Skocz do zawartości
zlotnik

Najprostszy sposób na zrobienie obrazu partycji C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kupiłem sobie nowy dysk NVMe i chce zrobić obraz partycji starego SSD wraz z windowsem 10 i przegrać go na nowy dysk M2. Proszę o jakaś metodę i łopatologiczne wytłumaczenie jak to zrobić ponieważ nigdy tego nie robiłem . Całe życie zawsze instalowałem na nowo system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam program "Reflect"

 

https://www.macrium.com/reflectfree

 

Bardzo łatwo klonuje się dysk. Zaznaczasz ten z systemem i klikasz "Clone this disk". Jak chcesz tylko partycję systemową sklonować to zostawiasz zaznaczanego "ptaszka" tylko przy niej, resztę odznaczasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klonuje on też pozostałe partycje które tworzą się z systemową?

W ogóle jest taka potrzeba?

Mowa o Win 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy moim zdaniem i zarazem najprostszy w użytkowaniu: Acronis - niestety nie jest darmowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem EaseUS Todo Backup Free 11.5 jutro dysk przyjdzie zobaczymy jak to pójdzie kopia już zrobiona dysk ratunkowy też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem klona partycji systemowej Win7 z dysku SSD na drugi i zero problemów, łatwo i przyjemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba pamiętać, że w 10 nie wystarczy sklonować partycję c, bo do startu jak wiadomo niezbędna partycja efi, ponadto partycja odzyskiwania, ewentualnie jeszcze msr - wszystko można sklonować, albo po prostu przekopiowć, na czysty dysk, i z niego na ssd - ewentualnie użyć migracji systemu, wtedy chyba? program kopiuje także pozostałe partycje; do działania 10 niezbędna tylko efi, ale i odzyskiwania może się przydać, itp; ewentualnie odzyskiwanie może pozostać, albo można je umieścić na 2 dysku, ale trzeba zmienić wpis do odzyskiwania w pliku bcd, żeby działało

 

najprostszy sposób zrobienia obrazu c to polecenie z płytki\pena instalatora\ratunkowego 10

 

ROBOCOPY C:\ E:\ /e /efsraw /copyall /dcopy:t /r:0

 

e - partycja, na którą kopiujemy

 

ale w 10 trzeba także przekopiować efi, ewentualnie odzyskiwanie, itd - ponadto trzeba na dysku docelowym przygotować partycje na kopie zawartości oryginalnych partycji - raczej zabawa dla majsterkowiczów "zrób to sam"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem EaseUS Todo Backup Free 11.5 jutro dysk przyjdzie zobaczymy jak to pójdzie kopia już zrobiona dysk ratunkowy też

Używam tego programu do robienia kopii zapasowej systemu już od dobrych kilku lat, nie raz już zrobione nim kopie zapasowe systemu odtwarzałem na innych dyskach i nigdy nie było problemu. Polecam, bardzo dobry programik. Jak zrobisz kopię zapasową całego systemu, to EaseUS Todo Backup robi kopię nie tylko partycji C, ale także partycji rozruchowej (także partycji EFI) i wszystko sam potem odtwarza na nowym dysku podczas przywracania tej kopii. Do odzyskania systemu wystarczy po prostu odpowiednia ilość niesformatowanej, pustej przestrzeni na dysku twardym, a program już się resztą zajmie sam. :)

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tego programu do robienia kopii zapasowej systemu już od dobrych kilku lat, nie raz już zrobione nim kopie zapasowe systemu odtwarzałem na innych dyskach i nigdy nie było problemu. Polecam, bardzo dobry programik. Jak zrobisz kopię zapasową całego systemu, to EaseUS Todo Backup robi kopię nie tylko partycji C, ale także partycji rozruchowej (także partycji EFI) i wszystko sam potem odtwarza na nowym dysku podczas przywracania tej kopii. Do odzyskania systemu wystarczy po prostu odpowiednia ilość niesformatowanej, pustej przestrzeni na dysku twardym, a program już się resztą zajmie sam. :)

 

No własnie nie poszło nie wiem dlaczego ciągle wyskakiwał mi błąd że za mało miejsca na dysku. A dysk był totalnie pusty formatowałem go na różne sposoby zawsze ten sam komunikat, wiec odpuściłem i postawiłem na nowo system. Nie wiem dlaczego tak się stało stara partycja miała nie całe 400gb nowy pusty dysk 950gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma nie być sformatowany, ma być całkowicie pusty, bez żadnej partycji (oczywiście nie musi być cały niesformatowany, grunt żeby było na nim na tyle pustego, niesformatowanego miejsca, żeby zmieściła się tam przywracana partycja systemowa i rozruchowa), bo partycje systemową i rozruchową program przywraca z kopii zapasowej. Dlatego wywalało ci komunikat, że masz za mało miejsca, bo na całym dysku miałeś utworzoną partycję i program nie miał już gdzie wcisnąć partycji z systemem i rozruchowej.

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko uwaga terminologiczna - partycja rozruchowa to nie efi, tylko ta z systemem, systemowa to efi - można sprawdzić w zarządzaniu dyskami - przy c jest rozruch (boot), .. itd, efi to system

 

easeus mógłby ułatwić zadanie, i wyświetlić, że na dysku nie ma wolnego miejsca i zasugerować usuń partycje, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko uwaga terminologiczna - partycja rozruchowa to nie efi, tylko ta z systemem, systemowa to efi - można sprawdzić w zarządzaniu dyskami - przy c jest rozruch (boot), .. itd, efi to system

Racja. Tak, czy inaczej program przywraca obie tak jak mają być. Czasem jeszcze system tworzy jakąś dodatkową, klikusetmegabajtową partycję odzyskiwania, jeśli taka jest, to program robi kopię także jej i ją też potem przywraca. Ja osobiście tej partycji odzyskiwania nie mam. Kiedyś mi ją system utworzył, ale własnoręcznie ją usunąłem, ponieważ ona nie jest potrzebna do działania systemu. ;)

 

easeus mógłby ułatwić zadanie, i wyświetlić, że na dysku nie ma wolnego miejsca i zasugerować usuń partycje, itp

Tu też racja, mogliby w sumie dać taki komunikat, a nie tylko informujący o tym, że brak jest na dysku miejsca, bo nie każdy jest aż tak obcykany w te klocki i może nie załapać o co chodzi. Ale ogólnie i tak aplikacja jest bardzo dobra, jeszcze nigdy nie miałem z nią żadnych problemów, zawsze robi kopie zapasowe i odtwarza je bezbłędnie. :)

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wyjaśnienie będę wiedział na przyszłość :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko uwaga terminologiczna - partycja rozruchowa to nie efi, tylko ta z systemem, systemowa to efi - można sprawdzić w zarządzaniu dyskami - przy c jest rozruch (boot), .. itd, efi to system

Tylko z tą uwagą terminologiczną przydałaby się druga - taka, że to microsoft używa tej mylącej, zamienionej terminologii, i tylko microsoft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...