Forum PCLab.pl: Ocieplenie domu, dachu: Pianka vs. Wełna mineralna - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Ocieplenie domu, dachu: Pianka vs. Wełna mineralna Co byście wybrali? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Szlagier_gti 

• Darth Lord Vader
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 02:42

Zastanawiam się już od dłuższego czasu, opinie są naprawdę podzielone. może są tu ludzie co maja to i to, jak to u was z tym jest? Co polecacie? Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw sprawa wygląda mniej więcej tak;

Pianka;
Zalety
1. Łatwa i szybka w montażu. (chodź to i tak nie mój problem- ja się tym nie będę zajmował)
2. Na prawdę szczelna, minimalne utraty ciepła
3. Nowsza technologia -nowsze to lepsze, kto teraz wełną ociepla? :D
No i to by było chyba na tyle albo może aż!
Wady:
1. Brak dostępu do dachu w razie potrzeby
2. Niektórzy sugerują, że świeżo położony dach, drewno "wilgotne" będzie gnić i pleśnieć po takim uszczelnieniu. Mimo dobrej i oddychającej membrany.
3. Chyba wyjdzie ciut drożej od wełny
4. W gorące lato, wysokie temperatury na poddaszu, bez klimy -sauna.

Wełna:

Zalety
1.Łatwy dostęp do więźby dachowej
2.W końcu to wełenka naturalna :) wszytko oddycha, jest super nature -czego można chcieć więcej :D
Wady:
1.Trzeba się nadźwigać i na rozwijać. (aczkolwiek nie ja to będę robił)
2.Nie taka szczelna, większe utraty ciepła niż w przypadku pianki.

Nakręcam się na piankę. Buduje nowy dom, z ytongu (elewacja styropian 20cm. solidnie ocieplony fundament). Szczelny montaż -okna trzy szybowe , straty ciepła ograniczam do minimum. Jest coś co by was skłoniło do ocieplania dachu wełną a nie pianką?

#2 Użytkownik jest niedostępny   klimatyzator66554 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 04:15

pianka
wady:
1.palna
2.Chemiczna ( po 3 latach zardzewiała mi blacha ocynk )

wełna
Zalety:
1. nie palna
2. oddycha

#3 Użytkownik jest niedostępny   Szlagier_gti 

• Darth Lord Vader
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 04:53

Zobacz postklimatyzator66554, o 19 Wrzesień 2019 - 05:15, napisał(a):

pianka
wady:
1.palna

No mi dachówka ceramiczna raczej nie zardzewieje... zakładam, ze chata tez za szybko nie spłonie. :E Także, tylko te oddychanie...

#4 Użytkownik jest niedostępny   Keel 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 05:13

Co do spłonięcia chaty to różnie to bywa

#5 Użytkownik jest niedostępny   209458 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 06:36

Zobacz postSzlagier_gti, o 19 Wrzesień 2019 - 03:42, napisał(a):

2.W końcu to wełenka naturalna :) wszytko oddycha, jest super nature -czego można chcieć więcej :D

Zobacz postklimatyzator66554, o 19 Wrzesień 2019 - 05:15, napisał(a):

No weźcie, azbest jest bardziej naturalny od wełny mineralnej, tylko co z tego :E

#6 Użytkownik jest niedostępny   sFIR 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 07:49

@klimatyzator66554
to że Ci blacha ocynk zardzewiała to nie wina pianki tylko ...ujowego ocynku...przecież tej pianki nie strzelałeś bezpośrednio do blachy...chyba.

Nowsze nie oznacza lepsze.
Pianka może i faktycznie ma lepszy uzysk w izolacji termicznej, ale jeśli będzie trzeba dostać się do jakiejś części dachu no to będzie trochę kiepsko. Poza tym wszelkie dziury w dachu o ile wyjdą to wyjdą bardzo późno, z racji szczelnego zaizolowania, a to może skutkować koniecznością wymiany elementów nośnych dachu.

Ja osobiście pianki bym nie stosował. No i nie wiem czy, aż tak duże różnice są w utracie ciepła między pianką, a wełną...na wełnie też się buduje domy pasywne, więc chyba nie jest taka zła.

Ten post był edytowany przez sFIR dnia: 19 Wrzesień 2019 - 08:07

#7 Użytkownik jest niedostępny   Spokxik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 09:02

Po co ci membrana paraprzepuszczalna skoro wszystko od krokwi do krokwi zalepisz pianką? Pomyśl co tam się będzie działo pomiędzy od skroplonej wody, masakra :E

#8 Użytkownik jest niedostępny   Walther 

• Zakamuflowana opcja Niemiecka
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 09:13

Nie rób pianki. Będziesz żałował.
Po paru latach możesz być zmuszony do wymiany wierzby dachowej ponieważ drewno Ci zgnije.
Ja bym nie ryzykował.

#9 Użytkownik jest niedostępny   SeN81 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 14:01

Patrząc po znajmoych którzy aktualnie się budują to co najmniej połowa użyła piany PUR jako ocieplenia dachu. Czyli co ? Wszystkim tym ludziom zgnije więźba? No raczej nie. Po pierwsze piana stosowana do izolacji dachów skośnych jest typu otwarto-komórkowego wiec jest paro-przepuszczalna. Istnieje też piana typu zamknięto-komórkowego, ale ją się stosuje tylko do powierzchni płaskich. Druga kwestia pianę można stosować tylko gdy drewno nie przekracza 18% wilgotności a więc uznawane jest za suchę więc nie ma szansy aby drewno zbutwiało czy zaczęło gnić.
Wełna też nie jest idealna. Z czasem flaczeje i jej właściwości termiczne spadają. Zaletą wełny jest to że jest tańsza od piany i decydują się na nią głownie ludzie o mniej zasobnych portfelach.

#10 Użytkownik jest dostępny   lukadd 

• there is a near zero risk
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 15:26

W przeciwieństwie do np. Niemiec to w Polsce chyba większość dachów buduje się z mokrego drewna. Ciekawy temat bo widzę, że ten materiał w Polsce staje się bardzo mocno popularny, a np. w Niemczech prawie nikt nie decyduję się na tego typu izolację mimo, że to właśnie zachodnie koncerny to wprowadzają na rynki. Znam kilku niemieckich architektów przy najbliższej okazji dowiem się dla czego dalej preferują wełnę mineralną zamiast pianki.

Ten post był edytowany przez lukadd dnia: 19 Wrzesień 2019 - 15:27

#11 Użytkownik jest niedostępny   Szlagier_gti 

• Darth Lord Vader
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 22:20

Zobacz postlukadd, o 19 Wrzesień 2019 - 16:26, napisał(a):

W przeciwieństwie do np. Niemiec to w Polsce chyba większość dachów buduje się z mokrego drewna. Ciekawy temat bo widzę, że ten materiał w Polsce staje się bardzo mocno popularny, a np. w Niemczech prawie nikt nie decyduję się na tego typu izolację mimo, że to właśnie zachodnie koncerny to wprowadzają na rynki. Znam kilku niemieckich architektów przy najbliższej okazji dowiem się dla czego dalej preferują wełnę mineralną zamiast pianki.

Super! Wszelkie informacje mile widziane. Moje drewno raczej nie było tanie, podobno porządnie impregnowane i raczej suche... ale tego nie wiem na 100%, nie mierzyłem wilgotności.

#12 Użytkownik jest niedostępny   sFIR 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 20 Wrzesień 2019 - 09:08

Zobacz postSeN81, o 19 Wrzesień 2019 - 14:01, napisał(a):

Patrząc po znajmoych którzy aktualnie się budują to co najmniej połowa użyła piany PUR jako ocieplenia dachu. Czyli co ? Wszystkim tym ludziom zgnije więźba? No raczej nie. Po pierwsze piana stosowana do izolacji dachów skośnych jest typu otwarto-komórkowego wiec jest paro-przepuszczalna. Istnieje też piana typu zamknięto-komórkowego, ale ją się stosuje tylko do powierzchni płaskich. Druga kwestia pianę można stosować tylko gdy drewno nie przekracza 18% wilgotności a więc uznawane jest za suchę więc nie ma szansy aby drewno zbutwiało czy zaczęło gnić.
Wełna też nie jest idealna. Z czasem flaczeje i jej właściwości termiczne spadają. Zaletą wełny jest to że jest tańsza od piany i decydują się na nią głownie ludzie o mniej zasobnych portfelach.

Technologia jest nowa i raczej nie ma jeszcze dachów 10-15-20 letnich z natryśniętą pianką, które ktoś otworzył i stwierdził co i jak. Z tego co wiem koszt jest podobny pianki/wełny.
Jeśli już rozmawiamy o "flaczeniu" wełny (choć nie wiem czy faktycznie występuje) to raczej występuje też degradacja pianki, co też przełoży się na utratę właściwości termicznych.
A zacząć gnić może zawsze i wszystko bez względu czy jest uznawane za suche czy nie.

Ten post był edytowany przez sFIR dnia: 20 Wrzesień 2019 - 09:09

#13 Użytkownik jest niedostępny   mag_zbc 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Wrzesień 2019 - 10:34

Zobacz postSzlagier_gti, o 19 Wrzesień 2019 - 23:20, napisał(a):

Moje drewno raczej nie było tanie, podobno porządnie impregnowane i raczej suche... ale tego nie wiem na 100%, nie mierzyłem wilgotności.

Żeby było raczej suche to by musiało być parę lat sezonowane, prędzej spodziewał bym się, że jeszcze miesiąc temu rosło w lesie, a zostało tylko na dwa tygodnie wrzucone do suszarni.

Ja bym wybrał wełnę, różnica w izolacyjności zależy prędzej od tego, jaką wełnę wybierzesz.

#14 Użytkownik jest niedostępny   Spokxik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Wrzesień 2019 - 11:38

Dziwisz się, przecież to zamrożone pieniądze. Mało który tartak stać na takie sezonowanie, nie mówiąc ze drewno kiedyś się impregnowało w kadziach teraz tylko psika.

#15 Użytkownik jest niedostępny   Szlagier_gti 

• Darth Lord Vader
  • PipPipPipPipPip

Napisany 25 Wrzesień 2019 - 20:19

https://forum.murato...Wełna-Mineralna

Tutaj mój wątek na muratorze, może ktoś chce coś dodać?

Ps. nie jestem pewien czy regulamin forum nie zabrania wklejać linków do innych forum :E

#16 Użytkownik jest niedostępny   Szlagier_gti 

• Darth Lord Vader
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Wrzesień 2019 - 19:12

http://www.termex-fiber.pl a co myślicie nadmuchiwaniu o celulozą. Ma ktoś takie rozwiązanie?

#17 Użytkownik jest niedostępny   Kpc21 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Wrzesień 2019 - 19:25

Piszecie, że niby pianka jest chemiczna... a wełna mineralna to już taka zdrowa? Wdychanie tych włókien (np. podczas jej układania) nie jest przypadkiem szkodliwe?

#18 Użytkownik jest niedostępny   raiders 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Wrzesień 2019 - 19:53

TO i to jest chemiczne ,ale pod dach to tylko wełna przecież dom musi oddychać szczególnie zimą .Piankę to sobie można na ściany położyć ale nie pod dach.
Z wilgocią sobie nie poradzisz .

#19 Użytkownik jest niedostępny   Bono[UG] 

• Wiecznie niewyspany...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Wrzesień 2019 - 11:52

Nie znam się ale wypowiem.

Z wilgocią gdzie?
Przecież pod wełnę kładzie się folię paroizolacyjną więc nie ma mowy o "oddychaniu" pomieszczenia przez dach :hmm:
Od zapewnienia właściwej wilgotności w pomieszczeniach jest wentylacja.

Strona 1 z 1