarEdge + optymalizacja (Bo na 3 strony) to wyszło 28.500 bez vatu. Też mam chyba 15 lat gwarancji na falownik/panele i 12 lat na montaż. 

I to jest właśnie chory rynek fotowoltaiki. Byle wcisnąć w opor XD

Jak masz zrobione te 8 paneli a nawet niech będzie 6 minimum na dwie strony maksimum ? Oczywiście jak 6szt to nigdy miejscowo nie zacienione? 

Brzmi trochę jak dzieło magika.

Mi też chcieli to wcisnąć w układzie 2+7.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przede wszystkim jednak zwrócił uwagę na bardzo tanią PC, teraz ceny są kosmiczne (nawet NEW TIMES podrożała do 16k z 11k; Gree z 10 do 14k, SPRSUN z 10k do 17k) z uwagi na to, że EU rzuciła się na PC.

12k za Panasonic to jak darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Ja bym przede wszystkim jednak zwrócił uwagę na bardzo tanią PC, teraz ceny są kosmiczne (nawet NEW TIMES podrożała do 16k z 11k; Gree z 10 do 14k, SPRSUN z 10k do 17k) z uwagi na to, że EU rzuciła się na PC.

12k za Panasonic to jak darmo.

Jutro będę dzwonił czy nie pomylili się w tej dopłacie. Dopytam się też o konkretne info co do modelu. Jedna strona dachu jest idealnie na południe (z tego co pamiętam to była chyba najlepsza opcja dla fotowoltaiki). Zadzwonię też do "alternatywnej" firmy która instalowała u moich znajomych foto i są zadowoleni. Deweloper już trochę tych domków postawił więc nie powinno być z wyceną :) Oferowana moc od dewelopera wydaje mi się mega słaba w stosunku co do ceny :/  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, beniek napisał:

Oferowana moc od dewelopera wydaje mi się mega słaba w stosunku co do ceny :/  

Jeśli chodzi o PV to oferta słabiutka. Ale na PC super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, beniek napisał:

Jutro będę dzwonił czy nie pomylili się w tej dopłacie. Dopytam się też o konkretne info co do modelu. Jedna strona dachu jest idealnie na południe (z tego co pamiętam to była chyba najlepsza opcja dla fotowoltaiki). Zadzwonię też do "alternatywnej" firmy która instalowała u moich znajomych foto i są zadowoleni. Deweloper już trochę tych domków postawił więc nie powinno być z wyceną :) Oferowana moc od dewelopera wydaje mi się mega słaba w stosunku co do ceny :/  

Jak południe bez. Ocenia to falownik bez optymlizatorow czy mikrokonwerterami starczy. Ale cena kiepska. Najlepiej montera lokalnego odszukać, bo firmy z pośrednikami to straszne krocie prowizji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 godzin temu, Minciu napisał:

I to jest właśnie chory rynek fotowoltaiki. Byle wcisnąć w opor XD

Jak masz zrobione te 8 paneli a nawet niech będzie 6 minimum na dwie strony maksimum ? Oczywiście jak 6szt to nigdy miejscowo nie zacienione? 

Brzmi trochę jak dzieło magika.

Mi też chcieli to wcisnąć w układzie 2+7.

Mam dach czterospadowy i właściwie nie było innej możliwości. Na 5 różnych firm wszystkie przedstawiały właściwie identyczne projekty na SE lub Huawei z optymalizacją  (no jedna zrobiła na tylko dwie strony, ale wtedy wystające lekko poza obrys dachu).  Na prostszym rozwiązaniu  mieściło się maks 6kWp, a chciałem 8 z możliwością rozbudowy. 

 

15 godzin temu, Minciu napisał:

Jak pół na pół np wschód zachód to lipa i trzeba mikrokonwertery. Optymalizatory EDGE wymagają do poprawnego podziału w takim przypadku większej ilości paneli na stronę. Nie pamiętam już ile, ale coś w stylu 8+8. Ponizej 4KWp chyba jest bieda. 

To już chyba nie do końca aktualne - we współczesnych optymalizatorach SE podaje jedynie minimalne długości całego łańcucha, najmniejszy wymaga chyba 13 sztuk.  Nic nie ma o liczbie paneli na stronę. 

Huawei są chyba jeszcze bardziej elastyczne i wymagają minimum 4 na łańcuch i tyle. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, beniek napisał:

Macie jakieś opinie ?

Tak, cena to 18-20k, jeśli dają za 10-12k to jak za darmo.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Kaiketsu napisał:

PV nie służą już do obniżania kosztów ogrzewania.

Samo nie - ALE .. ;)

Mam instalację na dachu o mocy około 6.5kWp i obecnie mam tyle nadwyżek prądu ( za które mi nikt nie zwróci, jeśli ich nie wykorzystam w ciągu 12 miesięcy ) że w sezonie jesienno -zimowym dogrzewam sobie chałupę z klimatyzacji ( mam z funkcją grzania ) a to mocno widać w rachunku za gaz. Jest niższy niż ten, kiedy nie dogrzewałem pomieszczeń klimatyzacją.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BladyPL Skoro nadwyżki, to masz stare zasady - net-metering ;) Wtedy to się super opłacało.

Teraz jest tylko netbilling możliwy, tam nie ma nadwyżek tylko wszystko sprzedajesz po cenie RDN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kaiketsu napisał:

@BladyPL Skoro nadwyżki, to masz stare zasady - net-metering ;) Wtedy to się super opłacało.

Teraz jest tylko netbilling możliwy, tam nie ma nadwyżek tylko wszystko sprzedajesz po cenie RDN.

Owszem, ale nawet jeśli przyjąć, że nie magazynujesz, ale sprzedajesz, to nadal masz możliwość "coś" wprowadzić do sieci, aby później to kompensować w kosztach prądu i dogrzewania prądem - czego z całą pewnością nie można powiedzieć o sieci gazowej ;) Ale i każdej innej w zasadzie też. Dlatego PV nawet w obecnym kształcie pomaga obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń o ile to zainstalowane w domu jest oparte na prądzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja bym się upierał, że pomaga mniej więcej tak, jak koparka krypto, o ile po sprzedaniu urobku opłacisz z niego prąd, czy nawet lokata, z której rachunki potem płacisz ;)

Chyba, że autokonsumpcję masz na myśli, ale ona akurat zimą (kiedy masz największe potrzeby dla ogrzewania) produkcja jest nędzna. Coś tam oczywiście wpadnie, nie przeczę.

 

ps. też planuję dogrzewać klimą tak do 5 stopni, bo wtedy jest COP = 4 i się opłaca ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kaiketsu napisał:

Ja bym się upierał, że pomaga mniej więcej tak, jak koparka krypto, o ile po sprzedaniu urobku opłacisz z niego prąd, czy nawet lokata, z której rachunki potem płacisz ;) Chyba, że autokonsumpcję masz na myśli, ale ona akurat zimą (kiedy masz największe potrzeby dla ogrzewania) produkcja jest nędzna. Coś tam oczywiście wpadnie, nie przeczę.

Nie do końca, bo obecnie bodajże koszty kopania przewyższają zysk na urobku ;) a takie PV nawet zimą coś tam produkuje i jesteś "na plus". U mnie styczeń i luty br to było coś około 220kWh miesięcznie a marzec miałbym grzany 100% za darmo, bo produkcja > 700kWh.  Nie wszystko byłem w stanie na bieżąco odebrać w domu, więc szło sporo do sieci a jeśli by w tym czasie działała klima, to miałbym te średnio 200kWh 'za darmo" wzięte na autokonsumpcję.  A w zimie pewnie mógłbym część rachunku opłacać z subkonta, na które trafiały pieniądze ze sprzedawanych w okresie marzec - maks listopad nadwyżek. 

Nie namawiam na inwestycję w PV ale podpowiadam jak można sobie poprawić komfort życia. Dodatkowo w lecie mam klimatyzację praktycznie "za darmo" - czyli bez nakładów na energię, bo jeśli jest potrzebna klima to znaczy, że słońce świeci. A jak świeci słońce, to pracują panele - najczęściej z mocą wyższą niż zapotrzebowanie na energię generowane przez jednostkę od klimy.

Owszem, można się bawić w lokaty, ale te wymagają choć minimum wysiłku, żonglowania pieniędzmi aby wybrać najlepszą opcję na dany moment a pv na dachu to mam i zapominam, nie muszę nic robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, BladyPL napisał:

na dachu to mam i zapominam, nie muszę nic robić.

Tutaj warto jednak dodać, że lokatę czy obliga możesz zlikwidować przed czasem i odzyskasz 100% wkładu + jakieśtam zyski (chyba, że zrobisz to tak wcześnie, że kary zjedzą zyski).

Likwidacja PV ... obawiam się, że nie odzyskasz nawet 25% wkładu. Tu cały problem jest. W przypadku PV trzeba wytrwać te X lat (lub XX jeśli po obecnych zasadach) żeby odzyskać kasę włożoną i mieć jakiś profit.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Kaiketsu napisał:

Tutaj warto jednak dodać, że lokatę czy obliga możesz zlikwidować przed czasem i odzyskasz 100% wkładu + jakieśtam zyski (chyba, że zrobisz to tak wcześnie, że kary zjedzą zyski).

Likwidacja PV ... obawiam się, że nie odzyskasz nawet 25% wkładu. Tu cały problem jest. W przypadku PV trzeba wytrwać te X lat (lub XX jeśli po obecnych zasadach) żeby odzyskać kasę włożoną i mieć jakiś profit.

Idąc tym trybem to najlepiej pieniądze trzymać w skarpecie, bo zawsze jest do nich dostęp. Wtedy dużo tracimy, ale teoretycznie mamy nadal tyle samo w odniesieniu do kwoty ;) Bądźmy poważni - jak ktoś świeci gołą pupą i dla niego inwestycja rzędu 20k PLN jest problemem na miarę być albo nie być, to nie jest "klient" na ten wątek i jakiekolwiek inwestycje ;) Z lokaty na 20k nie wyżyjesz, może w najlepszym razie wystarczy na zakupy spożywcze na jeden dzień z odsetek. Jakakolwiek lokata, za wyjątkiem tych a'la Morawieckie, nie mówiąc już o rachunkach oszczędnościowych, jakich Polacy mają statystycznie najwięcej, jest oprocentowana na ułamek wartości realnej inflacji (realny wskaźnik wzrostu cen artykułów pierwszej potrzeby typu spożywka, chemia gospodarcza, energia, paliwa ), która jest co najmniej 2x wyższa niż to 15.9%. Czyli nadal tracisz pieniądze złudnie ciesząc się, że odrobiłeś inflację. Owszem, część, ale nie całą.

Poczekajmy do nowych stawek za prąd w 2023. Przy obecnych kontaktach towarowych na rynku energii, gdzie za 1MWh trzeba było zapłacić ponad 1200 PLN https://www.money.pl/gospodarka/rekord-cen-na-gieldzie-energii-oto-glowne-powody-6787052720724512a.html to się okaże, że inwestycja w produkcję prądu była i będzie całkiem niezłym pomysłem a wysokość rachunków powinna być na tyle duża ( już teraz prezes URE twierdzi, że te wzrosną o co najmniej 50% do 70%  https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ceny-pradu-2023-prezes-ure-o-podwyzkach-5712427 ) że oszczędność na rachunku za energię dzięki PV będzie dużo wyższa, niż zwrot z lokaty - nawet tej a'la Morawieckie. A mówił to jak cena kontraktu na 1MWH była na poziomie 1000PLN, a obecnie - sprawdziłem przed chwilą - ceny oscylują już średnio w okolicy 1300 PLN.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, BladyPL napisał:

Idąc tym trybem to najlepiej pieniądze trzymać w skarpecie,

No nie, bo na tym się traci, a na inwestycji - teoretycznie - powinno się zyskać ;)

 

1 minutę temu, BladyPL napisał:

Bądźmy poważni - jak ktoś świeci gołą pupą i dla niego inwestycja rzędu 20k PLN jest problemem na miarę być albo nie być, to nie jest "klient" na ten wątek i jakiekolwiek inwestycje

Tylko czy kwota ma znaczenie? Czy to będzie 2, 20k czy 2000k - ROI będzie takie samo - mało atrakcyjne ;)

(jeszcze raz podkreślę - że na obecnych zasadach, nie na tych, które Ty masz. Bo te to bym brał w ciemno).

1 minutę temu, BladyPL napisał:

Poczekajmy do nowych stawek za prąd w 2023.

Ale przy netbillingu masz RDN (cenę Rynku Dnia Następnego). To nie jest taryfowane żebyś musiał czekać do nowego roku, a ceny są rekordowe "już dziś" i przy tych rekordowych cenach masz zdaje się 550zł za MWh, czy jakoś tak. Czy będzie więcej? może, ale raczej bym się spodziewał, że ta cena spadnie, bo jednak sytuacja międzynarodowa jest nietypowa i spodziewałbym się raczej normalizacji... chyba, że Ruscy znów nas czymś zaskoczą.

3 minuty temu, BladyPL napisał:

Z lokaty na 20k nie wyżyjesz, może w najlepszym razie wystarczy na zakupy spożywcze na jeden dzień z odsetek.

Z instalacji wartej 20k też nie wyżyjesz, masz z niej około 2000zł rocznie obecnie, no, jeśli pominiesz, że żeby mieć te 2k, to musisz najpierw zapłacić 20k ;) Wbrew pozorom nawet gównolokaty dają obecnie przez 10 lat więcej. Zakładając, że byś zamroził oprocentowanie na tym poziomie 6% na 10 lat (nie lubię lokat, więc nie wiem, czy to możliwe), to po 10 latach masz  36 000. Przy PV ciężko powiedzieć, bo nie mam bladego pojęcia, ile będzie kosztował prąd w okresie 2022-2032 w zakresie RDN. Może więcej, może mniej. Licząc tylko stawki dzisiejsze to masz po 10 latch 20 000 zł zysku, falownik do wymiany, robociznę nie do odzyskania i same panele które na wartości tracą, więc sumarycznie może 25k. Ergo, lepsza nawet ta gównolokata. Na obu się nie orobisz, niemniej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Kaiketsu napisał:

Z instalacji wartej 20k też nie wyżyjesz, masz z niej około 2000zł rocznie obecnie

Więcej. Wedle cen energii z 2021-2022 nie zapłacę do ZE co najmniej 3000 PLN. Rachunki roczne były na poziomie 3500-4000 PLN, ale należy odliczyć koszty stałe. Rachunek za ten rok nie powinien być większy niż 500 PLN za opłaty stałe., wiec oszczędność to będzie bliżej 3 a nie 2k. Do tej pory, za pierwsze 6 miesięcy bym już zapłacił 3x560 PLN ( takie miałem prognozy do czerwca a zawsze miałem później dopłatę ) Jeśli ceny będą rosły w 2023 ( a pewnie będą ) to nawet na obecnych zasadach pozwoli to "zarobić" więcej niż 2k rocznie. Tym bardziej, że przy nowych zasadach z wydanych 20k odzyskasz 4000 PLN z dopłaty Czyste Powietrze i z pozostałych 16 000 PLN przy rozliczeniu podatkowym odejdzie kolejne 2700 PLN z ulgi. Sumarycznie realnie wydasz nie 20k ale 13.300.

Lubię się z Tobą czasem pospierać, ale serio, ja inwestycję rzędu 20k w pv traktuję bardziej w kategorii poprawienia komfortu życia i obniżenia miesięcznych rachunków. Pieniądze, oprócz pracy zawodowej, można robić inaczej, oczywiście biorąc na klatę ryzyko. Ciekawostka jeszcze, odnośnie lokat. Na początku czerwca likwidowałem jedną lokatę na 80k PLN i miałem ją przenieść na coś typu lokata a'la Morawieckie, ale nie bardzo chciałem się w to bawić, więc zamieniłem to na USD i przy kursie wymiany ( 1 USD = 4,3004 PLN - kantor Santandera ). Wczoraj sprzedałem po 4.63 czyli teraz mam na tym subkoncie około 86100 PLN. W równo miesiąc wpadło 6000 PLN na czysto. Dzisiaj albo jutro prawdopodobnie to USD odkupię, bo Jaszczomp mimo wszystko podniesie stopy procentowe i będzie ostra interwencja w rynek, żeby zbić kurs. Wtedy kupię i pewnie znowu zarobię.

Edytowane przez BladyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, BladyPL napisał:

Więcej. Wedle cen energii z 2021-2022 nie zapłacę do ZE co najmniej 3000 PLN.

aletymasznetmetering.jpg :E

1 minutę temu, BladyPL napisał:

 ja inwestycję rzędu 20k w pv traktuję bardziej w kategorii poprawienia komfortu życia i obniżenia miesięcznych rachunków.

Ja to rozumiem, ale przepaść między Twoimi warunkami a obecnymi jest... duża. I niekorzystna. Pis chciał zaorać PV w taki sposób, by wprowadzić "agregatora", instytucję pośrednika, która skupuje prąd netto i sprzedaje brutto. IMO to klasyczny skok na kasę - pośrednik się ładnie dorobi na przysłowiowym niczym. I pewnie będzie to państwowa spółka, albo podstawiony koleś z układami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kaiketsu napisał:

aletymasznetmetering.jpg :E

A bo odpisałeś szybciej, niż dodałem do posta trochę treści, żebyś się nie czepiał ;)

 Jeśli ceny będą rosły w 2023 ( a pewnie będą ) to nawet na obecnych zasadach pozwoli to "zarobić" więcej niż 2k rocznie. Tym bardziej, że przy nowych zasadach z wydanych 20k odzyskasz 4000 PLN z dopłaty Czyste Powietrze i z pozostałych 16 000 PLN przy rozliczeniu podatkowym odejdzie kolejne 2700 PLN z ulgi. Sumarycznie realnie wydasz nie 20k ale 13.300.

Proszę mi tak szybko nie odpisywać !! :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, BladyPL napisał:

Proszę mi tak szybko nie odpisywać !! :)

Sorry! nuda w biurze ;)

Teraz, BladyPL napisał:

Jeśli ceny będą rosły w 2023 ( a pewnie będą ) to nawet na obecnych zasadach pozwoli to "zarobić" więcej niż 2k rocznie. Tym bardziej, że przy nowych zasadach z wydanych 20k odzyskasz 4000 PLN z dopłaty Czyste Powietrze i z pozostałych 16 000 PLN przy rozliczeniu podatkowym odejdzie kolejne 2700 PLN z ulgi. Sumarycznie realnie wydasz nie 20k ale 13.300.

To prawda, ale ciężko oszacować, czy dalej będą. Jak się spojrzy na wykres, to aż się chce zacytować słynne "Andrzej, to j*bnie". Myślę, że po końcu wojny i ogarnięciu dostaw gazu do EU mogą być również spadki. Dlatego to trochę rzut monetą w 2022.

Co do kwestii ceny to póki co są dramatycznie złe. Gdyby to było 13k, to jasne, brzmi lepiej. Być może w 2023 tak będzie, gdy dużo firm upadnie i robocizna/materiały potanieją.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nazwałbym inwestycją coś się zaczyna zwracać po 10 latach (na obecnych warunkach) i to w kraju, w którym jutro możesz przeczytać, że nocą klepnęli ustawę o podatku od powierzchni paneli PV ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Co do kwestii ceny to póki co są dramatycznie złe. Gdyby to było 13k, to jasne, brzmi lepiej. Być może w 2023 tak będzie, gdy dużo firm upadnie i robocizna/materiały potanieją.

Ceny na instalację do średniej wielkości domu, czyli około 4,5 do 5kWp to spokojnie zamykają się w 20k brutto. Obecnie u mnie w okolicy cena za 1kWp to od 3900 do 4300 PLN w zależności od tego co się chce mieć na dachu i pod dachem ( falownik ). Także owszem, wyłoży się te uśrednione 20k ale tak jak wspomniałem 6.7k z tej kwoty idzie odzyskać. 

 

Teraz, bleidd napisał:

Nie nazwałbym inwestycją coś się zaczyna zwracać po 10 latach (na obecnych warunkach) i to w kraju, w którym jutro możesz przeczytać, że nocą klepnęli ustawę o podatku od powierzchni paneli PV ;)

Daj te wyliczenia zwrotu po 10 latach zakładając, że prąd zdrożeje w 2023 o co najmniej 20% - a zapewne zdrożeje dużo bardziej. Czekam. Moja na starych zasadach miała się zwracać 8 lat a już widzę, że zwróci się maks po 5. Także śmiało - publikuj te wyliczenia, bo się nie mogę doczekać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Swoją drogą to być może sam coś popełnię pod autokonsumpcję w 2023, bo jest taki mały gamechanger: w 2022 wygasły patenty na LiFePO4.

Czyli za jakiś strzelam rok powinny pokazać się tanie chińczyki. Jeśli dołożymy do tego dopłatę za magazyn, to taki bardzo mały magazyn (tylko do bilansowania dnia i nocy) od chinola może się okazać całkiem atrakcyjny. Do tego dwa panele i jadziem, przez parę m-cy niskie rachunki, a koszt instalacji może być śmiesznie mały*

* o ile ceny spadną tak jak przewiduję :E

Chyba @Wu70 tak kombinował. Tylko mu pisałem że to się nadal nie opyla w 2022, ale w 2023 może być inaczej :>

Edytowane przez Kaiketsu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...