Skocz do zawartości
arkadyxl

wysoka temperatura i5 Haswell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, taki problem z i5 4590 chodzi o to że grzeje sie do 75 stopni pod pełnym obciażeniem i dopiero wtedy wentylator zaczyna łaskawie się rozkrecać, do 75 ma pewnie z 800obr/min czy to jest normalne raczej powinien zaczynać kręcić tak przy 60 stopniach fakt faktem że utrzymuje te 75stopni ale to za dużo, regulacja odpada bo w biosie nie ma takiej opcji komp dell optiplex, i jeszcze pytanie czy czujnik temp jest w CPU czy wentylatorze -złacze 4 pin

THX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

utrzymuje te 75stopni ale to za dużo

Nie jest za dużo. To jak najbardziej komfortowa temperatura dla tego cpu w stresie.

Od biedy to on się może i grzać pod setkę.

Ciesz się że jest cicho a nie szukaj problemów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Problem" leży pewnie w krzywej pracy wentylatora. Jako, że optiplexy są nastawione na pracę biurową, to i ciche powinny w miarę być. Jak wyżej kolega pisał, wg specyfikacji nawet 90C nie jest wielkim problemem dla tego cpu więc idąc tym tropem spece z della założyli, że dopiero przy 70C wentylator zacznie mocniej się obracać. Chcesz coś z tym zrobić - zmień płytę :E tyle że to lekko nieopłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo miałem już sciągnąć czapke z cpu

Kompletny bezsens - marnowanie czasu, pieniędzy, a do tego zmniejsza wartość cpu na rynku wtórnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletny bezsens - marnowanie czasu, pieniędzy, a do tego zmniejsza wartość cpu na rynku wtórnym.

ale jak będzie mieć temperature 87 stopni Celsjusza to tym bardziej straci wartość na rynku wtórnym

no chyba że znajdziesz frajera ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delidem coś tam zbijesz, ale masz po prostu za niskie rpm wentylatora i to jest problem. Ustaw krzywą inaczej abyś miał wyższe rpm. Zależy też jaką masz wentylację w obudowie.

 

Druga sprawa, to nie podałeś co to za chłodzenie, ile je masz. Może pasta wyschła na wiór.

 

Delidem przy normalnym użytkowaniu może zbijesz średnio 5 stopni. Jak masz komuś za to płacić, to strata kasy przy tym procesorze. Lepiej zainwestuj w lepsze chłodzenie czy wentylację obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletny bezsens - marnowanie czasu, pieniędzy, a do tego zmniejsza wartość cpu na rynku wtórnym.

Raczej wręcz odwrotnie. Spadek temp o jakieś 8-10 stopni (thermal Grizzly Conductonaut) i zwiększenie wartości na rynku wtórnym.

Wiem, bo robiłem wiele razy i sam ma Haswella. Dla przykłady mój i7-4790, po skalpie nie przekracza 60 stopni (zazwyczaj koło 55 po długim graniu) ale swoją drogą mam też lepsze chłodzenie powietrzne Scytche z 1 wentylatorem 14 cm, skręconym na 600 obr.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Mityczny Jeż dobrze mówi. Robić delid za co najmniej 25%,wartości procka jest totalnym bezsensem.

 

Kola, ale nie zagwarantujesz komuś że po delidzie, temp spadnie o8-10 stopni. Tu jest ważne jaka sztuka, bo jak wiadomo to loteria. Autor napisał że ma kompa dell optilex czyli coś na mitx, więc miejsca jak i przewiewnie to tam napewno nie jest. Może by tylko wystarczyła wymiana pasty. Ale autorowi chyba już się komp ugotował hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o delid to akurat zakładam, że robi się to samodzielnie.

 

Raczej chodziło mi o to, że laik widząc w ofercie że procesor był delidowany podejdzie bardzo niepewnie do takiego zakupu, a z kolei entuzjasta - że delid mógł zostać zrobiony źle, i np. nie daj boże całość została sklejona tak, że już nie da rady tego ponownie otworzyć bez rozwalania cpu. Ktoś przypomni który z jutuberów z tego zasłynął? :P

 

Także w mniejszym stopniu miałem na myśli wartość w sensie cena, a bardziej zmniejszenie rynku zbytu - zakresu potencjalnych kupujących. No chyba, że planuje się w ogóle o tym nie pisać - ale moim zdaniem nie powinno się ukrywać faktu że cpu był dłubany.

 

No i dla każdego temperatury mają inną wartość. Ja mam skrajne podejście - póki nie throttluje temperaturowo (100 dla haswelli) wszystko jest w porządku :thumbup:

Przy prockach K ma to sens, bo podczas OC stabilność zależy od temperatury. Ale przy zegarach fabrycznych - cpu ma obowiązek być stabilny w każdej temperaturze, włącznie z temperaturą throttlingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się spytam tu czy warto brać CPU pod lga 1150 np. i5 z literką T ? One normalne chodzą prócz niskiego napięcia ?. Wiadomo że z K lepsze ale co z tymi z T literką, dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez celestin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają niższe zegary (zarówno bazowe jak i turbo) i niższe TDP.

 

Niższe zegary są dość oczywiste. Ale stosując haswellowy "turbohack" można takiego 4770T zmusić do pracy na stałym 3700MHz.

 

TDP samo w sobie przekłada się tylko na fabryczne power limity. Jeżeli masz normalną płytę to zwykle możesz je zdjąć. Przy płytach OEM (np. dell/lenovo) zmiana tego nastawu często jest niemożliwa bez modyfikacji bios. Wtedy niskie limity można ominąć albo undervoltem, albo... ręcznie obniżając zegary, by procesor sam ich nie obniżał do jeszcze niższych wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,coś kupiłem,po taniości (sygnaturka) bo miałem lga:1156 i jeszcze CPU chociaż i5 chce bo i7 straszne drogie :/

Edytowane przez celestin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...