Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie ma? przecież przyrost populacji to przyrost popytu ;)

Boomerzy byli liczni, stąd taki problem. Jak dla mnie to etap przejściowy i zresztą i tak już za późno. Nawet, jeśli solidarnie wszyscy tutaj spłodzimy bombla, to on pójdzie do pracy za 25 lat a do tego czasu będzie tylko kosztem dla podatnika. Więc na dobrą sprawę krótkotrwale to my ten budżet tylko zaoramy, a nie poprawimy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Do ceny mieszkania obowiązkowo należy doliczać ukryte koszty

Nie zapominaj o wykupieniu gruntów drogi, terenu osiedlowego, notariuszach i vat. Tego ci na dzień dobry deweloper nie powie, tylko chwali się gołą ceną za mieszkanie, a potem kilka tysi tutaj, kilka tam i potrafi się zrobić niezła sumka.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bono[UG] napisał:

Nie zapominaj o wykupieniu gruntów drogi, terenu osiedlowego, notariuszach i vat. Tego ci na dzień dobry deweloper nie powie, tylko chwali się gołą ceną za mieszkanie, a potem kilka tysi tutaj, kilka tam i potrafi się zrobić niezła sumka.

Najważniejsze obecnie że parking jest obowiązkowy 30-40 tyś do ceny mieszkania plus to co Ty wymieniasz. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak kupi działkę czy dom to notariusz i vat gratis? :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vat na usługi jest na szczęście 8%, więc tyle się dopłaca do kwot netto za budowę domu firmą. Na działkę nie ma VAT-u, płaci się PCC w wysokości 2%.

To, co płacisz u dewelopera kupując mieszkanie natomiast jak najbardziej zawiera VAT i to standardowy 23%. M.in. dlatego jest tak drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mieszkanie od dewelopera normalnie jest vat 8% ;) Demonizujecie te mieszkania do przesady

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto demonizuje, ten demonizuje, warto mieć świadomość dodatkowych kosztów, którymi na dzień dobry developer się nie chwali.
Tak jak w przypadku budowy domu można niedoszacować, tak przy mieszkaniu mogą wyjść ukryte koszty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkania należało demonizować w 2019. Obecnie sytuacja powoli wraca do normy z uwagi na rosnące koszty działek i budowy domu, więc jeśli ten trend się nie odwróci, to za jakiś czas zacznę demonizować domy ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bono[UG] napisał:

warto mieć świadomość dodatkowych kosztów, którymi na dzień dobry developer się nie chwali.

Jak dla kogoś ukrytym kosztem jest notariusz i vat to pora zapoznać się z rzeczywistością a nie szukać diabła w deweloperze ;)
Koszty typu miejsce postojowe, komórka czy jakiś udział widzę normalnie podane w ogłoszeniach, więc nie wiem skąd bierzecie te ukrywanie.

Dla mnie jedynym rakiem jest "Zapytaj o cenę" 8:E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnych doświadczeń, gdzie dev nie zająknął się ani słowem, zanim nie trzeba było płacić.
Pewnie zależy od okolicy i developera, u mnie podają zwykle tylko cenę mieszkania, czasem miejsca postojowego jak obowiązkowe.

Jak widzę takie zapytaj o cenę, to wiem, że nie chcą mi nic sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Na działkę nie ma VAT-u, płaci się PCC w wysokości 2%.

Jak kupujesz od firmy, to jest VAT 23%.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Wu70 napisał:

Koszty typu miejsce postojowe, komórka czy jakiś udział widzę normalnie podane w ogłoszeniach, więc nie wiem skąd bierzecie te ukrywanie.

Mi nie chodziło o to, że ktoś to jakoś ukrywa drobnym drukiem na ostatniej stronie umowy, tylko że sporo osób w rozmowach o cenie mieszkania nie bierze tego pod uwagę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wu70 napisał:

Dla mnie jedynym rakiem jest "Zapytaj o cenę" 8:E 

I z tym trzeba coś zrobić. Czy to nie podpada pod ustawę cenach?

Cytat
1. W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen.
 
2. Minister właściwy do spraw gospodarki, po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, określi, w drodze rozporządzenia:
1) sposób uwidaczniania cen towarów i usług, w tym cen jednostkowych towarów (usług),
2) wykaz towarów, w przypadku których nie jest wymagane uwidocznienie ceny jednostkowej towarów (usług) – mając na uwadze potrzebę zapewnienia dostępności informacji o cenie, a także uwzględniając przypadki, gdy uwidocznienie ceny jednostkowej towaru (usługi) nie byłoby przydatne ze względu na rodzaj lub przeznaczenie towaru (usługi).

Nikt tej ustawy nie egzekwuje. W sklepach często "zapomina się" wstawić etykietę z ceną na droższe produkty lub podmienić na aktualną, to co dopiero tutaj. Deweloper ma pole do oferowania innych cen konkretnym kupującym. Należy nakazać ustawowo, aby deweloper miał obowiązek podać wszystkie koszty oraz informacje techniczne na stronie internetowej, jeśli ją posiada. Znajdzie się 100 sposobów, aby ten przepis ominąć.

8 godzin temu, Eclipse napisał:

Najważniejsze obecnie że parking jest obowiązkowy 30-40 tyś do ceny mieszkania plus to co Ty wymieniasz. 

Obowiązkowe miejsce w parkingu podziemnym to dobry pomysł, bo ludzie kombinują i parkują na miejscach ogólnodostępnych, narzekając, jaki to deweloper zły, bo za mało parkingów pod blokiem wybudował. Kto nie ma auta, może wynająć miejsce.

10 godzin temu, Kitu napisał:

ile ma ta Twoja melina? Dobrze pamiętam, że to jakaś mała klitka?

Bez balkonu niecałe 51 m² (3 pokoje). Standardowy metraż w PRL-u.

Pod względem inwestycyjnym - na wynajem na pokoje minimum 4 pokoje (studenci i pracownicy), jako kawalerka 1 (student) lub 2 pokoje (ludzie po studiach, często pary).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, WebCM napisał:

Obowiązkowe miejsce w parkingu podziemnym to dobry pomysł, bo ludzie kombinują i parkują na miejscach ogólnodostępnych, narzekając, jaki to deweloper zły, bo za mało parkingów pod blokiem wybudował. Kto nie ma auta, może wynająć miejsce.

Też nie do końca. Bywały takie sytuacje że ktoś bogatszy wykupił niemalże wszystkie i potem wołał 2x tyle :) niektórzy deweloperzy już Ci nie sprzedadzą wszystkich w bloku. W Białymstoku na legionowej tak było. 

Edytowane przez panzar01
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie weźmiesz miejsca parkingowego, to na bank weźmie ktoś inny.

Jeśli kiedykolwiek kupisz samochód to wtedy jesteś w totalnej dupie. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Mimo że dałem 35 tyś za miejsce to wiem że jest to rozwiązanie dobre i wręcz konieczne. Na nowych osiedlach czasami nie ma gdzie stanąć w promieniu 1 km a tak każdy to minimum ma. To jest coś takiego obecnie jak kanalizacja czy Internet, Musisz mieć.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 35k za miejsce parkingowe to masakra jakas :E 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parking podziemny to za darmo jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, larry.bigl napisał:

Generalnie 35k za miejsce parkingowe to masakra jakas :E 

 

Słuchaj zrób blok i sprzedaj w cenie mieszkania, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Eclipse napisał:

Słuchaj zrób blok i sprzedaj w cenie mieszkania, 

Co ma piernik do wiatraka? :E

Ceny za miejsce postojowe zaczynają się robić chore, patrzę z perspektywy, że za wcześniej wspomniany, osobny garaż 22m kw dałem 20k ;)  A my tu mówimy o zwykłym miejscu postojowym za 35 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

bo osobny garaż jest tańszy od takiej jakby przerośniętej piwnicy w budowie. Piwnice są bardzo drogie ogólnie, m.in. dlatego podziwiam osoby, które dziś decydują się na podpiwniczenie budynku - tam każdy metr to jest z grubsza x1,5 albo nawet x2 jeśli warunki są kiepskie.

Jeśli deweloper musiał np. zrobić poziomy -2, -3 = to ma nawet drożej.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, larry.bigl napisał:

Generalnie 35k za miejsce parkingowe to masakra jakas :E 

 

Zawsze możesz parkować na parkingu gdzieś w okolicy za 200+ miesięcznie. 

W takiej Japonii nie kupisz samochodu jeśli nie masz miejsca parkingowego dla niego. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w budynku deweloper trochę czasu szukał chętnych na kilka ostatnich miejsc. Skończyło się, że wykupili je ludzie z innych budynków na osiedlu.

15 godzin temu, WebCM napisał:

Obowiązkowe miejsce w parkingu podziemnym to dobry pomysł, bo ludzie kombinują i parkują na miejscach ogólnodostępnych, narzekając, jaki to deweloper zły, bo za mało parkingów pod blokiem wybudował.

I tak będą narzekać, bo coraz częściej normą są 2 samochody w rodzinie, a jak dobrze pamiętam, to inwestor musi standardowo zapewnić 120% miejsc postojowych w stosunku do liczby mieszkań (może być zależne od miejscowych planów zagospodarowania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No takich jeszcze nie widziałem.
Rozumiem, że sprzedają w pakiecie po dwa, więc 2/3 mieszkań będzie mieć podwójne miejsce, a reszta niech się martwi...

W swojej okolicy inne rozwiązanie widziałem. Mają halę (nie wiem ile miejsc) i trochę przed budynkiem z zamykanymi słupkami, do tego szlaban na wjazd. Zastanawiam się gdzie mają parkować goście, bo ogólnodostępnych tam nie widziałem.
Nie wiem czy miejsca były obowiązkowe do wykupienia ale cała dojazdówka notorycznie zastawiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...