Skocz do zawartości
shymzzz

wiertarka, młoto-wiertarka - wielka płyta - pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Jak budżet nie pozwala to nie wiem czy nie poszedłbym właśnie w dobry uzywany sprzet, byle w normalnym stanie był. Sam mam młotowiertarkę Bosch (niebieska, któryś z tych lepszych modeli), wymienny uchwyt SDS/samocentrujący zaciskowy. Udar chyba ok 3J. U mnie to więcej jako wiertarka do metalu na warsztacie parcuje, ale coś na budowie też tym porobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten Bosch PBH 2100 RE 550 W, który we wcześniejszych wypowiedziach się pojawił, wygląda ciekawie. Cena też chyba przyzwoita +/-350 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym zdecydowanie Bosch PBH 2100 - osobiście polecam, możesz też na facebooku poszukać info o tym(na fanpage Boscha).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Coraz bardziej rozjaśnia mi się w głowie :-D

Jeśli dobrze rozumiem, to do tego żelbetonu musi być młotowiertarka, a sama wiertarka z udarem nie da rady?

Czyli raczej szukać renomowanej marki i odpuścić sobie jakieś Graphity, Celmy itp?

Ta pożyczana Makita była ok, tylko nie mam porównania do jakiejkolwiek innej, ponieważ od kilku lat pożyczałem tylko tą ;) Jednocześnie ona zbyt tania nie jest.

Tak z ciekawości, ta którą pożyczałem miała w modelu literkę T na końcu, a te które chodzą po ponad 5 stówek tej litery nie mają. Co oznacza w tym wypadku ta litera? :o

Używane sprzęty też mogą wchodzić w grę, tylko zapewne wiąże się to z jakimś ryzykiem, ponieważ nie do końca wiadomo, w jakim one będą stanie, a nie chciałbym wymyślać nowych przekleństw po wywierceniu kilku otworów :D

Za chwilę przejrzę zaproponowane marki i tego Boscha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie jestem pewny terminologii tutaj, ale chyba wiertarka udarowa od młotowiertarki różni się tym, że to drugie ustrojstwo ma możliwość pracować jako młot udarowy (trzy pozycje pracy, jako wiertarka, wiertarka udarowa i młot). Trochę śmieszna energia udaru tutaj, ale mimo wszystko jest, można dłuto założyć i coś podkuć w razie potzreby. Więc do wiercenia wiertarka udarowa jak najbardziej wystarczy.

 

Ja z tej swojej młotowiertarki o tyle jestem zadowolony, że pozwala wiercić w stali gdzieś do 20mm, bardzo dobrze sprawuje się jako wiertarka udarowa, a też robi za trochę "prowizoryczny" młot do drobnych podkuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, ale chyba wiertarka udarowa od młotowiertarki różni się tym, że to drugie ustrojstwo ma możliwość pracować jako młot udarowy (trzy pozycje pracy, jako wiertarka, wiertarka udarowa i młot).

Ja się raczej spotkałem z rozróżnieniem, że wiertarki udarowe to po prostu wiertarki z udarem mechanicznym, natomiast młotowiertarki to urządzenia z udarem pneumatycznym.

Przy wierceniu w betonie to z udarem mechanicznym można zajechać i siebie i dość szybko wiertarkę. Nawet między tymi najsłabszymi młotowiertarkami, a zwykłymi wiertarkami udarowymi jest przepaść.

 

Ta pożyczana Makita była ok, tylko nie mam porównania do jakiejkolwiek innej, ponieważ od kilku lat pożyczałem tylko tą ;) Jednocześnie ona zbyt tania nie jest.

Tak z ciekawości, ta którą pożyczałem miała w modelu literkę T na końcu, a te które chodzą po ponad 5 stówek tej litery nie mają. Co oznacza w tym wypadku ta litera? :o

Do okazjonalnych prac ten wcześniej wspomniany Bosch też będzie dobry. Wersja T ma inny uchwyt według porównań w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja się raczej spotkałem z rozróżnieniem, że wiertarki udarowe to po prostu wiertarki z udarem mechanicznym, natomiast młotowiertarki to urządzenia z udarem pneumatycznym.

Przy wierceniu w betonie to z udarem mechanicznym można zajechać i siebie i dość szybko wiertarkę. Nawet między tymi najsłabszymi młotowiertarkami, a zwykłymi wiertarkami udarowymi jest przepaść.

 

...

 

Możliwe, że masz rację, powtórzę, nie znam tutaj znaczenia terminologii.

 

Z tego co pamiętam mam GBH 2-26 DFR, można to kupić bez dodatkowego uchwytu samocentrujacego, ten można chyba dokupić później (piszę chyba, bo nie jestem pewny). Ja to kupowałem na warsztat, gdzie nieco w stali ona musi powiercić (główne przeznaczenie), natomiast czasem "dorabia" na rodzinnych budowach, niekiedy jako klasyczny młot udarowy. Niestety inna cena i przeznaczenie bardziej profi niż amatorskie. Ale mam to w domu pewnie już ponad 10 lat, bez żadnej usterki, więc opinie tu jakąś mogę dać. Gdyby to było w łądnym stanie uzywane, to pewnie warto. Na olx widzę kilka podobnych, ale zmordowane strasznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sporadycznych prac ,to wystarczy taka wiertarka Mój link

 

Jak ktoś ma ochotę kupić bardziej markowy sprzęt, to może to być Bosch,Hitachi,Makita,Metabo,Festool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem u siebie Parkside'a PBH1050 B2, wiercenie, kucie w wylewce, bruzdy w ścianach, w mieszkaniu ogarnąłem nią wszystko bez problemu, działa 3 rok, kosztowała 230 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To już myślę, że wspominany wcześniej Bosh z zielonej serii (amatoeskiej) będzie zdecydowanie solidniejszy niż dwie ostatnie propozycje. Z marketowmi wiertarkami do czynienia nie miałem, widziałem jak sprawują się marketowe szlifierki kątowe, nie polecam takiej "zabawy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki Waszym poradom obieram kierunek na tego Boscha.

Widzę, że on ma mniejszą moc od tej Makity, którą pożyczałem ale rozumiem, że jego 550W i 1,7J podołają wierceniom w żelbetonie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I jeden i drugi parametr do amatorskich prac starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...