Skocz do zawartości
virus191

Gigabyte Z390 AORUS MASTER - piszczy bez obciążenia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki temu wyłączyłeś pośrednio speed shift wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu wyłączyłeś pośrednio speed shift wink.gif

No, masz rację. Nie zwróciłem uwagi na twój wcześniejszy wpis.

Jednak samo wyłączenie Intel Speed Shift będzie miało negatywny wpływ na wydajność. A jakie wady ma pozostawienie wszystkich rdzeni na stałej, wysokiej częstotliwości?

 

Sprawdziłem przed chwilą i przy wyłączonym Intel Speed Shift i5-9600K potrzebuje aż 78 ms aby zwiększyć częstotliowość z 800 MHz do 4600 MHz.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale speed shift głównie miał pomagać przy szybkim lawirowaniu z Turbo dlatego też po wymuszeniu dla wszystkich rdzeni stałego taktowania to speed shift nie ma większego znaczenia. Nie biorę pod uwagę szybszego zejścia do niższych taktowań to nie lapek gdzie to już ma znaczenia z pkt widzenia pracy na baterii.

 

Co do stałego wysokiego taktowania od lat to stosuje, max mnożnik + c-state pobór mocy w normalnym użytkowaniu jest tylko minimalnie wyższy, ale wysoka responsywność i "stabilność" wydajności jest nie do przecenienia. A jak ktoś szuka max wydajności za wszelką cenę to c-state tak czy inaczej trzeba wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o tym wszystkim wiem. To ty dałeś wcześniej taką radę, żeby wyłączyć Speed Shift. Ktoś może się na tym nie znać i nie wiedzieć, że powinno się tak czy inaczej wyłączyć wtedy c-states.

 

Odnośnie Speed Shift i opóźnienia w zmianie taktowań to mi nie chodziło o późniejsze zejście na niższą częstotliwość tylko tak jak napisałem o opóźnienie przy podwyższeniu częstotliwości. To 78 ms opóźnienie może mieć wpływ na responsywność.

 

Jeżeli mam włączone Enchanced Multi-Core Performance to chyba już nie muszę wyłączać c-states?

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz wyłączać c-state by skompensować spadek responsywności po wyłączeniu speed shift wink.gif

 

Ale fakt nie dopisałem, że wyłączenie speed shift może obniżać responsywność. Tylko w praktyce na desktopie właśnie powinno się wyłączyć speed shift i działać na stałym max mnożniku.

 

Jak nie walczyć o każdy pkt w benchmarkach i nie jesteś maniakiem multi grającym z furmanką klatek to c-state możesz zostawić. Od SKL c-state mają minimalny wpływ na wydajność pod warunkiem, że masz wyłączone aspm wink.gif

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przestało piszczeć po wyłączeniu dwóch opcji:

 

- CPU EIST Function

- C-States Control

 

Tylko pytanie do bardziej obeznanych, czy 1.320V non stop w codziennej pracy czegoś nie uwali? Komp zwodowany więc o temperatury się nie martwię.

 

uIcAZMW.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym waszym piszczeniem cewek to może piszczeć przez badziewny zasilacz albo w połaczeniu z kijowym zasilaniem 230V

 

 

autor ma cacy zasilacz,choc w innym przypadku tez bym to wzial pod uwage.

 

U mnie Master bez najmniejszego pisku,pracuje wzorcowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja nie piszczy ani w spoczynku ani pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem. Powiedzcie mi czy to chłodzenie tej płyty jest tak głośne? No i mam problem z ustawieniem dwóch wentylatorów. Za nic nie chcą pracować wolniej. Muszę podłączyć miernik temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chłodzenie tej płyty ma być głośne, jak ona nie posiada żadnego wentylatora tylko radiatory? W biosie jak wejdziesz w ustawienia wentylatorów, bodajże F6, to masz do wyboru każde złącze do sprawdzenia i wybierasz tam, jak ma działać wentylator, jest chyba Auto/Silent/Full/Manual, niżej możesz ustawić czy sterowanie PWM czy V. U siebie mam podpięte tak jak w sygnie i wszystkie mogę wysterować od 0 do 100%. Dodatkowo możesz sobie ustawić krzywe wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z głośną płytą to był taki żart. Mogę sterować trzema wentylatorami, reszta się coś buntuje i nie chce drgnąć i nie wiem dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to wentylatory? Dobrze wtyczki podpięte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sys1 i sys2, czyli od CPU, podpięte raczej dobrze.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jak masz ustawione w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na silent, ale próbowałem też ręcznie, chyba że chodzi ci o kontrolę, to mam na auto. Po zmianie na PWM przyspieszały.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na takich ustawieniach wszystko działa idealnie. Jaki masz nr biosu? Jakie dokładnie wentylatory?

c6SMIcU.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios mam najnowszy, ale na fabrycznym było to samo. Wentylatory mam stockowe od budy i od chłodzenia, ale na płycie Z97, ani H87 nie było takich jazd. Przy instalacji kolejnego dysku zmienię miejscami wtyczki, może to coś da. Chyba że ta płyta musi być tak mocno chłodzona, wtedy zrozumiem te 850RPM.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż fotkę z biosu z ustawień dla wentylatora CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link

 

I tu zmiana na PWM nic nie daje,k te trzy wartości są sztywne czy to na manual czy na silent. Jedynie zmiana na V coś daje, ale nie wiem do końca jak to działa.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałeś przed ostatnią opcje tzn. Fan Control Mode na PWM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sys1 i sys2, czyli od CPU, podpięte raczej dobrze.

 

Sys1 i Sys 2 nie sa dla CPU tylko dla obudowy. Dla CPU masz CPU_Fan i CPU_OPT ( nad socketem obok RAMu). Podlacz chodzenie pod nie i zobacz czy wentylatory dzialaja poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko apropos podpięcia wentylatorów a może obędzie się bez nowego tematu więc zapytam tu :) Navis 280, wentylatory wpięte w gniazda CPU_Fan i CPU_OPT na płycie Z370 Aorus Gaming 7. Jeden wentylator w idle kręci się wolniej od drugiego, nie wiem o ile wolniej, bo smart fan 5 nie pokazuje mi żadnej wartości RPM dla gniazda CPU_OPT, tylko 0. Opcje na jednym i drugim gnieździe ustawione tak samo. Cpu fan control mode mam bodajże na auto, powinno być PWM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sys1 i Sys 2 nie sa dla CPU tylko dla obudowy. Dla CPU masz CPU_Fan i CPU_OPT ( nad socketem obok RAMu). Podlacz chodzenie pod nie i zobacz czy wentylatory dzialaja poprawnie.

 

Tak, tylko pompa siedzi w CPU_Fan. Nie wiem czy widziałeś, ale mam AIO. Chyba że nie ma różnicy gdzie zostanie podpięta. Ewentualnie do Sys_Fan_Pump wepnę zasilanie a wentylatory od radiatora na CPU_FAN i CPU_OPT.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem. Dziwne ze w manualu nic konkretnego nie ma jak AIO powinno sie podlaczyc ( niby CPU_OPT jest dla wentyli WC a Sys_Pump dla pompy ).

Mozesz sprobowac pompe podlaczyc pod Sys6_Pump a wentyle pod CPU_Fan/OPT. Najlepiej by bylo jakbys oba podlaczyl pod CPU_OPT ( spliter ) wtedy bylo by jak w manualu i moze by dzialalo jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój instrukcja od Corsaira to najgorszy badziew jaki trzymałem w ręku. Jest napisane, żeby chłodzenie podłączyć do jakiegokolwiek zasilania 3 albo 4 pin. Na poprzedniej płycie miałem wentyle podłączone do Chasis_fan.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...