Skocz do zawartości
Patrol619

R5 3600 + Aorus B450 Elite - dziwna przypadłość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od wczoraj zmagam się z pewnym problemem. Zrobiłem mały upgrade pc, Ryzen 5 3600, płyta Aorus B450 Elite z Biosem F42a, do tego 2x8 GB Ram Predator HyperX 3200 Mhz. Gdy ustawię w biosie profil XMP dla pamięci na 3200 Mhz, kliknę zapisz, pc bootuje i normalnie mogę z niego korzystać, żadnych problemów ze stabilnością, pamięci chodzą na 3200 Mhz. Gdy już wyłączę PC to potem już nie chce bootować, żadnego sygnału z karty, muszę robić reset zworką i od nowa wszystko ustawiać. Gdy uruchamiam komputer ponownie z poziomu Windowsa też normalnie bootuje. Gdy już wyłączę go gdy pamięci są ustawione na 3200 to już nie włączy się. LED na płycie wskazuje w tym przypadku na VGA co jest dziwne. Czy to normalna przypadłość na tym BIOSie F42a z tym procesorem i tymi pamięciami? Gdy ustawię niższe taktowanie, np drugi profil XMP na 3000 Mhz, to po wyłączeniu PC już normalnie bootuje się potem. Nie pomogło też ustawienie ręczne w EasyTune na profil XMP i mnożnik 32. Czego to może być przyczyna? Dodam też, że chwile po instalacji systemu wszsytko działało normalnie, mogłem wyłączać i włączać pc w trybie 3200, z tym że za którymś włączeniem gubił ustawienia i trzeba było wchodzić do biosu i jeszcze raz ustawiać profil XMP mimo że był aktywny.. No a od wczoraj już jest tak jak opisałem wyżej.

Edytowane przez Patrol619

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj timinigi z spd pamięci,i ustaw na stałe na 3200 z tamtymi timingami oraz ponieś napięcie ramu na 1.35/1.36v w zależności ile płyta podbija ci.[Oczywiście to w uefi,żadnymi śmiesznymi programami typy EasyTune].

 

Sprawdź czy po tym dalej nie chce normalnie bootować.

Edytowane przez kosiarz66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sloty 2 i 4 licząc od lewej . Po włożeniu w 1 i 3 nie bootuje wogole.

Ustawiłem te timingi i taktowanie na sztywno ręcznie w biosie, po zapisaniu nie bootuje. Ręce opadają..

Edytowane przez Patrol619

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Ustawiłem ręcznie tylko te główne timingi, napięcie i taktowanie na 3200 Mhz, zbootował po wyjściu z biosu. Po wyłączeniu pc dalej to samo, nie bootuje.

Edytowane przez Patrol619

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To próbuj np. CL 14-14-14-14-32-50 i daj napięcie np. 1.38 [V] i ew. podbij Soc o + 0.05 [V]

 

Płyty Gigabyte lubią tylko parzyste CL ...

 

Z moimi Ripjaws 3200 CL15 walczyłem z dniówkę by je ustabilizować ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, dziwna sprawa. Po wyłączeniu opcji ERP w biosie (ustaw. Na disabled), komputer po wyłączeniu i włączeniu normalnie bootuje na profilu 3200 Mhz.. Pamiętam ze zaczelo sie to właśnie od momentu kiedy ustawiłem ERP na Enabled, a zrobiłem to dlatego że po wyłączeniu PC świeciła się nadal klawiatura.. Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Patrol619

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ERP właśnie na reddicie czytałem, że każą włączać by bootloopa wykluczyć. U Ciebie może trzeba było wyłączyć. Dziwne dosyć, bo nawet nie wiadomo co konkretnie ta opcja zmienia, czy funkcje oszczędzania energii czy ki ciul.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie uroki ryzenów 3xxx :) U mnie na b450 a pro, a to bootloopy, a to ustawiam na sztywno CR dla pamięci na 1, a tak na prawdę dalej mam 2, 3/4 planów zasilania nie działa poprawnie, OC daje odwrotne rezultaty mimo wyższego boosta. Zajebiście dopracowane procki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie uroki ryzenów 3xxx :) U mnie na b450 a pro, a to bootloopy, a to ustawiam na sztywno CR dla pamięci na 1, a tak na prawdę dalej mam 2, 3/4 planów zasilania nie działa poprawnie, OC daje odwrotne rezultaty mimo wyższego boosta. Zajebiście dopracowane procki.

 

To nie tyle wina procków co płyt głównych, konkretnie biosów, zwłaszcza na starszych chipsetach jak b450. Jak nie chcesz problemów to kup x570 albo poczekaj na b550 jak za drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna cholera - jak już podiolem decyzję by kupić 3600 + b450ae + ballistic to wychodza takie kwiatki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie uroki ryzenów 3xxx :) U mnie na b450 a pro, a to bootloopy, a to ustawiam na sztywno CR dla pamięci na 1, a tak na prawdę dalej mam 2, 3/4 planów zasilania nie działa poprawnie, OC daje odwrotne rezultaty mimo wyższego boosta. Zajebiście dopracowane procki.

 

Biosy msi są strasznie zamotane , i te cr2 na wybranym cr1 to normalka, albo wybierz gear down mode, albo cr2 i będziesz miał cr1 :). Jak kręcisz ramy , to mam nadzieję , że trzymasz na manualu wszelkie timingi, a nie tylko 5 pierwszych ? Bo jak Ci się rozjeżdża reszta timingów, to możesz zmienić z 3200mhz na 3800 przy tym samym cl , a wydajność niekoniecznie wzrośnie .

Powiem Ci po przejściach z ryzenem 3600 , problem w większości przypadków zaczyna się jak ktoś chce wycisnąć ostatnie soki z tej platformy, jak ktoś wrzuci procka na auto i wczyta xmp, to bym sobie dał praktycznie palca od ręki uciąć , że 90% problemów magicznie zniknie . Jest to świeża platforma i nie ma dużej ilości poradników , więc człowiek z przyzwyczajeń ustawia błędnie tą platformę . Mój cpu jest wyjątkiem od reguły i nie jest stabilny na procODT niższym niż 53.3, a u wszystkich praktycznie wystarcza procODT na poziomie 34.9 ;). Jakbym nie spędził w biosie z 10h to bym powiedział, że mam kasztana co if się kończy na 1700mhz, a tak już było i go nawet ogłosiłem kasztanem , ale po małych zmianach , magicznie pc śmiga , ma się dobrze , i nie ma najmniejszego problemu ze stabilnością, więc mogę orzec , że winę za słabe oc ram ponosił użytkownik, a nie procek/płyta .

 

Podejrzewam, że ten gigabyte będzie działał oki z ryzenem 3xxx . Może ma trochę okrojone opcję względem msi , ale powinien działać.

Najlepiej przetestować na własnej skórze , bo czytać można sporo i nie zawsze się wszystko sprawdzi . Mój tomahawk poza zakłóceniami audio/grafiki śmigał jak złoto z ryzenem 3600, 0 bootlopa , itp. Problem się zaczynał przy oc ramu powyżej 3533mhz , chociaż po paru dobrych dniach na x570 , bym mógł rzec , że te oc ramu to był mój osobisty problem, a nie płyty , mam takie wrażenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna cholera - jak już podiolem decyzję by kupić 3600 + b450ae + ballistic to wychodza takie kwiatki...

Ale wszystko działa bezbłędnie na tej płycie, z biosem F42c nie ma żadnych problemów. Możesz śmiało kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...