Skocz do zawartości
CS_pAqu

AOC 24G2U/27G2U - 144hz IPS w wersji 24,27 cala

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie nie. ... weź Ty przyłóż linijkę jaką, czy coś, do narysowanej prostej w PAINT.

No, czarna linia na białym tle jest OK :)

Może to moja tapeta z ukośnymi smugami deszczu tak działa. Tylko od tygodnia jadę na VP i tego efektu nie widziałem. Inna ostrość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra, dziś już ten efekt jakoś mniej się rzucał w oczy. Zdecydowanie monitor z pełną regulacją w podstawce jest na plus (głównie przez swobodę ustawienia wysokości). Matryca IPS Pandy - nie widzę problemów. Działam na tym od tygodnia, wczoraj podłączyłem na chwilę TN jako drugi monitor, widać jaka jest różnica w kolorystyce (i te wyblakłe kolory na TNie).

To co mi się podoba w Asusie, to licznik fps'ów + podawana na bieżąco aktualna częstotliwość odświeżania w OSD. Miałem wcześniej podstawowy model 75Hz AOC, to nie miał ani jednego ani drugiego.

W Asusie nie ma huba USB, kiedyś miałem to w jakimś innym monitorze i było całkiem użyteczne (sporo jest aktualnie tych możliwych urządzeń do podłączenia). Ale to akurat nie stanowi dla mnie problemu, mam niezależnie zasilany 10-portowy HUB 3.0 (z istotną możliwością włączania każdego z gniazd) + 2 porty w klawiaturze (do szybkiego podpięcia słuchawek itp.).

Zastanawiałem się jeszcze nad rozmiarem monitora, ale mam płytkie biurko 40cm, monitor przez podstawkę ma ekran w 2/5 tej głębokości, więc siedzę jakieś 50cm od ekranu. Filmów na kompie nie oglądam. Bardziej myślę o dodatkowym, mniejszym monitorze z boku, na który mógłbym wrzucić jakieś otwarte cały czas programy (odtwarzacz muzyki itp.).

Z głośników w monitorze nie korzystam, więc tą kwestię pomijam.

Freesync działa świetnie (w tym LFC). Wcześniej na 75Hz zdarzało się, że fpsy wyskakiwały ponad zakres (pomimo limitera) i pojawiał się tearing. Przy 144Hz zakres jest na tyle szeroki, że do tej pory nie zdarzyło mi się coś podobnego.

Od strony softu - do wcześniejszego AOCa miałem programik i-Menu, w którym mogłem ustawiać z poziomu Windowsa wszystko to, co normalnie było dostępne przez OSD. Przydałoby się coś podobnego do Asusa (może jest, nie szukałem).

 

Z minusów, na jednolitym czarnym tle widać nierównomierność oświetlenia matrycy, szczególnie widoczne są 2 punkty u góry ekranu (pict1). W sumie zastanawiam się czy nie wymienić egzemplarza, bo dodatkowo górna ramka odstaje od matrycy w środkowej części (trochę to wygięcie widać na poprzednim zdjęciu, z bliska jak się dobrze przyjrzeć, to widać chyba coś metalicznego w przerwie pict2), czego nie miałem przy modelu VP Asusa.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystalem z ASUS VG259Q ktory ma cert Gsync Compatible i z wylaczonym vsync + blokada na 140 fps mialem tearing, tak samo mam na MSI ale ten nie ma certyfikatu wiec jak to jest ze u Cb nie ma tearingu GregM00?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W zeszłym tygodniu nagrywałem, na górze fpsy z RTSS, na dole OSD z monitora gdzie można odczytać częstotliwość. Znajdź tearing na ekranie :)

 

Mam jeszcze filmik sprzed miesiąca na poprzednim 75Hz monitorze, też nagrywany telefonem, gdzie na początku Freesync jest wyłączony i tearing wyraźnie widoczny:

 

Freesync to jest technologia, dla której parę lat do tyłu zmieniłem monitor i kartę z NV na czerwoną. I od początku to działało. Od tamtej pory Radeony wymieniałem już 2x na nowsze modele i ostatnio także monitor na tego Asusa - nadal działa jak trzeba, zero tearingu.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odebrałem dziś AOC 24G2U, kupiony na morelach za 1049zł, zgodnie z tym co raportuje AIDA64 jest produkcji "Tydzień 12 / 2020".

Dla pewności użyłem DDU by usunąć zarówno sterownik od mojego starego monitora LG i karty graficznej, podłączyłem wszystko do kupy oczywiście przez dołączony przewód DisplayPort do mojej MSI GTX 1070 Gaming X z wgranym firmware Nvidii dotyczącym lepszej współpracy z DisplayPortami ( https://pclab.pl/news78101.html ), odpaliłem kompa, ze strony AOC pobrałem sterownik i go zainstalowałem.

 

Teraz tak - ustawienia fabryczne, niczego nie zmieniałem w menu monitora (Freesync jest domyślnie włączony), zainstalowałem sterowniki Nvidii, w panelu włączyłem G-sync Compatible + powiadomienie by w grach było ładnie widać, że jest włączony. Dodatkowo po tej zmianie trzeba było w systemie ustawić z powrotem 144Hz bo zgodnie z opisem odświeżanie zostało zresetowane do 60Hz: https://eu.aoc.com/en/gaming/news/guide-on-how-to-enable-g-sync-on-your-freesync-monitor-1

 

Na test poszły Cod Mw 2019 oraz Escape From Tarkov i na chwilę obecną obie gry działają poprawie, również z włączonym G-sync Compatible.

 

Tak poza grami to jak pisali inni w oczy rzuca się dosyć wysokie podświetlenie - fabrycznie monitor jest ustawiony na jaskrawość 90 i kontrast 70 - dla porównania mój stary LG W2252 TQ-PF miał fabrycznie jaskrawość 100 i kontrast 50 ale to była stara matryca TN - tutaj w AOC 24G2U póki co mi to nie przeszkadza, a nawet daje miłe wrażenie większej ostrości i wyrazistości - nie wiem czy to kwestia przesiadki z TN na IPS czy też właśnie ustawień jaskrawości i kontrastu ale w niejednej recenzji czytałem, że AOC 24G2U ma fabrycznie dobrze dobrane ustawienia i powinny przypasować większości osób. Nie wiem jak będzie z czasem ale obecnie nie przejmuję się tym ani mi to jakoś wybitnie nie przeszkadza, dam czas oczom by przywykły a w razie czego zawsze można będzie pobawić się i coś podregulować (w recenzji od Hardware Unboxed tego monitora były podane nawet optymalne nastawy dla chętnych).

 

Odnośnie podświetlenia i innych anomalii - na czarnym tle czy na jasnym tle nie widzę problemów u siebie ale jak wspomniałem przesiadłem się po 9 latach z matrycy TN więc moje zdanie w tym temacie raczej nie powinno mieć znaczenia bo dla mnie cokolwiek nowego co nie jest matrycą TN to skok jakościowy - wiadomo o co chodzi.

 

Czy jestem zadowolony? Pierwsze wrażenie pozytywne, jest dobrze i tak - cieszę się ale czas pokaże i trzeba go po prostu dłużej poużywać.

 

 

Mam taki sama monitor od 6 miesięcy, strasznie podrożały, ja kupiłem za 769.

Mogę się przyczepić w przypadku tego monitora do kątów widzenia, w moim poprzednim LG

przy odchyleniu jest dużo mniejsze zaciemnienie.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kąty widzenia raczej optymalne, na pewno nie wyróżniają się na gorsze względem mojego starszego monitora LG W2252 TQ-PF na matrycy TN ale co oczy to opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ogólnie monitor OK.

Szukałem czegoś na szybkiej matrycy

z regulacją wysokości, akurat wtedy

pojawiły się ten AOC.

Dodatkowy plus za wygląd.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No testuję już 3ci dzień i również nie widzę problemów, oby tak było już zawsze i jak wytrzyma 9 lat tyle ile mój poprzedni monitor to powiem wtedy, że to był dobry deal! :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59

miałem wcześniej AOCa z niestety bardzo ubogimi funkcjami w OSD.

Powiedz mi, czy w tym modelu który masz, jest licznik FPSów? Czy monitor podaje aktualną częstotliwość pracy?

Stopka ma pełną regulację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest frame counter,

regulacja pełna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest frame counter,

regulacja pełna.

 

Dzięki za info. Tak się zastanawiam co tu zrobić z tym moim Asusem z odgiętą krawędzią :)

Brać inny egzemplarz czy coś innego. AOC jest +150zł za w sumie tą samą matrycę. Asus spodziewałem się jakości wykonania, ten pierwszy VP był solidnie zrobiony, a teraz ta wtopa z krawędzią, wygląda to na bylejakość totalną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu kupiłbym kolejną

sztukę Asusa jak zwrócisz. Skoro

AOC jest droższe, a taka sama matryca

nie wiem czy jest sens dopłacać.

Ja osobiście jestem zadowolony z AOC,

pewnie parę lat na nim posiedzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wnioski, a dostałem dodatkowo kupon zniżkowy na kolejny zakup w MM. Ale wezmę tą kolejną sztukę od razu, bo jeszcze oddam i wyślą starą :)

Ogólnie AOC na plus, ma hub'a 3.0 i 2 wejścia HDMI no i w zestawie jest kabel DP. Znalazłem gdzieś za ~940, ale sklep niepewny, sporo minusów. Niby jeszcze jest Komputronik, z którym nigdy nie miałem problemów, gdzie też cena jest niższa niż w Morelach.

 

Ogólnie fajna matryca, Navi lepiej chodzi z 144Hz, nie ma kłopotu z wysokim taktowaniem pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem ciągle z taktowaniem pamięci.

Ostatecznie skręciłem matrycę na 100 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem ciągle z taktowaniem pamięci.

Ostatecznie skręciłem matrycę na 100 Hz.

 

Jestem zupełnie zaskoczony. Wcześniejszy Asus z tą samą matrycą chodził dokładnie tak samo jak aktualny, czyli pamięci nisko. CRU pokazuje u mnie na obydwu VBlank 77 linii, założyłem, że dla każdej matrycy Panda timingi będą takie same. Może moje błędne założenie :)

 

U mnie jest tak i to "fabrycznie", na tym VBlanku pamięci spadają do 200 MHz w desktopie:

3GUBTTP.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was wymusił aktualizację Windows 10 do wersji z maja 2020? Jeśli tak to byłbym wdzięczy za sprawdzenie "panel sterowania/system/ekran/zaawansowane ustawienia wyświetlania" czy zmieniła się Wam wartość Hz monitora?

Dla przykładu u mnie przed aktualizacją było 144Hz, obecnie jest 144.001Hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość Hz monitora została raczej stała, to co się zmieniło, to sposób pokazywania tej wartości przez Windowsa.

Post wcześniej masz zrzut ekranu z CRU, który pokazuje faktyczną częstotliwość odświeżania - taką, jaką wysyła w EDID monitor do komputera, a następnie używa tego karta graficzna. U mnie jak widać rzeczywiste to 143.854Hz, a Windows pokazuje 144Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś mniej więcej długość tych stopek w AOC 24G2U?

Bo nie wiem, czy zmieszczę go, nie rozwalając przy tym całego biurka.

 

Biurko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdzie na luzie, najwyżej przesuniesz lekko w prawo router. ;)

 

Długość nóżki przedniej to ~24cm, rozstaw nóżek przednich to ~43cm.

Długość nóżki tylnej to ~8cm, rozstaw nóżek tylnych to ~11cm.

 

Wbrew pozorom monitor stoi stabilnie i nie gibie się na boki nawet jak przypadkowo stuknie się kolanem w biurko siadając na fotel.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info caleb59.

Zamawiam właśnie na Morelach wariant 24-calowy. Zobaczymy, jak mi podejdzie.

 

Ty też z M brałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dla mnie pasuje i oby się tylko nie psuł (odpukać). Jadę na ustawieniach fabrycznych monitora, g-sync compatible działa normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dla mnie pasuje i oby się tylko nie psuł (odpukać).

U mnie przyszedł już popsuty, heh.

Złożyłem tę ekspresową reklamację w M. Mam nadzieję, że dziś już pójdzie do odsyłki i przyślą sprawny.

 

Ogólnie sekcja zasilania kaput, bo nawet matryca się nie włącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałeś nowy czy outlet? No i najważniejsze - jaka była usterka?

-----------

Dobra już załapałem, dziwna sprawa - sekcja zasilania? Kupiłeś sprzęt powystawowy? Takie akcje z reguły są właśnie w tego typu monitorach, które paliły się godzinami dzień w dzień na półce sklepowej.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałeś nowy czy outlet? No i najważniejsze - jaka była usterka?

Nówka. Po tej nowej, wyższej cenie:

unknown.png

 

Dobra już załapałem, dziwna sprawa - sekcja zasilania? Kupiłeś sprzęt powystawowy? Takie akcje z reguły są właśnie w tego typu monitorach, które paliły się godzinami dzień w dzień na półce sklepowej.

No też jestem trochę zdziwiony, bo spodziewałem się co najwyżej wypalonych pikseli. Pudełko nie wyglądało na naruszone.

A problem prawdopodobnie z sekcją zasilania, bo zaświeciła się dioda, ale obrazu już kompletnie nie puszczał (nawet zwykłego "no signal" po wpięciu zasilania).

 

Zgłosiłem tę ekspresową wymianę w panelu klienta. Niby mają 5 dni.

Może uszkodził się w transporcie, bo przyszło samego pudełko AOC. Żadnego streczu ani nic. W sumie trochę dziwi mnie, że towar jest tak słabo zabezpieczany.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo - dostałem odkryte pudełko AOC, bez dodatkowego kartonu czy taśmy z moreli co i mnie zdziwiło ale z drugiej strony może to i lepiej bo kurier widział z czym ma do czynienia i jeśli myślał, to taki sprzęt powinien traktować wybitnie delikatnie, plomba główna nie była naruszona, pudło było w idealnym stanie, nic nie wgięte ani nie obite - u mnie na szczęście nie było problemu, kupowałem za tyle samo też w morelowym.

 

Sprawdziłeś oba przewody DP i HDMI? Głupie to ale dobrze docisnąłeś wtyczki w gniazdach? Przy DP powinno być słychać charakterystyczne kliknięcie po wpięciu do monitora i karty grafiki.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...