Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, BladyPL napisał:

Daj te wyliczenia zwrotu po 10 latach zakładając, że prąd zdrożeje w 2023 o co najmniej 20% - a zapewne zdrożeje dużo bardziej. Czekam. Moja na starych zasadach miała się zwracać 8 lat a już widzę, że zwróci się maks po 5. Także śmiało - publikuj te wyliczenia, bo się nie mogę doczekać 

Przy moich wydatkach na prąd ~300 zł za 2msc to 10 lat to i tak optymistyczny scenariusz. Chcesz to licz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, bleidd napisał:

Przy moich wydatkach na prąd ~300 zł za 2msc to 10 lat to i tak optymistyczny scenariusz. Chcesz to licz.

Aha, czyli Twoje wydatki to wyznacznik tego ile komu się będzie coś zwracało? Dobry jesteś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty też ;) Kłócisz się już od nie wiem jak dawna jaka PV cudowna i opłacalna patrząc na wszystko przez pryzmat swoich wydatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bleidd napisał:

Ty też ;) Kłócisz się już od nie wiem jak dawna jaka PV cudowna i opłacalna patrząc na wszystko przez pryzmat swoich wydatków.

Mylisz się ;) Daleki jestem od tego aby nazwać PV cudowną inwestycją za to na pewno można ją nazwać opłacalną. Nieopłacalne to takie, na których się traci a obecnie traci się w zasadzie na wszystkich lokatach, ROR'ach, kontach oszczędnościowych. Ba, traci się nawet na lokatach a''la Morawieckie. Dużo mniej niż na innych, ale jednak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Trepcia napisał:

Maja byc nowe dofinansowania na zakup PC:

Będzie nowe wsparcie na zakup pomp ciepła. Uzupełnienie programów "Moje Ciepło" i "Czyste Powietrze" - Money.pl

Jak dobrze pojdzie to moja pompa bedzie we wrzesniu :D

Super, ale do tego jeszcze trzeba ze dwie elektrownie atomowe, żeby sobie zapewnić tani prąd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gdyby ktoś się zastanawiał, to koszt wykonania przyłącza gazu (gdy gazociąg jest do 15m jeśli dobrze pamiętam od działki), najtańszego sensownego pieca gazowego, komina, ocieplenia komina (nie wierzyłem, jakie to drogie jest), kwasówki i wykonania kompletnej instalacji domowej z odbiorem włącznie jest porównywalna z ceną najtańszych pomp ciepła przy dofinansowaniu z "mojego ciepła", a roczne opłaty za grzanie, cwu i gotowanie są przy PC p-w podobne jak w przypadku gazu.

Skrzynka - 2600 brutto do 15m.

komin z ociepleniem - 2-3k

kwasówka - 600zł

piec - 5k + 2k zasobnik.

instalacja od szafki do domu i w domu - zależy od stopnia skomplikowania. 90-190zł mb, chyba, że mamy kogoś, kto wykopie kanał za flaszkę. Wtedy taniej. Typowo wychodzi dobre 20 mb więc jakieś 3000 brutto trzeba wlać.

Sumarycznie jakieś 15-17k nawet za typową instalację.

 

PC kosztuje różnie. Można było kupić dużo taniej niż 10k jeszcze niedawno, z zasobnikiem wychodziło 12k, z dotacją nawet poniżej 10k, więc było to bardzo opłacalne dla kogoś, kto rezygnował z gazu. Teraz niestety ceny bardzo wzrosły. Najtańsza, jaką widziałem to 14k plus zasobnik 2k więc też 16k. Od tego odejmujemy moje ciepło i mamy 11k. Więc nadal lepiej, niż kompletna instalacja gazowa.

Wielu hydraulików chce robić gęściej instalację podłogową dla PC. Co 10cm zamiast co 15cm. CIęzko powiedzieć, czy trzeba (IMO nie). Ale jeśli ulegniemy, to będzie drożej o te kilka k, więc wyjdziemy na zero.

 

W eksploatacji wypadają bardzo podobnie. cw+cwu+gotowanie na gazie vs prąd.

 

Nie wiadomo, jak będzie dalej. W 2023 prąd ma zdrożeć bardzo - nawet 50-100%. Nie wiemy, o ile zdrożeje gaz. Może się okazać, że znów będzie na korzyść gazu. Albo nie.

Przy pełnej liberalizacji rynku (wzięciu cen giełdowych z obecnego miesiąca) dla prądu i gazu PC wypada odrobinę taniej rocznie. Kilka stów w eksploatacji, ale ona i tak kosztuje pod 8k rocznie 8:E

 

Ergo, obecnie raczej nie opłaca się robić przyłącza gazowego, chyba, że chcemy gotować na gazie (ale to wtedy lepiej sobie chyba butlę podłączać).

 

Jedyną niewiadomą są koszty serwisu.

Piec gazowy jest dość powszechny i dość tani w naprawie.

PC -zależy. Jeśli to bardzo tani chińczyk, to po 2 latach mogą nam odmówić (zwłaszcza, jeśli padnie elektryka - brak części, producent nie prowadzi serwisu). Przedwczesna awaria wszystko rozwala. Z kolei te lepsze nie kosztują 14k.

 

A jeszcze ogólniej mówiąc to nie ma co się na tym spinać, różnice nie są jakieś bardzo duże.

 

 

Najbardziej opłacalne to grzanie klimą z uzupełnieniem (piec zgazowujący wygrywa, potem piec gazowy, potem długo długo nic, potem wungiel, pellet, etc.)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U znajomych dwie rodziny przeszły na "ekologiczne" źródło typu gaz. Wcześniej mieli kocioł węglowy a druga rodzina bodajże olej opałowy, ale zrobili nitkę gazu to się podpięli. Podobno nie ma spotkania rodzinnego, żeby nie gardłowali na wysokość rachunków za gaz ;) Czyli obecnie nie ma "dobrego" i "taniego" sposobu na ogrzanie domu. Wszystkie są drogie ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Różnice kosmetyczne. Do takie smutnego wniosku doszedłem analizując różne opcje.

Dlatego zostałem przy gazie+klimie :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, kiedyś gaz był tanią alternatywą, dlatego ludzie "zabijali się" o przyłącze. Teraz to już nie jest takie eldorado. W tej sytuacji czynnikiem decydującym może być "czystość" obsługi i ewentualne utrzymanie instalacji w dobrej kondycji technicznej. No i wygoda sterownia ( aplikacje w telefonie itd )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, BladyPL napisał:

U znajomych dwie rodziny przeszły na "ekologiczne" źródło typu gaz. Wcześniej mieli kocioł węglowy a druga rodzina bodajże olej opałowy, ale zrobili nitkę gazu to się podpięli. Podobno nie ma spotkania rodzinnego, żeby nie gardłowali na wysokość rachunków za gaz ;) Czyli obecnie nie ma "dobrego" i "taniego" sposobu na ogrzanie domu. Wszystkie są drogie ;)

https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-opal-253377?string=Wegiel&p=2&order=p

Pokaz im tą stronę, to na spotkaniu rodzinnym będą jedynie strzelać szampany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

Pokaz im tą stronę, to na spotkaniu rodzinnym będą jedynie strzelać szampany.

ILE???

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2022 o 14:55, Kaiketsu napisał:

PV nie służą już do obniżania kosztów ogrzewania. To niezależna inwestycja typu wkładasz X zł na start, wyciągasz Y zł co miesiąc, do zwrotu. Traktuj to w kategorii np. koparki kryptowalut czy czegoś podobnego.

Ich opłacalność jest niska (potrzebujesz ok. 10 lat, by wyjść na zero nawet po obecnych cenach RDN - lepiej rozważyć "dziesięciolatkę" w obligach). Tym bardziej, że cena, jaką Ci podali za instalację jest wysoka. 7k za 1kwp? nieeeeeeeeeee. 4-5 max i to brutto.

jezeli PV zasila PC, to obniza koszt ogrzewania. mi panele sie zwroca w maks 4 lata. zakladajac cene srednio 1zl za 1kWh,, a jak cena 1kWh wzrosnie do 2zl...to po dwoch latach. o ladowaniu EV juz nie wspomne, bo przelicznik kWh vs 1L paliwa jest kompletnie ponizej pasa ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mALEK napisał:

jezeli PV zasila PC, to obniza koszt ogrzewania.

PC działa zimą. PV zimą nie produkuje za wiele. 6x mniej, niż latem. Ty masz net-metering - teraz już się nie da. Ja spóźniłem się o kilka miesięcy, niestety PGE nie godzi się na przyłączenie instalacji bez przyłącza docelowego, a takowe pojawi się u mnie za 2 m-ce.

Net billingu nie tykam, syf.

Godzinę temu, mALEK napisał:

jezeli PV zasila PC, to obniza koszt ogrzewania.

PC działa zimą. PV zimą nie produkuje za wiele. 6x mniej, niż latem. Ty masz net-metering - teraz już się nie da. Ja spóźniłem się o kilka miesięcy, niestety PGE nie godzi się na przyłączenie instalacji bez przyłącza docelowego, a takowe pojawi się u mnie za 2 m-ce.

Net billingu nie tykam, syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kaiketsu napisał:

PC działa zimą. PV zimą nie produkuje za wiele. 6x mniej, niż latem. Ty masz net-metering - teraz już się nie da. Net billingu nie tykam, syf.

net-billingu bym nie przekreslal. szczegolnie teraz biorac pod uwage jak ceny szaleja. moze sie okazac, ze w przypadku rozliczenia "godzinowego" cena sprzedanej energii za dnia , bedzie 2x/3x wyzsza niz tej rynkowej dla gospodarstw, ktora jest stala. system dopiero sie tworzy, wiec byc moze przy wysokich cenach energii okaze sie, ze PV zwroci sie szybciej niz w przypadku net-meteringu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No niestety, nawet obecnie masz 550zł w RDN za 1 MWh. Kalkulację dla net-billingu zrobiłem powyżej i naprawdę nie urywa to dupy. ~10 lat na wyjście na zero.

Gdyby pis poszedł w jeden z mniej "niszczących" PV projektów ustawy, to byłoby w miarę OK (jeżeli PV jest za gotówkę, bo na kredyt przy obecnym oprocentowaniu = lipton). Ale niestety wybrali taki, który ora sens tej instalacji.

Jedyny ratunek będzie w tanich aku w 2023 roku, napalam się na chińczyka bo LiFe4PO nie ma już ochrony patentowej i powinno potanieć wraz z wejściem podrób.

 

Aha, cena niestety nie jest godzinowa, jest dobowa (rynek dnia następnego). Godzinowa byłaby zbyt dobra dla przyszłych właścicieli PV, których chciano maksymalnie dojechać.

EDIT: sorry, na odwrót. pamiętałem, że chcą ruchać klienta, ale napisałem bzdurę.

GODZINOWA to będzie lipton. Bo prąd w godzinach największej produkcji PV jest najtańszy.

I taka ma wejść, tylko nie pamiętam kiedy.

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Kaiketsu napisał:

PC działa zimą. PV zimą nie produkuje za wiele. 6x mniej, niż latem

Nawet gorzej.

U teściów w grudniu 55 kWh, w czerwcu 1180 kWh.

U mnie styczeń 78kWh, czerwiec 1050 kWh. 

Produkcja zimą to tyle co nic. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Kaiketsu napisał:

No niestety, nawet obecnie masz 550zł w RDN za 1 MWh. Kalkulację dla net-billingu zrobiłem powyżej i naprawdę nie urywa to dupy. ~10 lat na wyjście na zero.

 

A co jeśli by 1MWh była za 1000zl netto? Albo za 1500zl? Albo o zgrozo za 2000zl?

Brzmi jak abstrakcja? No to mam newsa, 2500zl ostatnio pękło. Czyli 2.5zl za 1KWh.

Nie mam pojęcia co się odpiera na świecie, ale znam źródło problemu, LockaDałn gospodarek świata plus pompa pustego siana. A teraz w naszym pięknym kraju każą nam je..ć biedotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Minciu napisał:

2500zl ostatnio pękło

Na giełdzie koło zdaje się wieczora, a nie średnio i nie w RDN. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, Kaiketsu napisał:

Na giełdzie koło zdaje się wieczora, a nie średnio i nie w RDN. ;)

Piszesz że obecnie jest 550zl RND? Ja widzę za czerwiec 884zł a w tym miesiącu perspektywy na kolejne rekordy. Bo ta cena z czegoś się urodzi, np z takich przebojów :)

 

Zresztą do RDN lepiej się za bardzo nie przyzwyczajać, zostało dwa lata.

Etap 2: 01.07.2022 – 30.06.2024 Net-billing w oparciu o ceny miesięczne

Etap 3: 01.07.2024 Net-billing w oparciu o ceny godzinowe

 

Ja obstawiam, że będziemy płakać że nie pomontowaliśmy nic paneli jak było TANIO mimo iż kilka lat tekum 1KWp to było z montażem 2000zl i to bez łaski. Ale Ty Kaiket pisałeś, że masz opcję po taniości po znajomości coś postawić, szkoda nie skorzystać.. 

 

TGE-1-1024x576.jpg

 

 

Nie bardzo rozumiem tez tą mapkę, ale tutaj zgadza się to o czym piszesz. prawie 550 tylko że EURO a nie PLN. Ogólnie tym się nie interesowałem i nie wiem co dokładnie jak liczą, ale te 550 to jakaś historia na ten moment raczej ;) 

ceny_rdn_19_04-072022.jpg

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Danych za czerwiec nie miałem. Miałem za kwiecień :) Fakt, ładnie wzrosło w czerwcu. Ale wątpię, że taka sytuacja się utrzyma. Mamy kulminację bo ruscy zakręcili kurek kilku krajom. To raczej sytuacja nietypowa i wyjątkowa.

 

nie martw się, bo wcale nie było tanio w tym roku. Wręcz przeciwnie, było kosmicznie drogo bo zdzierali na tych co chcieli się załapać na netmetering.

 

Za rok PV powinno być dużo tańsze a RDN w PL spaść na pysk. Gdy Europa zakontraktuje dostawy gazu, zwiększy wydobycie, etc.

Obstawiam że PV pod dzisiejsze RDN to jak kupno 3080 pod opłacalność kopania eth sprzed roku ;)

 

Ps. Rozliczenie godzinowe to jednak dramat, bo ceny w godzinach wysokiego nasłonecznienia są niestety nędzne. Nawet do 5x gorsze niż te szczytowe i o połowę gorsze niż RDN.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wschód - zachód maksymalizuje autokonsumpcję + lepsze ceny

Na połódnię można se w tyłek je wsadzić na nowych zasadach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dolar 4.75 i nie widać końca, licząc bezpośrednio w naszym shitcoinie to wszystko będzie się opłacać ;)

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, BladyPL napisał:

U znajomych dwie rodziny przeszły na "ekologiczne" źródło typu gaz. Wcześniej mieli kocioł węglowy a druga rodzina bodajże olej opałowy, ale zrobili nitkę gazu to się podpięli. Podobno nie ma spotkania rodzinnego, żeby nie gardłowali na wysokość rachunków za gaz ;) Czyli obecnie nie ma "dobrego" i "taniego" sposobu na ogrzanie domu. Wszystkie są drogie ;)

Mój brat w zeszłym roku przeszedł z ekogroszku na gaz z butli. Ze względu na brak czasu na zajmowanie się piecem na ekogroszek postawił na bez obsługowe rozwiązanie i założył piec gazowy z butlą w ogrodzie. Oczywiście stary piec i instalacje wyrzucił. Od listopada 2021 zaczął korzystać z ogrzewania gazowego. Na początku marca tego roku kończył mu się gaz w butli więc zadzwonił bo dostawę. Gaz się skończył i na dostawę czekał ponad 3 tygodnie będąc całkowicie bez ogrzewania. Pozałatwiał sobie jakieś piecyki elektryczne ale i tak żona z dzieckiem 3 tygodnie siedziała u teściowej. 

Dokładnie teraz jest w trakcie montażu paneli i pompy ciepła bo jest przekonany, że z gazem w tym sezonie zimowym  będzie jeszcze gorzej. Oczywiście instalacja gazowa zostaje. 

Nie interesuje go koszt tylko poprawa komfortu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...