Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

posiadam dokładnie taki model

4world-adapter-jednokierunkowy-z-napedu-ide-ata-do-plyty-sata.jpg

podłączam go do kontrolera SATA w AMD B450

 

niestety nie zgłasza mi napędu IDE do UEFI

obiło mi się o uszy ze powinienem przełączyć z trybu AHCI na IDE ale płyta na to nie pozwala

 

czy mogę jeszcze coś zrobić by ten napęd działał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cudo jest widoczne dopiero pod systemem , nie zabotujesz nim .... kiedyś to przerabiałem na starszej płycie .

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ napęd na Master masz ?

od nie pamiętnych czasów ... chociaż należało by się upewnić

To cudo jest widoczne dopiero pod systemem , nie zabotujesz nim .... kiedyś to przerabiałem na starszej płycie .

pal licho boot nawet w Win 7 go nie mam ... chociaż OS mam ręcznie przestawiony na AHCI i coś może się kiełbasić

wadliwy adapter czy co? ...

 

przy definiowaniu RAID mam jakieś oznaki życia tego ustrojstwa

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adapter Jedno kierunkowy

1 - SATA (płyta) -> ATA (dysk)

2 - ATA (płyta) -> SATA (dysk)

 

Adapter dwukierunkowy. Mamy zworkę lub przełącznik w którym wybieramy jedną z powyższych opcji jendno kierunkowych.

 

Mam adapter dla dysku SSD SATA aby podpiąć go do płyty z ATA. System sie bootuje bez problemów. Na archaiku z windowsem 98 i procem Pentium III

 

Marposs E9066 - https://www.glasstec.de/vis-content/event-glasstec2018/exh-glasstec2018.2564280/glasstec-2018-MARPOSS-GmbH-Paper-glasstec2018.2564280-ic2IrsnbQku1NR4FLMp8cA.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adapter Jedno kierunkowy

1 - SATA (płyta) -> ATA (dysk)

2 - ATA (płyta) -> SATA (dysk)

 

Adapter dwukierunkowy. Mamy zworkę lub przełącznik w którym wybieramy jedną z powyższych opcji jendno kierunkowych.

 

Mam adapter dla dysku SSD SATA aby podpiąć go do płyty z ATA. System sie bootuje bez problemów. Na archaiku z windowsem 98 i procem Pentium III

 

Marposs E9066 - https://www.glasstec.de/vis-content/event-glasstec2018/exh-glasstec2018.2564280/glasstec-2018-MARPOSS-GmbH-Paper-glasstec2018.2564280-ic2IrsnbQku1NR4FLMp8cA.pdf

OK ale do czego zmieszasz w moim przypadku SATA (płyta) -> ATA (dysk) "Adapter jednokierunkowy z napędu IDE/ATA do płyty SATA" [a przynajmniej taki był opis]

bo mogę mieć zwyczajnie wadliwy egzemplarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dysk SSD 250gb mx500 działa na archaiku, to na nowym kompie też nie powinno być problemu z bootowaniem. Z tym, że ze starego dysku ATA czy tam napędu CD?

 

Zamieniam bo tak testowałem. Ma to sens bo stary rupieć zaczyna fruwać.

 

W drugą stronę podpinanie Starocia do nowego kompa jako systemowy jest bez sensu. Koło ratunkowe z betonu łap? Napędy CD/dvd Sata kupisz taniej niż taki adapter.

 

 

Przeczytaj też na sprzęcie w którą stronę jest kierunek. Bo może być błąd w opisie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opis na pudełku jest zgodny z opisem na stronie sklepu muszę rozkręcić obudowę i zobaczyć czy świeci się lampka

coś mi się strasznie ten kontroler chybocze w gnieździe ...

 

https://www.ceneo.pl/6377551

adapter kupisz za 12 zł nagrywarki DVD już nie https://www.ceneo.pl/Napedy_optyczne/Typ:Wewnetrzny;0112-0.htm

 

z tym że na nagrywarkach DVD i HDD świat się nie kończy a tylko one dostępne są na dziś na SATA

napędów MO już na SATA nie dostaniesz

a nawet jeśli masz sprawny napęd DVD-RW pod IDE to lepiej go podpiąć przez adapter niż wywalić ...

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale używany ...

a lasery się wypalają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, ale napęd na IDE 3-5x starszy się nie wypala i nie brudzi i jest super :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, ale napęd na IDE 3-5x starszy się nie wypala i nie brudzi i jest super :D

skąd pewność że jest młodszy?

stanu własnego napędu jestem pewien a tak kupuje kota w worku

poza tym znajdź mi napęd MO na SATA bo kontroler SCSI puści mnie z torbami ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziala, bo to kiepski adapter.

Ja mam taki: https://allegro.pl/oferta/adapter-ide-40pin-do-sata-22pin-6815358037 Podlaczylem za jego pomoca Plextora PX-755A do B450 Aorus Elite. Naped dziala, nagrywa plytki, widoczny z poziomu UEFI, ktore daje mozliwosc bootowania z Plextora. Nie sprawdzalem jednak czy rzeczywiscie cos sie zabootuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd pewność że jest młodszy?

stanu własnego napędu jestem pewien a tak kupuje kota w worku

poza tym znajdź mi napęd MO na SATA bo kontroler SCSI puści mnie z torbami ...

 

Z zasady urządzenia SATA są młodsze od IDE.

 

Można nawet kupić taki nowyu z gwarancją 24m, droższy o 5,51zl od Twojego adaptera który nie działa z Twoim zabytkiem:

https://allegro.pl/oferta/nagrywarka-dvd-lite-on-dh-16aes-16x-dvd-sata-24mgw-8313321719

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie powinieneś się bawić w takie adaptery, tylko po prostu kupić nowy napęd na SATA lub na USB. Zresztą taki antyczny sprzęt na IDE to nie wiadomo czy jeszcze w ogóle działa poprawnie. A druga kwestia to, że adaptery tego pokroju są raczej kiepskiej jakości. Więcej wydasz na adapter niż kosztuje napęd na SATA.

Edytowane przez kamilkowalewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziala, bo to kiepski adapter.

Ja mam taki: https://allegro.pl/oferta/adapter-ide-40pin-do-sata-22pin-6815358037 Podlaczylem za jego pomoca Plextora PX-755A do B450 Aorus Elite. Naped dziala, nagrywa plytki, widoczny z poziomu UEFI, ktore daje mozliwosc bootowania z Plextora. Nie sprawdzalem jednak czy rzeczywiscie cos sie zabootuje.

masz możliwość włączenia trybu ATA w biosie? (u mnie tylko AHCI)

Dysk SATA na IDE czy AHCI ?'

Przed zmiana trybu w Bios'ie zrobiłem modyfikacje rejestru bo jakoś system Windows 7 się resetował podczas uruchamiania... i zainstalowałem najnowsze sterowniki AHCI ze strony producenta płyty głównej bo te zainstalowane domyślnie przez system powodowały iż nie było widać dysku optycznego.

Z zasady urządzenia SATA są młodsze od IDE.

przez kilka lat były produkowane równolegle a przy symbolicznej cenie kilku złotych to napęd jest takim samym działkiem jak IDE

Można nawet kupić taki nowyu z gwarancją 24m, droższy o 5,51zl od Twojego adaptera który nie działa z Twoim zabytkiem:

https://allegro.pl/oferta/nagrywarka-dvd-lite-on-dh-16aes-16x-dvd-sata-24mgw-8313321719

1. adapter kupiony za 15 wiec droższy o drugie tyle

2. to nie jest napęd MO tylko DVD ...

Według mnie nie powinieneś się bawić w takie adaptery, tylko po prostu kupić nowy napęd na SATA lub na USB. Zresztą taki antyczny sprzęt na IDE to nie wiadomo czy jeszcze w ogóle działa poprawnie. A druga kwestia to, że adaptery tego pokroju są raczej kiepskiej jakości. Więcej wydasz na adapter niż kosztuje napęd na SATA.

napęd działa poprawnie podłączany taśmą ATA bezpośrednio do kontrolera na płycie głównej

nie zawsze kupno nowego napędu rozwiązuję sprawę ;)

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...