Skocz do zawartości
arek686

Praca biurowa/gry - 1080p vs 1440p?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

poszukuję monitora do pracy biurowej/gier. Czy 27 cali 1440p umożliwia komfortowe czytanie dokumentów, przeglądanie internetu bez skalowania? Na pewno powierzchnia pracy jest większa w 1440p to jest ekstra, ale czy tekst nie jest za mały z odległości 90 cm? Jak to wpływa na wzrok? (Z różnych opinii wiem, że przy 27 calach 1440p ludzie skalują sobie tekst, powiększają % w przeglądarce, bo słabo widać:P) Czy do pracy biurowej lepiej się w tej materii sprawdza jednak 1080p? Dodam, że drugim monitorem będzie 24 cale FHD. Jeśli chodzi o gry to wiadomo - 1440p wygrywa, zakładając, że ma się dobry sprzęt.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi! :D

 

Edit: Drugie pytanie: czy ma w ogóle sens monitor lekko zakrzywiony obok płaskiego? Czy kompletnie odpada?

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 27 cali 1440p umożliwia komfortowe czytanie dokumentów, przeglądanie internetu bez skalowania?

Dla mnie nie - wolę większe elementy/czcionki.

 

Czy do pracy biurowej lepiej się w tej materii sprawdza jednak 1080p?

Zdecydowanie nie - straszna pikseloza (przynajmniej dla mnie). Do biura przy 27" szedł bym w 2160p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie - wolę większe elementy/czcionki.

 

Zdecydowanie nie - straszna pikseloza (przynajmniej dla mnie). Do biura przy 27" szedł bym w 2160p.

 

Nie zrozumieliśmy się chyba. Mówiąc o 1080p myślałem o 24 calach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym totalnie obstawał przy WQHD. Masz zamiar grać? Jeśli tak to obczaj samsunga C27JG50QQUX. Co do połączenia dwóch monitorów jeden płaski + jeden zakrzywiony - moim zdaniem to słaba opcja, ale to już głównie kwestia gustu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym totalnie obstawał przy WQHD. Masz zamiar grać? Jeśli tak to obczaj samsunga C27JG50QQUX. Co do połączenia dwóch monitorów jeden płaski + jeden zakrzywiony - moim zdaniem to słaba opcja, ale to już głównie kwestia gustu

A odpowiadając na moje pytanie odnośnie wygody pracy bez skalowania w przypadku 27 cali 1440p?

 

Do gier to super opcja, ale jak wyłączę grę i będę chciał pracować to nie chcę sytuacji, że czcionki za małe i nic nie widzę z 90 cm.

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odpowiadając na moje pytanie odnośnie wygody pracy bez skalowania w przypadku 27 cali 1440p?

W popularnych programach skalowanie działa dobrze, a bez skalowania, nie ma wysokiej jakości czcionek, bo każda literka budowana jest z małej ilości pikseli - pisałem już o tym. Jak do tej pory pracowałeś na 24" 1920x1080 @ 100%, to nie wiesz nawet jak wygląda wysokiej jakości tekst. Postaw obok siebie 27" 1920x1080 @100% , 27" 2560x1440 @133% i 27" 3840x2160 @200% i popatrz na jakość liter w takim Word, czy innym Writer (w Microsoft Office, po zmianie skalowania systemowego zrestartuj system, bo bez tego będziesz miał mydło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W popularnych programach skalowanie działa dobrze, a bez skalowania, nie ma wysokiej jakości czcionek, bo każda literka budowana jest z małej ilości pikseli - pisałem już o tym. Jak do tej pory pracowałeś na 24" 1920x1080 @ 100%, to nie wiesz nawet jak wygląda wysokiej jakości tekst. Postaw obok siebie 27" 1920x1080 @100% , 27" 2560x1440 @133% i 27" 3840x2160 @200% i popatrz na jakość liter w takim Word, czy innym Writer (w Microsoft Office, po zmianie skalowania systemowego zrestartuj system, bo bez tego będziesz miał mydło).

 

Ale skalowanie zabiera miejsce robocze, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p 27-32" to najlepsze połączenie, do 4k potrzeba już dużo mocniejszego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skalowanie zabiera miejsce robocze, tak?

W identycznym stopniu jak niższa rozdzielczość. To co napisałem wyżej (27" 1920x1080 @100% , 27" 2560x1440 @133% i 27" 3840x2160 @200%), to identyczne "miejsce robocze", identyczna wielkość czcionek, folderów, okien, zegara windows itd..

 

1440p 27-32" to najlepsze połączenie, do 4k potrzeba już dużo mocniejszego sprzętu.

Do pracy w 3840x2160 powinna oblecieć karta zintegrowana. W grach natomiast bez problemu można ustawić 2560x1440 i praktycznie nie odróżnisz tego od natywnego 2,5K. W razie czego pozostaje jeszcze skalowanie "integer" dla 1920x1080*, który producenci kart coraz chętniej dodają.

 

* - to już zupełnie będzie wyglądać jakby monitor miał natywne 1920x1080 ... a nawet lepiej, bo nie będzie widać struktury piksela/subpikseli

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, czyli jeśli w 27' 1440p i skalowaniu 133% (żeby było coś widać) miejsce robocze jest takie samo jak 100% w FHD 24' to wybór jest prosty - biorę 24 cale FHD bo po co mam dopłacać kasę do 1440 p. Akurat mam biurko żeby pomieścić 2 x FHD z czego jeden już posiadam FHD 24'. Jedynym argumentem dla wzięcia 1440p mogłaby być większa przestrzeń robocza, ale skoro jest taka sama to nie było tematu.

 

Wolę sobie ustawić odrobinę bliżej 24 cale FHD i mniej zapłacić niz płacić po to żeby na siłę ustawiać monitor dalej od oczu i nic nie zyskiwać, albo zyskiwać miejsce robocze kosztem niedokładnego widzenia tekstu

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pracy to bym się zastanawiał czy nie 4k przy 27", a nad 1080p na tej przekątnej w ogóle bym się nie zastanawiał. Z kolei ja po wizycie w sklepie mam przekonanie, że chyba wolałbym zakrzywiony ekran nawet 16:9...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co komu 27 cali? Każdy ma takie głębokie biurka? Nawet jeśli, to nie lepiej postawić monitor bliżej i mieć 24 cale na wypasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, czyli jeśli w 27' 1440p i skalowaniu 133% (żeby było coś widać) miejsce robocze jest takie samo jak 100% w FHD 24' to wybór jest prosty - biorę 24 cale FHD bo po co mam dopłacać kasę do 1440 p.

Skoro chcesz taką wielkość elementów jak na 24" 1920x1080 @100%, to na 27" 2560x1440 ustawiasz skalowanie na 119% - będzie większa przestrzeń robocza, a do tego wyższa jakość czcionek i generalnie ostrość obrazu/mniejsza pikseloza. Choć osobiście bym wolał 27" 3840x2160 ze skalowaniem na 178% - miażdżąco wyższa jakość czcionek/ostrość obrazu w porównaniu do 24" FHD 100%, a do tego większa przestrzeń robocza, oczywiście to wszystko przy takiej samej fizycznej wielkości liter/ikon co masz na 24" 1920x1080, więc problemu z czytaniem nie będzie.

 

Pytanie po co komu 27 cali?

Np. dla większej przestrzeni roboczej, przy identycznej wielkości czcionek.

 

Nawet jeśli, to nie lepiej postawić monitor bliżej i mieć 24 cale na wypasie?

27" też można postawić bliżej. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pracy spokojnie starczy np taki:

 

https://www.ceneo.pl/66893964

 

U mnie przy standardowym biurku 120x60cm nie ma problemu, pograć się też da bez magicznych 120 czy 144hz.

 

Moim zdaniem pracuje się wygodniej niż na 27" (taki fhd miałem przez 5 czy 6 lat )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co komu 27 cali? Każdy ma takie głębokie biurka? Nawet jeśli, to nie lepiej postawić monitor bliżej i mieć 24 cale na wypasie?

 

O co chodzi z tym odsuwaniem większych monitorów? Przecież nie po to się je kupuje, żeby mieć centymetrowe litery w Wordzie, ale żeby więcej się zmieściło bez konieczności użycia większej liczby wyświetlaczy albo żeby mieć lepszy efekt w rozrywce. Od 20 lat siedzę w tej samej odległości (70 cm), chociaż ekran w tym czasie rozszerzył mi się prawie dwukrotnie.

Edytowane przez wojtzuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pracuje się wygodniej niż na 27" (taki fhd miałem przez 5 czy 6 lat )

Dla mnie 93ppi to już pikseloza na czcionkach. No, chyba, że ktoś siedzi nietypowo daleko od ekranu.

 

Natomiast 27" FHD to już 81,6 ppi, czyli całkiem tragedia do czytania ... no chyba, że jak wyżej, ktoś siedzi daleeeeko od ekranu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...