Skocz do zawartości
Kyle_PL

Jak włączyć system zarządzania kolorem

Rekomendowane odpowiedzi

I Podstawowe informacje:

 

1) Po co to całe profilowanie:

- w skrócie po to, by kolory na wyświetlaczach szeroko-gamutowych przy odtwarzaniu filmów sRGB, zdjęć sRGB (standardowe filmy/zdjęcia) nie były przesycone.

- po to, by kolory na laptopach, które mają nie rzadko gamut np. 62% sRGB na filmach/zdjęciach nie były wyblakłe

Nieco inaczej napisane:

Cytat
Różne monitory, wyświetlają różnej wielkości gamut, który dodatkowo nie pokrywa się idealnie z którąś z ustandaryzowanych przestrzeni, czyli sRGB , AdobeRGB , ProPhotoRGB itd. By w tej sytuacji kolory nie były przekłamane (przesycone, wyblakłe, przebarwione) potrzeba:

- odczytać informacje o parametrach kolorystycznych monitora (z profilu właśnie)

- odczytać parametry materiału do wyświetlenia (np. w pliku jpg są często zaszyte informacje, czy jest on w sRGB czy AdobeRGB, czy innej przestrzeni)

- odpowiednio dopasować przestrzenie barwne zdjęcia/filmu do przestrzeni barwnej monitora

To właśnie realizuje CMS, czyli system zarządzania kolorem.

Jeszcze inaczej:

2) Co to jest profil kolorów?

Profil kolorów to plik z danymi opisującymi parametry kolorystyczne (np. wielkość wyświetlanej przestrzeni barwnej przez monitor, czyli wielkość gamutu).

 

II Podpięcie/instalacja profilu ekranu w systemie i aktywacja w wybranych programach:

 

1) Instalacja profilu w systemie:

Profil ekranu, po instalacji sterowników monitora, powinien być automatycznie zainstalowany w systemie. Jeśli tak nie jest, to można oczywiście wybrać profil manualnie.

W tym celu wchodzimy do Panel Sterowania → Zarządzanie kolorami → zakładka Urządzenia → wybieramy urządzenie Ekran → klikamy przycisk Dodaj… → następnie przycisk Przeglądaj… i wybieramy plik .icm z profilem naszego ekranu. Tak powinno wyglądać okno po wybraniu profilu:

aa49181f46852.png

 

2) Uruchomienie profilowania w odtwarzaczu video MPC-HC:

W MPC-HC wybieramy WidokUstawienia renderowaniaZarządzanie kolorami → i zaznaczamy Włącz

"Sposób renderowania" sugeruję wybrać "bezwzględny kolorymetryczny"

6ff5b99b8a1e.png

 

3) Uruchomienie profilowania w odtwarzaczu video PotPlayer:

Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki na obszar gdzie wyświetlany jest film i wybrać:

Video -> Pixel Shader -> zaznaczamy Korekcja kolorów Gamut wyświetlacza (ICC)

0b5024249cb9.jpg

 

4) Uruchomienie profilowania w przeglądarce zdjęć IrfanView (polecam używać innej przeglądarki, np. XnViewMP, czy nawet starej przeglądarki systemu windows w trybie okna, bo Irfan często nie profiluje, np. kiedy mamy nietypowy , to znaczy inny niż sRGB czy AdobeRGB, profil w pliku png):

Poza instalacją IrfanView, konieczne jest zainstalowanie paczki wtyczek, które są dostępne obok instalatora IrfanView, na stronie programu. Bez paczki wtyczek dla IrfanView, CMS nie będzie działał w tym programie.

Sama aktywacja jest dosyć prosta: wybieramy OptionsPropetities/SettingsZoom/Color management. Następnie zaznaczamy „Enable color management”. Możemy wybrać teraz opcję, by program pobierał profil z systemu (current monitor profile), albo możemy wskazać bezpośrednią ścieżkę do pliku profilu (Custom ICC profile file).

Dodatkowo zaznaczamy, by pliki bez profilu były traktowane jako pliki z gamutem sRGB (Apply also for images without embedded color profile). Tam powinien być na liście sRGB, ale można też wskazać ścieżkę do pliku z profilem sRGB.

 

 

5) Uruchomienie profilowania w przeglądarce zdjęć XnViewMP:

W programie klikamy w górnym menu na Narzędzia -> Ustawienia, następnie wybieramy z manu po lewej Ogólne, następnie zakładkę ICC, zaznaczamy "Używaj profilu kolorów". Zaznaczamy "System" jeśli chcemy korzystać z profilu ekranu zapiętego w systemie, albo "Własny" jeśli chcemy samodzielnie wskazać ścieżkę do naszego profilu. Dodatkowo w części "Profil jeśli brak profilu osadzonego" zaznaczamy sRGB (domyślnie obrazy bez osadzonego profilu będą traktowane jako sRGB)

Cel renderowania polecam wybrać: "Kolorymetryczny absolutny"

e2c5e627fb3b.png

 

6) Uruchomienie profilowania w przeglądarce www Firefox:

W pasku adresu wpisujemy: about:config

Następnie w filtrowaniu („Szukaj”) wpisujemy: gfx.color

Dzięki czemu widzimy cztery opcje:

gfx.color_management.display_profile – tutaj, w „wartość” wpisujemy ścieżkę do naszego pliku z profilem (np.: C:\Profile\Moj_profil_monitora.icm), a jeśli tego nie zrobimy, to Firefox będzie pobierał automatycznie profil wskazany w systemie. W Windows 11 w tej chwili (27.02.2022) musi być ścieżka do profilu, bo bez niej, Firefox automatycznie nie przechwytuje profilu z systemu.

gfx.color_management.enablev4 – tutaj ustawiamy na true

gfx.color_management.mode – tutaj dajemy wartość na 1

gfx.color_management.rendering_intent – tutaj też dajemy wartość na 3

7b4752fd6fa0.png

 

7) Uruchomienie profilowania w programie do edycji obrazów graficznych GIMP:

Z menu wybieramy Edycja -> Preferencje -> Zarządzanie kolorami

Wybieramy opcję o nazwie Ekran z zarządzaniem kolorami

W miejscu "Profil monitora:" wskazujemy plik z profilem naszego ekranu na dysku, albo zaznaczamy używanie systemowego profilu monitora:

7abb247079c8.png

 

8 ) Rozwiązanie profilowania w grach - gry to zwykle sRGB, wiec trzeba przyciąć gamut na czas odpalania gry do sRGB, przy pomocy np.:

https://github.com/ledoge/novideo_srgb

https://github.com/Maassoft/ColorControl/releases/tag/v9.8.0.0

- w sterownikach AMD jest opcja przycinania gamutu, zdaje się po wybraniu 6500K w ustawieniach (przycina do sRGB)

 

 

Miejsce profili w windows:

C:\Windows\System32\spool\drivers\color

 

Nieco o zarządzaniu kolorem w przeglądarkach (przy czym w tabelce jest błąd, bo Firefox może traktować obrazy bez profilu jako sRGB i taką konfigurację podałem wyżej):

https://www.eizo.pl/baza-wiedzy/zarzadzanie-kolorem-w-przegladarkach-www/

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zakładka Zawansowane na pierwszym foto jak tam ma być tam też trzeba ustawić, zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już piszesz poradnik, to pewnie przydałoby się umieścić informacje typu:

- po co to robić?

- jakie oprogramowanie to obsługuje?

- skąd wziąć profile i dlaczego nie z internetów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle_PL brawa za ten poradnik

 

z0B9bTV.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już piszesz poradnik, to pewnie przydałoby się umieścić informacje typu:

- po co to robić?

- jakie oprogramowanie to obsługuje?

- skąd wziąć profile i dlaczego nie z internetów?

"po co" to poniekąd napisałem w drugim punkcie ("2) Po co jest profil kolorów i CMS/system zarządzania kolorem?"), może faktycznie trzeba by to jakoś innymi słowami uwypuklić.

 

Poradnik zostanie rozwinięty, choćby o kwestie rodzajów profilowania ( percepcyjne, wzgl. kolorymetryczne, absolutnie kolorymetryczne, nasyceniowe ).

 

Dodam też kolejne programy które to obsługują (XnViewMP, GIMP, PotPlayer).

 

Rozwinięcie kwestii "jaki profil byłby najlepszy" też zrobię, skoro jest takie zapotrzebowanie (i ostrzeżenie, o śmieciowych profilach, jakie dodają niektórzy producenci, np. LG potrafi dać baaardzo odjechany profil, więc tutaj wręcz trzeba go wygenerować kolorymetrem/zdobyć inną drogą)

 

A zakładka Zawansowane na pierwszym foto jak tam ma być tam też trzeba ustawić, zmienić.

Tutaj sam muszę poczytać co Windows czaruje przy modyfikacji w tej zakładce. Także póki co, lepiej tam nie mieszać ;)

 

Kyle_PL brawa za ten poradnik

 

Dzięki, choć sam do końca nie wiedziałem, jaki kształt powinien on mieć, by przede wszystkim był użyteczny dla Was (więc można się spodziewać rozwoju w kwestii budowy poradnika). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to, po co konkretnie przeciętny Zenek ma się tym zajmować :)

Czyli: co mu to da realnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to, po co konkretnie przeciętny Zenek ma się tym zajmować :)

Czyli: co mu to da realnie.

nawet jak nic nie da to przynajmniej może w jakimś małym stopniu uświadomi że takie coś jest i być może zapamięta zwrot "oprofilowanie monitora"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czy to działa w systemie samym w sobie czy tylko w konkretnych aplikacjach, które dodatkowo muszą mieć obsługę profili i wskazany konkretny profil?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czy to działa w systemie samym w sobie czy tylko w konkretnych aplikacjach, które dodatkowo muszą mieć obsługę profili i wskazany konkretny profil?

Musi być to obsługiwane przez aplikację, która albo odczytuje sobie profil ekranu z systemu (tak robi MPC-HC), albo można wskazać ścieżkę do pliku z profilem ekranu.

Bardziej chodziło mi o to, po co konkretnie przeciętny Zenek ma się tym zajmować :)

Czyli: co mu to da realnie.

Zrobione. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wgranie profilu to nie profilowanie monitora.

2. Wgranie profilu z internetu nie ma sensu.

3. Zarządzanie kolorem przez Windows to strata czasu i nikt poważny tego nie robi - są do tego odpowiednie programy.

4. Profilowanie bez wcześniejszej kalibracji (3D LUT, 2D LUT, Gain/bias albo chociaż tylko RGB) nie ma sensu.

5. w IrfanView w środowisku wielomonitorowym to ustawienie nie ma sensu.

6. w znacznie popularniejszym od Firefoxa Chrome zarządzanie barwą działa już od dawna.

 

I tak dalej i tak dalej. Jeżeli ktoś nie pracuje z kolorem, to najlepiej niech nic nie wgrywa. Jak ktoś pracuje z kolorem, to niech zapłaci komuś, kto ma kolorymetr i spektrometr i zrobi to porządnie - ustawi odpowiednio monitor, a następnie go sprofiluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wgranie profilu to nie profilowanie monitora.

To podaj nazwę dla procesu, który polega na dopasowaniu jednej przestrzeni kolorystycznej do innej przy wyświetlaniu :exclam: Czyli na skutek <twoja nazwa> bezwzględnie kolorymetrycznego lub percepcyjnego.

 

Używałem kiedyś profilu wgranego ze strony producenta do EIZO S2231W (szeroki gamut) i wierność kolorów przy odtwarzaniu filmów (sRGB / BT.709) była na totalnie lepszym poziomie, niż próba zabawy manualnie regulatorami nasycenia nakładki wideo, w celu zlikwidowania przesycenia.

 

2. Wgranie profilu z internetu nie ma sensu.

Jak wyżej widać ma sens. Tylko czasem nie ma sensu, jak profil jest po prostu źle zrobiony (jak profile ze strony LG dla 22MP55 choćby, które fatalny rozjazd robią)

 

3. Zarządzanie kolorem przez Windows to strata czasu i nikt poważny tego nie robi - są do tego odpowiednie programy.

To jak mam włączyć profilowanie w choćby MPC-HC, albo PotPlayer ... czy dowolnym innym programie który pobiera profil dla wyświetlacza z systemu. (i nie ma możliwości wskazania ścieżki) :question: ... ponadto "profesjonalne oprogramowanie" do kalibracji/profilowania i tak podpina "wyprodukowany" przez siebie profil w systemie.

 

4. Profilowanie bez wcześniejszej kalibracji (3D LUT, 2D LUT, Gain/bias albo chociaż tylko RGB) nie ma sensu.

Gdybym na rozkalibrowanym EIZO S2231W nie miał profilowania przy odtwarzaniu filmów sRGB / oglądaniu zdjęć (sRGB, ProPhotoRGB), to kolory bym miał już astronomicznie przekłamane. :exclam: (a tak, to praktycznie tylko miałem odjechaną temp. barwową, czyli kolory "ocieplone", ale nie przesycone lub innym odcieniem)

 

ps.

(3D LUT, 2D LUT, Gain/bias albo chociaż tylko RGB)
RGB, a dokładnie manipulacja nastawami/wagami/kanałami R, G i B w menu OSD typowego monitora (przy kalibracji temperatury barwowej, na podstawie pomiaru kolorymetrem), to jest właśnie regulacja gain ... regulacja gain RGB

 

5. w IrfanView w środowisku wielomonitorowym to ustawienie nie ma sensu.

Generalnie przy wielu monitorach to są problemy z profilami/kolorami pod windows. :lol2: Jednak na szczęście stanowiska wielo-monitorowe to jest zdecydowana mniejszość. Ponadto, nawet przy "tym ustawieniu w irfan" można uzyskać poprawną kontrolę/profilowanie/<twoja nazwa> kolorów przynajmniej na wybranym ekranie :exclam:

 

6. w znacznie popularniejszym od Firefoxa Chrome zarządzanie barwą działa już od dawna.

Czas najwyższy. Będę musiał sprawdzić jak radzi sobie z plikami bez zadeklarowanego profilu.

 

I tak dalej i tak dalej. Jeżeli ktoś nie pracuje z kolorem, to najlepiej niech nic nie wgrywa.

... no niestety guano prawda ... szczególnie w erze szeroko-gamutowych monitorów i treści sRGB, jak ktoś nie chce mieć kolorów odjechanych w krzaki.

 

Jak ktoś pracuje z kolorem, to niech zapłaci komuś, kto ma kolorymetr i spektrometr i zrobi to porządnie - ustawi odpowiednio monitor, a następnie go sprofiluje.

Chyba oczywiste że najmniejsze przekłamania barw będą po kalibracji konkretnego egzemplarza ekranu i wygenerowaniu do niego profilu. Także tylko tutaj mogę sie z Tobą zgodzić, czyli jeśli ktoś pracuje z kolorem to powinien mieć skalibrowany i oprofilowany swój monitor na podstawie pomiarów tego swojego egzemplarza ... i w dodatku powinien to powtarzać co jakiś czas, bo monitory nieco "odpływają" z czasem, na skutek zużycia podświetlenia (no chyba, że ktoś ma jakiś model z wbudowanym kolorymetrem który kompensuje takie zmiany)

 

ps. kolorymetr I spektro nie jest potrzebny ... wystarczy albo jedno, albo drugie

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, przyłączam się do wątku.

 

Wspomniałeś:

1) Po co to całe profilowanie:

- w skrócie po to, by kolory na wyświetlaczach szeroko-gamutowych przy odtwarzaniu filmów sRGB, zdjęć sRGB (standardowe filmy/zdjęcia) nie były przesycone.

- po to, by kolory na laptopach, które mają nie rzadko gamut np. 62% sRGB na filmach/zdjęciach nie były wyblakłe

Nieco inaczej napisane:

 

Albo ja tutaj czegoś nie rozumiem, albo mam problem z kolorami.

Pracuję przy obróbce zdjęć z Lightroom i czasem Photoshopem i posiadam od niedawna monitor Dell UltraSharp 2516D (szeroko-gamutowy), który jest skalibrowany sprzętowo przeze mnie, i nie rozumiem dlaczego zdjęcie, które jest wykonane (już w aparacie) w przestrzeni sRGB lub Adobe RGB i potem wywołane przez program np. Lightroom w tej samej palecie kolorów, po przełączeniu trybu pracy monitora z sRGB na Adobe RGB - na monitorze widzę je w jaskrawych kolorach, zarówno zdjęcie z Adobe RGB jaki sRGB... gdzie wydaje mi się że sRGB powinno zostać bez zmian...?!

To normalne zjawisko...? Już sam nie wiem co myśleć o tym... Przez tą sytuację pracując na trybie Adobe RGB nie wiem, czy zdjęcie z sRGB jest takie jak widzą je inny oglądający je na innych monitorach. :/:mad:

 

Dodam na koniec jeszcze, że cały system Windows też przechodzi w jaskrawy kolor wraz z włączeniem Adobe RGB na monitorze. :hmm:

 

Windows 10

Dell UltraSharp 2516D

GeForce GT625

Kalibrator ColorMunki Display (chociaż producent Dell zaleca I1 Display, ale czy to ma aż tak kolosalny wpływ na wynik końcowy?)

Edytowane przez sebek819

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuję przy obróbce zdjęć z Lightroom i czasem Photoshopem i posiadam od niedawna monitor Dell UltraSharp 2516D (szeroko-gamutowy), który jest skalibrowany sprzętowo przeze mnie,

Kalibracja wygląda tak, że ustawiasz monitor na gamut natywny (czyli nie wybierasz ani trybu AdobeRGB, ani trybu sRGB, tylko wybierz CUSTOM/WŁASNE), następnie regulujesz kanały R G B przez OSD monitora tak by złapać 6500K (dzięki temu, że masz kolorymetr). Następnie program do kalibracji+kolorymetr (DisplayCal, X-Rite Profiler) mierząc ekran generuje profil (icm czy inny icc).

 

 

 

i nie rozumiem dlaczego zdjęcie, które jest wykonane (już w aparacie) w przestrzeni sRGB lub Adobe RGB i potem wywołane przez program np. Lightroom w tej samej palecie kolorów, po przełączeniu trybu pracy monitora z sRGB na Adobe RGB

STOP Po kalibracji monitora i oprofilowaniu, już nic w monitorze nie przełączasz. Niezależnie czy oglądasz zdjęcie sRGB, AdobeRGB czy inne ProPhotoRGB, albo DCI-P3. CMS programu który używasz, zajmie się odpowiednim dopasowaniem gamutów, by kolory były nieprzekłamane, nieprzesycone, niewyblaknięte.

 

 

Dodam na koniec jeszcze, że cały system Windows też przechodzi w jaskrawy kolor wraz z włączeniem Adobe RGB na monitorze. :hmm:

 

Windows 10

Niestety Windows 10 nie jest jeszcze na tyle mądry, by profilować kolorystykę np. ikon (fajnie byłoby, gdyby to wreszcie ogarnęli)

 

Kalibrator ColorMunki Display (chociaż producent Dell zaleca I1 Display, ale czy to ma aż tak kolosalny wpływ na wynik końcowy?)

Ja nie wiem, czy przy ColorMunki nie ma większych błędów po prostu. Jednak nie jestem pewien, także nie przejmuj się na zapas. Sam używam i1 Display Pro - bardzo polecany, bo robi małe błędy i jest przyzwoicie powtarzalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź, zastosuję się do twoich wskazówek, ale proszę powiedz mi jak mam prawidłowo wyregulować kanały R G B (OSD > Custom Color > Grain > R G B ) za pomocą kalibratora, aby złapać 6500K? Obecnie wszystkie 3 kanały są na 100%.

 

 

 

Jak mogę zrobić profile do innych warunków wyświetlania?

Chciał bym zrobić 2 profile: Pod internet 120cd/m2 i pod druk 80cd/m2

 

 

W jaki sposób mam używać reszty profili monitora?

8d89fbff0fdb141dmed.jpg

 

 

Wybacz, że pytam o wszystko, ale od momentu zmiany monitora, nagle monitor stał się dla mnie trudnym do zrozumienia narzędziem do pracy, gdzie to przecież "tylko albo aż monitor" :)

Edytowane przez sebek819

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź, zastosuję się do twoich wskazówek, ale proszę powiedz mi jak mam prawidłowo wyregulować kanały R G B (OSD > Custom Color > Grain > R G B ) za pomocą kalibratora, aby złapać 6500K? Obecnie wszystkie 3 kanały są na 100%.

Opcja 1:

Program do kalibracji (DisplayCAL, albo X-Rite Profiler) na początku kalibracji pokazuje wskaźnik, na którym widać które kanały podnieść, a które obniżyć, by uzyskać 6500K. Oczywiście nigdy nie podnosimy któregokolwiek kanału ponad wartość natywną (na DELL skoro R,G i B jest na 100% to nie ma takiej możliwości - i bardzo dobrze), tylko obniżamy maksymalnie dwa kanały z trzech. Które? - to już w czasie manipulacji rozpoznasz. Zacznij od obniżenia tych, które program do kalibracji radzi obniżyć. Jak jakiś kanał nadal będzie kazał podnieść, to znaczy, że musisz pozostałeę obniżyć jeszcze bardziej. Prawidłowo po uzyskaniu 6500K co najmniej jeden z kanałów musi być na wartości natywnej (w tym modelu 100%), by zminimalizować straty kontrastu i jasności.

 

Opcja 2:

Monitor widzę ma tryby CAL1 i CAL2 - to każe przypuszczać, że ma możliwość sprzętowej kalibracji.

 

W tym przypadku wszystko odbywa się automatycznie, a kalibrację robisz w oprogramowaniu producenta. Czyli jedną kalibrację sprzętową robisz w trybie CAL1 (wybierasz z manu programu kalibracyjnego 120cd, 6500K, gamma 2.2 i klikasz "kalibruj" i czekasz - u mnie kalibracja sprzętowa trwała bardzo długo, chyba z godzinę).

Następnie wybierasz CAL2 i w programie kalibracyjnym wybierasz 80cd, 6500K, gamma 2.2 i programujesz tryb CAL2.

 

Tylko w tym przypadku nie wiem, jak będzie wyglądać kwestia wyboru profilu w systemie, więc może opcja 3:

Skalibrujesz sobie monitor w trybie powiedzmy CAL1 do 120cd i później zmierzysz przy jakiej wartości jasności, jest 80cd (jeśli regulator jasności nie zostanie zablokowany, bo tak też bywa w zależności od modelu). W tym przypadku po prostu regulowałbyś sobie jasność manualnie, wszystko na jednym trybie ( np. CAL1, albo w trybie w pełni manualnym CUSTOM).

 

Jeśli monitor jest fabrycznie bardzo liniowy, to specjalnie nie trzeba iść w kalibrację sprzętową (programowanie LUT monitora) i pozostać przy kalibracji "CUSTOM".

 

Możesz skalibrować najpierw monitor manualnie w trybie CUSTOM, i zobaczyć jak jest z liniowością, wyświetlając krzywe korekcji z LUT karty graficznej.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Firefox-e po ostatniej aktualizacji (wczoraj czy przedwczoraj) coś pomieszali i nie działa chyba zarządzanie kolorem, bo są mocniej nasycone.

 

Tak wiem, że nie używam niczego profesjonalnie, ale jednak mam w systemie i FF załadowany fabryczny profil producenta monitora (EW277HDR) ze względu na DCI-P3, aby nie mieć przesyconych kolorów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już badam:

- obraz jpg z zagnieżdżonym profilem sRGB, przeciągnięty na okno Firefox, wyświetla się poprawnie (nie ma przesycenia na szeroko-gamutowcu - punkt odniesienia to Paint, gdzie przesycenie występuje). W Irfan View wyświetla się tak samo jak w Firefox

- obraz jpg z profilem ProPhotoRGB też wyświetla się poprawnie (nie jest wyblakły jak w Paint i wyświetla się tak samo jak w Irfan)

- plik png z profilem sRGB też jest nieprzesycony

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To u mnie się coś skopało? Wątpię aby moje oczy nagle się zmieniły z dnia na dzień lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij profilaktycznie na screen ustawień Firefox (dodałem do pierwszego wpisu mój aktualny konfig w Firefox)

 

Sprawdź, czy profil ekranu w systemie nie wyleciał w kosmos (z drugiej strony, jak w Firefox wstawiłeś ścieżkę do profilu, jak u mnie na tym zrzucie, to nie powinno to mieć znaczenia)

 

ps. jeszcze nie mam najnowszej aktualizacji na Windows 10 z tym numerkiem 2004, natomiast Firefox 77.0.1 x64

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wiersz tylko miałem domyślne 0, więc zmieniłem na 3, ale tak już u mnie było od początku jeszcze dawniej jak gdzieś indziej znalazłem jakiś poradnik. Po przestawieniu na 3 ostatniej opcji jest dosłownie minimalna różnica w obrazie, ale to nie to co było.

 

Edit.: W zarządzaniu kolorami jest wszystko ok. Nic się nie stało. Ścieżkę mam podaną w FF i zresztą była. Po prostu nic nie grzebałem, a po aktualizacji ostatniej FF, nagle się zmieniło. Taką samą wersję mamy FF.

Aktualizacji Windowsa majowej również jeszcze nie mam. Nie ściągam jej ręcznie, poczekam aż się sama zainstaluje, może będzie mniej dziurawa.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij czy jakiś obrazek sRGB, najlepiej jpg, wyświetla się poprawnie w IrfanView / GIMP (czy jest mniej nasycony niż w Paint, na Twoim szeroko-gamutowcu)

 

ps. gfx.color_management.rendering_intent

 

odpowiada za rodzaj profilowania (nieco inaczej "skalowane" są przestrzenie):

0 percepcyjne ( niezbyt wierne odzwierciedlanie, ale podobno nie ma bandingu na wąsko-gamutowcu wyświetlającym obszary spoza przestrzeni, wykraczające w szeroki gamut )

3 bezwzgl. kolorymetryczne ( najwierniejsze, kolory mieszczące się wewnątrz gamutu ekranu bez przekłamań, a jedynie kolory spoza gamutu ekranu, są "spłąszczone" do granicy gamutu ekranu )

 

gfx.color_management.rendering_intent preference to specify a default rendering intent.  By default, the intent specified by images is ignored, unless you specify -1 for this value.

The following table lists the possible values.
Value 	Description
-1 	Use embedded intent.  By default, the embedded intent on images is ignored.
0 	Perceptual.  Directs Firefox to render the image to preserve detail throughout the tonal range of the image.  Useful for general purpose display of images in typical cases, especially for photographs and other pictures.
1 	Media-relative colorimetric. This rescales the color spectrum so that the white point of the rendering medium (such as the display screen) is mapped to the white point of the reference medium.  This is most useful for colors that have been mapped to a medium with a smaller gamut than the reference medium.
2 	Saturation. This preserves vividness of color at the expense of preservation of precision of hue.  This is particularly useful for charts and diagrams, and other media whose colors should "pop" while precise duplication of hue is less important.
3 	ICC-Absolute colorimetric. This is most useful for spot color and when simulating one medium on another, as it doesn't alter in-gamut colors.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... Dziwne scratchhead.gif

Nie było różnicy i profil wykopany z GIMP-a, a był shocked.gif Co się dzieje? scratchhead.gif

 

Edit.: Dobra. Wszędzie jeszcze raz załadowałem profil i wygląda mi wstępnie jakby wróciło do normy. Dziwne. W systemie jest. W GIMP-e również i już dobrze wyświetla. A FF chyba również, bo sobie porównałem obrazek na stronie, w GIMP-e i paint-e i tylko ten ostatni miał zdecydowanie mocniej nasycone kolory. Chyba wszystko wróciło do normy. Ale i tak mnie to zastanawia scratchhead.gif

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie w tej chwili też nie do końca działa Firefox 77.0.1 (niektóre rzeczy profiluje, a inne nie). Dziwne jest natomiast to, że w najnowszym Microsoft Edge wszystko działa OK

 

Polecam pooglądać sobie tą stronkę:

https://webkit.org/blog-files/color-gamut/comparison.html

 

w Edge i w Firefox. Np obrazek czerwieni w Firefox jest przesycony po stronie sRGB, natomiast w EDGE jest prawidłowo "stłumiony" do granic sRGB. Dodatkowo czerwień po stronie P3 (DCI-P3) jest wyblakła w firefox, natomiast w EDGE bardziej nasycona.

 

Także w tej chwili w Firefox 77.0.1 u mnie kicha. Windows jeszcze w starej wersji 1909, choć z najnowszymi łatkami (najnowsza 2004 nadal w fazie oczekiwania na mojej maszynie)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha! A jednak! bigsmile.gif

 

Cieszę się, bo jednak nie tylko u mnie lol2.gif

 

U mnie to jednak wróciło. Mam wrażenie, że jak się wszystko wyczyści i zrobi od nowa, to jakby na chwilę działało, a po chwili nie. W FF coś skopali po prostu. Sam wychwyciłem, że jedne obrazki wyświetlają się prawidłowo, a inne nie. Zazwyczaj jakieś grafiki źle, a zdjęcia dobrze, z tego co zauważyłem na stronach, które ja odwiedzam.

 

P.S. Szkoda, że Windows jest taki głupi i nie można wymusić stosowanie profilu globalnie wszędzie. Tak jak "winda" stosuje sRGB, to aby był i DCI-P3. Nawet fabryczna przeglądarka zdjęć nie ogarnia przecież tego. Wiem, że może coś teraz pomieszałem czy źle się wyraziłem, ale kto w temacie, to myślę, że mnie zrozumie. Tak kiedyś gdybałem sobie po prostu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak "winda" stosuje sRGB, to aby był i DCI-P3

Sztywne traktowanie wszystkiego jako np. DCI-P3 też się nie sprawdzi:

- wiele materiałów ma inną przestrzeń (nie tylko sRGB, ale choćby ten szeroki gamut z filmów HDR czyli Rec.2020 / BT.2020)

- DCI P3 to też nie jest jakaś bardzo szeroka przestrzeń i nadal są spore straty w niej z zakresu cyjanu (jest lepiej niż w sRGB, ale nadal daleko do ideału).

 

Praktycznie najlepszym rozwiązaniem jest ogarnięcie profilowania, ale to powinno się robić z automatu (co się da zrobić od strony programistycznej), a nie żeby zwykli użytkownicy musieli grzebać głębiej w ustawieniach.

 

 

 

. Nawet fabryczna przeglądarka zdjęć nie ogarnia przecież tego.

Ta najnowsza zaczęła ogarniać (mam na myśli ten najnowszy Edge, który tydzień temu jakoś się pojawił) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...