Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem informację, iż musze sie zadeklarować czy chcę w tym uczestniczyć, czy zrezygnować.Może ktoś doradzić czy warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto, nawet rezygnując po kilku latach, oprócz swoich wpłat wyciągasz część kasy która idzie i tak na podatki które płaci pracodawca a Ty ich nigdy nie widzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część wpłacana przez pracodawcę jest opodatkowana, czyli zamiast pracodawcy, to tobie zabierają. Dodatkowo dla zatrudniającego rosną koszty prowadzenia firmy.

 

Przy obecnej pensji minimalnej i minimalnych składkach po 40 latach pracy nazbiera się niecałe 50000zł (z dopłatami rocznymi, bez stopy zwrotu).

Dla średniej (5300) wychodzi niecałe 100000zł.

Przy maksymalnych składkach będzie tego 2x więcej, tylko powiedz komuś na minimalnej czy dominancie, że co miesiąc dostanie na konto stówę mniej.

 

Zarabiam ponad średnią i od kilku lat regularnie odkładam 3x tyle co wychodzi mi teraz z ppk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa tego złodziejstwa przez pierwsze 2 lata kosztuje 15% składki,po tych 2 latach można zostać wywłaszczonym,pieniążki i tak przejmie państwo.To przypomina OFE,tylko nazwa inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta kasa ZOSTANIE przejęta przez państwo prędzej czy później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='01 Wrzesień 2019 - 09:31' timestamp='1567323063' post='15616099']

Część wpłacana przez pracodawcę jest opodatkowana, czyli zamiast pracodawcy, to tobie zabierają. Dodatkowo dla zatrudniającego rosną koszty prowadzenia firmy.

 

Przy obecnej pensji minimalnej i minimalnych składkach po 40 latach pracy nazbiera się niecałe 50000zł (z dopłatami rocznymi, bez stopy zwrotu).

Dla średniej (5300) wychodzi niecałe 100000zł.

Przy maksymalnych składkach będzie tego 2x więcej, tylko powiedz komuś na minimalnej czy dominancie, że co miesiąc dostanie na konto stówę mniej.

 

Zarabiam ponad średnią i od kilku lat regularnie odkładam 3x tyle co wychodzi mi teraz z ppk.

 

Sam odkładam ok 60% z zysków i jak na razie bezpiecznie inwestuje na średnio 5% rocznie, zarabiając najniższą czy średnią i tak by się opłacało wejść w ppk, nie wnikam czy dla pracodawcy to koszty, ale w perspektywie kilku/kilkunastu lat zwykły pracownik jest na wygranej pozycji czy dotrwa do końca (60) czy nie.

Pytanie co będzie za 30-40 lat, dla mnie zbyt długi horyzont inwestycyjny i niepewność polityczna ale mając perspektywę 10-15 lat do emerytury i pracując na etacie wolałbym zgarniać bonusy Państwa kosztem innych (dają to biorę). Ewentualnie śledząc co się dzieje w Państwie odpowiednio szybciej wycofać środki z wypracowanymi odsetkami i odliczonymi bonusami państwa i opodatkowanymi składkami pracodawcy. Zwrot z oszczędzania PPK będzie prawdopodobnie na poziomie 4-5% przy minimum 10 latach oszczędzania, krócej to zawsze będą zawirowania z akcjami czy obligacjami. Pułapką jest przymus inwestowania przez zarządzających w obligacje, nawet jak rentowności spadną poniżej 0 lub zaczną rosnąć.

Edytowane przez gofer87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty państwa to 240zł rocznie, w perspektywie 10 lat 2400zł, 15 lat 3600zł.

To są kwoty rzędu 20zł miesięcznie. Mnie taki "bonus" obraża i każdego zdrowo myślącego też powinien.

 

Minimalna dopłata pracodawcy przy minimalnej (2250zł) to 33,75zł, maksymalna 90zł (który tyle da?). Przez 10 lat nazbiera się 4050zł i 10800.

Analogicznie dla dominanty (2500zł) 37,5zł i 100zł. 10 lat: 4500zł i 12000zł.

Dla średniej (5300zł) 79,5zł i 212zł. 10 lat 9540zł i 25440zł.

Wolałbym, żeby te pieniądze poszły na rozwój firmy, pozwoli mi to w przyszłości lepiej zarobić i więcej odłożyć. Przy tej wielkości jaką mamy pozwoliłoby to na jakiś remont, wymianę sprzętu lub utworzenie z dwóch etatów średniego szczebla.

 

Powiedzmy że masz 15 lat do emerytury i przewidywany czas życia też 15 lat, czyli +/- dopłat do emerytury będziesz miał tyle ile wynosiła składka. Normalnie szał ciał.

 

Nie wierzę w taką stopę zwrotu.

 

Niepewność polityczna 30-40 lat to jedno, tak na prawdę to nie wiesz co będzie za 5 lat i czym przywalą w PPK.

OFE zaorano, bo był przymus inwestycji w obligacje i dług publiczny tak urósł, że by wszystko walnęło. Jeżeli tutaj też jest przymus, to niczym się to nie różni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najgorsza jest niepewność co do przyszłości PPK. Zostało mi niecałe 21 lat oszczędzania, a prawo może się zmienić w ciągu 5-10. Obawiam się , że zanim zobaczę te pieniądze to zostaną one opodatkowane lub w jakiś sposób znacjonalizowane. Środki z OFE miały pozwalać na otrzymanie wyższej emerytury, a zostały upaństwowione. Teraz towarzystwa w bardzo podobny sposób reklamują PPK. Zastanawiam się nad przystąpieniem do tego programu, a następnie zawieszeniem wpłat. Inna sprawa, że pracodawca zapewne swoją część odejmie od funduszu przeznaczonego na podwyżki. Z dobrego serca nie dołoży mi do pensji 1,5% nie rekompensując sobie tego w jakiś sposób. Nie ma znaczenia jak ten system działa w innych krajach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w PPK na 10 lat. Stracisz dopłaty od Państwa, zapłacisz podatek, a 30% kwoty, którą wpłacił pracodawca wyląduje do zus. Na czysto Twoja kasa, którą wpłaciłeś wróci zwiększona o kapitał pracodawcy po wszelkich obciążeniach także na fajną wycieczkę starczy i jeszcze zostanie ;) Na formę emerytury bym nie liczył, potraktowałbym to jako "lokatę". Skoro PiS to wprowadził to porządzi 4 lata, więc z tym programem 4 lata będzie spokoju, pozostanie Ci 6 lat niepewności.

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od operatora PPK, są to zazwyczaj duże banki. Na spotkaniu w pracy z jednym z przedstawicieli padło pytanie " A co jeśli zbankrutujecie?" Przedstawiciel powiedział, że pieniądze trafią "nie wie gdzie" :E

 

Dodatkowo przy PPK operator czyli bank pobiera opłatę 0,5% w skali roku od zgromadzonych środków na koncie. A co jeśli się to zmieni?

 

Dla mnie za dużo niepewności, jak ktoś umie oszczędzać to niech się w to nie ładuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a później przyjdzie znajomy królika i ustawą zabierze odłożone pieniądze :lol2: z ofe dało się zrobić, to z tym też się da.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się właśnie obawiam. Za 21 lat i tak sensownej emerytury z tego nie będę miał. Wprowadzają coś w rodzaju kolejnego podatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie warto kolejny wał jak z OFE ... piepzrenie ze na emeryturę będziesz miał za za 2-3 lata zwiną interes i kasa pójdzie w kieszenie PiS .

Dziękuję wypisałem się ,odłożę do świnki skarbonki 200zl co miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak w temacie co sądzicie o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Warto czy nie warto?

 

Z tego co czytałem to warto bo sporo dokłada reszta - pracodawca 1.5% i państwo 250 zł + 240/co rok.

 

Z tego co widze pracujacy tylko zyskuje, a po dupie dostaje pracodawca no i państwo jeśli nie wybierze się pieniędzy przed emeryturą.

 

Mozna pomyslec ze panstwo potrzebuje kasy i wymysla ppk. Fakt daje bonus 240zł ale ta kwota nic nie znaczy przed emeryturą. Wybierajac wczesniej traci sie kazdy bonus od panstwa.

Wiadomo kasa teraz będzie a za te 20-30 lat niech sie martwi inny rząd wyplacajac emerytury.

 

Dodam ze wyplacajac wczesniej traci sie bonus i 30% (idzie.na zus) i jescze trzeba zaplacic 19%. Chore. Kwota brutto odjeta od.netto i jescze podatek.

Poprawcie sie jesli sie mylę

 

Jakies opinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składka % naliczana od kwoty brutto a płacona z netto, brak możliwości wyboru funduszu (robi to za ciebie pracodawca), brak rewaloryzacji (inflacja, a co to?), brak gwarancji w przypadku bankructwa funduszu. Mam konserwatywne poglądy, ale czym jest de facto PPK - powinno dać Ci do myślenia to, że musisz złożyć oświadczenie by się wypisać i składać je co 2 lata - inaczej automatycznie jesteś zapisany, a wypisanie się z tej imprezy kosztuje Ciebie startę tego, co 'dopłacało' państwo plus 19% podatku.

 

Sięgnij do reklam OFE i założeń tego programu, a później sprawdź co z tymi pieniędzmi zrobił rząd PO (a przyklepał w świetle prawa TK). Jeśli powyższe nie naświetliło Tobie sytuacji, to już nie mogę jaśniej. Lepiej samemu odkładać np. 150 zł m-nie i raz na rok kupować złoto. Jest tylko jedno ale - musisz odkładać, jak przejesz to lepiej płacić te PPK - po 65 roku życia będą jakieś ochłapy, ale lepsze to niż nic.

Edytowane przez mazurxiii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PPK skończą jak OFE...

 

Z tych pieniędzy karmić będą wszystkie Karyny.,sebixów i ich bombelki.

Edytowane przez Fonzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinie takie że 70% osób się z tego wypisuje, a rząd chce ogłosić na dniach wielki sukces programu (rząd chce się pochwalić przynajmniej 60% do końca tego roku). Starają się jak mogą, bo o PPK w radiu nie było słychać jeszcze 2-3 miesiące temu, obecnie są spoty reklamowe + radio bo wiedzą że ludzie od tego odchodzą masowo.

 

PZU coś tam się chwalił, że posiada obecnie 1000 kontrahentów związanego z PPK ale wiadomo że to bullshit bo mają problemy z powodu Aliora którego są udziałowcami. PZU jest w niezłych tarapatach przez frankowiczów (coś okolice ~1 mld straty żywej gotówki z akcji Aliora), dodatkowo akcje z ~100 zł spadły do 20 zł. PPK prędzej załata dziurę frankowiczów niż doczekasz się emerytury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W firmie w której pracuję, 200 osób około - tylko co 20 osoba nie złożyła od razu rezygnacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W firmie w której pracuję, 200 osób około - tylko co 20 osoba nie złożyła od razu rezygnacji.

pewnie najgorsze dzbany albo elektorat slusznie rzadzacej jasnie panujacej partii :E

Edytowane przez Leonides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Dobrowolny" program, w którym trzeba pilnować, żeby cię do niego nie zapisali. :lol2:

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do kiedy mogę się wypisać ? Czyli nie robiąc nic jest z automatu zapisany do ppk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W firmie w której pracuję, 200 osób około - tylko co 20 osoba nie złożyła od razu rezygnacji.

 

U mnie w firmie podobnie, ogromna część pracowników zrezygnowała. Klasa średnio-niska poprostu nie wierzy w rząd i to państwo, bo nic dla nas nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenia programu jeszcze byłyby jako takie gdyby człowiek wierzył, że któryś z rządów jak mu będzie brakowało tego sobie po prostu nie weźmie.

Ale przykład z OFE pokazuje, że niestety nie ma co na to liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...