Skocz do zawartości
Ksamek

Czy jest sens pchania się w 1440p?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zastanawiam się nad kupnem monitora, założyłem ostatnio jeden wątek z pytaniem o dobry model aczkolwiek naszła mnie refleksja na temat zasadności monitorów 27" 1440p. Patrzę na to z perspektywy żywotności platformy i naszego kochanego ray tracingu. Karta w jaką celuje to 2070 SUPER - radzi sobie z RT w FHD, w 1440p też ale jest to już jakieś 40 fps - nie za dobrze w niektórych produkcjach. Nie ukrywam, że grą na jaką najbardziej napalam się w tym momencie jest nadchodzący Cyberpunk. :) Większa rozdzielczość i matryca na pewno podbije doznania wizualne ale czy pozwoli nacieszyć się wodotryskami - nie wiadomo. Z drugiej strony dobre 24" FHD to pewny zakup, w dobie dzisiejszego marketingu nawet trochę archaiczny. Z drugiej strony monitor zmieniamy chyba najrzadziej - przynajmniej powinniśmy więc ten argument namawiałby do celowania jednak w 27 1440...

 

Miałby ktoś coś do dodania? Może mamy tutaj użytkowników, którzy korzystali bądź korzystają z dobrego IPS/VA 24 fhd i przesiedli się na 1440 27"?

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że jest sens. Wyszedł monitor, który ma szansę zaorać te żałosne "gejmingowe" szroty od Acera czy Asusa:

 

https://www.ceneo.pl/83464440

 

przyjrzałbym mu się uważniej w następnych tygodniach, gdy pojawią się sensowne recenzje, np. na tftcentral.

 

Raytracing to na dzień dzisiejszy pożerająca FPSy zabawka. Za to 144hz jest po prostu fajne i nie tylko w FPS.takie 2070 SUPER jest w stanie zapewnić te 100 fps w wielu grach, ewentualnie w nowościach możesz zejsć trochę z detali.

 

1440p samo w sobie jakoś wiele nie daje, ale monitor 27" do 1080p nadaje się "mocno średnio" z typowej odległości 60-70 cm. Chociaż w sumie taki monitor lepiej się sprawdza z 80-90cm, przynajmniej dla mnie ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Eizo S1930 na VA, potem przez długi czas Eizo EV2436W na IPS, a teraz Samsung 27" na CJG5 na VA.

 

Po pierwsze przesiadka na coraz większą rozdzielczość, to większy obszar roboczy i komfort przy pracy oraz przeglądaniu internetu. Po drugie w grach widzimy więcej obszaru w poziomie i pionie przekłada się na lepsze wczucie w klimat gry, czy oczywiście widoczność większego obszaru bez rozglądania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zastanawiam się nad kupnem monitora, założyłem ostatnio jeden wątek z pytaniem o dobry model aczkolwiek naszła mnie refleksja na temat zasadności monitorów 27" 1440p. Patrzę na to z perspektywy żywotności platformy i naszego kochanego ray tracingu. Karta w jaką celuje to 2070 SUPER - radzi sobie z RT w FHD, w 1440p też ale jest to już jakieś 40 fps - nie za dobrze w niektórych produkcjach. Nie ukrywam, że grą na jaką najbardziej napalam się w tym momencie jest nadchodzący Cyberpunk. :) Większa rozdzielczość i matryca na pewno podbije doznania wizualne ale czy pozwoli nacieszyć się wodotryskami - nie wiadomo. Z drugiej strony dobre 24" FHD to pewny zakup, w dobie dzisiejszego marketingu nawet trochę archaiczny. Z drugiej strony monitor zmieniamy chyba najrzadziej - przynajmniej powinniśmy więc ten argument namawiałby do celowania jednak w 27 1440...

 

Miałby ktoś coś do dodania? Może mamy tutaj użytkowników, którzy korzystali bądź korzystają z dobrego IPS/VA 24 fhd i przesiedli się na 1440 27"?

Jeżeli chcesz płynnie grać z RT to zostań na FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ale czy pozwoli nacieszyć się wodotryskami"

wątpię byś był w stanie w ślepym teście określić gdzie jest ultra a gdzie średnie. Może i by ci się to nawet udało, ale na pewno nie podczas rozgrywki i poruszającego się obrazu.

 

1440p to najlepszy wybór jaki może być do grania. Taka rozdzielczość jest popularna na rynku prawie od 10 lat, a dopiero teraz ma to jakiś sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zastanawiam się nad kupnem monitora, założyłem ostatnio jeden wątek z pytaniem o dobry model aczkolwiek naszła mnie refleksja na temat zasadności monitorów 27" 1440p. Patrzę na to z perspektywy żywotności platformy i naszego kochanego ray tracingu. Karta w jaką celuje to 2070 SUPER - radzi sobie z RT w FHD, w 1440p też ale jest to już jakieś 40 fps - nie za dobrze w niektórych produkcjach. Nie ukrywam, że grą na jaką najbardziej napalam się w tym momencie jest nadchodzący Cyberpunk. :) Większa rozdzielczość i matryca na pewno podbije doznania wizualne ale czy pozwoli nacieszyć się wodotryskami - nie wiadomo. Z drugiej strony dobre 24" FHD to pewny zakup, w dobie dzisiejszego marketingu nawet trochę archaiczny. Z drugiej strony monitor zmieniamy chyba najrzadziej - przynajmniej powinniśmy więc ten argument namawiałby do celowania jednak w 27 1440...

 

Miałby ktoś coś do dodania? Może mamy tutaj użytkowników, którzy korzystali bądź korzystają z dobrego IPS/VA 24 fhd i przesiedli się na 1440 27"?

 

W grach różnica między 1080p a 1440p jest zauważalna - jest wyraźnie ostrzej. Możesz też stosować mniej agresywne wygładzanie krawędzi (np razy 2 zamiast razy 4), a efekt wizualny będzie podobny. Natomiast w pracy (np. arkusze kalkulacyjne) różnica jest kolosalna. Jest o niebo bardziej komfortowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przesiadce z fhd 27" na 31,5" 1440p jestem zadowolony.

Obraz na plus, a rtx 2070 zwykle daje radę z tych 60 -75fps

Przy 2070 super powinno być bardziej niż ok w 99% tytułów.

 

Metro wymaxowane na pustyni nie utrzyma pewnie tych fps.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać o samej matrycy. Jeśli nie przeszkadza Ci "udawany czarny" na IPS to śmiało możesz brać, mimo legend o lepszym kolorze :). Ja po latach wróciłem do VA i nie żałuję. Gry w końcu mają klimat (RPG, TPP, FPP), tam gdzie ma być ciemno to jest, a nie jakby za szarą srebrną mgłą(IPS). Filmy też ogląda się dużo przyjemniej, więc ja namawiam do tego typu matryc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, też dochodzę do wniosku, że lepiej chyba większy z większą rozdzielczością. Na komfortowe 4k w rozsądnych pieniądzach jeszcze trochę poczekamy. Samo zakorzenienie się 1440p trochę jeszcze pewnie potrwa.

 

Co do matrycy - no właśnie bardziej przemawia za mną chyba VA i dlatego płaczę nad zachwytami na temat tego LG - jest ponoć świetny aczkolwiek nic mnie bardziej nie wkurza w grach jak ta "czerń" co nie wiem czy jest refleksem światła z okna na matrycy czy źle ustawionym gamma, a w istocie jednym, drugim i jeszcze przypadłością matrycy.

 

Osobiście mocno przemawia do mnie AOC AGON AG273QCX ale trudno znaleźć o nim opinie w Polskim i zagranicznym internecie.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden marudzi na szarą czerń w ips , drugi w smużenia na ciemnym tle w va.

 

Ja wolałem ips w monitorze ale mnie to nawet W tv Lg 55" ips specjalnie nie przeszkadza (chociaż dostrzegam braki w kontraście w słoneczne dni ;) )

 

 

WArto sobie naocznie porównać oba typu matryc i wybrać samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem chwilę MVA i oddałem do sklepu. Kij w smużenie, nawet tego nie dostrzegałem, ale Black Crush jest dla mnie nie do zaakceptowania. Co mi po tej fajnej czerni, jak gubią się w niej szczegóły? Do tego Gamma Shift, czyli patrząc z boku te szczegóły widać, ale siedząc normalnie, na wprost monitora zapada ciemność.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA tak samo udaje czarny. Czarny masz na CRT, Plaźmie czy Oledzie, LCD zawsze będzie syfem, a że VA jest minimalnie lepsze - niewiele to zmienia.

 

Mój TV LCD (echh) do grania, VA, ma kontrast 6000:1 i myślicie, że czarny jest czarny? :E W nocy takie samo ciemnogranatowe prześwietlone gówno jak wszędzie indziej

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od dosc niedawna uzytkuje 1440p i powiem tak, kazda gre ogrywam na nowo. Wrazenia jakie daje wyzsza rozdzielczosc to cos nie do opisania i poki sam tego nie doswiadczylem to nie zdawalem sobie sprawy jaka to roznica. Ostrosc obrazu i wygladzanie krawedzi cos pieknego. Na 1080p juz nie spojrze bo z perspektywy posiadacza monitora 1440p uwazam FHD za dno. RTX 2070S spokojnie radzi sobie z kazda gra a w grach Multi da sie wyciagnac bez problemy 120fps z minimalnym cieciem detali. Z RT jest juz gorzej bo tu plynnosc potrafi mocno spasc jednak ale nie ma rozy bez kolcow.

 

Pamietaj wybierajac monitor zeby mial Freesync/G-sync Compatible bo to robi ogromna roznice gdy jest mniej fps.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, pamiętam swoje przejście na fhd i nie mogłem uwierzyć w zmianę jakości. Niestety trudno znaleźć ten "dobry" monitor dla siebie na rynku, większość polecanych modeli niedostępna. Do tego dochodzi temat zakrzywienia, nie ma chyba w sprzedaży zakrzywionych IPS 27". Nie jestem pewien czy jest to takie potrzebne ale mam wrażenie, że mocno podbija immersje. Ogólnie byłem za VA ale sporo osób piszę o widocznych pixelach nachodzących na siebie i nie wiem co mam o tym teraz myśleć. W sklepach niestety w większości wypadków stoją telewizory i ciężko wyszarpać do obejrzenia jakiś odpalony monitor.

 

Pamiętam jak z 1,5 do 2 lat temu poruszałem tutaj temat monitora 21:9 i obecny do dziś Minciu mi bardzo dobrze doradzał aczkolwiek sugerował zaczekać do końca roku (chyba początek 2018) bo miały wyjść nowe matryce. Od tamtego czasu nic się na rynku w zasadzie nie zmieniło i nawet taki "hobbysta z doskoku" jak ja widzi, że rynek monitorów leży i kwiczy próbując wypchnąć najgorszy szmelc.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy 27' w formacie 16:9 zakrzywienie ekranu celem poprawienia immersji nie ma sensu i dlatego zdecydowana większość IPSów zakrzywiona nie jest, a w przypadku matryc VA wynika to raczej z gorszych kątów widzenia (przy większych monitorach VA brak zakrzywienia powodowałby wrażenie odbarwień na bokach ze względu na kąt patrzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, ze faktycznie ten LG 27GL850B jest bezkonkurencyjny. Gugabyte Aorus ponoć ma większe problemy ze skazami matrycy plus g-sync więc freesync nie pójdzie. LG mniejsze problemy i obie kompatybilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie może dobra TN-ka? Na chwilę obecną różnica w dobrych matrycach zaciera się. Sam mam podobny dylemat i ostatnią rzeczą na jaką patrzę to rodzaj matrycy, dużo ważniejsze są indywidualne odczucia i tutaj mając porównanie IPS w pracy/dzień /TN w domu/ noc - nie widzę różnic.

Siedzę na wprost. Nie gram.

Raczej będzie FHD 24/27 z dobrymi parametrami pracy - przejściówka 1440p nie wchodzi w grę, to już prędzej 4k ale ja się nie zajmuje obrazem zawodowo- więc kwestia budżetu.

Oczywiście są argumenty typu ppi, kąty, czerń, smużenie i inne bajery więc dobierz pod kątem własnych preferencji. Z komputera korzystam gównie w nocy i ostatnia rzecz jaką chciałbym widzieć to szary pulpit. If you know what i mean. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG faktycznie wygląda na świetny monitor, lepszy od Aorusa.

 

Na rynek wchodzi też Asus TUF Gaming VG27AQ chwaląc się szybką matrycą i 155Hz. Ciekawe jak wypadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie może dobra TN-ka? Na chwilę obecną różnica w dobrych matrycach zaciera się. Sam mam podobny dylemat i ostatnią rzeczą na jaką patrzę to rodzaj matrycy, dużo ważniejsze są indywidualne odczucia i tutaj mając porównanie IPS w pracy/dzień /TN w domu/ noc - nie widzę różnic.

Siedzę na wprost. Nie gram.

Raczej będzie FHD 24/27 z dobrymi parametrami pracy - przejściówka 1440p nie wchodzi w grę, to już prędzej 4k ale ja się nie zajmuje obrazem zawodowo- więc kwestia budżetu.

Oczywiście są argumenty typu ppi, kąty, czerń, smużenie i inne bajery więc dobierz pod kątem własnych preferencji. Z komputera korzystam gównie w nocy i ostatnia rzecz jaką chciałbym widzieć to szary pulpit. If you know what i mean. :cool:

 

Mówisz że Asus na tnce za 3 kafle może być wart swojej ceny? U mnie Monitor głównie do gier, żadna obróbka (no może czasem ale portale społecznościowe się nie liczą). Jednak obecna TNka mnie już męczy w porównania do tv na va i lapka IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na co ci TNka za 3k, ja mam taka jak w stopce ponizej 2k z 8bit matryca i jestem bardzo zadowolony. TN za 3k to absurd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu pchanie się w 1440p jeśli kupujesz monitor do 24", w wyższych wielkościach 27"-32" ma to jakieś uzasadnienie, ale 2070 super będzie na teraz dobre do takiej rozdzielczości (ale z czasem będzie coraz gorzej)

 

Ja zmieniłem z 24" fhd na 31,5" 1440p i odczułem bardzo duży impakt na wydajność GPU, do tego monitor był za duży jak na moje stanowisko (machanie głową przy przeglądaniu neta) i czym prędzej powróciłem do 24" fhd.

 

Jak wiadomo każdy ma swoje przekonania i przyzwyczajenia, ja tam wolę mniejsze obciążenie gpu i żeby karta wystarczyła na dłużej i więcej fps niż większą gęstość pikseli, może gdybym miał rtx2080ti to bym zmienił zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 32" wielkość pixela w 1440p jest identyczna jak w 24" fhd więc nic prócz wielkości matrycy nie zmieniłeś. :P Za to 27" 1440p to już mniejszy pixel, co za tym idzie, wrażenie lepszej szczegółowości obrazu.

 

No nic, nie pali się, czekam głównie do Cyberpunka, nic wcześniej co mnie interesuje raczej nie będzie miało wymagań, które zarżną 1060 6gb (zresztą Cyberpunk na niższych ustawieniach też pewnie nie). Może lepiej zaczekać jeszcze chwilę na dostępność kart i monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens pchania się w 1440p?

 

W dzisiejszych czasach raczej zadałbym pytanie czy jest sens się pchać w 4k. 1080p jeśli chodzi o zakup na dzisiaj nowego monitora to już odchodzi do lamusa. 1440p jest taką przejściową i optymalną rozdzielczością, ale dopiero 4k pokazuje pazura i w pracy i w jakości wyświetlanego obrazu w grach.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Eizo S1930 na VA

 

Też miałem tego kwadraciaka to był świetny monitor za czasów pierwszego Crysisa :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • O człowieku, a już myślałem, że decyzja zapadła i spokój, Ty mi tutaj takie wątpliwości zasiewasz:) Jeśli chodzi o monitor to wymiana na większy nie wchodzi w grę, bo zwyczajnie mi się nie zmieści i musiałbym kombinować z uchwytem naściennym i raczej by się to nie udało, bo byłoby za wysoko. Dlatego monitor zostaje czy tego chcę, czy nie chce. Co do tych kart, ich opłacalności, sensowności nabycia itd. to jakbym rzeczywiście miał w planach całonocne posiedzenia przy gierkach, to pewnie bym się w to bardziej angażował, ale biorąc pod uwagę, że na gierki nie zamierzam (choćbym chciał) poświęcać więcej niż 3-4 godziny tygodniowo i zważywszy na listę tytułów do ogrania (która jest dużo bardziej obszerna, niż to co tutaj podałem, bo wymieniłem tylko te "najbardziej" wymagające sprzętowo) w które do tej pory nie miałem nigdy okazji zagrać (bo sprzęt na to nie pozwalał), to zanim nadrobię tę kupkę wstydu, to pewnie już ze trzy generacje miną i okaże się, że wszystko będzie do wymiany, a ja będę już za stary, żeby wcelować myszką w przeciwnika  Plus, nie mam za bardzo głowy do kupowania używanego sprzętu, nawet jeśli wiem, że może się to odbijać na moim portfelu, ale po to pracuję, żeby móc sobie raz na jakiś czas zrobić taki (w sumie to nieuzasadniony i zbędny do życia) prezent. W związku z tym dziękuję za chęć ucywilizowania mnie jako gracza, ale chyba jednak zostanę przy tym na co się zdecydowałem.      
    • Do 90cm to daleko. Ja gram na 48" z takiej odległości w Apex Legends. UltraWide w FPSach wypada różnie. Nieraz trochę bardzo ucieka minimapa w bok albo inne czesci interfejsu. W CoD można sobie go zadiustować. Ale w Apexie już nie. Z kolei w Overwath na UltraWide przez pewien czas grało się z pasami po bokach, bo niby czitujesz jak taki używasz. idąc w tą stronę powinni byli zablokować 30FPS/Hz bo nie każdy ma monitor 100Hz+ albo komputer który pociągnie ponad 30FPS Za to z technicznego punktu widzenia, nawet DukeNuken3D działa z UWQHD całkiem sprawnie  
    • Polecam tego użytkownika @kola01 Po zmianie timingów read write copy ~65/89/65 k, sprawdzone w memtescie extreame bez błędów. Próbowalem na tych samych timingach tez 6200 ale tu juz sypalo bledami.
    • gratulacje czarna tapeta lub automatyczna żonglerka tapetami co jakis czas, ukrywanie paska, brak ikonek na pulpicie i wygaszacz obrazu, unikać wyświetlania statycznego kontentu godzinami bez przerwy (loga stacji telewizyjnych czy agresywne hudy) możesz też to olać i używać jak chcesz : ) masz gwarancję (doczytaj czy Samsung daje gwarancję na wypalenia do swoich Tv, bo tego nie wiem) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- w temacie wypaleń czy ktoś z użytkowników C2 lub C3 często grywa w ultrawide (kustomowa rozdziałka) i zauważył jakeś małe retencje/wypalenia tym spowodowane (nierówne zużycie panelu)?
    • Czyli wszystko się zgadza co napisałem?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...