Skocz do zawartości
valentine28

Excel jaka formuła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mały problem i chciałem zapytać czy da się go w jakiś sposób rozwiązać formułą lub jakimś narzędziem.

Wszystko opisane na poniższym obrazku.

Potrzebuję operować znakami liczb G42:G74 (na plus lub na minus) tak aby różnica G76 i G75 wyszła na 0.

 

CdSZg5a.png

 

 

Ktoś coś :)? (mam mnóstwo takich tabelek, więc bardzo proszę o pomoc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to jakaś kreatywna księgowość :lol2: jest jakiś głębszy sens robienia tego :), skąd się biorą te wartości od G42 do G74?

Edytowane przez blacout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że są to kwoty które pochodzą z anulowanych faktur, fiskalizacji, korekt, przeksięgowań, błędy systemu itd. kwestia taka że żeby je znaleźć fizycznie w dokumentach, systemie itd to trzebaby szukać w milionie dokumentów.

 

Jedno co jest pewne to to co zrobiłem w wykresie , czyli suma tego wszystkiego musi dać tyle ile jest w G76

Edytowane przez valentine28

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale na początku piszesz o tym

Potrzebuję operować znakami liczb G42:G74 (na plus lub na minus)
operować znakami :hmm: czyli masz sobie dostawić znak minus do jakiejś tam kwoty (zmienić liczbę dodatnią na ujemną lub odwrotnie) w komórkach od G42 do G74?

 

Załóżmy że są to kwoty które pochodzą z anulowanych faktur, fiskalizacji, korekt, przeksięgowań, błędy systemu itd.
czyli jest jakiś system, a nie tylko excel :cool: jeśli są faktury i każda faktura została zaksięgowana w programie jakimś tam księgowym, czy ERP (a takie operacje jak wymieniłeś powinny bić zapisane w tymże programie) to wystarczy je sobie eksportować do excela. Jak dla mnie, żeby zrobić to co chcesz jest za mało danych.

 

Dalej nie wiem skąd sie biorą kwoty, które podałeś na screenie (g42:g74) czy je sam wpisujesz, czy już od kogoś je dostałeś, czy są eksportowane z programu itp.

czy to tych wartości w komórkach G42:g74 są przypisane (lub mogą być) nr faktur? Na teraz wydaje mi się, że trzeba od tego zacząć. Od czegoś co jest nie powtarzalne (np Nr faktury, nr ewidencyjny) ,bo opieranie się na samych kwotach do niczego nie prowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem podobny problem i użyłem solvera (ustawienia->dodatki->solver->dodaj wtyczkę). Ustaw mu w kolumnie H zmienną 1 lub -1 i w kolumnie I=G*H (np. I50 = G50 * H50), żeby mógł wachlować liczbami z znakiem dodatnim lub ujemnym. Każ ustawić sumę I42:I74 na zadaną liczbę zmieniając zmienne H42:H74.

Jest też szansa, że takie rozwiązanie nie istnieje, ale mozesz pobawić się np. zaokrąglaniem w kolumnie wynikowej i może dojść do najbliższego możliwego rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem podobny problem i użyłem solvera (ustawienia->dodatki->solver->dodaj wtyczkę). Ustaw mu w kolumnie H zmienną 1 lub -1 i w kolumnie I=G*H (np. I50 = G50 * H50), żeby mógł wachlować liczbami z znakiem dodatnim lub ujemnym. Każ ustawić sumę I42:I74 na zadaną liczbę zmieniając zmienne H42:H74.

Jest też szansa, że takie rozwiązanie nie istnieje, ale mozesz pobawić się np. zaokrąglaniem w kolumnie wynikowej i może dojść do najbliższego możliwego rozwiązania.

 

 

To jest to czego szukałem.

Pytanie:

 

wbKeSvR.png

 

 

Jako cel daje tą różnicę , wybieram wartość 0 (bo ma być 0) przez zmianę komórek G42:G76. Jak teraz dodać mu że ma w tych komórkach zmieniać tylko znaki tych liczb?

 

 

@edit , dobra udało się to ogarnąć. Wieczorem wrzucę plik z przykładowa tabelą jak to działa , może komus to w przyszłości pomoże :)

Edytowane przez valentine28

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...