Forum PCLab.pl: XSPC Splitter do wentylatorów- problem - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

XSPC Splitter do wentylatorów- problem Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   holtar 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 09:34

Witam,
jako że modernizowałem swój komputer pod względem chłodzenia byłem zmuszony do kupna splitera do wentylatorów. Padło na tego dziada. Jest on zasilany kablem SATA oraz podłączony do płyty głównej w celu kontroli obrotów wentylatorów. Problem tkwi w tym że SpeedFanem ani Biosem nie mogę kontrolować własnie tych wentylatorów. Nie wiem jak rozwiązać ten problem, domyślam się że chodzi tutaj o to że wentylatory które wpięte są w splitter są 3-pinowe a powinny być 4-pinowe, żeby miały PWM, dobrze to rozumuje?

Płyta główna to Asus H87M-E
Wentylatory to SilentiumPC Zephyr 120mm

pozdrawiam

Ten post był edytowany przez holtar dnia: 19 Wrzesień 2019 - 09:34

#2 Użytkownik jest niedostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 10:05

chodzi tutaj o to że wentylatory które wpięte są w splitter są 3-pinowe a powinny być 4-pinowe, żeby miały PWM

Sam sobie odpowiedziałeś :).

Wentylatory 3-pin są sterowane poprzez zmianę napięcia. W przypadku tego splittera zasilanie jest bezpośrednio ze złącza SATA_POWER z zasilacza, więc nie ma jak zmieniać napięcia w celu kontrolowania obrotów wentylatorów, bo dostają one stale 12V z zasilacza. Wentylatory 4-pin stale dostają napięcie 12V, ale są kontrolowane przez zmianę szerokości impulsu.

Wystarczy, że kupiłbyś taki splitter za kilkanaście zł i nie byłoby problemu - działa zarówno z wentylatorami 3-pin, jak i 4-pin, bo jest podłączany bezpośrednio pod mobo, więc opcje sterowania zależą już od płyty i danego złącza :).

Ten post był edytowany przez zawisztheblack dnia: 19 Wrzesień 2019 - 10:06

#3 Użytkownik jest niedostępny   holtar 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 19 Wrzesień 2019 - 11:46

Ok dzięki, chciałem po prostu potwierdzić mój wniosek bo nie jestem biegły w tych tematach :)

Strona 1 z 1