Skocz do zawartości
Knight_dev

Seria LG 27UL, 27UK - IPS, 4K/2160p, FreeSync

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na to iż taka przyzwoita jak na dzisiejszy szajs (i popularna) seria nie ma swojego wątku... postanowiłem taki utworzyć. Dobry monitor pod konsole, PC (granie + codzienne użytkowanie), oglądanie filmów (jak ktoś nie ma uber wymagań co do czerni - IPS).

 

Temat poświęcony 27 calowym monitorom 4K od LG. W szczególności najnowszym UL'om.

 

Serie:

UK - 2018

UL - 2019

 

LG-27UL850-front-view.jpg

 

Krótka specyfikacja:

27 cali, 3840x2160@60Hz, IPS, 10bit (z FRC), 95%+ sRGB, 163ppi, FreeSync (40-60), DP 1.4 (tylko dla UL)

 

Input lag <10ms

Response time ~~ 5-14ms.

Przeciętny kontrast sztuk wg. internetu: 850-1200:1 (pozostaje kwestia jak ludzie go mierzyli... rtings podaje 1196:1, ja natomiast wierzę w 900-1050, bo LG zawsze kulało z kontrastem)

 

Przykładowa recenzja ubiegłorocznego modelu 27UK650: https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27uk650-w

 

 

Modele (niektóre*):

27UL550 (2019): https://www.displayspecifications.com/en/model/09ac17f7

27UL650 (2019): https://www.displayspecifications.com/en/model/97381744

27UK650 (2018): https://www.displayspecifications.com/en/model/176e1084

*są jeszcze modele UL500, UK600, UK850, UL850 itp... różnią się dodatkami (złącza, głośniki, dod. kalibracja, jasność, podstawką [regulacją]).

 

Ważne:

1) Dużą zaletą serii UL to DisplayPort 1.4 (wymagany m.in. przez Netflixa, by oglądać content w 4K)

2) Monitory te mają HDR - jest to super pseudo HDR. Więc można uznać że go nie ma - żeby ktoś się nie napalił.

3) Modele 600 i wyżej to modele pseudo bezramkowe. Zazwyczaj mają większą maksymalną jasność ekranu. Topowe modele 850 mają głośniki i dodatkowe złacza (np. Type-C do np. jakiegoś Maca).

 

Imho. model 27UL550 wypada nieźle cenowo biorąc pod uwagę możliwości. Topowe 27xx850 są już wg. mnie nieopłacalne (wolałbym brać Momentuma).

1500zł, FreeSync, 4K IPS, 98%sRGB, regulowana podstawka z pivotem, 8bit+FRC (10bit). Porównując go z np. modelem Philips Momentum 32' oczywiście nie ma prawdziwego HDR (użytkowników NVIDII to nie obchodzi, bo tylko FreeSync może być wł. z HDR w tym samym momencie), brak palety DCI-P3 czy wypalającej oczy jasności ekranu. Ale... jest mniejszy (większe PPI, idealny dla osób o ograniczonym miejscu [np. u mnie Momentum ledwo się mieścił - na milimetry]), panel IPS (kąty widzenia, np. brak przekłamań na rogach) oraz mniejsze problemy z BLB (mniejsze szanse na super tragiczny egzemplarz). Nie spotkałem się także z płaczami na Black Crush a przeczytałem chyba pół internetu w poszukiwaniu info. No i ofc. 700zł w kieszeni.

 

Jeżeli są na forum osoby, które posiadają monitor z w/w serii to zapraszam - szkalujmy te LG ile się da! :devil: :devil: :whip::poke::phaser1:

Edytowane przez Knight_dev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś odebrałem swoją sztukę 27UL550 z owocowego sklepu za 1500zł.

 

Monitor dotarł cały, zero bad pixeli. Jedynie minimalny odprysk na u-kształtnej podstawce (komuś się obiło przy pakowaniu? :( no ale bywa, mały pikuś).

 

Monitor ma regulację wysokości oraz pivot. Bardzo przydatna rzecz (reg wys.), zwłaszcza gdy czasami trzeba opuścić krzesło bo kot się wciska na kolanka między blatem... :E

 

Jeżeli chodzi o pracę (produktywność, screen zawiera przykładowe 2 art. oraz word z losowo skopiowanym tekstem) to jest świetnie. Idealnie ostra czcionka, full czytelny tekst. Ciężko sobie wyobrazić lepszy monitor pod tym względem.

IMG201909_qsaxxnw.jpg

 

 

Brak jakiegokolwiek paranormalnego IPS glowa, brak także chamskiego backlight bleedingu. Pod tym względem jestem wniebowzięty.

 

IMG201909_qsaxxna.jpg

IMG201909_qsaxxnq.jpg

IMG201909_qsaxxeh.jpg

 

Ostatnie zdjęcie zostało tak ustawione by oddawało mniej-więcej realny stan czarnego tła (Huawei P30, tryb pro z manualnymi ustawieniami). Reszta zdjęć na auto (bo bez większego znaczenia).

 

Co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to równomierność bieli!

G-Sync zdaje (słowo klucz, będę jeszcze dalej testował) się działać prawidłowo w całym zakresie extended (40-60Hz).

Monitor ma bardzo niski input lag oraz bardzo przyzwoity czas reakcji (jak na IPS a tym bardziej 4K śmiem twierdzić że jest rewelacyjnie). Używam trybu fast (faster ma overshoot, który jest nie do zniesienia). Grałem w WOW: Classic, Wiedźmina 3, CS:GO oraz Devil May Cry 5 i jestem bardzo zadowolony! Na prawdę spodziewałem się dużo gorszego wyniku.

 

 

Jest to monitor za zaledwie 1500zł. Mogę go porównać z Philipsem Momentum 32' za 2200-2300zł (czyli ok 50% droższym monitorem).

+ Brak problemów z BLB (jak to miało miejsce w Momentumie)

+ Brak problemów z glowem (co miało miejsce w Momentumie)

+ 50% tańszy

+ dużo lepsze kąty widzenia (brak problemów w narożnikach ekranu)

- brak HDR (gdzie w Momentumie użytkownicy kart nvidii i tak raczej nie skorzystają... a radeon nie ogarnie 4K + HDR w grach...)

- max jasność ekranu (ale to nie jest realny problem, bo wszystko powyżej wypala oczy jak flammerwerfer)

- dużo gorszy kontrast (w końcu IPS vs VA)

- brak DCI P3 (chociaż imho 98% sRGB i tak wystarcza zwykłemu śmiertelnikowi)

 

I co lepsze... Monitor zostaje u mnie. W końcu trafiłem na coś, czego nie muszę zwracać. I jestem na tyle zadowolony że olewam pomysł zakupu 27GL850. Podsumowanie pierwszego dnia "użyszkodnikowania".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za podzielenie się wrażeniami.

Sam szukam monitora i od tygodnia, zastanawiam się, nad tym LG.

Monitor potrzebuje pod pc i pod ps4 pro. Jako, że grywam tylko w single player, to nie potrzebuje wysokiego odświeżania.

Co do Momentuma, to pod konsole z przyjemnością bym go kupił, ale ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie zmieszczę go. Ze względu na nie super mocarny pc (RX 580 i grywam na nim w starsze gry, reszta na ps4), mógłbyś sprawdzić jak wygląda (według twojego subiektywnego odczucia), obraz przeskalowany do full HD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za podzielenie się wrażeniami.

Sam szukam monitora i od tygodnia, zastanawiam się, nad tym LG.

Monitor potrzebuje pod pc i pod ps4 pro. Jako, że grywam tylko w single player, to nie potrzebuje wysokiego odświeżania.

Co do Momentuma, to pod konsole z przyjemnością bym go kupił, ale ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie zmieszczę go. Ze względu na nie super mocarny pc (RX 580 i grywam na nim w starsze gry, reszta na ps4), mógłbyś sprawdzić jak wygląda (według twojego subiektywnego odczucia), obraz przeskalowany do full HD?

 

Będę na dniach (jutro chyba będę miał czas) testował skalowanie oraz integer scaling (bodajże dostępny tylko dla RTX'ów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok monitorek właśnie zamówiony mam nadzieje ze i moja sztuka będzie wolna od wad i przyniesie mi sporo radości, niestety przekonam się o tym dopiero za ok tydzień bo razem z monitorem zamówiłem uchwyt Maclean MC-775 wiec to beda moje pierwsze doświadczenia z 4k i monitorem na uchwycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak przyjdzie! :)

I sprawdź też czerń, bo mi się wydaje że czerń jest czarna (a nie ciemno szara, jak to miałem na AHVA 4K). Gdyby jeszcze ten IPS wyciągał 3K kontrastu jak VA to... byłby to monitor idealny.

Postaram się potem spr. to skalowanie (2160p > 1080p oraz wariant z Integer Scaling od RTX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080p wygląda średnio. Z integer scaling jest lepiej, ale to i tak wygląda blado w porównaniu z 4k :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080p wygląda średnio. Z integer scaling jest lepiej, ale to i tak wygląda blado w porównaniu z 4k :D

 

Nie żeby coś, ale czyste (natywne) 1080p na 27 calach samo z siebie wygląda blado, słabo i beznadziejnie. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Knight_dev za reckę!

Skusiłeś mnie do zakupu, akurat mi padł drugi stary monitor.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 9 miesiącach poszukiwania monitora idealnego, po dziesiątkach opcji, gdzie niemal byłem już zdecydowany na Philipsa 349X7 lub LG 34UC88... Jestem z LG 27UK650 ;D W zasadzie to zdążyłem w ciągu ostatnich pół godziny wgrać sterowniki, program od OnScreen Control, ustawić profil ICC i tyle. Jednak 27 cali to ideał, bo 31,5" (Myślałem nad Momentumem) to już byłoby zbyt wiele. Równomierność i czystość bieli wymiata. Wydaje mi się, że jest lekki glow po dolnych rogach, ale monitor świeża sztuka, więc się nie przejmuję, bo delikatne BLB na jasności 70 nie boli. Teraz zjechałem do 30 i nadal wydaje mi się strasznie sadzić po gałach :D Teraz chwila na adaptację, bo chociaż używam normalnie 27" w pracy, to jednak przesiadka z pracowego Dell U2717 i domowego U2211 na to bydle to ogromny skok w przód ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam. Jak wygląda granie 1080p na monitorze 4k? Jest wyraźna różnica na minus?

 

W sensie w porównaniu do monitora 1080p

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest widoczna i to bardzo widoczna różnica między 4k a FHD. Mówiąc szczerze, to wolałem zejść mocniej z detali, wyłączyć anty-aliasing i inne takie, żeby odciążyć nieco GPU, bo na takiej rozdziałce obraz to żyleta.

 

Dopóki nie odpaliłem Wieśka... Zszedłem na low/mid detale a GTX1080 dalej zarzyna się na ponad 90% obciążenia xD Masakra. No cóż, trzeba będzie z tym żyć do czasu wymiany GPU na nowe... czyli nieprędko :D

Edytowane przez Vaiet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o 1080p na monitorze 4k w porównaniu do 1080p na monitorze FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównać mogę do FHD na monitorze 21,5", więc w sumie żadne porównanie. W pracy mam 27" FHD, ale porównanie w odstępie kilku godzin, w innych warunkach, to żadne porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam. Jak wygląda granie 1080p na monitorze 4k? Jest wyraźna różnica na minus?

Przy integer scaling morzesz przyjąć brak różnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy integer scaling morzesz przyjąć brak różnic.

 

Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?

 

Od kogoś innego usłyszałem coś takiego :E

 

nie kupuj 4K do gry 1080p, skalery mają spier%$#one, nie ma reprodukcji 4:1 w pikselach tylko normalna interpolacja czyli masz rozmaz w ch%j w FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy integer, kiedy piksele są "kopiowane", coś jak "najbliższy sąsiad" z GIMP, co powinno zachodzić przy FHD->4K po prostu nie będzie dodatkowego rozmycia. Obecnie od nVidii tylko turingi to wspierają, bo ta firma lubi olewać starsze generacje, Intel dodawał też tą funkcję, a AMD niebawem ma dodać.

 

nie kupuj 4K do gry 1080p, skalery mają spier%$#one, nie ma reprodukcji 4:1 w pikselach tylko normalna interpolacja czyli masz rozmaz w ch%j w FHD.
... to co tutaj ktoś napisał się nie tyczy integer scaling :lol2: Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak mam pascala, to lipa i w takim razie nie będzie to działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak mam pascala, to lipa i w takim razie nie będzie to działać.

... chyba, że nVidia w późniejszym okresie udostępni starszym modelom to skalowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli te nowe IPS-y nie srebrzą tak chamsko i nie mają BLB?

Myślę nad 32" Momentum, ale może faktycznie już lepiej kupić 32" IPS od LG? :hmm:

Chociaż róznica w cenie jest ogromna... a IPS nadal swoje wady ma, np. czerń... nadal chyba nie ma tutaj rewelacji?

!000 zł to połowa karty graficznej, a trzeba kupić RTX dla Integer Scaling.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

!000 zł to połowa karty graficznej, a trzeba kupić RTX dla Integer Scaling.

Przy odrobinie szczęścia na RX460 też powinno działać niebawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego? :E Nie wymienię 1060 na 460 :lol2:

Jakby działało na 5700XT, to bym może pomyślał, pytanie, kiedyś AMD ogarnie temat.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby działało na 5700XT, to bym może pomyślał,

Dowiemy się za miesiąc-dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, drodzy Panowie, to jakich używacie ustawień monitora? Patrzyłem między dwoma settingami jakie znalazłem - na RTINGS i Tomshardware - i mam wrażenie, że ustawienia z RTINGs mimo podanych tam 102cd dają jaśniejszy obraz, niż ten z Toma, przy teoretycznie podobnej jasności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj ustawienia, to napiszę Ci co jest w nich przez redaktorów spaprane :) (nie raz widziałem źle ustawione monitory na RTings, a TomsHardware też robi podstawowe błędy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...