Skocz do zawartości
Tenecious

i9 9900k bardzo wysokie temp bez podkręcania z bardzo dobrym AIO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałbym się podzielić z wami problemem który przydarzył mi sie w ciągu ostatnich dni. Przez dwa lata posaidałem ryzena 5 1600x który działał całkiem ok i miał świetne temp. Chciałem zrobić upgrade kompa wiec kupiłem sobie i9 9900k z płytą główną Gigabyte Z390 AORUS MASTER. Jak widzicie solidny secik. Do tego chłodzenie które mam już 2 lata - beQuiet Silent Loop 360, co ważne jak producent każe wymieniać płyn w chłodzeniu co dwa lata tak też uczyniłem i zakupiłem "Aqua Computer Płyn Double Protect Ultra" i przed zmianą procesora wymieniłem płyn. Obudowę jaką mam to Dark Base Pro 900, gdzie chłodnica zamontowana jest na górze obudowy, z przodu znajdują się dwa wentylatory i z tyłu jeden. Karta graficzna też od Aorusa 1080 Ti oraz pamięci ram: G.Skill Trident Z, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL14. Pasta to Thermal Grizzly. Zasilacz to be quiet! Straight Power 10 700W, tylko jak podczepiałem kable pod zasilanie w płycie głównej procka to podpiąłem tylko jedno wejście 8 pinowe a na płycie głównej widnieją dwa, nie miałem takiego kabla by podłączyć do dwóch gniazd wiec na chwilę obecną jest podpięty pod jedno. Przejdźmy jednak do problemu: po złożeniu całego zestawu zainstalowaniu windowsa i reszty programow sciagnalem HwInfo i odpaliłem pierwsze gry: PUBG i CS GO, w tej pierwszej zaczęły rosnąć w najgorszych momentach temp do ponad 93 st... a w drugiej niekiedy również widniały ~94 st. Ogolnie średnia temp pokazywana jest na okolice 74 st. Ważnie jest to w tym temacie że nie podkręcałem jeszcze procesora a juz w hwinfo procek utrzymywał się na 4700 mhz praktycznie non stop. Odpaliłem Aide na pół minuty bo na dłużej się bałem, jak zobaczyłem temp jakie pokazuje to byłem w szoku, trotling sie odpalił no i na dłuższą metę to nie zda egzaminu. Co mam w planach dzisiaj zrobić to zmienić chłodnice na przód obudowy, ale najpierw ustawić procek może na stałe 4500 mhz przy niższym napięciu... nie wiem jeszcze co tu zrobić, może ktoś doradzi? Nie wiem czy jest sens coś takiego robić może ktoś miał albo słyszał o podobnym problemie i zna jakieś logiczne wytłumaczenie i rozwiązanie? Z góry dziękuję za wszystkie rady oraz udzieloną pomoc.

Edytowane przez Tenecious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przód bym nie dawał, po co ciepłe powietrze tłoczyć do obudowy. Pewnie coś źle zamontowałeś, nie dokręciłeś, źle pasta lub coś z tą wymianą płynu (co z odpowietrzeniem?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem te temp to oda razu pomyślałem o paście, że za dużo dałem. Więc rozkręciłem i zmieniłem pastę jeszcze raz z mniejszą ilością i chłodzenie bez wątpienia jest dobrze dokręcone. Nie wiem jak mógbym źle napełnić te chłodzenie, potrząsałem, ustawiałem tak by płynu było pod korek więc myślę że tam wszysko gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dzisiaj wrócę z pracy to jeszcze raz przepłukam, macie jakieś rady, jak mógłbym go dobrze odpowietrzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie jakie daje płyta, mi płyta dawała 1,33 średnio pod obciążeniem na STOCK, teraz mam 4.9 Ghz i napięcie ręczne 1.248 V. Płyty w AUTO bardzo często dają za dużo V na procesor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co dzieje się z radiatorem chłodnicy? Ustaw minimalne RPM wentylatorów, maksymalne rpm pompki i dotknij chłodnicy. Po paru minutach powinna być już letnia. Po kwadransie - gorąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka podczepiona jest na stałe zasilanie z zasilacza(czyli pracuje na pełnych obrotach?). Czytałem, że tak jest lepiej i przez 2 lata chodziło wszystko bez zarzutów.

Edytowane przez Tenecious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś układ zapowietrzyć -zrób jak powiedział kolega i szybko będzie jasność czy to tego wina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś układ zapowietrzyć -zrób jak powiedział kolega i szybko będzie jasność czy to tego wina.

 

No to bym zrobił tylko jak to zrobić aby było to skutecznie wykonane, ma ktoś jakieś rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierniczę... Jak chłodnica będzie zimna, to albo zapowietrzyłeś układ, albo coś jest nie tak z pompką. Chłodnica jest miejscem, gdzie ciepło ulega rozproszeniu. Jeśli go tam "nie będzie" to oznacza, że nie dochodzi do chłodnicy i problem leży niżej. Dwa, że napięcia są do optymalizacji, bo nie wiemy ile a trzy - sprawdź najpierw gdzie leży problem zanim zaczniesz to na nowo rozkręcać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepło dochodzi do chłodnicy to wiem na pewno. Dotykałem przewodów chłodnicy to czułem że są całkiem ciepłe. Samej chłodnicy nie dotykałem bo musiałbym rozebrać trochę obudowę ponieważ jest ona schowana na takiej półce u góry obudowy. Pomka również chodzi bo dotykając jej czułem że są lekkie wibracje. Poza tym jak by nie chodziła to raczej temperatury bylyby Ciagle wysokie a automacztycznie zwiekszające się obroty wentylatorów nie zbijałyby teogo tak łatwo. Jedne co na pewno trzeba zmienić to pobiawić sie na początek napięciami, bo na automacie widać daleko ten zestaw nie zajedzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc wziąłem się dzisiaj za kręcenie procka i pierwszy rzut dałem 1.25V prz 4800 mhz i po ok 12 minutach dało mi to taki wynik:

Test 1

następna próba to 1.215 przy 4800 mhz i dało mi to taki wynik:

Test 2

Temperatury jak widać są dosyć wysokie.

Edytowane przez Tenecious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wysokie temperatury jak na AiO i przy tym napięciu :/ Jak podkrecasz proca ustawiasz LLC ? Czy tylko ustawiasz napięcie procka a reszta na auto szczerbaty.gif

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zmiany poczyniłem w biosie:

Bios 1 Tu akurat stare napięcie jest, teraz jest na 1.215

Bios 2

Teraz grałem sobie w PUBG ztestować jak będzie w grach i powiem że temp nie przekraczały zbytnio 75... :/

Edytowane przez Tenecious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turbo to nie jest czasem mega wysokie ustawienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym filmiku black mówi o tych ustawieniach na turbo:

Ustawił tu na turbo bo u niego optymalnie działa to ja też ustawiłem na turbo. Nie za bardzo orientuję się jeszcze w oc więc tak trochę błądzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jest najwyższe. Jak obciążysz go renderem/stresem to napięcie spada poniżej tego co zadałeś? Rośnie? O ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spoczynku napięcia wyglądają tak: Napięcia

Jeżeli robię ss w złym miejscu proszę mnie poprawić.

Napięcia w stresie były wyżej ale tu również wstawię:

W stresie

Edytowane przez Tenecious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Custom LC też mam temp od 80 do 90 w testach z AVX (X265 benchmark) - procek przy 4.9 i 1,248 V pobiera już około 170 W więc dosyć ciężko to już schłodzić. Ja zabawę skończyłem na 4.9, 5.0 potrzebuje min 1,28 V (nie testowane dokładnie) a to już wywali temperatury sporo do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Custom LC też mam temp od 80 do 90 w testach z AVX (X265 benchmark) - procek przy 4.9 i 1,248 V pobiera już około 170 W więc dosyć ciężko to już schłodzić. Ja zabawę skończyłem na 4.9, 5.0 potrzebuje min 1,28 V (nie testowane dokładnie) a to już wywali temperatury sporo do góry.

Custom LC i temperatury rzędu 80/90*C bez jaj :/ Toć ja na x49 i napięciu 1,23v miałem max 98*C i to bez LC i bez skalpa :D Przyjedzie procek to się wrzuci wyniki :P Po drugie primo nie masz limitów mocy na płycie głównej odblokowane na x49 = 230W prawie xD

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem sobie do 4.7 do tego ustawiłem na 1.2 v. Temp w grze nie przekracza 84. A w spoczynku ~45. No widocznie i9 to twarde skurczybyki jeżeli chodzi o temp. Narazie myśle że nic więcej nie uda mi się z tym zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaką masz temp. w OCCT 4.5.1 (64-bity, mały zestaw danych, 16 wątków).

Gry nie są w stanie tak obciążyć procesora jak OCCT.

Ja mam Krakena X62 z jego oryginalną pastą na profilu Performance, i9 9900K @ 4600MHz (wszystkie rdzenie) VCore od 1,1 do 1,2V wg OCCT i od 1,2V do 1,323V wg CPU-Z.

OCCT podaje max. temp. CPU 86 stopni C przy 100% obciążeniu.

Martwi mnie jednak chwilowa temp. rdzeni, która potrafi osiągnąć 97 stopni C.

Pewnie mam za duże VCore, jednak nie wiem jak je zmniejszyć na płycie ASUS Z390-Plus Tuf Gaming WiFi i dlaczego odczyty VCore z OCCT i CPU-Z tak się różnią?

post-5919-15665162363025_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procek bardzo dobrze działa na dobrym chłodzeniu powietrzem, na Noctua D15 bez podkręcania temperatura nigdy nie powinna nawet 85 stopni przekraczać. Po prostu zmień chłodzenie jak już tyle kasy na kompa wydałeś. Do tego nie będziesz się martwił o zapowietrzenie, płyn i pompkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Custom LC i temperatury rzędu 80/90*C bez jaj :/ Toć ja na x49 i napięciu 1,23v miałem max 98*C i to bez LC i bez skalpa :D Przyjedzie procek to się wrzuci wyniki :P Po drugie primo nie masz limitów mocy na płycie głównej odblokowane na x49 = 230W prawie xD

X265 Benchmark akurat tyle ciagnie w okolicy 170 W i moim zdaniem to najlepszy test stabilnosci bo nigdy realnie procek wiecej nienpobierze i bardziej sie nie rozgrzeje. Dla mocniejszych testow szkoda juz katowac sprzet.

 

Woda u mnie ciagnie jeszcze 2080 TI. Podczas grania karta lapie 56 -57 stopni procek trzyma okoloce 70 kilku i to jest dosyc dobry wynik jak na ujarzmienie blisko 500 w poboru energii (karta plus proc podczas typowek rozgrywki ).

 

Dla mocniejszych testow szkoda katowac sprzet...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...