Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi


Jest taka teoria spiskowa, jakoby od jakiegoś czasu wszystkie tragedie, które dotykają ludzkość nie są przypadkowe a jedynie są katalizatorem zmian. Coraz mniej osób puka się w czoło, kiedy to słyszy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojtam, ojtam. Po prostu mieszkasz w źle zarządzanym kraju, który się przez ostatnie ~kilkanaście lat nierównomiernie rozwijał, a jego mieszkańcy mają mentalność będąca miksem dopasowania się do teraźniejszości z uporem trzymania się przeszłości. Przyszedł moment próby i wyszło, ile ten szybki rozwój realnie jest warty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że będzie politycznie w niepolitycznym temacie, ale to wina nas jako społeczeństwa. Wybraliśmy populistów, bo taki mamy mental. Szwajcarzy zagłosowali za podwyższeniem wieku emerytalnego - Polacy w sondażu robionym za czasów Peło byli w 80%przeciw odnośnie mężczyzn i aż w 86% w przypadku kobiet, pomimo tego, że Polska jest na drugim miejscu (ax aequo z Albanią) pod względem "szybkości" wieku emerytalnego w Europie, a wyprzedza nas tylko Mołdawia.

Tak więc sorry, ale musiałaby dokonać się jakaś mentalna przemiana, a liczne pokolenie boomerów to w znacznej części mentalne ZSRR i z takim udziałem uwstecznionych poglądów jesteśmy skazani na bylejakość i rządy kolejnych populistów, obojętnie, z jakiej partii będą. Dadzą socjal, utrzymają przywileje i jakoś to będzie.

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, jagular napisał:

Ojtam, ojtam. Po prostu mieszkasz w źle zarządzanym kraju, który się przez ostatnie ~kilkanaście lat nierównomiernie rozwijał, a jego mieszkańcy mają mentalność będąca miksem dopasowania się do teraźniejszości z uporem trzymania się przeszłości. Przyszedł moment próby i wyszło, ile ten szybki rozwój realnie jest warty.

wydaje mi się, że problemy ze skalpowaniem wszystkiego są wręcz na całym świecie :) A już na pewno w całej Europie. Jedyne co ratuje zachód, to wyjściowe 3-4x lepsze zarobki niż u nas. Ale tam też kroją wszystkich, ze wszystkiego, na wszystkim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GDYBY ceny brutto energii nie były kompletnie odklejone od rynkowych (a niestety są, nic nie usprawiedliwia 2,5zł w C11), to przy 1100 PLN za 1 MWh netto net-billing i net-metering byłyby porównywalne opłacalnością. W obu systemach np. 7.5 kWp wystarczyłoby do obniżenia rachunków rocznych do zera dla przeciętnego, małego domu z pompą ciepła.

Niestety, wiemy, że tak ne będzie, więc net-metering nadal będzie na dużym prowadzeniu. Co gorsza dla net-billingu - bez magazynu i po wejściu rozliczenia godzinowego większość produkcji będzie leciała w najtańszych godzinach. przykład:

Cena RDN: dziś około 900zł (dobowa)

ceny godzinowe: od 10 do 15 jest to 700-750zł za 1 MWh. Tradycyjnie około 20 mamy max (1250zł).

Więc od 2024 nastąpi spadek dochodowości w związku ze zmianą sposobu rozliczania (szczytowa produkcja sprzedana będzie taniej), wymuszając magazyny energii i jakieś dobre sterowniki. Patrząc po obecnych cenach to najlepiej byłoby sprzedawać wszystko jak leci do godziny 10, potem magazynować wszystko do 16 i dalej znów wszystko sprzedawać jak leci*

*przy założeniu braku autokonsumpcji, bo jak zacznę miksować autokonsumpcję i sprzedaż, to już w ogóle sie zakręcę w obliczeniach.

Na przykładzie jakiegoś losowego wykresu, bo nie mogę znaleźć dokładnych danych godzinowych:

iaZvbVY.png

Możemy policzyć, że w takim systemie ok. 3,5 kWh można będzie sprzedać "jak leci", na pozostałe trzeba magazynu, by nie sprzedawać ich w gównopieniądzach.

Czyli z grubsza potrzebujemy w tym systemie magazynów na ~50-60% dobowej produkcji plus jakieś sterowniki, które to ogarną.

Dla przytoczonej instalacji 7,5 kWp wymagałoby to zmagazynowania ok. 20 kWh, czyli ok. 1560 Ah.

Minimum 30 koła na same magazyny, i to na niecertyfikowane. Jak weźmiemy te "oficjalne"... ech, szkoda gadać. No i te 30k wchodzi do kosztu początkowego. Dupa. Jedyny pożytek jest taki, że w tym systemie 7.5 kWp nie jest już potrzebne, bo połowę energii sprzedajemy drożej.

TL;DR jak chcecie 0zł rachunku to lepiej róbcie wschód-zachód jak @Minciu i nastawcie się na spadki opłacalności PV w 2024. Jedyną sensowną opcją magazynowania pozostają minimalne aku dla zwiększenia autokonsumpcji dziennej, budowa akumulatorni pod sprzedaż = LIPA cenowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kraj jest tak posrany że wyliczyć to nic się nie da. Ziemianka, miska ryżu i zapierdzielaj na podatki tak żeby starczyło na socjal dla ubogich nierobów.

Jeszcze trochę i dokoktuja nierobów do Twojego domu. Każą Ci to ich utrzymać i nakarmić. A tym co chcą pracować zostawia tylko opłaty, podatki, abonamenty, wszelkiej maści haracze, teraz jeszcze jakieś certyfikaty kupić. 

Co do sprzedaży godzinowej. Spoko. Niech zakup też robią godzinowy jak teraz w taryfie mają robić cenę z najdroższej w historii godzinowej to kij im w odbyty. Nie normalne to wszystko. Masz produkować za Zeta kWh. A somsiad Obok to będzie odbierał za 2.5? I jeszcze pełna kwota przesyłu dla niego? A później jak ja odkupie to też po 2.5 i znowu plus przesył. Kręcą jak nie wiem. 

Na plus to z mała instalacja PV te 2000kwh styknie na rok. Nawet Klimka se pochodzi w słoneczne dni bez lipy na rachunkach. Ale bez PV to dymanko bez mydła. U mnie limit w maju by się normalnie kończył.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z systemu zamrożenia cen zostali wyłączeni odbiorcy z grupy taryfowej G, którzy skorzystali z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i jednocześnie zawarte przez nich oferty sprzedaży lub kompleksowe gwarantują im stałą cenę za obrót energią elektryczną w roku 2023”.

Ku**** je**** to ja do maja mam gwarancję i co dalej? 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcesz zamrozić jak masz gwarancję? 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko do maja :E@Minciu Ciesz się życiem, jeszcze całą zimę i kawałek wiosny, możesz szaleć z prundem.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale do maja.. jeśli do maja zużyje 1000kwh to co dalej od czerwca?

1000kwp kolejne z gwarancją do końca roku przepada?

Prze 2.5 roku place opłatę za tą gwarancję, a jak w końcu zaczyna się to zwracać co nadplacilem, to rzad bierze mnie bez mydła.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

Ku**** je**** to ja do maja mam gwarancję i co dalej? 

Chciałeś ... freda ... fred ... ;)

Dziwisz się jak byś nie znał możliwości pisiorów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

jeśli do maja zużyje 1000kwh to co dalej od czerwca?

Skoro nie będziesz miał już zablokowanych cen, to powinieneś podlegać nowym zasadom z dofinansem od czerwca, ale znając życie - po prostu zostaniesz wydymany i będziesz bulił pełne 2 czy tam 3 zł za każdą kWh do końca roku.

 

Chciałeś się zabezpieczyć? pis bardzo tego nie lubi...

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie w praniu. Po mojemu co tam zrozumiałem z tej szopki to jeśli masz umowę na stałe ceny to limity i ustawa cię nie obowiązują dopóki ona(umowa) się nie skończy. Czyli jak się skończy w maju to od czerwca wejdziesz na zwykłą taryfę i stawki gdzie obowiązuje limit 2000kwh i sobie będziesz go dopiero od tego czerwca nabijał.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kaiketsu napisał:

 

 

Chciałeś się zabezpieczyć? pis bardzo tego nie lubi...

***** ***

8 minut temu, lukadd napisał:

Wyjdzie w praniu. Po mojemu co tam zrozumiałem z tej szopki to jeśli masz umowę na stałe ceny to limity i ustawa cię nie obowiązują dopóki ona(umowa) się nie skończy. Czyli jak się skończy w maju to od czerwca wejdziesz na zwykłą taryfę i stawki gdzie obowiązuje limit 2000kwh i sobie będziesz go dopiero od tego czerwca nabijał.

Wiedziałem że nic na e będę wiedział jak te czuby na kolanach e znowu coś naskrobia.

 

Przy okazji. Fiskus trzepie nasze saldo z banku. Pisiory dodają paragony elektroniczne na nr telefonu. Czyli defakto na obywatela. Pełna inwigilacja pod pretekstem ochrony papieru do drukarki.

12 minut temu, lukadd napisał:

Wyjdzie w praniu. Po mojemu co tam zrozumiałem z tej szopki to jeśli masz umowę na stałe ceny to limity i ustawa cię nie obowiązują dopóki ona(umowa) się nie skończy. Czyli jak się skończy w maju to od czerwca wejdziesz na zwykłą taryfę i stawki gdzie obowiązuje limit 2000kwh i sobie będziesz go dopiero od tego czerwca nabijał.

Szczerze wątpię w taką opcję. Że na pół roku dostanę 2kkWh. Prędzej będzie mi PiS jak wrzód na zadku. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego planowałem upchać się w tych 2k.. a teraz sprawa się komplikuje XD 

Na klimie chciałem 1.5k zgarnąć, ale tez mieszają, że nie dają jak masz PV.. wszystko pisiorowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

nie dają jak masz PV

W sensie nie przysługuje tańsze 2000 kWh gdy masz PV????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Minciu napisał:

Przy okazji. Fiskus trzepie nasze saldo z banku. Pisiory dodają paragony elektroniczne na nr telefonu. Czyli defakto na obywatela. Pełna inwigilacja pod pretekstem ochrony papieru do drukarki.

Szczerze wątpię w taką opcję. Że na pół roku dostanę 2kkWh. Prędzej będzie mi PiS jak wrzód na zadku. 

Szanowni Państwo, sam rząd przecież nie utrzyma wszystkich Karyn z ich  wesołymi czeredkami, będą do tego potrzebni Współfinansujący z castingów fiskusa.

Z limitem to o dziwo takie właśnie było zamierzenie, abyś miał pełny limit po końcu umowy terminowej. Ale już dawno utraciłem kontrolę nad stanem bieżącym tych ich pomysłów. Do tego będzie jeszcze bałagan z terminami, bo podstawę do zniżki 10% zamierzano wprowadzać od razu od 1 października tego roku (rozliczać ją dopiero po upływie pełnego roku), ale tu też ujawniły się pewne komplikacje techniczne (dotyczące sposobu oszacowań zużyć). Limit z kolei od 1 stycznia 2023.

Na szczęście część z tych wszystkim problemów rozwiąże być może wojna atomowa., ; - )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kaiketsu napisał:

W sensie nie przysługuje tańsze 2000 kWh gdy masz PV????

Jak masz PV i pompę ciepła to się nie łapiesz na dodatek 1000/1500 Zeta..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Minciu napisał:

Ale do maja.. jeśli do maja zużyje 1000kwh to co dalej od czerwca?

1000kwp kolejne z gwarancją do końca roku przepada?

Prze 2.5 roku place opłatę za tą gwarancję, a jak w końcu zaczyna się to zwracać co nadplacilem, to rzad bierze mnie bez mydła.

 

Tylko pogratulowac,czasami sie zastanawiam jak wy nadal tam mieszkacie?

Jak zakldalem panele 4 lata temu zablokowali mi stawke na 20lat byla drozsza o 30 centakow wtedy. Teraz sie smieje. Kto taki madry wpadl u was na limity ile uzyjesz przeciez to jest chore.

By dalej zdolowac to powiem tak moj rachunek za prad za poprzedni miesiac to cale(nie spasc z krzesla) $3 reszta to panele.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Minciu napisał:

Przy okazji. Fiskus trzepie nasze saldo z banku. Pisiory dodają paragony elektroniczne na nr telefonu. Czyli defakto na obywatela. Pełna inwigilacja pod pretekstem ochrony papieru do drukarki.

Taa, już to widzę. Kupie sobie starter czeski albo jakiś numer zarejestrowany na bezdomnego i tyle, mogą mnie pocałować :D  To samo co było z tą durną ustawą antyterorystyczną i rejestrowaniem kart SIM. Jak się tylko pomyśli to większość takich głupich pomysłów można jakoś obejsć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Minciu napisał:

Jak masz PV i pompę ciepła to się nie łapiesz na dodatek 1000/1500 Zeta..

A, o ten dodatek chodzi. Czyli co, przyznają go tylko tym bez paneli?

To jeszcze pytanie, czy on jest jednorazowy czasem? bo coś tak czytałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieci sortowane i niesortowana jedna cena.

Śmieci niesortowana 2x droższe od sortu. 

Śmieci niesortowana 4x droższe od sortu

Brak możliwości nie sortowania, wyrównanie cen bez podwyżek, bo przecież tyle już wcześniej się płaciło.

 

Dodatki i 2000kwh to jednorazowy strzał. Później zależy jak piesek robi siad i podaj łapę.

 

Statystycznie duże miasta głosujące na opozycję zużywają mniej prądu niż prowincja. Żadziej mają dzieci. Mogą spokojnie zamieścić się w 8 setkach a nie 2k. A dodatki też nie potrzebują jeśli przekraczają próg dochodowy i mają mały metraż lokali. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw 3000kWh dla rolników, jest jakiś prosty papierek żeby byc rolnikiem czy to poważna sprawa? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...