Skocz do zawartości
sert

Która płyta główna - konkretnie z tych dwóch - pod Ryzena?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ruszaj FSB(jest to w ogóle stara nazwa, dziś się to nazywa BCLK) :exclam: Bo stracisz dane na dysku, albo go uszkodzisz + mogą się dołączyć różne inne dziwne objawy z np. portów I/O, podkręcanie poprzez BCLK dla normalnego użytkownika nie ma sensu i może być niebezpieczne, w dzisiejszych czasach robi się to poprzez mnożnik :exclam:

I jak podkręcasz RAM to go potem testuj w czymś ala np. DangWang Memtest lub testem wbudowanym w Ryzen timing checker, na przynajmniej 200% przejścia, bo nie masz pojęcia czy po tych zmianach RAM jest stabilny.

OC CPU testuj w prime95.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za powyższe uwagi, człowiek całe życie sie uczy, więc tak - ponieważ Aida64 ma darmowe wersje TRIAL, a tam są pewne wartości wyników ukryte,użyłem starego EVERESTA, ustawienia pamięci jak w powyższych zrzutach, wyniki są jakie są, przy 2666mhz tylko odczyt jest większy, zobaczcie zresztą sami i jak chcecie to skomentujcie.

 

2400mhz.

post-611041-15685716553335_thumb.jpg

 

post-611041-15685717393608_thumb.jpg

 

post-611041-15685717804874_thumb.jpg

 

2666Mhz

post-611041-1568571841155_thumb.jpg

 

post-611041-15685718162832_thumb.jpg

 

post-611041-15685718661344_thumb.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... podkręcanie poprzez BCLK dla normalnego użytkownika nie ma sensu i może być niebezpieczne, w dzisiejszych czasach robi się to poprzez mnożnik :exclam: .

Z inspiracji hobbystycznych zmieniłem więc w biosie mnożnik, żadnych innych parametrów nie zmieniałem. Stabilna osiągnięta częstotliwość na czterech rdzeniach 4.12Ghz na zwykłym chłodzeniu. Voltaż płyta sobie sama dobiera. Przy pełnym obciążeniu procesora np. w Prime95 cpu-z pokazuje stabilne 1.4V. post-611041-15686557708149_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze temperatury po OC, najlepiej prime95 + HWINFO64 czujnik CPU tide, temperatura nie powinna przekraczać najlepiej 75C podczas obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puściłem Prime95 na 20 minut, najwyżasza temperatura CPU to 77,8 stopni Celsjusza, ale.... przy otwartej obudowie. Nie wyobrażam sobie co by było gdyby sekcja zasilania nie miała takiego radiatora jaki ma, pewnie nic dobrego. A tak jest ok, zresztą nawet przy zamkniętej obudowie, raczej rzadko u mnie będzie dochodziło do takiego obciążenia procesora. Fajna rzecz, której się nie spodziewałem to to, że pomimo podkręcenia procka "na sztywno", napięcie przy mniejszym obciążeniu spada do normalnych wartości poniżej 1 V - tak przynajmniej pokazuje Cpu-z, super :)

post-611041-15686593934137_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ciekawostka. Pomimo tego, że prędkość jest ustawiona "na sztywno" na 4.12GHz - i taką prędkość non stop pokazuje Cpu-z i HWinfo - to procesor jest na tyle "inteligentny", że kiedy tego nie potrzebuje - obniża prędkość do ok. 3,7-3,8 Ghz. Świadczy o tym odczyt z menadżera zadań Windowsa - zakładka wydajność.

post-611041-1568661706464_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jest, też tak mam. Jak w Cool and Quiet ustawisz Pstate 01 albo 02 to chyba na 2700Mhz nawet zwolni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sprawdziłem - parametry Pstate nie wpływają w moim przypadku na inne zachowanie się podkręconego procesora.

Wiem już na co stać mój procesor, więc wróciłem do ustaień fabrycznych, podwyższyłem tylko w biosie maksymalny boost i obniżyłem jeszcze o 1 działkę podstawowe timingi pamięci na 2666Mhz. Do normalnej pracy utrzymywanie pokręconego procesora uważam w moim przypadku za nieekonomiczne. Reasumując - uważam, że płyta i procesor w swojej klasie reprezentują sobą bardzo wysoki poziom jakości i wydajności - i to w uczciwych cenach. Jestem zadowolony, że wróciłem po latach na platformę AMD.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. A pamiętam jeszcze mojego pierwszego AMD K6-2 500mhz i kartę ATI Rage Pro - w ok. 1997 r. I radość, jak te podzespoły spowodowały, że mogłem na komputerze odtworzyć polski film DVD "Killer" bez żadnych zacięć. :)

 

Tak to wyglądało, młodzież nie pamięta ;):

19-103-166-03.jpg

048731097de322302aff7e52151c991d_XL.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to oficjalnie już, wraz z najnowszym biosem na płycie MSI B450M MORTAR MAX może grać zespół ABBA ;)Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodzenia... na tomahawku maxi gaming plus max same problemy... za 1 razem nie botuje windows... wywala sterowniki gpu co jakis czas i gpu działą w x8.... msi ssie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodzenia...

A dziękuję. Na mojej płycie z moim procesorem wszystko jest OK z nowym abba biosem 2.30, nie było i nie ma żadnych problemów. Ponieważ jednak lubię mieć wyższy numer biosu, to wróciłem do ver. 2.32 - niby Beta z abba z 10.09.br (skądinąd ciekawe, że beta ma nr 2.32 a wersja ostateczna 2.30). Na tej becie wszystko u mnie działa bez żadnych niemiłych niespodzianek. Link z linkiem do tej "bety" abba (także z linkami do biosów beta dla innych płyt serii MAX i X570) był podany na tutejszym forum w innym wątku. Oto on: https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/d36b63/msi_b450_max_x570_1003abba_beta_bios/. A to bezpośredni link do stabilnej u mnie niby "bety" abba 2.32 dla MSI B450M Mortar MAX: https://www.lanzous.com/i64ldrg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

powodzenia... na tomahawku maxi gaming plus max same problemy... za 1 razem nie botuje windows... wywala sterowniki gpu co jakis czas i gpu działą w x8.... msi ssie

 

Dlatego nie powinno się polecać maxów, to tylko dopłata do grafiki w biosie.

 

To któryś już wątek z Tomahawkami i Gamingami od MSI że są problemy.

 

Aż mam ochotę kupić nowego procka by sobie na A Pro zamontować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę tylko dwie osoby na całym forum, które narzekają bo się naczytały reddita. :E

@Wpotrzebie2017 oraz @r3jn - nie widziałem nikogo innego, kto by miał jakieś mega problemy z Maxami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narzekają ci co nie mają...typowe. Ale som oczytanilol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lepiej czytać i nie mieć problemów, niż kupić bez czytania i problemy mieć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej czytać

 

Czytać tak...ale nie rozdmuchiwać bez sensu bo można zrobić z igły widły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zgadzam się, aczkolwiek patrząc po tak dużej ilości problemach na Tomahawk/Gaming Plus z Ryzenami 3xxx to czy problem jest rozdmuchany... powiem tak, sprawdzę sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś problemy na pewno istnieją i nie ma się z tym co spierać. Niestety są one z reguły losowe i zależne od danej konfiguracji i zapewne dlatego niektórzy ich doświadczają a inni nie co moim zdaniem nie jest ogólnie dobre bo MSI będzie trudniej namierzyć problem i go wyeliminować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś problemy na pewno istnieją i nie ma się z tym co spierać. Niestety są one z reguły losowe i zależne od danej konfiguracji i

 

Co kwalifikuje ten produkt do niepolecanych. Sorki, ale nie po to człowiek kupuje kompa, by bawić się w jakieś szukanie ustawień albo żyć w niepewności, że któregoś pięknego dnia komp zwyczajnie nie wstanie.Dwa miesiące minęły ale problemów nie ubyło. A kupowanie x570 do takiego budżetowego 3600 to czyste szaleństwo. No i na x570 też jak widzę, zdarzają się rodzynki...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc takim tokiem myślenia do zobaczenia za rok jak już wyjdą ostateczne wersje BIOSów! :E

 

Kupując nowy sprzęt świeżo po premierze trzeba mieć na uwadze, że coś takiego może mieć miejsce, nie usprawiedliwiam ale w dzisiejszych czasach myśleć inaczej to być naiwnym - żyjemy w jednym wielkim beta teście wszystkiego.

 

Wersje Max i tak posiadają minimalną ilość problemów względem reszty płyt więc dla mnie nie ma biedy, do tego do czasu BIOSów 1.0.0.3ABBA nie było żadnych problemów przynajmniej u mnie więc albo AMD namieszało albo MSI, ja myślę że wina jest po środku.

 

Ktoś w innym temacie już pisał, że AMD wypuściło do producentów kolejną wersję AGESA tym razem na błędy AER.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na B550 panowie :DD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to uważasz, że z B550 nie będzie żadnych problemów? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc takim tokiem myślenia do zobaczenia za rok jak już wyjdą ostateczne wersje BIOSów! :E

 

Osiem lat temu kupiłem to co mam w podpisie. Bios oryginalny (1,90)jaki był na płycie, procek także niemal świeżo po premierze...działa do dziś bez najmniejszych problemów i wchodzenia do biosu. A tu??Z chęcią bym wymienił na tego ryzena, bo na papierze naprawdę wygląda nieźle. Ale jak mam mieć stracha przed każdym wciśnięciem przycisku power...scratchhead.gif Toż to życie w stresie...AMD powinno szkodliwe wypłacaćszczerbaty.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...