Skocz do zawartości
Harddrinkingman

Jaki ram do (mam nadzieję) Ryzen 3XXX?

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki ram 32GB w dualu do Ryzen 3xxx w budżecie do 800 PLN możecie mi polecić? Obecne mobo oraz CPU w sygnaturze. Ryzen 3xxx będzie kiedy sk**wiałe MSI wypuści w końcu normalny bios. Wstępnie zdecydowałem się na Patriot 32GB 3200MHz Viper Steel CL16 (2x16GB). Ktoś ma? Polecacie? Odradzacie? Jakieś alternatywy? Czy Xtreem to dobre miejsce do dokonania zakupu czy raczej szukać gdzie indziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na cruciale 3000mhz cl15 albo 3200cl16 , wersja 2x16 też się bardzo dobrze kręci . Do 800zl powinieneś znaleźć.

Co do sklepu , kupowałem tam ryzena i cruciale, poza tym, że czas realizacji jest dłuższy niż np w xkom to nie mam zastrzeżeń. Nie wiem jak wychodzi jeśli chodzi o zwrot / gwarancję bo na szczęście nie miałem przyjemności korzystać z reklamacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się trochę tych Cruciali przy moim obecnym złomie. 3000 cl15 czy też 3200 cl16 (32GB Ballistic LT)? Czy może jest to bez znaczenia? Realne na takim zestawie 3600 cl16 2t? Niekoniecznie mam tu na myśli mój obecny konfig.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co się ich obawiać, z "tanich" są to najlepsze ramy do podkręcania . Widzę , że masz Apu , więc nie wiem jak się zachowają, ale na moje 3200cl16 powinny odpalić na tym configu , jak dobrze pójdzie to 3400mhz cl16/14 . Na ryzenie 3xxx powinny iść na 3600mhz+ . U mnie 2 zestawy cruciali ballistix sport lt z ryzenem 1600 , szły na 3600mhz , te z sygnaturki na cl14 , szare 3000mhz cl15 na cl16 przy 1.37v .

Teraz mam ustawione na ryzenie 3600, 3666mhz cl16 cr1 gear down mode off , ale mam problem z ustabilizowaniem szyny FCLK, bo ram chce wyżej iść. Pc się uruchamia z ramem 4400mhz cl18 1.45v (oczywiście mowa o ballistixach) . Z resztą odwiedź temat hynix cjr / micron E-die (w crucialach są takie kości) , przeglądnij ostatnie parę stron z wynikami kolegów to się do nich przekonasz :).

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że 3000/cl15 i 3200/cl16 to to samo. Głupie pytanie ale wolę się upewnić - kolor radiatora również nic nie zmienia w tym zakresie? Na ten moment mam APU i czekam na bios od MSI. Mógłbym zmienić mobo na x570 ale to generuje pewne problemy:

- nie wystarczy mi pieniędzy na 3700x/32GB/x570

- moje APU nie działa na X570 wiec opcja kupna ramu plus mobo (bez CPU) nie przejdzie

- wiatraka na mobasie "nie zniesę" a pasywne mobo widziałem za grubo ponad 2k (to nie na moją kieszeń niestety)

 

Zakładam, że te Cruciale wejdą pod Grandisa, chociaż dziad jest zrotowany o 90 stopni z uwagi na dokupiony kit montażowy do AM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 3000mhz cl15 i 3200mhz cl16 są na identycznych kościach , tak samo kolor czy czerwone czy szare nie mają wpływu. Nie wiem jaka reguła jest jeśli chodzi o możliwości podkręcania, jest plotka , że moduły 3200cl16 są trochę lepszej jakości i oferują lepszy potencjał, ale nie jest to w żaden sposób potwierdzone.

 

-Dokładnie zakup x570 generuję dodatkowe koszta , ja niestety miałem pecha , b450 tomahawk nie działał w pełni poprawnie z ryzenem 3600, a gigabyte b450m ds3h , padła po 4 uruchomieniach , nie wyrobiłem i kupiłem x570, na razie problemów brak.

- wiatrak na mobasie, dla mnie jakby nie istniał , nie słychać go , więc czy jest, czy go nie ma , to nic nie robi, chyba testerzy narobili największego szumu z tymi śmigłowcami , bo w rzeczywistości pracuję z głośnością porównywalną do wentylatora w obudowie. Nie piszczy, nie emituję jakiegoś dziwnego dźwięku- po prostu jakby go nie było.

 

Te cruciale są chyba jednymi z najniższych pamięci , u mnie bez problemu wchodzą pod noctue, jest jeszcze z 1cm zapasu .

Miałem ją obróconą o 180* bo miałem problemy z temperaturami , moduł ram w drugim slocie był schowany pod radiatorem chłodzenia, i luz był :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy zamówione (32/3200/16). Możesz rozwinąć kwestię Tomahawka i problemów z R3600? Jakiego typu to były problemy? Zakładam, że bios regularny (w sensie nie beta). Coś czuję, że bez nowego mobo się jednak nie obejdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc zacznę od początku.

Zakupiłem ryzena 3600, zamontowałem go na tomahawka . Ram nie chciał się kręcić wyżej niż 3566mhz (myślałem, że to wina płyty, ale na x570 jak się okazało mam tak samo). Jak ustawiłem na b450 ram wyżej niż 3533mhz (stabilne było 3400mhz) , to komputer raz się włączał raz nie . Poza tym , przez 2 tygodnie komputer działał wzorowo .

Po 2 tygodniach, nagle magicznie pojawiły się zakłócenia dźwięku i karty graficznej (artefakty) . Szczerze , nic nie wgrywałem/aktualizowałem nie zmieniałem sterowników, windows update wstrzymany. Po zamontowaniu ryzena 1600 na tej płycie, z tym samym windowsem itp itd problem znikał , więc stwierdziłem, że jest to wina płyty głównej.

 

Zakupiłem gigabyte b450m ds3h, który padł po jednym dniu, kombinowałem na lewo i prawo by ją uruchomić- się nie udało , w akcie desperacji zakupiłem x570.

'X570 śmigał idealnie, aż do dziś , znowu pojawił się problem z oc ramu , wczorajsze ustawienie już mi nie działa, a zrobiłem tylko aktualizację windowsa z 1709 (instalka na pendrive) do najnowszego . Ram zaczął działać tylko na xmp . Właśnie za chwilę idę zagrać w grę/ posłuchać muzyki , czy nie pojawiły się przypadkiem te same zakłócenia , co miałem na tomahawku , jak się pojawiły tzn , że tomahawk śmigał u mnie bardzo dobrze, a za wszelkie problemy odpowiedzialny był windows. Ale to dopiero za jakiś czas dam znać .

 

Edit. Jednak nie posiadam tych zakłóceń co na tomahawku, więc to raczej nie wina windowsa.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Poczekam na ramy, zobaczę czy nie będę się musiał znowu kopać z tym MSI celem uzyskania stabilności. W sumie nie mam pewności czy do mojej mobo wyjdzie jakiś bios oprócz tej bety, która wisi na stronie MSI bodajże od lipca. Zapewne kupię Ryzena 3xxx, prawdopodobnie będą problemy na beta biosie i skończy się to zakupem x570. Pożyjemy zobaczymy. Odezwę się najpóźniej jak ramy przyjdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram przyszedł. Komp nie wstaje ani z nowym ramem ani ze starym w takim sensie, że nie ma obrazu wiatraki się kręcą. Wszystko odłączone dyski grafa ito. Reset biosu baterią czy tam śrubokrętem nic nie zmienia. Pisałem już, że MSI to je*ane g*wno? Chyba już zdążyłem zapomnieć jakie cyrki potrafi odwalać ten mobas. Co robić?

Edit: wstał jakoś - chyba zmienił się kierunek wiatru na podkarpaciu albo nie wiem co:P

Edytowane przez Harddrinkingman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram przyszedł. Komp nie wstaje ani z nowym ramem ani ze starym w takim sensie, że nie ma obrazu wiatraki się kręcą. Wszystko odłączone dyski grafa ito. Reset biosu baterią czy tam śrubokrętem nic nie zmienia. Pisałem już, że MSI to je*ane g*wno? Chyba już zdążyłem zapomnieć jakie cyrki potrafi odwalać ten mobas. Co robić?

Edit: wstał jakoś - chyba zmienił się kierunek wiatru na podkarpaciu albo nie wiem co:P

 

A monitor bez wsadzonego GPU gdzie podpinasz? Do płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak do płyty, nie ma innej opcji po wyjęciu grafy. Komp wstał ale w sumie nie mam pojęcia dlaczego i co się do tego mogło przyczynić. Ramy udało mi się odpalić na 3666 cl 16 1T i nawet na tym chwilę pograć. Po wczytaniu profilu XMP 3200 cl 16 2t rozpoczął się Meksyk. Ram nie chce wstać na 3400 cl16 na 2t. Jeśli chodzi o CR to np w biosie widnieje 2 a w rzeczywistości jest 1 lub odwrotnie. Zmiana samego CR nieważne, w którą stronę powoduje, że sprzęt się nie uruchamia. Brak słów oraz czeski film obyczajowy. W sumie cieszę się, że mam obraz przy ustawieniu ramu z XMP. Chyba nie będę się bawił w OC bo to jest kwestia mieć kompa na chodzie czy też nie. Rozważam kupno b450 od Asusa/Gigabyte ale chyba lepiej kupić od razu x570 z R3000 (nie mam na ten moment na to siana).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram 1T zaskoczy Ci na Auto albo GearDown Mode. W MSI chyba sporo biosów tak ma. Jakby kolejność w menu pomylili.

 

Bios zresetowałeś zworką przed montażem CPU? To taka podstawa

 

Mniejsza w to jak już działa. Jeżeli chcesz podkręcać ram to z programem Ryzen Master to zrób. On tam poda Ci sugerowane napięcia, Ohmy plus oczywiście wszystkie timingi. Kwestia tylko wpierw wyklikać posiadany sprzęt i docelowe zegary pamięci, a później to przepisać do BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mozesz jeszcze pomyslec nad RX 6800XT, ta karta jest z poprzedniej generacji ale w czystej rasteryzacji okolo 25% mocniejsza od 4060ti a cenowo okolo 2000 tyle ze lubi jesc wiecej pradu Tak dwa razy wiecej.
    • Był, był, zwłaszcza po wprowadzeniu stawek na mieszkańca i po wprowadzeniu 5 grup segregacji, ogólnie bylo lepiej jak temat się przewijał. Później był COVID, modne zaczęły być wędrówki po lasach i górach, ale u wielu kultura została w domu. ROD też nie są objęte opłatą i wielu działkowiczow nie chce zwozic swojego pierdolnika do domu, więc wyrzucają po drodze. No i oczywiście jak wspomniales kultura naszych wschodnich sąsiadów szkodzi najbardziej.
    • Odświeżam  6399zl + kw Bez allegro 6299zł    https://allegrolokalnie.pl/oferta/asus-rog-strix-g16-i5-13450hx-32gb-4070-win11
    • A mi się też już tam nie chciało odpowiadać bo wkleiłem bez żadnego podtekstu i dorabiania tezy że jeśli oni mogą to my też.    W Polsce / na zachodzie i tak społeczeństwo w 90%+ jest świadome o dbanie o środowisko w jakimś stopniu. Azja czy Afryka są dosłownie 200 lat za nami cywilizacyjnie w tej kwestii. Ja bym prędzej tą kasę na ochronę klimatu z poziomu UE (mówimy o ok 20% całego budżetu UE) w jakimś sensownym stopniu przeznaczył na edukację oraz jakieś efektywne rozwiązania dla zacofanych krajów Azji/Afryki i zacząć od jakiś podstaw a nie robienie z siebie zbawców świata. Tylko w ten sposób nie można przy okazji nakraść pieniędzy do własnej kieszeni i tutaj jest spory problem.  Powiem na przykładzie RPA bo mam jakąś wiedze (nawet praktyczną) jak to wygląda: rząd wprowadza naprawdę spore dopłaty / subwencje dla organizacji oraz firm, które segregują śmieci lub przeznaczają je do recyklingu. Naprawdę jest to wielokrotnie bardziej opłacalne niż w Europie. Powiem więcej - opłaca się zakładać firmy aby skupić się wyłącznie na recyklingu / segregacji śmieci itp - wszystko w celach zachęty do dbania o środowisko. Oczywiście mały % społeczeństwa jest tego w pełni świadomy i trzeba zacząć od uświadamiania społeczeństwa oraz odpowiedniej edukacji. Uważam, że ten sposób długoterminowo jest dużo bardziej efektywny niż to co robi UE - nałożyć mnóstwo podatków i robić ekologię siłą a nie zachętą - gdy cała reszta świata nie robi prawie nic lub robi to z głową.    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...