Skocz do zawartości
Makaveli455

Ryzen 3600 mały problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie dokonałem zakupu nowej jednostki Ryzen 3600 i mam z nim mały problem. Chodzi o to, że podczas przebywania w windowsie, robienia prostych czynności, jak instalowanie jakiś drobnych programów itp. wiatrak z chłodzenia CPU (Silentium Fera 3) przyspiesza i temperatura procesora skaczę do poziomu około 50 stopni C, sprawdzałem procesor w OCCT i podczas maksymalnego obciążenia 100% przez 20 minut, jego temperatura nie przekroczyła 70 stopni (cały czas była w granicach 68-70), co jest najśmieszniejsze podczas grania, procesor jest cichutko, a ma temperaturę 60 stopni. Moje pytanie więc, dlaczego podczas spoczynku, przy wykorzystaniu nie wiem, może 10% procesora(instalacja), nagle temperatura skacze z 35-40 do 50 stopni i w momencie sie obniża, przez co wiatrak robi się lekko denerwujący, bo co chwile zwalnia i przyspiesza. Pomyślałem, że może z napięciami coś jest nie tak? Wadliwy zasilacz? Czy ten procesor tak po prostu ma, wcześniej miałem i5 6600K i kultura pracy była znakomita, nigdy nie usłyszałem wiatraczka od chłodzenia, a procesor w spoczynku nie przekraczał 30 stopni. Płyta główna Aorus elite x570, zasilacz silentiumpc supremo fm2 gold 750w. Oczywiście nie ma żadnych spadków wydajności, wszystko chodzi super, chodzi tylko o te dziwne skoki temperatur podczas spoczynku. Cały sprzęt jest nowy. Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ma, u mnie jest podobnie, wyjściem jest ustawienie wentylatorów w biosie tak, żeby nie było tych skoków, można opóźnić reakcję wentylatora, można też zmienić temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie - ten typ tak ma, tak ma być, jest spoko, a napięcia do 1.5V są OK :)

 

Każdy ma tak jak Ty, nowe Ryzeny tak mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięć nie mam do 1.5v, akurat tutaj mam dobrze, nawet do 1.4v nie dochodzi na stocku, czy to idle czy obciążenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoki napięcia to norma w Ryzen 3000. Znajdź temat o tych Ryzenach na forum. Ustawienie napięcia na sztywno może pomoc ale sam tego nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, skoro tak, to nie ma co kombinować, trzeba się do tego przyzwyczaić, ewentualnie poczekać może na jakąs aktualizacje biosu, która to naprawi. Dzięki za odpowiedzi, temat do zamknięcia, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie możesz ustawić opóźnienie reakcji wentylatora o sekundę i wiatrak powinien się trochę uspokoić. Ja mam podobnie w sumie i mi to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień w biosie step up time na 1s. Jak nie pomoże to pobaw się krzywą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...