Skocz do zawartości
ObZen

Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?...

Rekomendowane odpowiedzi

To znaczy w jakich? Są w Polsce jakieś stacjonarne sklepy, które bez wymówek zaakceptują zwrot produktu? Nawet takiego, który w teorii jest w pełni sprawny?

 

Tak np. X-KOM albo Media Markt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz chyba teraz biorę BenQ EX3203R, być może okaże się on moim pierwszym monitorem 2k bez martwych pikseli. BTW Są jakieś szczególne jakościowe różnice między panelami Samsunga, LG, czy AU Optronix?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xkom przyjmuje do 15 dni - wchodzisz do salonu, kupujesz a jak coś nie halo to zwracasz do tego samego salonu - przerabiałem to dwukrotnie i nie było problemów. No, może jeden mały, że najpierw zwrot a potem za kilka dni musiałem się pofatygować do tego samego salonu ponownie po odbiór gotówki (muszą sprawdzić na serwisie itd.). Zwrotu na konto w tej sytuacji nie chcieli zrobić w każdym razie. Za takie podejście do klienta to poza monitorami których już by mi było żal do nich zwracać będę nadal tam kupował inne komponenty. Co do sprawdzenia w jakimś dużym markecie to nie polecam - oni tam mają tak mocne oświetlenie, że gówno zobaczysz - też to przerabiałem. Ten Benq jest ciekawy ale ja się z zakrzywionych wyleczyłem bo widziałem ich sporo i każdy, absolutnie każdy miał tragiczne blb - zawsze osiem prześwitów przy dolnej i górnej ramce, regularnie na całej szerokości matrycy, takie szczerbaty uśmieszek :E . To ja już bym wolał prześwietlone narożniki.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na CRT może nie było idealnie ale lepiej tam przynajmniej wszyscy mieli dobrą czerń, kąty widzenia i niezłe kolory bez paprochów, wypalonych pixów lub zablokowanych no i nie było chyba też DSE.

Ciekawy opis przesiadki z CRT na LCD znalazłem:

http://www.computer-darkroom.com/acd/acd.htm

i taki interesujący cytat:

when measured across the full display area I find that the amount of variation from centre to edges for the 23-inch HD display is significantly better (at delta-E less than 3) than either of my CRT's (delta-E as high as 6).
... także CRT nie były np. tak super równe kolorystycznie (jak niektórym się wydaje), na co mamy pomiarowy dowód. Natomiast gamut był typowo wąski (okolice sRGB). Pierwszym monitorem z szerszym gamutem jaki w życiu miałem, był LCD. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... także CRT nie były np. tak super równe kolorystycznie, na co mamy pomiarowy dowód.

 

Kiedy 21-calowy LCD NEC SpectraView Reference 21 kosztował ponad 20 tysięcy, 20-calowy CRT Barco Reference Calibrator też kosztował ponad 20 tysięcy. To, że wczesne tanie LCD ustępowały pod wieloma względami ówczesnym tanim CRT, nie znaczy, że te drugie zapewniały nie wiadomo jaką jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk najbardziej się zgadzam. Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi, że w porównaniu do choćby dzisiejszych LCD, to CRT pod wzgl. kolorów nie były znowu takie idealne jak się niektórym wydaje. Też potrafiły grzeszyć nierównomiernościami, nierewelacyjnym gamutem czy choćby nie najwspanialszą stabilnością kolorów w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk najbardziej się zgadzam. Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi, że w porównaniu do choćby dzisiejszych LCD, to CRT pod wzgl. kolorów nie były znowu takie idealne jak się niektórym wydaje. Też potrafiły grzeszyć nierównomiernościami, nierewelacyjnym gamutem czy choćby nie najwspanialszą stabilnością kolorów w czasie.

 

Ja też się z Tobą zgadzam. To, co napisałem, miało potwierdzać to, co Ty napisałeś. Przed erą LCD za najlepszą jakość też trzeba było zapłacić grube pieniądze, co najwyżej kiepska jakość była mniej kiepska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średniej jakości CRT zjadały LCD, które z tego co pamietam opierały się głównie o TNki. TNki które były synonimem wszystkiego co najgorsze. A szerokość tonalna takich TNek warta jest co najwyżej minuty ciszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby aktualnie na rynku były dostępne "gamingowe" kineskopy, które by przebijały pod każdym względem obecne monitory, to chętnie bym sobie sprawił takiego olbrzyma. W ogólne, czy możliwe byłoby dopracowanie technologii CRT, tak aby śmiało mogła ona konkurować z dzisiejszymi monitorami LCD?

 

P.S. Owocowy sklep daje 230zł zniżki z kodem rabatowym na tego BenQ EX3203R, na chwilę obecną zostały 4 sztuki.

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby aktualnie na rynku były dostępne "gamingowe" kineskopy, które by przebijały pod każdym względem obecne monitory, to chętnie bym sobie sprawił takiego olbrzyma. W ogólne, czy możliwe byłoby dopracowanie technologii CRT, tak aby śmiało mogła ona konkurować z dzisiejszymi monitorami LCD?

 

Tak żeby nie tylko były ostre i nie zniekształcały obrazu, ale też przy porównywalnej przekątnej mieściły się na typowym biurku przy ścianie, nie świergotały, nie pachniały i nie podgrzewały nieznośnie powietrza? (Już pal licho wagę i zużycie energii). Wydaje się niemożliwe.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologia SED mogłaby być ciekawym następcą CRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad monitorami firmy iiyama. Bardzo dobry stosunek jakość/cena. Używam 24,5-calowego modelu "Black Hawk G-MASTER G2530HSU-B1" Ostry obraz, eksploatuję już dłuższy czas, a martwych pikseli nie znalazłem. Jedyne wady to nierówne podświetlenie (ale to widać tylko przy całym ekranie czarnym) i trochę słabe czernie (barwy są pastelowe, a czernie trochę mało czarne). W ofercie firmy jest podobny model 27-calowy "Black Hawk G-MASTER G2530HSU-B1". Niestety te ekrany mają odświeżanie tylko 75Hz. W każdym razie polecam wypróbować jakichś monitor tej firmy.

Edytowane przez Pecet256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

barwy są pastelowe

Za to odpowiada głównie gamut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie są aż takie złe, ciężko to opisać, defacto chodziło mi o słabą głębię czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakiś czas temu tą Iiyamę g2730hsu-b1 i poza słabym kontrastem to kolory w porównaniu do moich starych tv VA, ostatniego np. szerokogarmutowego Aorusa CV27F i ostatniego IPS 99% srgb AOC były, cóż - zaskakująco dobre. W żadnym razie nie nazwałbym ich wypranymi. Jak zapaliłem światło w pokoju i dałem jasność na max (`310nit czyli lepiej od wielu w tej cenie) to wyglądało to naprawdę spoko. Dodatkowo spokojnie się zakres freesynca dało poszerzyć z 40-75 na 30-75hz i tu już działające LFC było prawdziwym luksusem (w takim Metro Exodus na przykład to zbawienie). Nic to jednak kiedy jedna solidna "chmurka" na ciemnych barwach nie znikała nawet po ustawieniu 6 źródeł światła centralnie na monitor, gdzie w innych panelach załatwiało to sprawę na luzie. Już tu pisałem wcześniej o tej Iiyamie ale piszę ponownie bo serio tyle się naczytałem i nasłuchałem jakie te TN są tragiczne a wychodzi na to, że się sporo ostatnimi czasy zmieniło.

 

A tak odnośnie tematu to czekam chyba obecnie na tą nowość od AOC w postaci 27G2U bo ponoć jakieś nowe matryce IPS tam wsadzają a mają wyjść dosłownie za chwilę. Się zoabczy co to wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze LCD pod względem jakości są o niebo lepsze od ich początków w latach 2000, ale nigdy nie pozbędziemy się ich wad do których już po prostu się przyzwyczailiśmy.

Nie dziwi mnie ze ktoś dziś widząc dobrze działającego CRT z górnej polki może się zachwycać. To co leży w LCD w CRT było bajką.

Osobiście uważam ze LCD to najsłabsza technologia ze wszystkich które były bo ma problemy z najważniejszym parametrem jaki jest w obrazie - kontrastem statycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologia SED mogłaby być ciekawym następcą CRT.

 

Napisz w skrócie czym ona się różni od CRT i OLED ;)

 

Wczoraj obejrzałem materiał Digital Foundry gdzie wygrzebali skądś wypasionego CRT Sony FW900 (topowy crt) i odpalili Control po czym zachwycali się jakością obrazu. Tak mnie to zaciekawiło

 

https://www.youtube.com/watch?v=V8BVTHxc4LM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyszedł do mnie BenQ EX3203R i muszę przyznać, że poprawy w jakości nie stwierdzono...

 

BLB niby do zaakceptowania, ale jednak w jednym miejscu jest strasznie widoczny, jakby coś podczas produkcji poszło nie tak i teraz biała plama sięga ponad środek ekranu...

 

Martwych pikseli / subpikseli będzie z 5, a do tego 2 z nich praktycznie na środku ekranu mają włączony "disco mode" - przed chwilą mrugały, teraz świecą, a raz nie. Dodatkowo przy górnej ramce mam paprocha pod matrycą. No i do tego dochodzi jeszcze dziwny wypalony okrąg na ekranie widoczny na czarnych tłach. Fotki tego okręgu poniżej, o dziwo w realu jest to mocniej widoczne. Zdjęcia BLB i martwych pikseli sobie daruję, bo chyba każdy wie jak to wygląda...

 

https://ibb.co/smx9J74

 

https://ibb.co/NW5NfD2

 

Wygląda na to, że BenQ jakością nie odbiega od Acera, czy AOC, no szkoda.

 

 

 

W dalszym ciągu nie spotkałem monitora 1440p bez martwych zaciętych pikseli, żenada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja to już w tej chwili nie wiem czy śmiać się czy płakać - monitorek za ponad dwa koła z taką listą wad? A ja siedzę w tej chwili przed tv Samsung 26R71 (mój pierwszy lcd tv) i poza lekkim kurzem który zebrał się przez te 14 lat i ponad 35000h (!!! - sprawdzane w menu serwisowym) w lewym górnym rogu (działał u mnie, ojca, siostry po jej przeprowadzce, kumpla jak mu padł tv i nie pamiętam jeszcze gdzie) jest absolutnie perfekcyjny - zero, zero - przysięgam - blb, bandingu, pikseli czy czegokolwiek. No przecież to są jakieś jaja do kwadratu. No ale, że na czymś muszę w końcu zagrać to obczaję w niedalekiej przyszłości tego nowego AOC bo na tym tv to nawet poprawnego "full scan" nie ma i overscan trzeba korygować w sterach co działa wiadomo jak. Jaja będą jak jakimś cudem będzie tak dopracowany jak ten parch z którego to piszę. (nie będzie...) :E

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja iiyamka z przed 5~ lat za 7 stówek także dalej trzyma się świetnie i właśnie ratuje mnie ponownie. Full HD, 60Hz, VA - dość standardowo, ale 0 martwych pikseli, BLB praktycznie brak (nie do zauważenia gołym okiem), nie mam w niej jakichkolwiek problemów z kolorami, dziwnymi pasami, wypaleniami itp. itd, a po prostu wszedłem wtedy do sklepu, kupiłem bez sprawdzania i wyszedłem. Dziś podobny wyczyn wydaje się niemożliwy...

 

BTW Kupiłem tego LG i zwróciłem, nie otrzymałem jeszcze za niego zwrotu pieniędzy, ale kupiłem tego BenQ, którego też zwracam. 4 tyś. nie ma, sprawnego monitora, też nie... Może by tak wziąć kredyt ma 20 tyś, zakupić kilka modeli monitorów po 2-3 sztuki i zostawić ten znośny, resztę zwrócić xD

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz kupiłbym MSI Optix MAG322CQRV, miałem podobny model od MSI, tylko że w 1080p i wszystko było z nim cacy, poza obleśnymi ciemnymi liniami między pikselami. Ponoć wszystkie panele curved VA od Samsunga tak mają, ale z drugiej strony niektórzy na reddicie piszą, że u nich tego nie ma (ślepi?). U mnie ten problem występował dość nieregularnie na całej matrycy, więc może da się trafić na egzemplarz całkowicie bez tych linii?

 

A te linie wyglądają tak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja iiyamka z przed 5~ lat za 7 stówek także dalej trzyma się świetnie i właśnie ratuje mnie ponownie. Full HD, 60Hz, VA - dość standardowo, ale 0 martwych pikseli, BLB praktycznie brak (nie do zauważenia gołym okiem), nie mam w niej jakichkolwiek problemów z kolorami, dziwnymi pasami, wypaleniami itp. itd, a po prostu wszedłem wtedy do sklepu, kupiłem bez sprawdzania i wyszedłem. Dziś podobny wyczyn wydaje się niemożliwy...

 

BTW Kupiłem tego LG i zwróciłem, nie otrzymałem jeszcze za niego zwrotu pieniędzy, ale kupiłem tego BenQ, którego też zwracam. 4 tyś. nie ma, sprawnego monitora, też nie... Może by tak wziąć kredyt ma 20 tyś, zakupić kilka modeli monitorów po 2-3 sztuki i zostawić ten znośny, resztę zwrócić xD

To może kup za 4xx zł 21,5" FullHD IPS - nie ma BLB, martwych pikseli ... no przynajmniej nie było na ponad 20 egz. 4 różnych modeli, które mamy w pracy. :)

 

ps. SAMSUNG wprowadza do końca roku program "pixel guard" - coś dla Ciebie

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. SAMSUNG wprowadza do końca roku program "pixel guard" - coś dla Ciebie

 

Czytam własnie o tym na ich stronie, praktycznie wszystkie modele mają tą ochronę, niby 90dni, ale lepszy spokój przez 3 miesiące, niż 5 martwych pikseli na start. Tylko te ich cholerne matryce i poziome paski między pikselami...

 

Ktoś z was ma jakiegoś nowszego Samsunga 144Hz, czy tam MSI OPTIX, ASUS - z zakrzywioną matrycą VA, albo nawet coś innego na tej samej matrycy? Jak u was to wygląda z tymi liniami?

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście po 2 monitorach aoc 32" va (bad pixele 5 szt), aoc 24v2q ips (te pasy między pixelami - jak dla mnie nie do zaakceptowania, myślałem że dostałem jakiś odpad), jako trzeci wziąłem philipsa z podpisu za 400zł w promocji i w końcu brak badów, linii i innych cudów, podświetlenie równomierność ok, w rogach lekkie ips glow, kolory rewelacyjne, czarny dobry jak na ips, brak smużenia i już przy tym zostałem.

 

Co do jakości to rzeczywiście na przykładzie nawet tych moich 2 poprzednich sztuk jakość poszła z monitorami w dół.

 

Kiedyś miałem chyba 10 lat samsunga 21,5" 1050p tn 60hz i nie miał takich problemów nawet jak go sprzedawałem.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuję monitora do gierek w cenie 500-600 zł. Wymagania 75 hz, 24 cale i kompatybilność z g sync (karta gtx 1660). W sieci natrafiłem na takie modele G2530HSU-B1 i LG 24MP59G-P. Z tym lg jest pewien kłopot, niby u wielu osób występują jakieś paski na pomarańczowym i niebieskim tle, a inni zachwalają i mówią żeby brać w ciemno. Czy w sieci znajdę jakiś monitor bez problemów tego typu który spełnia moje wymagania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...