Forum PCLab.pl: wiertarka, młoto-wiertarka - wielka płyta - pomocy! - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

wiertarka, młoto-wiertarka - wielka płyta - pomocy! pomoc w wyborze Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   shymzzz 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 25 Sierpień 2019 - 17:31

Witajcie :)

Przyszedł czas na remont w nowo nabytym mieszkaniu z wielkiej płyty i na starcie pojawił się problem.

Zwykłe wywiercenie otworów fi6-10, żeby powiesić szafkę staje się wręcz nie możliwe dla Makity HP1640.

Pomóżcie z wyborem zakupu nowego sprzętu, który da sobie rade z wyżej wymienionym problemem.

Mam w dobrej cenie bosch'a uneo maxx 18v*. Może jego parametry nie powalają (0.6J), ale może da rade?

budżet 250*-350pln

dziękuje za pomoc

#2 Użytkownik jest niedostępny   AndrzejTrg 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 17:39

Podłączyłeś wiertarkę pod prąd? Ona śmiało da radę

#3 Użytkownik jest niedostępny   Marynarz 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 17:42

Mam młoto-wiertarkę z Lidla i radzi sobie bardzo dobre w wielkiej płycie (*mega ważne dobre wiertło).
Nawet zwykłą udarówką z Obi dało radę pod szafki, itd. zanim padła.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Kowal 

• ¯\_(ツ)_/¯
  • PipPipPipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 18:09

Jeśli masz w planach używać jeszcze w przyszłości i trochę większy wydatek nie stanowi problemu to rozejrzyj się za SDSem, do tego dobre wiertła i nie będzie najmniejszego problemu.

#5 Użytkownik jest niedostępny   shymzzz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 18:20

a ten akumulatorowy bosch da rade? waszym zdaniem?

#6 Użytkownik jest niedostępny   Sebasmax89 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 18:31

A jak często będziesz go używał? Jeśli niezbyt to proponuje jednak rozwiązania 230V. Każdy akumulator po pewnym czasie nieużywania się w końcu rozładuje. Kiedy rozładuje się za bardzo (wszydtkie baterie LI-Ion i LI-Pol) to będzie już nie do naładowania i zostaniesz z niesprawnym sprzętem. Do amatorskiego majsterkowania bardziej nadają się wiertarki sieciowe, koniecznie z udarem pneumatycznym i uchwytem SDS- plus.

Jeśli o mnie chodzi to do domowych zastosowań wystarczą najniższe modele Boscha lub Makity. Jeśli znajdziesz Jakiegoś Stanleya bądż Dewalta w tej cenie to również się sprawdzą. Wszelkie wynalazki biedronki czy lidla osobiście bym omijał.

#7 Użytkownik jest niedostępny   Dylu 

• (-_-)
  • PipPipPipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 20:23

Zobacz postSebasmax89, o 25 Sierpień 2019 - 19:31, napisał(a):

Wszelkie wynalazki biedronki czy lidla osobiście bym omijał.

Masz doświadczenia?
Ojciec od kilku lat używa młoto-wiertarki z Lidla z głowicą SDS. Oczywiście tylko do prac dymowych. Przeżyła już dwa remonty i wiele okazjonalnych wierceń pod 'półki i obrazki'. We wszystko wchodzi jak w masło.

#8 Użytkownik jest niedostępny   Spokxik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 20:47

Metabo, lub dla bogaczy Hilti.
Dobre wiertło do betonu i borujemy.

#9 Użytkownik jest niedostępny   Sancho Panda 

• Naczelny kłamca ludu
  • PipPipPipPip

Napisany 25 Sierpień 2019 - 20:59

Jak chcesz po kosztach kupić to sds np to Mój link
Do domowych prac wystarczy,jeśli coś lepszego to już trzeba dopłacać.

#10 Użytkownik jest niedostępny   KHOT 

• małpyra
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 07:22

Do wielkiej płyty koniecznie sds, jeżeli to ma wiercić w czasie liczonym w sekundach, a nie dniach. Wszystkie świetnej jakości makity, bosche typu tego, co shymzzz używał są dobre do wiercenia w karton-gipsie, ale nie w żelbecie. Najważniejsza jest moc udaru, a firma obojętna jeżeli wiertarka nie będzie pracować zarobkowo. Za 300 zł da się kupić coś z mocą 4-6J udaru, co w żelbet czy kamień wejdzie jak w masło.

Coś w tym stylu: https://allegro.pl/o...hite-8384836708

#11 Użytkownik jest niedostępny   krzychd 

• Hobbysta
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 08:40

Ja mam takiego Boscha od paru lat i tylko raz mi na chwilę zwolnił z obrotami podczas wiercenia jak trafiłem na duże zbrojenie na klatce schodowej, wcześniej się męczyłem z wiertarką ze zwykłym udarem. Teraz wiercenie to przyjemność.

Bosch zielony

Ten post był edytowany przez krzychd dnia: 26 Sierpień 2019 - 08:41

#12 Użytkownik jest niedostępny   Sebasmax89 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 17:25

Zobacz postDylu, o 25 Sierpień 2019 - 21:23, napisał(a):

Masz doświadczenia?
Ojciec od kilku lat używa młoto-wiertarki z Lidla z głowicą SDS. Oczywiście tylko do prac dymowych. Przeżyła już dwa remonty i wiele okazjonalnych wierceń pod 'półki i obrazki'. We wszystko wchodzi jak w masło.

Mam (Jeśli sobie życzysz mogę wymienić z czym miałem do czynienia). Marketowe sprzęty może i zdarzają się działać dłużej niż obejmuje to gwarancja, jednak kiedy coś jednak się z nimi stanie to niestety ciężko to naprawić. Uchwyt sds idzie jeszcze dokupić, szczotki to wiadomo (jeśli w ogóle producent przewidział wymiane...), ale z silnikami jest bardzo różnie, wyłączniki czy elektronika to już trzeba "regenerować", przekładnie i sprzęgła niestety w większości nie do dostania. W markowych sprzętach praktycznie każda część jest do dokupienia i wymiany,ceny są różne w zależności od modelu, ale np. w przypadku Boscha ja spotkałem się z reguła im tańsze narzędzie tym tańsze do niego częsci co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste u innych producentów.

#13 Użytkownik jest niedostępny   cosmoo 

• TDI maniak
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 18:30

Zobacz postKHOT, o 26 Sierpień 2019 - 08:22, napisał(a):

Wszystkie świetnej jakości makity, bosche typu tego, co shymzzz używał są dobre do wiercenia w karton-gipsie, ale nie w żelbecie.

Chyba nie używałeś prawdziwej makity, tylko jakieś podróbki, sam używam makitę HR2810, ma kilkaset godzin pracy i nie ma najmniejszego problemu z wierceniem w żelbecie.
Ważne, żeby udar był pneumatyczny, a nie mechaniczny.

Zobacz postKHOT, o 26 Sierpień 2019 - 08:22, napisał(a):

Za 300 zł da się kupić coś z mocą 4-6J udaru...

Chcecie wiercić otwory pod szafki itp. czy burzyć wielką płytę?

#14 Użytkownik jest niedostępny   mag_zbc 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 18:56

Może problemem jest nie wiertarka, tylko wiertła? W miarę porządne wiertło do żelbetu to ok. 30 zł

#15 Użytkownik jest niedostępny   cosmoo 

• TDI maniak
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 20:10

Dobre wiertła to podstawa, nawet najlepszym sprzętem będziesz się męczył, jak będziesz miał gó****e wiertła ;)
Druga sprawa, to dobór sprzętu do potrzeb. Możesz kupić młoto-wiertarkę o dużej mocy do żelbetu, ale ile takich dziur będziesz wiercił? W żelbecie będzie ok, ale w cegle, czy innym badziewiu już nie.
Ja swojej wiertarki używam przy przewiertach od 10 mm w górę, do mniejszych mam mocną wkrętarkę z udarem makity i też bez problemu daje rade ;)

Ten post był edytowany przez cosmoo dnia: 26 Sierpień 2019 - 20:11

#16 Użytkownik jest niedostępny   Makavcio2 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 20:49

Mam pierdołowatą wiertarkę Bosha kupioną za jakieś 180zł, jeśli dobrze pamiętam. Wchodzi w ścianę jak w masło. Tylko tak jak tutaj koledzy wyżej mówią, potrzeba dobrego wiertła. Te, które miałem w domu z cegły, stopiły się w czasie wieszania obrazków.

#17 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Nie wylewający za kołnierz...
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 26 Sierpień 2019 - 21:57

Zobacz postshymzzz, o 25 Sierpień 2019 - 18:31, napisał(a):

budżet 250*-350pln

20lat temu kupiłem "zielonego" młota Bosha za około 500-600zł (dziś chyba właśnie za 350zł go kupisz) to był bardzo dobry zakup. "Niebieskie" są podobno bardziej pro, do domu mi wystarcza "zielony".
Młot na SDSach przechodzi przez wszystko. Ostatnio wierciłem dziury na wylot przez ściankę na balkon, grubość około 300mm, fakt wiertło było gorące (450mm więc był luz), bardzo gorące ale maszyneria czyli Bosch dał radę.

Dodaj obrazek
PBH 160R, 420W brutalnego młota i w ścianę jak w masełko :cool:

KLIK @ Podstawa to dobre wiertło udarowe ;)

#18 Użytkownik jest niedostępny   bialy100k 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 22:40

Dzisiaj skończyłem kucie otworów w bloczkach kamienno-betonowych. Samo wiercenie pojedynczego otworu ~15mm SDS'em https://cdn.aldi-dig...ftLefxIj&V=$yj5 (Aldi, 1500W) to mooże z minutka. Niestety musiałem wykuć otwory po 160mm średnicy i to już szło ciężko - bo grubość ściany ~30cm i trzeba robić kilkanaście otwrtów i rozkuwać młotem. Dla porównania spróbowałem mniejszą, akumulatorową (taki mały ręczny hammer drill) i średnicę ~5mm - koszmar, wcale nie idzie w porównaniu z dużą. I jeszcze wieciłem otwór około 120cm, średnica też z 15mm z góry, w pionowej ścianie. Też dało radę, najdłuższe wiertło jakie mam całe wlazło :). O ile do profesjonalnego zastosowania marketowe nie mają sensu, to do domowych robót spoko - bo istotna jest długa gwarancja, u mnie była 3 lata. Cena pewnie z 1/3 czegoś konkretnego. Jak się zepsuje po gwarancji - kupię kolejną. A w ciągu 3 lat zwykłe niedoróbki wyjdą. Jakbym pracował codziennie - to bym kupił HILTI.

#19 Użytkownik jest niedostępny   Spokxik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Sierpień 2019 - 23:07

Mając bibułę kupił bym HILTI tak czy siak, i wiertara na całe życie. No ale, jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

#20 Użytkownik jest niedostępny   KHOT 

• małpyra
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Sierpień 2019 - 08:04

Wiertło, wiertło. Wszystko fajnie w domku z cegły, pustaka, wtedy mój zielony bosch wchodzi jak w masło. Piszący o "dobrych wiertłach" chyba nigdy w żelbecie nie wiercili, bo samo wiertło bez mocy udaru gunwo zrobi. Z najlepszymi wiertłami wiercenie w wielkiej płycie to mordęga jeżeli nie ma kilku dżuli udaru - wiem, robiłem, wierciłem, parę drogich wierteł rozwaliłem na zielonym boschu. Też się śmiałem z taniego sds-a 5J za 300 zł kiedy szwagier kupił, ale mi przeszło, jak go pożyczyłem do wywiercenia dziur pod parę kołków w zbrojonym podjeździe wylanym na grubą warstwę kamienia. To zamknęło dyskusję, a śmieszki się skończyły jak młot wszedł w wielką płytę w 5 sekund pod kołek 12mm - zbrojenie czy nie, nic mu nie robiło różnicy.

Edit: a co do małych wiertarek, to ojciec ma jeszcze starą celmę z nakładanym kołnierzem udarowym - ona wchodzi w cegłę lepiej niż zielony bosch, ale i tak nie ma startu do 5J, na tym podjeździe betonowym nie dała rady, gdzie 5J weszło jak w piasek.

Ten post był edytowany przez KHOT dnia: 27 Sierpień 2019 - 08:09

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2