Skocz do zawartości
Strato

Upgrade jednostki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Co jakieś 3-4 lata wymieniam podzespoły w swoim komputerze i teraz nadszedł ten moment na zmianę proc+mobo+ram. Komputer służy w 90% do rozrywki, czyli gry i to jest priorytet. Moje obecne zestawienie to:

 

- i5 3470

- Jakieś cienkie mobo od msi po taniości, nawet nie pamiętam kodu

- ramy g skill trident x 2400 cl9-10 16 gb ustawione na 1800 cl7

- gpu gtx 1060 6gb

- zasilacz xfx 550w

- chłodzenie procesora cryorig r1 universal

 

Po latach stwierdzam, że zestaw złożony trochę bezmyślnie, ale mogę się pochwalić, że procesor przy obciążeniu nie przekroczył nigdy 54 stopni (jestem maniakiem temperatur :D) i po upgradzie na 100% idzie na sprzedaż razem z resztą.

 

Mój budżet to zależnie od tego do czego zostanę przekonany a celuje w segment mid range czyli i3 9100f, i5 9400f i ich alternatywy, max 1300 zł.

 

Nie przepadam za podkręcaniem, nie lubię też, gdy podczas okresu letniego pc ogrzewa mi dodatkowo pomieszczenie niemiłosiernie (poprzednio miałem fx 6300 i nie wspominam tego dobrze).

 

Tytuły, w które gram nie są jakieś wymagające, ale chciałbym już przygotować jednostkę pod cyberpunk, gta 6 w rozdzielczości 1080p. Co do upgrade gpu, będzie to podejrzewam przy kolejnej generacji na coś o wydajności obecnego rtx 2070.

 

Skłaniam się ku częściom używanym, na pewno ram bo już tak kupowałem i nie miałem żadnych przygód, a zawsze to kilka groszy w kieszeni :)

 

Dziękuję z góry za porady, mam nadzieję, że zawarłem wszystko, co było potrzebne.

Edytowane przez Strato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną specyfikację, jedynie ram 8 Gb nie 16, i ostatnio zrobiłem sobie upgrade na Ryzena 5 3600, 16gb ramu i płyta B450 aorus elite. Skok wydajnościowy niesamowity. Karta graficzna GTX 1060 6gb narazie została, gdyż grywam tylko w 1080p@60fps i jeszcze "starcza" do płynnej rozgrywki na wysokich detalach, planuje odłożyć coś i za pół roku/rok kupić coś lepszego. Czy zrobiłem dobrze tego nie wiem, mogłem pewnie wziąć Ryzena 2600, zaoszczędzić, ale wolałem dopłacić i wziąć coś co powinno starczyć z powodzeniem na kilka kolejnych lat. A co do twojego budżetu to nie napisałeś czy 1300 zł na sam procesor czy na cały upgrade. Jeśli na cały upgrade to chyba ten i5 9400F nie byłby złym wyborem, ewentualnie tak jak mówię Ryzen 5 2600, do 1300 zł powinieneś sie zamknąć wraz z ramem i mobo.

Edytowane przez Patrol619

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jednak coś umknęło, 1300 zł cały upgrade bo w tej kwocie można złożyć z tego co czytałem zestaw z 2600, jeśli zostanę przekonany bo argument "wincyj rdzyniuf" do mnie nie przemawia a w filmikach wydajnościowych z Youtube się gubie przez ustawienia taktowań i timingów ram, nie mam jednoznacznej odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Intel czy ten AMD to wg mnie nie ma już znaczenia, jeśli grasz tylko w 1080p w 60 klatkach to jeden i drugi procesor obrobi każdą grę z powodzeniem, a ograniczeniem tu będzie tylko GPU. Tu już dochodzi kwestia własnych preferencji, osiąganych temperatur itp. Ja bym szedł w stronę tego co wyjdzie po prostu taniej. Ale powiem szczerze że sam jestem ciekaw co inna doradzą, ja nie miałem tego problemu - wiedziałem od początku że chce R5 3600 i tego się trzymałem.

Edytowane przez Patrol619

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 9400f do tego płyta na z370 (bo możesz wtedy kupić szybki ram) i pamięci 2x8 GB 3200 MHz + z sensownym cl 15-16. Będzie wydajniej niż na rysku 2600. Chłodzenie możesz przelozyc, zawsze to lepsze od boxa Intela. Swój obecny ram sprzedaż za jakieś 350 zl, a za tyle spokojnie kupisz dobre kości ddr4 2x8 GB.

Poluj na używane części z gwarancją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym pułapie cenowym można przemyśleć kilka opcji:

 

Najtaniej na Ryśku 1600:

Gigabyte B450M DS3H

AMD Ryzen 5 1600

Patriot Viper 4 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16]

Razem~1100zł

 

Opcja z R2600:

Gigabyte B450 AORUS ELITE

AMD Ryzen 5 2600 3,9 GHz AM4 (YD2600BBAFBOX)

Patriot Viper 4 DDR4 16GB (2 x 8GB) 16GB 3200 CL16

Razem~1250zł

 

Opcja z 9400F:

ASrock Z370M PRO4

Intel® Core™ i5-9400F 2,9GHz 9MB Box

Patriot Viper 4 DDR4 16GB (2 x 8GB) 16GB 3200 CL16

Razem~1450zł

 

Opcja z R3600:

Procesor AMD Ryzen 5 3600 AM4

MSI B450-A PRO MAX

Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 rev2 XMP2 Black

Razem~1650zł

 

 

Na tu i teraz każda z opcji będzie dobrym zakupem, z kolei patrząc pod kątem rozbudowy pod kolejne CPU, to bardziej platforma AMD no i zawsze jest te 12wątków na pokładzie, z nówek raczej nic ciekawszego się tu nie wymyśli, z używek można by poszukać jakiegoś 8700 czasem trafi się cenowa okazja i wówczas można śmiało brać.

Edytowane przez olek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek83 wyczerpał moim zdaniem temat. Jeśli sztywno max 1300zł to zdecydowanie ryzen5 2600, jeśli możez dołożyć do i5 9400 to zyskasz jakieś 10% w grach (ale na gtx1060 to nie będzie praktycznie różnicy). Jeśli dołożysz kolejne 200 zł do r5 3600 to znowu dostaniesz z 10% wiecej w grach a do tego ogromny skok wydajności w innych zastosowaniach. Wg mnie jeśli dokładać to już do ryzena 5 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podsunięcie od razu zestawów, przemyślałem dość dokładnie sprawę zakupu i zwróciłem uwagę na taktowania/timingi ram w benchmarkach yt. Biorąc pod uwagę, że gdyby mnie naszło na zabawę w streamowanie i wchodzący już dużymi krokami standard 1440p to miałbym możliwości właśnie na 2600, to jest mój pułap cenowy, jednak przez tego fx6300 się kiedyś sparzyłem bo nie byłem z niego zadowolony. Pobór wat sobie tak mniej więcej przekalkulowałem, w skali roku licząc te 400 godzin na obciążeniu w moim przypadku będę musiał dopłacić do rachunku za prąd w górnych granicach 50 zł. Tylko mnie zastanawia to oddawanie ciepła, chciałbym latem jednak dać radę wysiedzieć te 2-3h przed komputerem :D

 

foto pc

 

Zapomniałem dodać jeszcze, że obudowa ma 5 wentylatorów + 1 duży u góry jak na zdjęciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko teraz pytanie czy moja płyta główna jest przystosowana pod i7 3770, czy nie dojdzie do throthlingu :P Na płycie jest kod MSI z77a-s01. Podejrzewam, że za cudowna to ona nie jest

Edytowane przez Strato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc zdecydowałem, że zbuduje mobo asrock z370 pro4 z pamięciami viper 3200 cl16, które tutaj wstawiano i wykręcę je na tyle na ile się da, a co do procka poleci na razie i3 9100f bo po testach youtube w grach w 90% przypadków wygrywa on z i7 3770. W przyszłości wleci pewnie i7 9700 non k jak zacznie mocy brakować, w k się nie pcham bo z tego co czytałem ta płyta ma słabą sekcję a i sam też nie lubię zabawy w podkręcanie szczególnie procesora

Edytowane przez Strato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po co wywalać tyle kasy żeby dalej siedzieć na czterech rdzeniach? To już lepiej zwykła płyta z pamięciami 2666mhz cl13 i do tego i5 9400f niż kombinacja i3 + z370.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po co wywalać tyle kasy żeby dalej siedzieć na czterech rdzeniach? To już lepiej zwykła płyta z pamięciami 2666mhz cl13 i do tego i5 9400f niż kombinacja i3 + z370.

Dokładnie tak.

Albo zostań już na starej platformie i wymień procesor albo zmień na minimum i5 9400/Ryzen 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie głupie, bo procesor można podmienić w każdej chwili, a ma się już płytę która obsłuży szybki ram i i5/i7. Kupując tanią płytę i wolny ram ograniczy platformie przy ewentualnej wymianie procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówione: ryzen 2600, aorus b450 elite oraz 2x8gb 3000 CL15 crucial ballistic sport lt (te z końcówką AES). Miałem nadzieję poczekać na jakiś black friday zobaczyć czy będzie coś taniej, ale dziś przez przypadek pchnąłem kolanem bude (a w zasadzie to chłodzenie bo mam otwartą) i wygiąłem piny na mobo w gnieździe procka, porażka:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Rdr 2 nie jest dobrą grą do sprawdzania stabilnośći oc .
    • Cześć, Aktualnie posiadam Optix MAG272C MSI. Niby ma naprawdę dosyć dobre ustawienia jak 165HZ, 1ms, HDR, natomiast bardzo męczą mi się przy nim oczy. Nie mogę wytrzymywać w pracy jako programista. Ekran jest tak jakby trochę nie wyraźny dla mnie, jakby cień. Naprawdę tragedia. Zależy mi głównie na tym, żeby oczy męczyły mi się jak najmniej, aby obraz był po prostu jakościowy do pracy biurowej/dla programisty. Opcjonalną cechą jest kompatybilność z Macbookiem (na razie mam zwykłego paviliona na linuxie). Na razie znalazłem takie, które mogłyby się sprawdzić. Inne cechy: 1444p minimum, 27 cali, prosty nie zakrzywiony, w moim przypadku odbieram zakrzywienie jako dużo gorszą jakość i droższą opcje. Nie wiem czy lepiej patrzeć w 32 cale czy w 27, żeby wzrok się mnie męczył.   https://www.x-kom.pl/p/1160222-monitor-led-27-dell-g2724d.html#Specyfikacja https://iiyama-sklep.pl/1149-monitory-gamingowe-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-red-eagle-gcb3480wqsu-b1-34-zagiete-va-led-180hz-04ms-2xhdmi-2xdisplayport-hub-usb-freesync--4948570122257.html INNE: https://www.x-kom.pl/p/1168419-monitor-led-27-lg-ultragear-27gr93u-b.html?utm_source=forum&utm_medium=pclab-dl&utm_campaign=Q1 https://www.x-kom.pl/p/1160222-monitor-led-27-dell-g2724d.html?utm_source=forum&utm_medium=pclab-dl&utm_campaign=Q1 1. https://www.amazon.com/ASUS-1080P-Gaming-Monitor-VG246H/dp/B071KHHDNK?linkCode=sl1&tag=suzlyfee-20&linkId=ea51b393324ca79167d5322a38606c89&language=en_US&ref_=as_li_ss_tl&th=1 2. Dell SE3223Q -https://www.amazon.com/Dell-SE3223Q-31-5-inch-Monitor-Gray/dp/B0B2GRMGFL?&linkCode=sl1&tag=suzlyfee-20&linkId=09491e0d74e512c4fa21d9984e748fb4&language=en_US&ref_=as_li_ss_tl  
    • Thermalright Peerless Assassin za 184zł z amazona, ciężko znaleźć coś lepszego "taniego"
    • Jest pełno info, że GTA V nie lubi szybkich maszyn, w tym też dużo filmików na yt "jak sobie z tym poradzić". Niestety, większość filmików dotyczy sytuacji, gdy stuttery pojawiają się regularnie w odstępach kilkusekundowych, a u mnie sytuacja wygląda tak, że gra zacina się raz na kilka/kilkanaście minut na około 1-3 s, co mocno wkurza. Tym bardziej, że na serwerach RP zwykle przy tym stutterze po prostu gra wywala się. I: tak, stuttery są zarówno w online, jak i offline.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...