Skocz do zawartości
King Arthas

Ballistix Sport LT Memory i RTX 2070 SUPER Gigabyte.

Rekomendowane odpowiedzi

CZeść wszystkim.

 

Chciałbym podkręcić u siebie grafikę oraz pamięć ram. Grafikę kiedyś podkręcałem w MSI Afterburner, ramu natomiast nigdy.

 

Oto m mój setup

 

MSI MPG X570 GAMING PLUS AM4

 

AMD ryzen 3700x

 

Ballistix Sport LT Memory 2 x 8 GB 3200 mhz

 

Corsair RM 550Wx

 

Corsair MP510

 

Dysk Samsung 850 EVO 500gb

 

Gigabyte RTX 2070 SUPER Gaming

 

Jeśli chodzi o kartę to lepiej przez MSI Afterburner czy tym programem od Gigabyte?

 

A jak ram proponujecie ustawić? Na internecie znalazłem mnóstwo poradników, ale może ktoś ma podobny konfig do mojego i podzieli się swoimi ustawieniami.

 

Takie pytanie poza. Zawsze miałem silent mode we wszystkich wentylatorach. Mogę spokojnie sobie tu też tak ustawić?

 

 

Z góry dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam, jak pewnie i większość podkręcam afterburnerem, popularny jest również evega precision. Jeśli nie chcesz się w to bawić to zawsze masz auto oc i później podkręcasz tylko pamięci na karcie. Jeśli chodzi o ustawienia ramu to dużo osób podaje swoje timingi tutaj ,a oprócz tego masz też DRAM calculator for Ryzen, który sam Ci mniej więcej obliczy gdzie mniej więcej najlepiej zacząć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź. Pobawię się w MSI afterburner. Auto OC to chodzi Ci to jak kartę podkręca sam system tak? Zastanawia mnie tylko dlaczego power limit nie można ruszyć. Zablokowaną mam tą opcje, a w sieci przeczytałem

 

Kartę podkręciłem przesuwając suwaki z napięciem, power limit oraz thermal limit do maksymalnych wartości w programie MSI Afterburner. Jak możecie zobaczyć, osiągnięte maksimum to 100 MHz na rdzeniu oraz 225 MHz na pamięciach (efektywnie 900 MHz). Przy wyższych wartościach były już problemy z grami. Przykładowe wyniki przy takich ustawieniach znajdziecie poniżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej Zotac GeForce RTX 2070 SUPER AMP EXTREME po wyjęciu z pudełka też power limit był zablokowany, musiałem zaktualizować BIOS karty z oficjalnej strony producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej Zotac GeForce RTX 2070 SUPER AMP EXTREME po wyjęciu z pudełka też power limit był zablokowany, musiałem zaktualizować BIOS karty z oficjalnej strony producenta.

 

Dziękuję :)

 

Nawet nie pomyślałem, że power limit jest zablokowany w opcjach, także to sprawdzę, a jak nie podziała to zaktualizuję bios.

 

https://forums.guru3d.com/threads/power-limit-unlock.425207

 

A warto zaktualizować bios w płycie i w karcie, nawet jak wszystko działa?

 

Widziałem, że wiele osób ustawia na sztywno pracę procesora. Warto to robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios w karcie myślę, że warto ale tylko i wyłącznie z oficjalnej strony producenta (w przeciwnym wypadku możesz stracić gwarancję).

 

Jeżeli chodzi o płytę główną to zawsze zalecana jest aktualizacja do nowszej wersji ale czytając forum bardzo dużo użytkowników ma problem z płytami MSI i nowym Ryzenem. Jeżeli wszystko działa to przynajmniej na razie bym nie aktualizował biosu płyty głównej.

 

Chłodzenie do procesora masz jakieś oddzielne czy boxowe?

 

Zainstaluj programy do śledzenia temperatury, napięcia i częstotliwości taktowania procesora i obserwuj. Jeżeli nie dzieje się nic nadzwyczajnego (napięcie nie przekracza w grach 1.4v, temperatury nie są wyższe niż np. 65 stopni C)to zostaw jak jest i podkręć tylko pamięci RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bios w karcie myślę, że warto ale tylko i wyłącznie z oficjalnej strony producenta (w przeciwnym wypadku możesz stracić gwarancję).

 

To wiadome :D

 

Jeżeli chodzi o płytę główną to zawsze zalecana jest aktualizacja do nowszej wersji ale czytając forum bardzo dużo użytkowników ma problem z płytami MSI i nowym Ryzenem. Jeżeli wszystko działa to przynajmniej na razie bym nie aktualizował biosu płyty głównej.

 

Myślałem, że jak mam x570 to nie trzeba się martwić, ale to może nie będę ruszał. Wszystko działa bardzo dobrze.

 

Chłodzenie do procesora masz jakieś oddzielne czy boxowe?

 

Noctua NH-D15.

 

Zainstaluj programy do śledzenia temperatury, napięcia i częstotliwości taktowania procesora i obserwuj. Jeżeli nie dzieje się nic nadzwyczajnego (napięcie nie przekracza w grach 1.4v, temperatury nie są wyższe niż np. 65 stopni C)to zostaw jak jest i podkręć tylko pamięci RAM.

 

Mam HW Monitor. Co jeszcze powinienem doinstalować? Aida 64 może? Zawsze używałem tylko tego 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizowanie biosu na karcie nie jest łatwe i można całkowicie kartę zepsuć jeśli nie ma dual bios. Jeśli cokolwiek by Ci to dało to lekko podwyższone standardowe zegary, które i tak byś podniósł przy oc.

X570 od msi bym aktualnie nie aktualizował, przynajmniej do unormowania się sytuacji u nich z biosami. Dobrze poczytać opinie tutaj, czy na oficjalnym forum msi i dopiero zadecydować czy aktualizować, czy lepiej jeszcze poczekać. Z HW monitor lepiej nie korzystać do mierzenia napięć na nowych ryzenach. Radzę skupić się na ramie i gpu, później ew na cpu a do tego czasu możesz dać sobie Auto OC z Boost Override 200.

Co do ramu, to tu masz takie podstawy.

https://www.youtube.com/watch?v=KOqhyVNPhaM&t

Edytowane przez badboy141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Pobrałem ten kalkulator. Tam trzeba wybrać żądane wartości dla taktowania pamięci. 3600mhz będzie ok czy zacząć od mniejszej? Na safe mode jedna wartość jest na czerwono, a na fast napięcia prawie 1.48.

 

kGJIt75.jpg

 

W MSI afterburner nie ma w ogóle power limit, a napięć nie da się ruszać, mimo, że jest to odblokowane w opcjach. W Aorus Engine jest dostępny ten power limit

 

5fKn11g.jpg

 

Dam power limit na 11% czyli max, napięć nie ruszam i kręcę rdzeń karty i pamięci tak? Test zrobię heaven benchmark.

https://benchmark.unigine.com/heaven

 

Dziś jak wrócę do siebie to zacznę się z tym bawić i wrzucę wyniki.

 

Jeżeli nie HW monitor to jaki program do monitorowania pracy procesora?

 

@edit

Ten program od gigabyte jest totalnie do bani. Źle działa i czasem się przycina. MSI afterburner o wiele lepszy. Podkręciłem w MSI Afterburner pamięci na +500 i rdzeń na +80. Nie ma tam power limit, więc go nie ustawiałem. Jest on ważny?

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@edit

Ten program od gigabyte jest totalnie do bani. Źle działa i czasem się przycina. MSI afterburner o wiele lepszy. Podkręciłem w MSI Afterburner pamięci na +500 i rdzeń na +80. Nie ma tam power limit, więc go nie ustawiałem. Jest on ważny?

Power limit powinien być dostępny. Core vlotage może być zablokowany - blokujesz go w ustawieniach afterburnera i daj go do oporu. Nvidia ma wbudowane różne czujniki, które i tak nie pozwolą przekroczyć odpowiednich wartości więc nie ma się, o co martwić. Wyciśniesz trochę więcej, ale też nie można oczekiwać cudów. Co do kalkulatora zobacz czy na takich ustawieniach odpali, to jest zakres napięć w przedziale, którym powinny być stabilne, ale nie muszą (swoją drogą buldzoid odpalał te pamięci na 1.6v ale mimo wszystko nie polecam). Tak samo zbyt duże napięcie soc może spowodować niestabilność. Niestety każde kości są różne i tu trzeba kombinować na własną rękę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Nie było power limit. Poszperałem trochę w sieci i po zmianie skórki już jest. Bardzo dziwne, ale grunt, że działa :D

 

Jak miałem +100 na rdzeniu i 600 na pamięciach to po 30 minutowym graniu mi się gra wieszała. Dałem teraz +80 i +500 i zobaczymy jak będzie to szło. Nie muszę uruchamiać tego Afterburnera, by podkręcanie działało nie? Tam tylko ustawiłem tylko opcję, by od momentu włączenia PC działało podkręcanie.

 

Nie wiem czy dziś dam radę, ale jak nie to za pamięci się wezmę od jutra :) Wartości program ustawia, więc trzeba je wklepać w biosie i potem testować.

 

Odezwę się jak wszystko ogarnę :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę uruchamiać tego Afterburnera, by podkręcanie działało nie? Tam tylko ustawiłem tylko opcję, by od momentu włączenia PC działało podkręcanie.

Szczerze to nawet tego nie sprawdzałem. W opcjach mam, żeby uruchamiał się i mnimalizował wraz ze startem systemu.

Jak miałem +100 na rdzeniu i 600 na pamięciach to po 30 minutowym graniu mi się gra wieszała. Dałem teraz +80 i +500 i zobaczymy jak będzie to szło.

Polecam sprawdzać stabilność nie tylko stresstesetem ale też benchmarkami (3dmark, Unigine Heaven Benchmark), bo to, że karta nie sypie artefaktami to nie znaczy, że jest stabilna. Z tego co też pamiętam lepiej trzymać temperaturę poniżej 80c, bo załącza się gpu boost 3.0 i karta sama kręci się jeszcze wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Afterburner musi działać w tle żeby OC było oktywne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Afterburner musi działać w tle żeby OC było oktywne

 

Wcale Nie musi. Ustawiasz oc i klikasz zapisz(taka dyskietka)oraz ikonkę windowsa. Czyli start oc wraz ze startem windowsa ale bez programu afterburner. Sam tak mam

Edytowane przez premek1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale Nie musi. Ustawiasz oc i klikasz zapisz(taka dyskietka)oraz ikonkę windowsa. Czyli start oc wraz ze startem windowsa ale bez programu afterburner. Sam tak mam

Ale to co piszesz to jest własnie konfigurowanie AB, żeby działał w tle. Po uruchomieniu systemu jest widoczny m.in. w zasobniku koło zegara - ikona samolotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem autostart dla AB oraz Rivę, z ustawionym lockiem na 117 FPS. Tak niby ma być w przypadku monitora z G-sync, a mam 120Hz. VSync w panelu Nvidia na ON, natomiast w grach OFF.

 

Co do samego podkręcania, to bardzo przepraszam, że nic nie odpisałem, ale się teraz przeprowadzam na inne mieszkanie i nie miałem czasu nad tym siąść. W weekend już to ogarnę i dam znać jak mi poszło.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Długo czasu minęło, ale miałem sporo na głowie. Dziś zaktualizowałem bios w płycie głównej i wszystko działało.

 

Potem zacząłem się brać za podkręcanie ramu. Tym programem dałem ustawienia na 3733mhz i ustawiłem wszystko w bios w menu zaawansowanym do pamięci. W głównym menu zmieniłem kilka rzeczy.

 

Po memtest wyskoczyło 60 błędów. Wszedłem do bios do głównego menu i zmieniłem tylko napięcie na ram i soc i resztę dałem na auto. Teraz mam taki problem, że komputer się uruchamia, ale jest czarny ekran. Nie mogę ustawić ustawień fabrycznych w bios.

 

Normalnie mogę zresetować bios przez zworkę, albo wyciągnąć baterię z płyty głównej?

 

Mam nadzieję, że nic nie spaliłem.

 

Z góry dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zworką CMOS zresetowałem PC. Podkręciłem do 3400 i także błędy wyskoczyły, chociaż tlyko 3. Wychodzi na to, że moje pamięci nie mają w ogóle potencjału podkręcania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie mają tak słaby potencjał, stawiam że za ostro ustawiasz trcdrd. Spróbuj puścić ram na 3733mhz z kalkulatora profil v2 i preset safe/fast

Tu masz mój mini poradnik o podkręcaniu tego ramu , dodatkowo zalaczylem instrukcję obsługi calculatora :)

https://forum.pclab.pl/topic/1286471-Crucial-na-micron-Edie-poradnik-test-4x8gb-oc-z-ryzenem-1xxx-i-3xxx/

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie mają tak słaby potencjał, stawiam że za ostro ustawiasz trcdrd. Spróbuj puścić ram na 3733mhz z kalkulatora profil v2 i preset safe/fast

Tu masz mój mini poradnik o podkręcaniu tego ramu , dodatkowo zalaczylem instrukcję obsługi calculatora :)

https://forum.pclab.pl/topic/1286471-Crucial-na-micron-Edie-poradnik-test-4x8gb-oc-z-ryzenem-1xxx-i-3xxx/

 

Dzięki wielkie za odpowiedź.

 

Spróbowałem jeszcze raz, tym razem 3600 z trybem SAFE i o dziwo wstał i 20 minut memtest przeszedł :) Tak zostawię.

 

Jak próbowałem na 3733 to komputer nie chciał wstać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trollujesz czy piszesz serio? :d 
    • - Navis ma przede wszystkim standardowy rozmiar (grubość) chłodnicy dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać czy zmieści się w obudowie. Jesli wygrzebiesz że Liquid Freezer wejdzie na górę do tej obudowy to jak najbardziej możesz go wziąć. Tyle że z innego sklepu bo z Proline wyszedł. - T700 jest szybszy w zastosowaniach sekwencyjnych (przewalanie dużej ilości jednolitych danych), w pozostałych różnice będą śladowe, na pewno nie uświadczysz ponaddwukrotnej różnicy a o tyle Crucial jest droższy od Kingstona. - moc zasilacza zależy od prądożerności podzespołów. 14700 ciągnie ok. 250W, 4070 ti super nieco poniżej 300w, razem mamy 550W, jakieś 50W na resztę podzespołów i 150W zapasu. - ramka jest opcjonalna ale potrafi wyraźnie obniżyć temperatury. Liquid Freezer III przychodzi z ramką i to jedyna opcja montażu. Nie zaszkodzi ciut szybszy RAM: https://proline.pl/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-64gb-2x32gb-6400mhz-cl32-xmp3-f5-6400j3239g32gx2-tz5rk-p8118735   Lista z reddita jest średnia, jest tam procesor starszej generacji, bardzo drogie w Polsce dyski Cruciala, kartę w wersji Ventus czyli najgorszy model od MSI, niepotrzebnie dużo wentylatorów itp.
    • Wykupienie ekskluzywności a finansowanie całego projektu to są dwie zupełnie inne rzeczy, ale też uważam że nie ma się co bać o kasę, przynajmniej jeśli chodzi o Sony. Nie wiadomo jednak, jak do tego podejdzie SE, u nich excel to podstawa. Nie interesują mnie pierdoły, opinie youtuberów czy influencerów (wiem że ludzie masowo wrzucają ten badziew w tematy, ja można z 3 takie obejrzałem od początku roku), a także tematy stworzone stricte pod clickbait, a recenzji już od dawna nie biorę na poważnie, mało które w ogóle jeszcze czytam. Jeden wielki festiwal przerzucania się dyszkami dla ping-pongów i rzucania GOTY dla co drugiej gry. Jak ktoś to lubi jego sprawa, ja wolę opinie graczy ale z nimi też jest ciężko, szczególnie gdy ktoś wychwala słabe motywy albo bez powodu miażdży te dobre. Rebirth ogram, jeśli ogarną tryb 60fps, jeśli nie poczekam na wersję PC; moja lista śmiechu jest tak długa (a wszystkiego jeszcze w nią nie wrzuciłem) że na luzie mam w co grać co najmniej do lata 2025.  To jest pewien problem, bo gra nie ma realnie contentu na tyle grania (mówię biorąc pod uwagę to co grałem w oryginale), więc nie dziwi mnie że potem ktoś pisze że No jest. Tyle że fabułę główną można rozciągnąć dobrze, oferując ciekawe questy czy aktywności poboczne, które są serwowane sensownie, by nie "rozpraszać" gracza i trzymać go w ryzach, albo zrobić to źle i zaserwować tyle badziewia pomiędzy głównymi motywami fabularnymi, że gracz w pewnym momencie traci rozeznanie, w którym momencie fabuły głównej w ogóle się znajduje. Grałem i jedne i drugie, nie mam pojęcia w którym miejscu jest Rebirth, opinie są podzielone w zależności od forum które się czyta, z lekką przewagą na "rozwleczenie" i "niepotrzebne przedłużanie". No ale wiadomo każdy lubi co innego, jeden robi tylko fabułę, inny robi grę na setkę. 
    • Słabo bo BF V był fajny do testowania, na zasadzie ze sobie odpalałeś spectacta i gierka sobie testowała PC a ty mogłeś się zając czymś innym.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...