Forum PCLab.pl: Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?... - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (15 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?...

#41 Użytkownik jest dostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 20:34

Wydaje mi się, że nikt nigdy nie nażekał na pionowe pasy w tych ekranach.

Na 60 i 75Hz one występują ?

#42 Użytkownik jest niedostępny   MisterMaster 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 20:54

Tak, to typowy banding/dse i jest to w idealnie równych odstępach. Stawiam, że to te części które trzymają dyfuzory je powodują bo już na kilku tv takie coś widziałem i właśnie w tych miejscach były te elementy podtrzymujące. W Benq EW277HDR było to samo tyle, że tam były też poziome. Dwa dolce pewnie zaoszczędzili na warstwach rozpraszających (różna ich ilość jest w różnych ekranach) i taki tego efekt.

#43 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 22:58

@MisterMaster A mówią, że życie zza krat nie takie kolorowe, a tu proszę, u Ciebie kolory rewelacja :P Na pocieszenie dodam, że jutro kurier zabiera mojego szrota i znowu czeka mnie 14 dni czekania na kasę (sklep zawsze zwleka ze zwrotem środków do ostatniego dnia).

#44 Użytkownik jest niedostępny   MisterMaster 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 03:03

Heh, dobre :E Nom, sklepy zwlekają ile mogą bo sobie pewnie kasę mrożą na jakichś nocnych lokatach itd. itp. żeby sobie zrekompensować choć trochę utratę wartości sprzętu. No nic, jutro przyjeżdża kurier a ja znowu siadam i myślę co tu wziąć, tyle, że już mi się powoli pomysły kończą a niebawem skończą się sklepy w których jeszcze nie robiłem zwrotu :kwasny: Męczy mnie to już powoli bo to żadna dla mnie frajda tak co chwilę odsyłać zwłaszcza, że średnio to mnie taka pojedyncza impreza kosztuje 45zł i jeszcze trochę a się na monitor uzbiera. Tyle tych ekranów w życiu miałem i zawsze było coś nie halo ale zawsze w jakiejś normie a te ostatnie 5 monitorów no to żart jakiś. Nie wiem czy nie lepiej było zostawić Iiyamę z BLB bo choć dosyć mocno wkurzający w niektórych scenach to jednak najlepsza była z tego wszystkiego. Mam nadzieję, że do końca roku uda mi się pograć w AC Origins, niestety z każdym tygodniem coraz mniejszą ;) W ciekawych czasach żyjemy żeby zakup tv/monitora to takie wyzwanie.

Ten post był edytowany przez MisterMaster dnia: 17 Wrzesień 2019 - 03:04

#45 Użytkownik jest dostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 05:03

Zobacz postMisterMaster, o 17 Wrzesień 2019 - 03:03, napisał(a):

W ciekawych czasach żyjemy żeby zakup tv/monitora to takie wyzwanie.
Nigdy nie było lekko. Już za czasów CRT pamiętam były pewne utrudnienia + jeszcze jakość wyjścia analogowego karty graficznej miała wpływ na ostrość obrazu. Przykład: miałem kiedyś fajny CRT Hyundai (ostry obraz, o co nie było łatwo), to z kolei miał niekorygowalny problem z konwergencją w jednym roku.

#46 Użytkownik jest niedostępny   azgan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 09:10

Na CRT może nie było idealnie ale lepiej tam przynajmniej wszyscy mieli dobrą czerń, kąty widzenia i niezłe kolory bez paprochów, wypalonych pixów lub zablokowanych no i nie było chyba też DSE.

#47 Użytkownik jest niedostępny   MisterMaster 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 11:57

Wczoraj obejrzałem materiał Digital Foundry gdzie wygrzebali skądś wypasionego CRT Sony FW900 (topowy crt) i odpalili Control po czym zachwycali się jakością obrazu. Tak mnie to zaciekawiło, że przytargałem ze strychu dwa CRT - jakiś LG 17 cali którego mam od nowości a który to pracował może ze dwa lata i jeszcze większego kolosa Philipsa 19 cali. A że mam w biurze kompa z wejściem vga to je podpiąłem kolejno. Z Philipsem zero problemów - 85hz i 1600x1200, obraz ostry, plastyczny, spoko kolory i czarna czerń. Smużenia oczywiście zero. Trochę pobawiłem się ustawieniem geometrii i wyszło niemal idealnie. Znowu w Lg już tak z tym różowo nie było i nie udało się do końca tej geometrii skorygować (lekki trapez został) ale jednak jakoś mi to nie przeszkadzało. Tak czy siak jakbym mógł kupić w tej chwili CRT 1080p i jakieś 27 cali oraz ze 100hz coby oczu nie gnoiło to pomimo, iż wiózłbym go chyba taczką to kupiłbym bez zastanowienia. Pamiętam czasy kiedy LCD były grube przez co problemy z bandingiem/dse były sporo mniejsze. A że na tv/monitor patrzę z reguły od przodu to kompletnie nie rozumiem co ludzi tak jara w tej cienkości - blb i dse? Najwyraźniej :E

Ten post był edytowany przez MisterMaster dnia: 17 Wrzesień 2019 - 11:58

#48 Użytkownik jest dostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 12:24

Zobacz postazgan, o 17 Wrzesień 2019 - 10:10, napisał(a):

Na CRT może nie było idealnie ale lepiej tam przynajmniej wszyscy mieli dobrą czerń, kąty widzenia i niezłe kolory bez paprochów, wypalonych pixów lub zablokowanych no i nie było chyba też DSE.

Ale efekt halo białego kursora myszki na czarnym tle był chyba nie do przebicia.

Do tego znaczna większość się zniekształcała podczas np przeciągania okna Windowsa po pulpicie. Wszystkie ikony, które znalazły się na wysokości okna zaczynały falować.

Najtansze monitory to często były też czachojeby. Nie dało sie ustawić odświeżania wyższego niż 75Hz przy sensownej rozdzielczości.

#49 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 12:29

Panie i Panowie, czy tylko mi się wydaję, że kupno monitora w typowym polskim sklepie stacjonarnym to niezbyt rozsądne posunięcie? Niby mogę sprawdzić na miejscu, ale ciężko wyłapać wszystkie niedoróbki w sklepie na szybko, szczególnie kiedy stoi nad tobą jakiś ekstremalnie irytujący chłoptaś w żółtym kubraczku, nie mający zielonego pojęcia co on tam właściwie robi, udając, że wie co to jest BLB (ME, Tfuu...). Po czym sklep stacjonarny może odmówić zwrotu pieniędzy, bo stwierdzi, że w monitorze za 4k zaróżowiona biel i koszmarny BLB jest czymś normalnym (o czym się kiedyś przekonałem) i zostanę ze złomem.. Nie wspominam już nawet dopuszczalnych pięciu+/- martwych pikselach...

Aktualnie większość (niezbyt udanych egzemplarzy) monitorów zamówiłem z pewnej niesławnej owocowej strony... O ile cały zwrot zazwyczaj trwa długo, tak jest on w pełni darmowy, a sklep zwraca nawet koszty dostawy, więc nic nie tracę, no może czas i trochę nerwów. Nawet jeśli produkt jest w pełni sprawny i chcę go zwrócić bez powodu, sklep również zapłaci za przesyłkę.

#50 Użytkownik jest niedostępny   ODIN85 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 12:53

Ale to nie wina sklepu że monitor jest zły.

#51 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 13:02

Doskonale zdaję sobie sprawę, że to nie wina sklepu, aczkolwiek sklep może okazać się "zły", bo nie przyjmie zwrotu szrota, który mi wcisnął.

Ten post był edytowany przez ObZen dnia: 17 Wrzesień 2019 - 13:05

#52 Użytkownik jest niedostępny   fiszek 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 13:04

A to w zagranicznych sklepach jest lepiej?

#53 Użytkownik jest niedostępny   ODIN85 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 13:06

Zobacz postObZen, o 17 Wrzesień 2019 - 14:02, napisał(a):

Doskonale zdaję sobie sprawę, że to nie wina sklepu, aczkolwiek sklep może okazać się "zły", bo nie przyjmie zwrotu szrota, który mi wcisnął.

To kupuj w tych pewnych.

#54 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 13:12

Zobacz postODIN85, o 17 Wrzesień 2019 - 14:06, napisał(a):

To kupuj w tych pewnych.

To znaczy w jakich? Są w Polsce jakieś stacjonarne sklepy, które bez wymówek zaakceptują zwrot produktu? Nawet takiego, który w teorii jest w pełni sprawny?

#55 Użytkownik jest niedostępny   ODIN85 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 13:15

Xkom na pewno.

#56 Użytkownik jest niedostępny   azgan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 13:16

Zobacz postObZen, o 17 Wrzesień 2019 - 14:12, napisał(a):

To znaczy w jakich? Są w Polsce jakieś stacjonarne sklepy, które bez wymówek zaakceptują zwrot produktu? Nawet takiego, który w teorii jest w pełni sprawny?

Tak np. X-KOM albo Media Markt

#57 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 15:12

Teraz chyba teraz biorę BenQ EX3203R, być może okaże się on moim pierwszym monitorem 2k bez martwych pikseli. BTW Są jakieś szczególne jakościowe różnice między panelami Samsunga, LG, czy AU Optronix?

#58 Użytkownik jest niedostępny   MisterMaster 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 15:32

Xkom przyjmuje do 15 dni - wchodzisz do salonu, kupujesz a jak coś nie halo to zwracasz do tego samego salonu - przerabiałem to dwukrotnie i nie było problemów. No, może jeden mały, że najpierw zwrot a potem za kilka dni musiałem się pofatygować do tego samego salonu ponownie po odbiór gotówki (muszą sprawdzić na serwisie itd.). Zwrotu na konto w tej sytuacji nie chcieli zrobić w każdym razie. Za takie podejście do klienta to poza monitorami których już by mi było żal do nich zwracać będę nadal tam kupował inne komponenty. Co do sprawdzenia w jakimś dużym markecie to nie polecam - oni tam mają tak mocne oświetlenie, że gówno zobaczysz - też to przerabiałem. Ten Benq jest ciekawy ale ja się z zakrzywionych wyleczyłem bo widziałem ich sporo i każdy, absolutnie każdy miał tragiczne blb - zawsze osiem prześwitów przy dolnej i górnej ramce, regularnie na całej szerokości matrycy, takie szczerbaty uśmieszek :E . To ja już bym wolał prześwietlone narożniki.

Ten post był edytowany przez MisterMaster dnia: 17 Wrzesień 2019 - 15:33

#59 Użytkownik jest dostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 17:50

Zobacz postazgan, o 17 Wrzesień 2019 - 09:10, napisał(a):

Ciekawy opis przesiadki z CRT na LCD znalazłem:
http://www.computer-...com/acd/acd.htm
i taki interesujący cytat:

when measured across the full display area I find that the amount of variation from centre to edges for the 23-inch HD display is significantly better (at delta-E less than 3) than either of my CRT's (delta-E as high as 6).
... także CRT nie były np. tak super równe kolorystycznie (jak niektórym się wydaje), na co mamy pomiarowy dowód. Natomiast gamut był typowo wąski (okolice sRGB). Pierwszym monitorem z szerszym gamutem jaki w życiu miałem, był LCD.

Ten post był edytowany przez Kyle_PL dnia: 17 Wrzesień 2019 - 18:03

#60 Użytkownik jest niedostępny   wojtzuch 

• Nieuzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:01

Zobacz postKyle_PL, o 17 Wrzesień 2019 - 18:50, napisał(a):

... także CRT nie były np. tak super równe kolorystycznie, na co mamy pomiarowy dowód.

Kiedy 21-calowy LCD NEC SpectraView Reference 21 kosztował ponad 20 tysięcy, 20-calowy CRT Barco Reference Calibrator też kosztował ponad 20 tysięcy. To, że wczesne tanie LCD ustępowały pod wieloma względami ówczesnym tanim CRT, nie znaczy, że te drugie zapewniały nie wiadomo jaką jakość.

• (15 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »