Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
8 godzin temu, WebCM napisał:

Od dawna nie korzystam z komunikacji miejskiej i nie chcę wracać.

W sumie zależy od miasta. Wielu ludzi mówiło mi, że miasta w PL mają z tym często problem. W-wa ma akurat niezłą i można na luzie olać samochód. Nie jest to Londyn oczywiście, ale jak na polskie warunki znośnie, bardzo dużo dało metro.

 

8 godzin temu, WebCM napisał:

Jak znajdę dłuższą chwilę, to spróbuję oszacować całkowity koszt wraz z zakupem działki, jednak już widzę, że w przyzwoitym standardzie nie metodą gospodarczą wyjdzie podobnie co mieszkanie w centrum.

Jeśli wykonasz rozsądny projekt to powinno Ci wyjść z grubsza jak za o połowę mniejsze mieszkanie w nie-centralnej dzielnicy (bardziej peryferia, ale nie totalne zad00pie, bo tam licz 75%). Ale na cuda się nie napalaj. Jeśli chcesz, by było tanio i łatwo w odsprzedaży - wybierz 40m^2 klitki z jak najlepszym dojazdem, bo to zawsze zejdzie i to na pniu, na dodatek takie mieszkania podrożeją najbardziej przez "nowy ład".

Weź pod uwagę, że im bardziej indywidualny projekt domu zrobisz, tym trudniej będzie Ci to opchnąć. Ja np. nie cierpię aneksów, ale nie ukrywajmy - są one popularne na rynku i prawdopodobnie moja decyzja o dużej, osobnej kuchni będzie sprawiała, że dom będzie tracił, a nie zyskiwał. Oczywiście to jest dom, więc masz odpowiednio duże możliwości jego adaptacji - jak chcesz, to przed sprzedażą możesz wyburzyć ścianę i zrobić ten ich cudowny aneks, ba, nawet pociągnąć rury i zrobić go w istniejącym salonie bez przebudowy, ale jest to jakiś nakład inwestycyjny.

Katalogowego się nie opłaca robić w zasadzie, chyba,że akurat trafiłeś na taki, który bardzo Ci pasuje. Katalogowy kosztuje 2-3k + przeróbki + adaptacja = 5k, ja za indywidualny z projektem zagospodarowania i reprezentacją w starostwie dałem 700 pln więcej :E a mam taki dom jak chcę.

Może jak ładnie poprosisz @Kłaczkov to jego znajoma machnie Ci w miesiąc za 5 koła :> Jak nie masz dojść to 6k i 3 m-ce to jest odpowiednio bardzo tanio i bardzo szybko :E

8 godzin temu, WebCM napisał:

Pewnie większość z Was, jeśli pochodzicie z bloku, mieszkała na podobnym metrażu

Ja całe życie spędziłem w 30-35 m^2.

Tylko że to moim zdaniem na dłuższą metę jest udręka. Jeśli zechcesz z kimś zamieszkać w przyszłości, to nawet bez bombelków takie metraże to kpina. Dorośli ludzie potrzebują przestrzeni, a nie siedzenia sobie na głowie. Chyba, że chcesz, by tzw. "związek" wypalił się w ekspresowym tempie od siedzenia sobie nawzajem na głowie 24/7 :>

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kaiketsu napisał:

Weź pod uwagę, że im bardziej indywidualny projekt domu zrobisz, tym trudniej będzie Ci to opchnąć. Ja np. nie cierpię aneksów, ale nie ukrywajmy - są one popularne na rynku i prawdopodobnie moja decyzja o dużej, osobnej kuchni będzie sprawiała, że dom będzie tracił, a nie zyskiwał.

Aneksy to bardziej konieczność przy małych przestrzeniach niż cokolwiek innego. 

Kiedy ktoś ma niewielki salon np. <30 metrów to dodatkowa przestronność się przydaje. Jak jest duży salon to osobna kuchnia niewielu wadzi. Sam uważam, że to praktyczne rozwiązanie bo można szybko coś upichcić i nie trzeba tak dbać o porządek  gdy np. są goście.

14 minut temu, Kaiketsu napisał:

Tylko że to moim zdaniem na dłuższą metę jest udręka. Jeśli zechcesz z kimś zamieszkać w przyszłości, to nawet bez bombelków takie metraże to kpina. Dorośli ludzie potrzebują przestrzeni, a nie siedzenia sobie na głowie. Chyba, że chcesz, by tzw. "związek" wypalił się w ekspresowym tempie od siedzenia sobie nawzajem na głowie 24/7 :>

Też tak uważam. Dla dwóch osób to mieszkanie tak 80-90 metrów starcza. Właśnie przejściowo takie wynajmuję - z dwójką dzieciaków ledwo się można pomieścić, ale dla pary fajna sprawa. 

Żeby nie było też wcześniej z żoną mieszkaliśmy na 43 metrach i oczywiście dało się, ale z wiekiem jednak przydaje się mieć własną przestrzeń.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ano właśnie. Przy kawalerce dosłownie nie ma ucieczki. Boli Cię głowa, chcesz się wyspać, masz zły dzień - MUSISZ siedzieć w tym samym pomieszczeniu z drugą osobą, nie ma ucieczki. Nawet przy dwóch pokojach jest słabo, bo możesz co najwyżej uciec do sypialni - spoko jeśli chcesz iść spać, ale co np. jeśli chcesz pograć na kompie, którego raczej w sypialni nie ma (bo typowa sypialnia w typowym mieszkaniu mieści tylko podwójne łóżko i może jakąś szafkę :E ) ? Znów siedzicie sobie na głowie.

Dla mnie optymalne rozwiązanie to dodatkowy pokój na własny gabinecik, nawet malutki. Ale przy modnym rozkładzie pomieszczeń to potrzeba ponad 60m^2 mieszkania, bo w mniejszych najczęściej tak nie ma, deweloper woli powiększać salon, niż wydzielać bonusowe pomieszczenie bo robi wrażenie "przestronniejszego" na wizualizacji. Następnie, bombelki - a większość chce 1-2 = tu każdy bombelek też powinien mieć swój pokój, chociaż te 10m^2 minimum. I dochodzimy do 80m^2 mieszkania dla paru z dwójką bombelków, A to już konkretne koszta przy obecnych cenach z metra. To mnie skłoniło do budowy domu głównie i to pomimo tego, że nie planuję bombelków - ja muszę swoje amigi i konsole pomieścić, więc mój gabinet musiał być odpowiednio większy :E Nie miałem szans w mieszkaniu na taki układ.

Edytowane przez Kaiketsu
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch osobach trzy pokoje to minimum - jeden pokój do spania, drugi do życia, trzeci do pracy czy gierek. Sypialnie w blokach są na tyle małe, że i większą szafę ciężko upchnąć przy łóżku, a w salonie nie bardzo jest jak wstawić miejsce do jedzenia, siedzenia, jakiś telewizor i do tego jeszcze biurko czy dwa do pracy czy grania. Przy trzech pokojach robi się 55-60 metrów, każde dziecko to dodatkowe 10 metrów pokoju i 2 metry przedpokoju. A cena domu 120 metrów z działką to odpowiednik mieszkania 60-65 metrów z rynku wtórnego. Swoją drogą, wygląda na to, że ceny mieszkań z wtórnego już prawie zrównały się z pierwotnym :E

@WebCM - ile ma ta Twoja melina? Dobrze pamiętam, że to jakaś mała klitka? Jeśli tak, to jaki jest sens zamieniać to na coś podobnej wielkości? Kupując mieszkanie z myślą "kiedyś łatwo odsprzedam", przekiblujesz w nim do emerytury wyklinając na swoją decyzję z młodości, a na zmianę na coś innego będzie już za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ceny mieszkania obowiązkowo należy doliczać ukryte koszty: miejsce postojowe/miejsca postojowe i komórka lokatorska. Tj. można kupić bez nich, ale jeśli planujemy nawet w mglistej przyszłości samochód, to bez miejsca parkingowego leżymy i kwiczymy, bo nie ma go gdzie w promieniu kilometra od chaty postawić na deweloperskim osiedlu :E a bez komórki nawet gdzie podstawowych gratów czy pudełek trzymać nie ma. Miejsce parkingowe jest zresztą coraz częściej płatne obowiązkowo.

2 miejsca + komórka = +100 000 PLN.

Kolejny koszt ukryty to wszelkiej maści tarasy, antresole czy nawet balkony, które patodeweloperka często ordynarnie wlicza w metraż. Trafiają się absurdy typu 30 m^2 mieszkania + 12 m^2 tarasu, oczywiście pełnopłatnego. Jakieś 120 000 PLN za taras, który pełnowartościowym pomieszczeniem nie jest i nigdy nie będzie. Okej. Oczywiście są mieszkania bez tarasu/balkonu, albo takie, gdzie deweloper nie liczy ich do metrażu, nie mówię, że tak jest wszędzie, ale zdarza się :>

No i te rozkłady pomieszczeń... 30m^2, z czego 10m^2 zmarnowane na przesadnie duży przedpokój i jakieś zakamarki wynikające z dopasowania mieszkania do bryły budynku.

Małe mieszkanie może okazać się totalną pułapką, a większe... kosztuje. Dużo. Te słynne mieszkania za 13 000 PLN na siekierkach z dojazdem 30 min do centrum (wyłącznie autobusem, więc to jest optymistyczne - gdy nie ma korka ;) ) to mi się śnią po nocach. 910 000 PLN za 70m^2, kolejne 100k za miejsca parkingowe i komórkę, a potem jakieś 130 000 PLN za wykończenie. Jakieś 1,1 miliona... Ja pier...No ręce opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając mieszkania deweloperskie trafiłem na jakiś blok, w którym ściana frontowa budynki była pod skosem, więc i ściany we wszystkich pokojach powinny być skośne (brak kąta prostego w rogu). Tyle, że deweloper "wspaniałomyślnie" wyprostował sciany w pokojach i mieszkanie o powierzchni użytkowej sprzedawał 57m2 sprzedawal jako 61m2 :E 4 metry zgubione w pustych, trójkątnych przestrzeniach i cyk 600 złotych do metra. Inny sprzedaje mieszkania z trzema balkonami, bo przyoszczczędził na betonie i zamiast zrobić balkon okalający narożnik budybku, wstawił dwa małe po dwóch stronach narożnika. Nie dość, że na takim balkoniku nawet dwóch par gaci się nie powiesi, to jeszcze kilka metrów w pokoju zmarnowane na dwie pary drzwi balkonowych.

Może później poszukam tych ofert, to podrzucę linki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaiketsu widzisz dwójka dzieci w nowym ladzie pomoże ci wydatnie i szybko zbudować dom.

 

Takie czasy że bezdzietne pary, faceci wieczni kawalerowie, czy inne orientacje będą płacić wielkie podatki. Taki jest zamysł który ja w pełni popieram. Taka ułomna rodzina nie daje nic państwu i społeczeństwu i musi po porostu płacić więcej bo ma mniejsze wydatki.

A tak ja wiem po sobie bliźniaki, wspólne opodatkowanie z żoną której PIT jest malutki daje mi czyste pieniądze w programie PiS. Nawet może pomyśle o 3 dziecku 

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten temat jak ja się cieszę, że 3 lata temu kupiłem mieszkanie 3p z wydzielonym garażem na poziome gruntu (22m kw) za ciut ponad 300k :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 minuty temu, Eclipse napisał:

Takie czasy że bezdzietne pary, faceci wieczni kawalerowie, czy inne orientacje będą płacić wielkie podatki.

Nie będą, wyjadą z kraju.

 

  

2 minuty temu, larry.bigl napisał:

że 3 lata temu kupiłem mieszkanie 3p z wydzielonym garażem na poziome gruntu (22m kw) za ciut ponad 300k

Zależy gdzie.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Eclipse napisał:

@Kaiketsu widzisz dwójka dzieci w nowym ladzie pomoże ci wydatnie i szybko zbudować dom.

 

Takie czasy że bezdzietne pary, faceci wieczni kawalerowie, czy inne orientacje będą płacić wielkie podatki. Taki jest zamysł który ja w pełni popieram. Taka ułomna rodzina nie daje nic państwu i społeczeństwu i musi po porostu płacić więcej bo ma mniejsze wydatki.

A tak ja wiem po sobie bliźniaki, wspólne opodatkowanie z żoną której PIT jest malutki daje mi czyste pieniądze w programie PiS. Nawet może pomyśle o 3 dziecku 

 

Daje, nie daje... Po prostu mają politykę prorodzinną. Potrzeba nam dużego wzrostu mieszkańców. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, panzar01 napisał:

Potrzeba nam dużego wzrostu mieszkańców. 

Bo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, panzar01 napisał:

Daje, nie daje... Po prostu mają politykę prorodzinną. Potrzeba nam dużego wzrostu mieszkańców. 

Dokładnie. Alternatywa to wpuszczenie albo Ukrów (któych już mamy 1,5 mln) albo ciapatych lekarzy i inżynierów których pies z kulawa nogą nie chce

1 minutę temu, Kaiketsu napisał:

Bo?

Bo Zus, bo zastępowalność pokoleń, bo ubezpieczenia społeczne, bo brak pracowników.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kaiketsu napisał:

Bo?

Bo chociażby półtora miliona Ukraińców. Z czego blisko połowa będzie ciągnąć hajs z ZUS bezpośrednio na Ukrainę.  I ogółem każdy człowiek to generator obrotu i kasy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Już o tym kiedyś rozmawialiśmy. ZUS to piramida finansowa. Dolewanie do niej nowych nic nie daje. Nawet, jak będziecie dolewać aż będzie w PL 200 milionów ludzi, to problem i tak w pewnym momencie powróci (gdy już przekroczymy wszelkie możliwości), z pięciokrotnie zwiększoną siłą ;) Nie da się mnożyć ludzi w nieskończność.

Należy zmienić system emerytalny, a nie bawić się w krótkowzroczne półśrodki.

Emigranci są w każdym bogatym kraju - wolicie monolityczną Koreę Pólnocną? Ja niezbyt. Taka cena za lepszy standard życia.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Eclipse napisał:

Dokładnie. Alternatywa to wpuszczenie albo Ukrów (któych już mamy 1,5 mln) albo ciapatych lekarzy i inżynierów których pies z kulawa nogą nie chce

Osobiście nic do nich nie mam, bo nie raz Pakistan lekarz lepiej robi swoją robotę niż nasz rodzimy, ale on do siebie kiedyś wróci. 

Teraz, Kaiketsu napisał:

Już o tym kiedyś rozmawialiśmy. ZUS to piramida finansowa. Dolewanie do niej nowych nic nie daje. Nawet, jak będziecie dolewać aż będzie w PL 200 milionów ludzi, to problem i tak w pewnym momencie powróci (gdy już przekroczymy wszelkie możliwości), z pięciokrotnie zwiększoną siłą ;)

Należy zmienić system emerytalny, a nie bawić się w krótkowzroczne półśrodki.

Emigranci są w każdym bogatym kraju - wolicie monolityczną Koreę Pólnocną? Ja niezbyt. Taka cena za lepszy standard życia.

To jest inny temat :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Inny, ale powiązany z sytuacją mieszkaniową. Polityk, tej czy innej partii, po prostu chce utrzymać się przy korycie. Po co się głowić z rozwiązaniem problemu niewydolnego systemu Bismarcka? Lepiej zrobić spot z królikami, dolać ludzi, a problemem to niech się następne pokolenia zajmują.

Jak w PL będzie 200 milionów Polaków, a przyrost naturalny wyhamuje (bo zabraknie miejsca, nawet Nigeria w końcu zaczęła hamować), to UPS, problem powróci. Tylko teraz mamy powiedzmy 50 milionów emerytów na których nie ma kasy, a nowi przestają się robić. I nawet spot z królikami nie pomoże.

To problem klasycznej piramidy finansowej, którą ZUS niestety jest ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Już o tym kiedyś rozmawialiśmy. ZUS to piramida finansowa. Dolewanie do niej nowych nic nie daje. Nawet, jak będziecie dolewać aż będzie w PL 200 milionów ludzi, to problem i tak w pewnym momencie powróci (gdy już przekroczymy wszelkie możliwości), z pięciokrotnie zwiększoną siłą ;) Nie da się mnożyć ludzi w nieskończność.

Należy zmienić system emerytalny, a nie bawić się w krótkowzroczne półśrodki.

Emigranci są w każdym bogatym kraju - wolicie monolityczną Koreę Pólnocną? Ja niezbyt. Taka cena za lepszy standard życia.

Ty naprawdę nie rozumiesz że temat wypłaty emerytury z ZUS nie dotyczy już ciebie czy twoich dzieci.

On dotyczy twojej matki. Za 10-15 lat pieniędzy nie będzie żeby jej emeryturę wypłacić i żadna reforma tu nic nie da. Potrzebni sa płatnicy składek a obecnie jedynie co przyrasta to emeryci w stosunku zatrudnionych. 7

System owszem można reformować ale on dotknie tych co obecnie zaczynają pracę a nie naszych rodziców czy nas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eclipse ale czy to coś zmienia, kogo to dotyczy? :)System jest niewydolny. Kogoś musi dotknąć jego załamanie. Wypadło na naszych rodziców, albo na nas. Nic na to nie poradzimy. Dolanie ludzi po prostu przerzuci ten sam problem na kolejne pokolenia - nie można dolewać w nieskończoność. Nie zgadzasz się z tym twierdzeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Ja tylko nie widzę alternatywy dla tego systemu. 

Wszystkie mżonki o prywatnym systemie zabezpieczenia społecznego zostawiam korwinowskim oszołomom.

Tymbardziej że żadna partia nie powiedziała jak ma wyglądać. Owszem Korwin to postuluje rezygnacja ze składek ZUS. Jak cos ci się stanie to wyleczysz się za te mityczne oszczędności albo na emeryturze będzie żył z tego co ma.

Ja się z tym nie zgadzam. Dla mnie ZUS to zdobycz cywilizacyjna. Ze wszystkimi wadami jak demokracja ale nikt nie powiedział jak ma być inaczej.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Eclipse napisał:

Zgadzam się. Ja tylko nie widzę alternatywy dla tego systemu. 

Wszystkie mżonki o prywatnym systemie zabezpieczenia społecznego zostawiam korwinowskim oszołomom.

Co powiesz na system emerytalny oparty na portfelu inwestycyjnym? Przynajmniej jako uzupełnienie. Grać na giełdzie nie musiałby dziadek z babką, tylko specjaliści za ciężką kasę, a wspracie z budżetu pozwala im hedge'ować pozycje w cięższych czasach praktycznie bez żadnego ryzyka - coś, czego prywatny inwestor nie zrobi, bo nie ma takich możliwości (czy raczej - nie AŻ takich).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kaiketsu napisał:

Co powiesz na system emerytalny oparty na portfelu inwestycyjnym? Przynajmniej jako uzupełnienie. Grać na giełdzie nie musiałby dziadek z babką, tylko specjaliści za ciężką kasę, a wspracie z budżetu pozwala im hedge'ować pozycje w cięższych czasach praktycznie bez żadnego ryzyka - coś, czego prywatny inwestor nie zrobi, bo nie ma takich możliwości (czy raczej - nie AŻ takich).

Jeśli jako dywersyfikacja źródła emerytury z jasnymi zasadami to tak. 

Ale nie jak na początku OFE - opłata i marża 8-9% rocznie. Doszło do patologii że ZUS miał wieksza stopę zwrotu!!!!

Do tego kontrola np, KNF stop zwrotu.  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZUS zusem, ale każdy nowy człowiek to kolejny rynek zbytu i pracownik generujący podatek dochodowy. Niemcy nie biorą swojego PKB tylko z zagranicznych spółek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Kaiketsu napisał:

Zależy gdzie.

Bydgoszcz, 10min spaceru do centrum. Blisko wszystko co potrzebuję, Sklepy, basen, las, duży park :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, panzar01 napisał:

każdy nowy człowiek to kolejny rynek zbytu i pracownik

To nie jest takie proste. Nigeria podwoiła w 30 lat liczbę mieszkańców - ze 100 milionów do 200 mil. Czy według Ciebie istnieje realne przełożenie na jakość życia przeciętnego Nigeryjczyka? Bo tak się składa, że "starzejąca się Polska" nie tylko zaliczyła większy skok cywilizacyjny i zarobkowy, ale także jest zwyczajnie fajniejszym miejscem do życia. Mamy problem z systemem emerytalnym, a i tak żyje się nam lepiej, niż mnożącym się jak króliki Nigeryjczykom.

 

  

1 minutę temu, larry.bigl napisał:

Bydgoszcz, 10min spaceru do centrum. Blisko wszystko co potrzebuję, Sklepy, basen, las, duży park :E 

A, Brzydgoszcz ;) Moja eks tam mieszkała. Nie chcę się narażać, ale jak Bocianowo/Fordon to za darmo bym nie chciał :E Tam jest zresztą chyba ogólnie dość tanio. 

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do Nigerii to Ty nas nie porównuj. To w ogóle inna liga. Po za tym, tylko szaleniec by chciał aby 5krotnie zwiększyć ilość ludzi w kraju bo się system załamie. W długim terminie potrzeba nam gdzieś 50-100 tysi nowych tubylców, na rok . Zresztą, chodźmy z tym do offtopu politycznego bo to nie ma żadnego związku z budową domów czy mieszkań xD

Edytowane przez panzar01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...