Forum PCLab.pl: wysoka temperatura i5 Haswell - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

wysoka temperatura i5 Haswell

#1 Użytkownik jest niedostępny   arkadyxl 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 28 Wrzesień 2019 - 18:08

Witam, taki problem z i5 4590 chodzi o to że grzeje sie do 75 stopni pod pełnym obciażeniem i dopiero wtedy wentylator zaczyna łaskawie się rozkrecać, do 75 ma pewnie z 800obr/min czy to jest normalne raczej powinien zaczynać kręcić tak przy 60 stopniach fakt faktem że utrzymuje te 75stopni ale to za dużo, regulacja odpada bo w biosie nie ma takiej opcji komp dell optiplex, i jeszcze pytanie czy czujnik temp jest w CPU czy wentylatorze -złacze 4 pin
THX

#2 Użytkownik jest niedostępny   MitycznyJeż 

• ŚwiętuJEŻ bo już 20k spamuJEŻ
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Wrzesień 2019 - 18:23

Zobacz postarkadyxl, o 28 Wrzesień 2019 - 19:08, napisał(a):

utrzymuje te 75stopni ale to za dużo

Nie jest za dużo. To jak najbardziej komfortowa temperatura dla tego cpu w stresie.
Od biedy to on się może i grzać pod setkę.
Ciesz się że jest cicho a nie szukaj problemów ;)

#3 Użytkownik jest niedostępny   arkadyxl 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 28 Wrzesień 2019 - 19:26

Skoro tak to tak, bo miałem już sciągnąć czapke z cpu

#4 Użytkownik jest niedostępny   Qrdel 

• LIGHTNING
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Wrzesień 2019 - 19:33

"Problem" leży pewnie w krzywej pracy wentylatora. Jako, że optiplexy są nastawione na pracę biurową, to i ciche powinny w miarę być. Jak wyżej kolega pisał, wg specyfikacji nawet 90C nie jest wielkim problemem dla tego cpu więc idąc tym tropem spece z della założyli, że dopiero przy 70C wentylator zacznie mocniej się obracać. Chcesz coś z tym zrobić - zmień płytę :E tyle że to lekko nieopłacalne.

#5 Użytkownik jest niedostępny   MitycznyJeż 

• PipPipPipPipPip

Napisany 28 Wrzesień 2019 - 19:50

Zobacz postarkadyxl, o 28 Wrzesień 2019 - 20:26, napisał(a):

bo miałem już sciągnąć czapke z cpu

Kompletny bezsens - marnowanie czasu, pieniędzy, a do tego zmniejsza wartość cpu na rynku wtórnym.

#6 Użytkownik jest niedostępny   arkadyxl 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 28 Wrzesień 2019 - 20:32

Dzięki za podpowiedzi przydadza się inni może też skorzystają

#7 Użytkownik jest niedostępny   Namonaki 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 29 Wrzesień 2019 - 19:38

Zobacz postMitycznyJeż, o 28 Wrzesień 2019 - 19:50, napisał(a):

Kompletny bezsens - marnowanie czasu, pieniędzy, a do tego zmniejsza wartość cpu na rynku wtórnym.

ale jak będzie mieć temperature 87 stopni Celsjusza to tym bardziej straci wartość na rynku wtórnym
no chyba że znajdziesz frajera ...

#8 Użytkownik jest niedostępny   DyndaS 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 30 Wrzesień 2019 - 20:19

Delidem coś tam zbijesz, ale masz po prostu za niskie rpm wentylatora i to jest problem. Ustaw krzywą inaczej abyś miał wyższe rpm. Zależy też jaką masz wentylację w obudowie.

Druga sprawa, to nie podałeś co to za chłodzenie, ile je masz. Może pasta wyschła na wiór.

Delidem przy normalnym użytkowaniu może zbijesz średnio 5 stopni. Jak masz komuś za to płacić, to strata kasy przy tym procesorze. Lepiej zainwestuj w lepsze chłodzenie czy wentylację obudowy.

#9 Użytkownik jest niedostępny   kola01 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 27 Październik 2019 - 23:00

Zobacz postMitycznyJeż, o 28 Wrzesień 2019 - 19:50, napisał(a):

Raczej wręcz odwrotnie. Spadek temp o jakieś 8-10 stopni (thermal Grizzly Conductonaut) i zwiększenie wartości na rynku wtórnym.
Wiem, bo robiłem wiele razy i sam ma Haswella. Dla przykłady mój i7-4790, po skalpie nie przekracza 60 stopni (zazwyczaj koło 55 po długim graniu) ale swoją drogą mam też lepsze chłodzenie powietrzne Scytche z 1 wentylatorem 14 cm, skręconym na 600 obr.

Ten post był edytowany przez kola01 dnia: 27 Październik 2019 - 23:05

#10 Użytkownik jest niedostępny   AndrzejTrg 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 28 Październik 2019 - 08:22

Moim zdaniem Mityczny Jeż dobrze mówi. Robić delid za co najmniej 25%,wartości procka jest totalnym bezsensem.

Kola, ale nie zagwarantujesz komuś że po delidzie, temp spadnie o8-10 stopni. Tu jest ważne jaka sztuka, bo jak wiadomo to loteria. Autor napisał że ma kompa dell optilex czyli coś na mitx, więc miejsca jak i przewiewnie to tam napewno nie jest. Może by tylko wystarczyła wymiana pasty. Ale autorowi chyba już się komp ugotował hehe.

#11 Użytkownik jest niedostępny   MitycznyJeż 

• PipPipPipPipPip

Napisany 28 Październik 2019 - 10:33

Jeżeli chodzi o delid to akurat zakładam, że robi się to samodzielnie.

Raczej chodziło mi o to, że laik widząc w ofercie że procesor był delidowany podejdzie bardzo niepewnie do takiego zakupu, a z kolei entuzjasta - że delid mógł zostać zrobiony źle, i np. nie daj boże całość została sklejona tak, że już nie da rady tego ponownie otworzyć bez rozwalania cpu. Ktoś przypomni który z jutuberów z tego zasłynął? :P

Także w mniejszym stopniu miałem na myśli wartość w sensie cena, a bardziej zmniejszenie rynku zbytu - zakresu potencjalnych kupujących. No chyba, że planuje się w ogóle o tym nie pisać - ale moim zdaniem nie powinno się ukrywać faktu że cpu był dłubany.

No i dla każdego temperatury mają inną wartość. Ja mam skrajne podejście - póki nie throttluje temperaturowo (100 dla haswelli) wszystko jest w porządku :thumbup:
Przy prockach K ma to sens, bo podczas OC stabilność zależy od temperatury. Ale przy zegarach fabrycznych - cpu ma obowiązek być stabilny w każdej temperaturze, włącznie z temperaturą throttlingu.

#12 Użytkownik jest niedostępny   celestin 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 03 Listopad 2019 - 12:53

To się spytam tu czy warto brać CPU pod lga 1150 np. i5 z literką T ? One normalne chodzą prócz niskiego napięcia ?. Wiadomo że z K lepsze ale co z tymi z T literką, dzięki za odpowiedź.

Ten post był edytowany przez celestin dnia: 03 Listopad 2019 - 13:02

#13 Użytkownik jest niedostępny   MitycznyJeż 

• PipPipPipPipPip

Napisany 03 Listopad 2019 - 13:07

Mają niższe zegary (zarówno bazowe jak i turbo) i niższe TDP.

Niższe zegary są dość oczywiste. Ale stosując haswellowy "turbohack" można takiego 4770T zmusić do pracy na stałym 3700MHz.

TDP samo w sobie przekłada się tylko na fabryczne power limity. Jeżeli masz normalną płytę to zwykle możesz je zdjąć. Przy płytach OEM (np. dell/lenovo) zmiana tego nastawu często jest niemożliwa bez modyfikacji bios. Wtedy niskie limity można ominąć albo undervoltem, albo... ręcznie obniżając zegary, by procesor sam ich nie obniżał do jeszcze niższych wartości.

#14 Użytkownik jest niedostępny   celestin 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 03 Listopad 2019 - 13:23

Dzięki,coś kupiłem,po taniości (sygnaturka) bo miałem lga:1156 i jeszcze CPU chociaż i5 chce bo i7 straszne drogie :/

Ten post był edytowany przez celestin dnia: 03 Listopad 2019 - 13:25

Strona 1 z 1