Forum PCLab.pl: Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?... - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (6 Stron)
  • +
  • « Pierwsza
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?...

#61 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:07

JAk najbardziej się zgadzam. Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi, że w porównaniu do choćby dzisiejszych LCD, to CRT pod wzgl. kolorów nie były znowu takie idealne jak się niektórym wydaje. Też potrafiły grzeszyć nierównomiernościami, nierewelacyjnym gamutem czy choćby nie najwspanialszą stabilnością kolorów w czasie.

#62 Użytkownik jest niedostępny   wojtzuch 

• Nieuzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:15

Zobacz postKyle_PL, o 17 Wrzesień 2019 - 19:07, napisał(a):

JAk najbardziej się zgadzam. Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi, że w porównaniu do choćby dzisiejszych LCD, to CRT pod wzgl. kolorów nie były znowu takie idealne jak się niektórym wydaje. Też potrafiły grzeszyć nierównomiernościami, nierewelacyjnym gamutem czy choćby nie najwspanialszą stabilnością kolorów w czasie.

Ja też się z Tobą zgadzam. To, co napisałem, miało potwierdzać to, co Ty napisałeś. Przed erą LCD za najlepszą jakość też trzeba było zapłacić grube pieniądze, co najwyżej kiepska jakość była mniej kiepska.

#63 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:20

Średniej jakości CRT zjadały LCD, które z tego co pamietam opierały się głównie o TNki. TNki które były synonimem wszystkiego co najgorsze. A szerokość tonalna takich TNek warta jest co najwyżej minuty ciszy :)

#64 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:20

Gdyby aktualnie na rynku były dostępne "gamingowe" kineskopy, które by przebijały pod każdym względem obecne monitory, to chętnie bym sobie sprawił takiego olbrzyma. W ogólne, czy możliwe byłoby dopracowanie technologii CRT, tak aby śmiało mogła ona konkurować z dzisiejszymi monitorami LCD?

P.S. Owocowy sklep daje 230zł zniżki z kodem rabatowym na tego BenQ EX3203R, na chwilę obecną zostały 4 sztuki.

Ten post był edytowany przez ObZen dnia: 17 Wrzesień 2019 - 18:21

#65 Użytkownik jest niedostępny   wojtzuch 

• Nieuzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:30

Zobacz postObZen, o 17 Wrzesień 2019 - 19:20, napisał(a):

Gdyby aktualnie na rynku były dostępne "gamingowe" kineskopy, które by przebijały pod każdym względem obecne monitory, to chętnie bym sobie sprawił takiego olbrzyma. W ogólne, czy możliwe byłoby dopracowanie technologii CRT, tak aby śmiało mogła ona konkurować z dzisiejszymi monitorami LCD?

Tak żeby nie tylko były ostre i nie zniekształcały obrazu, ale też przy porównywalnej przekątnej mieściły się na typowym biurku przy ścianie, nie świergotały, nie pachniały i nie podgrzewały nieznośnie powietrza? (Już pal licho wagę i zużycie energii). Wydaje się niemożliwe.

#66 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:45

Technologia SED mogłaby być ciekawym następcą CRT.

#67 Użytkownik jest niedostępny   Pecet256 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 18:55

Zastanów się nad monitorami firmy iiyama. Bardzo dobry stosunek jakość/cena. Używam 24,5-calowego modelu "Black Hawk G-MASTER G2530HSU-B1" Ostry obraz, eksploatuję już dłuższy czas, a martwych pikseli nie znalazłem. Jedyne wady to nierówne podświetlenie (ale to widać tylko przy całym ekranie czarnym) i trochę słabe czernie (barwy są pastelowe, a czernie trochę mało czarne). W ofercie firmy jest podobny model 27-calowy "Black Hawk G-MASTER G2530HSU-B1". Niestety te ekrany mają odświeżanie tylko 75Hz. W każdym razie polecam wypróbować jakichś monitor tej firmy.

Ten post był edytowany przez Pecet256 dnia: 17 Wrzesień 2019 - 18:56

#68 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 19:12

Zobacz postPecet256, o 17 Wrzesień 2019 - 18:55, napisał(a):

barwy są pastelowe
Za to odpowiada głównie gamut.

#69 Użytkownik jest niedostępny   Pecet256 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 19:18

Nie są aż takie złe, ciężko to opisać, defacto chodziło mi o słabą głębię czerni.

#70 Użytkownik jest niedostępny   MisterMaster 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 22:56

Miałem jakiś czas temu tą Iiyamę g2730hsu-b1 i poza słabym kontrastem to kolory w porównaniu do moich starych tv VA, ostatniego np. szerokogarmutowego Aorusa CV27F i ostatniego IPS 99% srgb AOC były, cóż - zaskakująco dobre. W żadnym razie nie nazwałbym ich wypranymi. Jak zapaliłem światło w pokoju i dałem jasność na max (`310nit czyli lepiej od wielu w tej cenie) to wyglądało to naprawdę spoko. Dodatkowo spokojnie się zakres freesynca dało poszerzyć z 40-75 na 30-75hz i tu już działające LFC było prawdziwym luksusem (w takim Metro Exodus na przykład to zbawienie). Nic to jednak kiedy jedna solidna "chmurka" na ciemnych barwach nie znikała nawet po ustawieniu 6 źródeł światła centralnie na monitor, gdzie w innych panelach załatwiało to sprawę na luzie. Już tu pisałem wcześniej o tej Iiyamie ale piszę ponownie bo serio tyle się naczytałem i nasłuchałem jakie te TN są tragiczne a wychodzi na to, że się sporo ostatnimi czasy zmieniło.

A tak odnośnie tematu to czekam chyba obecnie na tą nowość od AOC w postaci 27G2U bo ponoć jakieś nowe matryce IPS tam wsadzają a mają wyjść dosłownie za chwilę. Się zoabczy co to wyjdzie.

#71 Użytkownik jest niedostępny   kadajo 

• Faster Than Light jump successful
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 10:46

Dzisiejsze LCD pod względem jakości są o niebo lepsze od ich początków w latach 2000, ale nigdy nie pozbędziemy się ich wad do których już po prostu się przyzwyczailiśmy.
Nie dziwi mnie ze ktoś dziś widząc dobrze działającego CRT z górnej polki może się zachwycać. To co leży w LCD w CRT było bajką.
Osobiście uważam ze LCD to najsłabsza technologia ze wszystkich które były bo ma problemy z najważniejszym parametrem jaki jest w obrazie - kontrastem statycznym.

#72 Użytkownik jest niedostępny   azgan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 10:51

Zobacz postKyle_PL, o 17 Wrzesień 2019 - 19:45, napisał(a):

Technologia SED mogłaby być ciekawym następcą CRT.

Napisz w skrócie czym ona się różni od CRT i OLED ;)

Zobacz postMisterMaster, o 17 Wrzesień 2019 - 12:57, napisał(a):

Wczoraj obejrzałem materiał Digital Foundry gdzie wygrzebali skądś wypasionego CRT Sony FW900 (topowy crt) i odpalili Control po czym zachwycali się jakością obrazu. Tak mnie to zaciekawiło

#73 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 12:58

Właśnie przyszedł do mnie BenQ EX3203R i muszę przyznać, że poprawy w jakości nie stwierdzono...

BLB niby do zaakceptowania, ale jednak w jednym miejscu jest strasznie widoczny, jakby coś podczas produkcji poszło nie tak i teraz biała plama sięga ponad środek ekranu...

Martwych pikseli / subpikseli będzie z 5, a do tego 2 z nich praktycznie na środku ekranu mają włączony "disco mode" - przed chwilą mrugały, teraz świecą, a raz nie. Dodatkowo przy górnej ramce mam paprocha pod matrycą. No i do tego dochodzi jeszcze dziwny wypalony okrąg na ekranie widoczny na czarnych tłach. Fotki tego okręgu poniżej, o dziwo w realu jest to mocniej widoczne. Zdjęcia BLB i martwych pikseli sobie daruję, bo chyba każdy wie jak to wygląda...

https://ibb.co/smx9J74

https://ibb.co/NW5NfD2

Wygląda na to, że BenQ jakością nie odbiega od Acera, czy AOC, no szkoda.

W dalszym ciągu nie spotkałem monitora 1440p bez martwych zaciętych pikseli, żenada...

#74 Użytkownik jest niedostępny   ODIN85 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 13:05

Lipa.

Walcz dalej.

#75 Użytkownik jest niedostępny   MisterMaster 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 15:33

Heh, ja to już w tej chwili nie wiem czy śmiać się czy płakać - monitorek za ponad dwa koła z taką listą wad? A ja siedzę w tej chwili przed tv Samsung 26R71 (mój pierwszy lcd tv) i poza lekkim kurzem który zebrał się przez te 14 lat i ponad 35000h (!!! - sprawdzane w menu serwisowym) w lewym górnym rogu (działał u mnie, ojca, siostry po jej przeprowadzce, kumpla jak mu padł tv i nie pamiętam jeszcze gdzie) jest absolutnie perfekcyjny - zero, zero - przysięgam - blb, bandingu, pikseli czy czegokolwiek. No przecież to są jakieś jaja do kwadratu. No ale, że na czymś muszę w końcu zagrać to obczaję w niedalekiej przyszłości tego nowego AOC bo na tym tv to nawet poprawnego "full scan" nie ma i overscan trzeba korygować w sterach co działa wiadomo jak. Jaja będą jak jakimś cudem będzie tak dopracowany jak ten parch z którego to piszę. (nie będzie...) :E

Ten post był edytowany przez MisterMaster dnia: 18 Wrzesień 2019 - 15:36

#76 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 17:53

Moja iiyamka z przed 5~ lat za 7 stówek także dalej trzyma się świetnie i właśnie ratuje mnie ponownie. Full HD, 60Hz, VA - dość standardowo, ale 0 martwych pikseli, BLB praktycznie brak (nie do zauważenia gołym okiem), nie mam w niej jakichkolwiek problemów z kolorami, dziwnymi pasami, wypaleniami itp. itd, a po prostu wszedłem wtedy do sklepu, kupiłem bez sprawdzania i wyszedłem. Dziś podobny wyczyn wydaje się niemożliwy...

BTW Kupiłem tego LG i zwróciłem, nie otrzymałem jeszcze za niego zwrotu pieniędzy, ale kupiłem tego BenQ, którego też zwracam. 4 tyś. nie ma, sprawnego monitora, też nie... Może by tak wziąć kredyt ma 20 tyś, zakupić kilka modeli monitorów po 2-3 sztuki i zostawić ten znośny, resztę zwrócić xD

Ten post był edytowany przez ObZen dnia: 18 Wrzesień 2019 - 18:09

#77 Użytkownik jest niedostępny   ODIN85 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 17:59

Ktoś tak robi na yt. Kupuje 20 i zostawia sobie najlepszy.

#78 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 18:21

Teraz kupiłbym MSI Optix MAG322CQRV, miałem podobny model od MSI, tylko że w 1080p i wszystko było z nim cacy, poza obleśnymi ciemnymi liniami między pikselami. Ponoć wszystkie panele curved VA od Samsunga tak mają, ale z drugiej strony niektórzy na reddicie piszą, że u nich tego nie ma (ślepi?). U mnie ten problem występował dość nieregularnie na całej matrycy, więc może da się trafić na egzemplarz całkowicie bez tych linii?

A te linie wyglądają tak: https://youtu.be/gJqgWkRMiwY?t=201

#79 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 18:29

Zobacz postObZen, o 18 Wrzesień 2019 - 17:53, napisał(a):

Moja iiyamka z przed 5~ lat za 7 stówek także dalej trzyma się świetnie i właśnie ratuje mnie ponownie. Full HD, 60Hz, VA - dość standardowo, ale 0 martwych pikseli, BLB praktycznie brak (nie do zauważenia gołym okiem), nie mam w niej jakichkolwiek problemów z kolorami, dziwnymi pasami, wypaleniami itp. itd, a po prostu wszedłem wtedy do sklepu, kupiłem bez sprawdzania i wyszedłem. Dziś podobny wyczyn wydaje się niemożliwy...

BTW Kupiłem tego LG i zwróciłem, nie otrzymałem jeszcze za niego zwrotu pieniędzy, ale kupiłem tego BenQ, którego też zwracam. 4 tyś. nie ma, sprawnego monitora, też nie... Może by tak wziąć kredyt ma 20 tyś, zakupić kilka modeli monitorów po 2-3 sztuki i zostawić ten znośny, resztę zwrócić xD
To może kup za 4xx zł 21,5" FullHD IPS - nie ma BLB, martwych pikseli ... no przynajmniej nie było na ponad 20 egz. 4 różnych modeli, które mamy w pracy. :)

ps. SAMSUNG wprowadza do końca roku program "pixel guard" - coś dla Ciebie

Ten post był edytowany przez Kyle_PL dnia: 18 Wrzesień 2019 - 18:39

#80 Użytkownik jest niedostępny   ObZen 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 18 Wrzesień 2019 - 18:42

Zobacz postKyle_PL, o 18 Wrzesień 2019 - 19:29, napisał(a):

ps. SAMSUNG wprowadza do końca roku program "pixel guard" - coś dla Ciebie

Czytam własnie o tym na ich stronie, praktycznie wszystkie modele mają tą ochronę, niby 90dni, ale lepszy spokój przez 3 miesiące, niż 5 martwych pikseli na start. Tylko te ich cholerne matryce i poziome paski między pikselami...

Ktoś z was ma jakiegoś nowszego Samsunga 144Hz, czy tam MSI OPTIX, ASUS - z zakrzywioną matrycą VA, albo nawet coś innego na tej samej matrycy? Jak u was to wygląda z tymi liniami?

Ten post był edytowany przez ObZen dnia: 18 Wrzesień 2019 - 19:43

• (6 Stron)
  • +
  • « Pierwsza
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6