Skocz do zawartości
ObZen

Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widziałem takich pasów u siebie. Jak napiszesz dokładniej jak je odtworzyć to chętnie sprawdzę.

 

O tych Samsungowych pasach mógłbym napisać cały referat, jest to coś pomiędzy wadą produkcyjną, a badziewną technologią produkcji matryc + być może układ ułożenia pikseli, przyczyn może być wiele, ale gołym okiem widać, że miejscami na matrycy coś jest nie tak... Ogólnie wygląda to jakby niektóre całkowicie jednolite kolory były "zrobione" z cienkich poziomych linii - jedna linia jaśniejsza, a druga ciemniejsza, ewentualnie można to porównać do jakiegoś rozwarstwienia rzędów pikseli.

 

Jako "miszcz fotoszopa" odtworzyłem bardzo wiernie ten efekt w programie graficznym (polecam pobrać i przybliżyć!!!) - https://imgur.com/a/V5JLL4x - Wygląda to na zwykły szary prostokąt na jakimś tam tle, ale diabeł tkwi w szczegółach. Na środku prostokąta nie ma jakichkolwiek linii, jest po prostu tak jak powinno być, po lewej jego stronie linie są trochę widoczne, a po prawej stronie widać je już bardzo wyraźnie.

 

Tak samo wygląda to w rzeczywistości, tyle bardziej nieregularnie, na całym ekranie w różnych miejscach, dodatkowo ten efekt zaczyna się stopniowo, tzn. nie ma tak, że mamy obszar z tymi liniami, a 1 piksel dalej jest już ok. Najlepiej je widać na ciemno-szarych tłach, albo na niektórych kremowych odcieniach, kolorach skóry itp. Jeśli jedziesz wzrokiem po ekranie od lewej do prawej to można dać się zmylić, bo efekt tych linii naprawdę zaczyna się delikatnie i stopniowo, ale np. w moim wypadku jak patrzyłem na jeden róg ekranu(bez lini), a potem od razu popatrzyłem na drugi(z liniami), to efekt od razu rzucał się w oczy i nie dało się tego przeoczyć.

 

I niestety nie jest to przypadłość tylko ZAKRZYWIONYCH matryc Samsunga, bo w drugiej sztuce Samsunga SR75 z PŁASKĄ matrycą VA też były one widoczne na prawej stronie ekranu(pierwsza sztuka tego nie miała na 200%). Także nie stwierdzam, że każda Szajsungowa matryca będzie miała takie linie, bo efekt występuje (bądź też nie) bardzo nieregularnie.

 

Wygląda to po prostu na wadę produkcyjną, pisałem do MSI w sprawie ich monitorów (mają identyczne matryce Samsunga) i po ich wielokrotnych kontaktach z dalszym specjalistycznym serwisem, oraz długich zastanowieniach stwierdzili klasycznie, że "Tak ma być, te matryca tak mają!". (Czyt. "Spie*dalaj, kupiłeś bubla, twój problem!")

 

P.S. Aktualnie mam iiyamkę x2483HSU, nie wiem, czy były to jakieś super monitory, czy po prostu miałem farta, ale w porównaniu do tego co niedawno zwróciłem jest to ideał.

 

Nie korciło Cię po tylu zawodach spróbować czegoś z serii EV Eizo albo EA NEC'a? Tak wiem, 60Hz, 5ms itp. no ale mimo wszystko.

 

Ojj korciło, nawet przejrzałem z grubsza ich monitory, ale nie dałbym rady grać na 60Hz... Nawet mają coś ze 144Hz, 1440p, ale z tego co pamiętam, to cena była zaporowa - 5k~.

 

Czy jest możliwym dostać tak dobry egzemplarz jakiegoś IPS-a (bez tego drogiego bajeru niwelującego srebrzenie do zera) np. GL850B by z odległości 50-60 cm nie widzieć srebrzenia z rogów? Czy jest to niemożliwe? Trafił ktoś może tak dobry egzemplarz?

 

Nie wiem, czy jest to możliwe przy 27GL850B, ale ultrawide IPS od LG tego srebrzenia miał o 70% mniej w porównaniu do innego IPS LG. Także w moim wypadku intensywność tego srebrzenia różniła się dość znacznie między dwoma identycznymi modelami IPS'ów, więc chyba jest to możliwe, ale na całkowity jego brak raczej bym nie liczył, może po prostu pomyśl nad matrycami VA?

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak odpalę jednolite kolorowe tło to mam szukać poziomych linii?

 

Samsungowe 34" vs pozostałe VA mają inny układ pixeli. Nie ma np problemów na czcionkach z pòlpixelami jak w pozostałych FHD/WQHD. Więc mogę nie mieć tego czegoś o czym piszesz. Już z ponad pół roku używam swojego UWQHD i nic takiego nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak odpalę jednolite kolorowe tło to mam szukać poziomych linii?

 

Samsungowe 34" vs pozostałe VA mają inny układ pixeli. Nie ma np problemów na czcionkach z pòlpixelami jak w pozostałych FHD/WQHD. Więc mogę nie mieć tego czegoś o czym piszesz. Już z ponad pół roku używam swojego UWQHD i nic takiego nie widziałem.

 

Najlepiej odpal jednolite ciemno-szare tło na całym ekranie (odcień reddita w trybie nocnym) i cóż, szukaj... Ale możesz mieć racje i te linie mogą nie występować na matrycy 34" 21:9, tym bardziej, że o ile tematów odnośnie tych linii na Samsungowych matrycach 16:9 jest masa, tak nigdy nie spotkałem się, aby ktoś narzekał na ten problem w przypadku monitora ultrawide.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz mój ekran:

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipNzEMZzphZHoFqRQprHokOm6vetMCRzBjEKUJ2XZTJFTl4AWTo3WbvtpK4-5mP2XA?key=ZngtS0ZFUkZRd0duaDZTMVhvd0JUVmpYM0pGMzFR

 

I tutaj jak to wygląda normalnie na czarno:

https://zapodaj.net/images/7e6df0fd56d45.jpg

 

Na jasno-szarych tłach u mnie wszystko wyglądało normalnie, ale na delikatnie ciemniejszym odcieniu, linie były już bardzo dobrze widoczne.

 

Zobacz na czymś takim: https://www.testufo.com/blurtrail#foreground=4f4f4f&background=1e1e1e&thickness=1&height=-1&ppf=16&separation=1000

 

https://www.testufo.com/blurtrail#foreground=1e1e1e&background=1e1e1e&thickness=1&height=-1&ppf=16&separation=1000

 

Nie ma nic linii poziomych. Na UWQHD nie znajdziesz ich. Można się przyczepić, do delikatnego srebrzenia coś ala IPS. Pod różnymi kątami patrzenia widać różną taką jakby metaliczną poświatę. Ale nie widziałem jeszcze panelu bez tego efektu. Na TNce nawet bardziej kuło to w oczy. Jedynie na OLED kolory są w pełni stabilne na takim tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz rację, w kwestii ultrawide u Samsunga wszystko jest ok, w takim razie biorę tego LC-Power jak tylko zwrócą mi kasę i dzięki, że sprawdziłeś to u siebie :P

 

A te delikatne srebrzenie mi raczej nie będzie przeszkadzać :P BTW na twoim monitorze wcale nie widać BLB a'la batman, kwestia zdjęcia, szczęścia, czy po prostu matrycy?

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWQHD IPS i VA 34" są jak pisałem jednymi z lepszych paneli.

 

UWQHD 27" TNki też są spoko. Z tych szybkich oczywiście 100hz+

 

Najmniej przebarwień, blb, martwicy, paprochów. Na forum raczej nikt nigdy nie narzekał na większe problemy. Albo monitor przypada do gustu i zostaje albo zwracają i kupują 24-27 bo za duży się wydaje.. ale to złudne wrażenia które po kilku miesiącach są wręcz odwrotnie. Ja już powoli szykuje się na 43"/48"/55".

 

4k 100hz z VRR. Najlepiej oled 48" bym widział u siebie..

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji ja mam ekran z morele z outletu kupiony za 1800zl.

 

Jedyna niewiadomą LC to gsyncCompayible.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiejś recenzji tego LC Powera słyszałem, że freesync na nvidii działa w nim bezproblemowo, poza mruganiem ekranu podczas loadingów kiedy mamy jakieś kosmiczne wartości FPS

 

Fakt, nie jest on oficjalnie kompatybilny z nvidią, ale chyba tragedii nie będzie?

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to to samo co u mnie. Na loadingu masz spadki FPS na poziom 0 Zero do kilku. Wtedy mi też mruga ekran ładowania. Może najnowsze stery to naprawiaja lub naprawia. Generalnie jak przytniesz odświeżanie do 50-100Hz to nic nie migocze. NVIDIA ciągle dopracowuje swojego VRR bo jeszcze trochę kulekellje u nich ten temat. Na początku była z tym masakra. Zarywalo, gubiło synchronizację itp. trzeba było restartować monitor albo alt tabowac gry. Potrafiło się wysypać raz na kilkadziesiąt minut. Nieraz częściej. Nie ma już tego problemu. Oczywiście na AMD nic takiego się nie dzieje nawet w LFC, sprawdzałem z R6 260x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś może jeszcze podkręcić w nim odświeżanie do np. 120Hz? Oczywiście w natywnej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC nie da się zrobić. W sumie nie potrzebuję, 120FPS wyjąć z GPU na UWQHD to nie lada wyczyn w większości gier. To tak jakbyś chciał stabilne 165FPS na WQHD

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i chyba cały plan z kupnem monitora wraz z usługą testu panelu LCD na obecność 'bad pixeli' na morelach szlag trafił...

 

Miałem w koszyku 2 monitory wraz zaznaczoną usługą tego testu, dzisiaj sprawdzam koszyk - usługa niedostępna... Jednak najgorsze jest to, że usunięcie tej usługi "zepsuło" mi koszyk, cały czas mam w nim 2 monitory, których nie mogę usunąć, po prostu przy klikaniu na ikonę usunięcia czegoś z koszyka nic się nie dzieje, przy próbie dodania kolejnej sztuki, czy zrobienia praktycznie czegokolwiek cała strona się wysypuje (tryb offline), albo chrome się zwiesza i przestaje odpowiadać (na Operze i androidzie mam to samo)...

 

Najlepsze jest to, że nawet konsultant nie był w stanie mi pomóc, niby wyczyścił mi koszyk, po czym kazał się przelogować. Po zalogowaniu strona znowu się wysypała ... Teraz częściowo działa, ale dalej mam zapchany koszyk i nie mogę złożyć zamówienia, niezły cyrk...

 

Istnieje jakikolwiek inny sklep, który oferuje podobną usługę, albo daje jakąś gwarancję typu "30 dni bez martwych pikseli"?

 

P.S. LG i Samsung mają takie akcje z gwarancją 0 bad pikseli, ale jeśli jakiś się pojawi to samemu trzeba się pieprzyć i odsyłać monitor do siedziby producenta...

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputronik po rejestracji w aplikacji masz status VIP i 30 dni na zwrot.

Normalnie jest 14 dni zwrotu - czyli gwarancja 0 pixeli :D

 

Przy okazji, wyczyść dane przeglądarki i sprawdź serwis morelki raz jeszcze. Jak nie pomoże to chyba tylko nowe konto, ale najlepiej dręczyć konsultantów.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w każdym sklepie możesz sobie zrobić te "28 dni" na zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... czwarty LG 27GL850 i kolejny nienajlepszy. Oto równomierność bieli panelu IPS słynącego z dobrego odwzorwania kolorów (różnica na lewo i prawo od kartki, może mam zwidy?):

https://m.imgur.com/a/qOLVWt7

Nie wiem czy widać, może wybredny jestem. Rozumiem, że kupiłem panel 'gejmingowy', a nie do pracy graficznej. Ale kurczę, jak czytam tekst w necie od lewej do prawej i widzę jak mi tło z ciepłej, żółtej bieli przechodzi w zimną niebieską to coś jest nie tak... Jeszcze gorzej jak do nowej linijki schodzę, wtedy przeskok jest niezły.

Edytowane przez Viforn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać to na zdjęciach ale czy aż tak przeszkadza na żywo tego już nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... czwarty LG 27GL850 i kolejny nienajlepszy. Oto równomierność bieli panelu IPS słynącego z dobrego odwzorwania kolorów (różnica na lewo i prawo od kartki, może mam zwidy?):

https://m.imgur.com/a/qOLVWt7

Nie wiem czy widać, może wybredny jestem. Rozumiem, że kupiłem panel 'gejmingowy', a nie do pracy graficznej. Ale kurczę, jak czytam tekst w necie od lewej do prawej i widzę jak mi tło z ciepłej, żółtej bieli przechodzi w zimną niebieską to coś jest nie tak... Jeszcze gorzej jak do nowej linijki schodzę, wtedy przeskok jest niezły.

 

No jest pożółknięte widać to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle. Jak to jest, że każdy trafia w te LG :E . Na żywo aż tak to nie wygląda, niemniej jednak bezproblemowo da się zauważyć patrząc na jedną i drugą stronę kartki. Tak samo jak się czyta coś od lewej do prawej, nawet tutaj na forum - jest taki jakby delikatny gradient temperatury, że biel przechodzi z żółtej w niebieską.

EDIT: Chociaż nie mam syfów i badów tym razem :lol2: . Ale w bonusie małe BLB dostałem, które ignorowałem i ignorowałbym dalej, ale jak zobaczyłem ten lewy dolny kwadrant zżółknięty, to granica mojego ignorowania się zaczyna kończyć.

Edytowane przez Viforn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pożółknięcie w realu wygląda tak samo jak na tym zdjęciu, to trochę słabo, osobiście bardzo by mnie to irytowało. Z drugiej strony zawsze możesz trafić z deszczu pod rynnę, egzemplarze z łoniakami w matrycy już czekają w magazynach :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dylemat XXI wieku - który defekt wybrać. A odnośnie jak to wygląda to ciężko powiedzieć. Na moim s8 amoledzie jest bardzo porównywalnie do tego jak jest w realu. Na LG z kolei wygląda 2 razy gorzej - chyba się zżółknięcie nałożyło na zżółknięcie. Z kolei na moim TN nie widać nawet zbytnio różnicy.

Edytowane przez Viforn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im kolory ustawione na ekranie będą cieplejsze tym mniej to będzie widoczne. Ale przy skalibrowanym lub zoptymalizowanym ekranie będzie widoczne zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracając do domu zrobiłem spacer farmera z dwoma acerami VG271. Jednak nie jestem zbyt optymistycznie nastawiony po moich doświadczeniach z panelami innoluxa :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracając do domu zrobiłem spacer farmera z dwoma acerami VG271. Jednak nie jestem zbyt optymistycznie nastawiony po moich doświadczeniach z panelami innoluxa :lol2:

 

Niby starsze jak i nowsze edycje tego monitora mają problemy z mruganiem obrazu (270, 271, 272), ostatnio nawet wszedłem na specjalnego Discorda, na którym był wątek poświęcony tym monitorom, jedni twierdzą, że nadal są problemy, inni, że wszystko jest OK. Słyszałem jeszcze, że niby słaba listwa może powodować to mruganie, ponoć podpięcie bezpośrednio do gniazdka rozwiązuje problem. Tak, czy inaczej życzę szczęścia przy odpakowywaniu :P

 

Ja właśnie zamówiłem tego LC-Powera wraz z testem matrycy i będę go miał w przyszłym tygodniu, teraz już chyba nic nie może pójść źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...