Skocz do zawartości
zlotnik

MSI B450 PCIE 8x na GPU po włożeniu dysku M2

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK/Specification

AMD® CPU

 

2 x SATA 6Gb/s ports1

1 x M.2 slot (Key M)1

Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD® Ryzen™/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD® Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices

 

AMD® B450 Chipset

 

4 x SATA 6Gb/s ports

 

SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot

 

Nie wiem jak MSI podłączyło te porty pod CPU, ale wychodziło by na to, że 2 z 6 portów albo współdzielą magistrale z GPU, albo z M.2 NVMe - przynajmniej tak wychodzi ze specyfikacji płyty na stronie MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na łączu x4 z cpu można uzyskać PCIe x4, ale można też uzyskać 2 porty SATA.

 

Ale jak już wspominałem, to jest niezależne od x16. Płyta autora zachowuje się niezgodnie ze specyfikacją.

 

Problem wciąż jest, ale został przesunięty gdzie indziej. No ale skoro autor uważa problem za rozwiązany... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak MSI podłączyło te porty pod CPU, ale wychodziło by na to, że 2 z 6 portów albo współdzielą magistrale z GPU, albo z M.2 NVMe - przynajmniej tak wychodzi ze specyfikacji płyty na stronie MSI.

a z instrukcji obsługi płyty wynika to...

 

beztytuuudjdo.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na łączu x4 z cpu można uzyskać PCIe x4, ale można też uzyskać 2 porty SATA.

 

Ale jak już wspominałem, to jest niezależne od x16. Płyta autora zachowuje się niezgodnie ze specyfikacją.

 

Problem wciąż jest, ale został przesunięty gdzie indziej. No ale skoro autor uważa problem za rozwiązany... :E

 

To możliwe że płyta jest uszkodzona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby była uszkodzona to prędzej coś by po prostu nie działało, tutaj zachowuje się bez sensu.

 

Jak chcesz badać temat to sprawdź inne wersje biosu. Żeby gadać z MSI i tak musiałbyś sprawdzić najnowszy.

Jak Ci się nie chce to zostaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie zarejestrowałem się na tym forum aby wypowiedzieć się w tym temacie,bo już dawno nic mnie tak nie zaciekawiło.

 

Otóż moim zdaniem nic nie jest uszkodzone.

 

Ze specyfikacji chipsetu b450 wynika że posiada on wbudowane kontrolery:

 

- SATA 3.0 - który obsługuje dwa porty

- USB łącznie 10 portów (4xUSB3.1+6x2.0)

- PCIe 2.0 -> 6 linii

 

Jeżeli wbudowany kontroler SATA obsługuje tylko porty 1 i 2 a porty 5 i 6 są współdzielone przez gniazdo NVMe to znaczy że płyta jest wyposażona w dodatkowy kontroler obsługujący porty 3 i 4.

Z kontrolerem tym chipset oczywiście łączy się za pomocą czterech linii PCIe 2.0.

Więc jeżeli miałeś kartę sieciową włożoną w slot PCIex4 i kartę muzyczną W PCIex1. to przekroczyłeś limit dostępnych linii obsługiwanych przez chipset.

Ale kontroler procesora miał 4 wolne linie bo nie miałeś dysku NVMe więc przekierował je do obsługi kontrolera SATA.

 

W momencie gdy wpiąłeś dysk NVMe wolnych linii zabrakło więc zbił PCIex16 do x8 a cztery linie przeznaczył na obsługę tego kontrolera(priorytetem jest obsługa wszystkich podpiętych urządzeń).

 

Gdy przepiąłeś dyski w porty 1 i 2 zacząłeś korzystać z wbudowanego kontrolera z którym chipset nie łączy się za pomocą linii PCIe więc cztery linie się zwolniły i procesor ponownie przeznaczył je na obsługę GPU.

 

Jeżeli mam rację to wykorzystałeś wszystkie dostępne linie PCIe oferowane przez procesor i 5 z 6 linii obsługiwanych przez chipset. Wpięcie czegokolwiek w dowolny port SATA (oprócz 5 i 6 które są wyłączone) będzie skutkowało ponownym zbiciem PCIex16 do x8. Natomiast jeden port PCIex1 powinien być jeszcze dostępny chyba że obsługuje jakiś inny kontroler o którym nie wiemy.

Edytowane przez Świtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca.

Zamieszanie bierze się stąd, że specyfikacja flex i/o platformy AMD jest słabo dostępna, a istniejące tabelki i rozpiski czy ze slajdów, czy z recenzji nie tłumaczą w jednoznaczny sposób ile czego jest i jak to działa.

 

Rozpiska skupiająca się na części procesorowej jest tutaj -> KLIK

Ale też nie jest kompletna, bo łącze x16 można dzielić na x8+x8 a nawet x4+x4+x4+x4.

Za to dobrze pokazuje 3 możliwości skonfigurowania storage z procesora.

I najważniejsze - że storage procesora oraz łącze x16 są niezależne.

 

Sam chipset z kolei owszem, udostępnia 2 porty SATA, ale te 2 o których mówisz to te, które muszą być portami SATA.

W praktyce każda płyta udostępnia jeszcze dodatkowe 2 przeznaczając na nie jedną linię SATA Express.

 

Na płycie nie ma żadnego kontrolera ekstra do SATA. W specyfikacji jest wyraźnie napisane skąd się bierze dane I/O (czy z procesora, czy chipsetu).

Notabene - kontrolery SATA nawet jak się pojawiają na płycie, to pracują na x1, góra x2.

 

I/O chipsetu i procesora również są od siebie niezależne - nie ma tutaj żadnego "przelewania" linii z jednego do drugiego w razie potrzeby.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Rozpiska skupiająca się na części procesorowej jest tutaj -> KLIK

 

 

Podany link nie działa:

Error 1011 Ray ID: 51b5021bf8e2b86f • 2019-09-24 13:12:08 UTC
Access denied
What happened?
The owner of this website (www.kitguru.net) does not allow hotlinking to that resource (/wp-content/uploads/2015/05/amd_promontory_features_capabilities.jpg).

 

Z drugiej strony to jak to jest, że mam chipset X370 i Ryzen 1600X i dysk w gnieździe M.2 mi działa (Samsung 970 Evo) oraz mam zajęte wszystkie gniazda SATA - 6 sztuk i nic się nie gryzie, a u autora pierwszego postu tak?

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis ma zabezpieczenie przed hotlinkowaniem obrazków. Zalinkowałem więc cały artykuł.

 

 

No, płyta autora pajacuje. Tu nie ma innego wyjaśnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz na próbę wpiąć dysk w przejściówkę PCIE-M.2_PCIE, jeśli akurat masz przypadkiem jakąś pod ręką...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...