Skocz do zawartości
maciej2020

Zasilanie - Listwa antyprzepieciowa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam sie na temacie, kupuje drogi telewizor mam dobry komputer chce ten sprzet jakos dodatkowo zabezpieczyc w razie 'w'.

Chce kupic jakies listwy zasilajace antyprzepieciowe bo chyba taka jest ich rola - w jakims stopniu zabezpieczyc sprzet?

 

Na allegro sa listwy za 10 zl i 100 zl nie chce kupowac jakiegos shitu tylko cos porzadnego, markowego, sprawdzonego. Doradzi ktos jakis konkret ?

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może warto pomyśleć o jakimś Ups skoro masz więcej pieniążków przeznaczyć na zabezpieczenie elektroniki

UPS ma zabezpieczenia na poziomie przyzwoitej listwy ( w typowych UPS nie ma separacji galwanicznej w którą niektórzy wierzą ). UPS kupuje się kiedy masz przerwy w dostawie, jakieś spadki napięcia itp. . Kolejna istotna rzecz, listwa w pełni zabezpiecza dopiero przy instalacji 3 żyłowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za odpowiedzi, ale jestem kompletnym laikiem nie znam się na elektryce, nie wiem jaką mam instalacje elektryczną itd. Chcę po prostu w jakimś stopniu zabezpieczyć swój sprzęt, z tego co się orientuje lepiej podłączyć sprzęt pod dobrą listwę niż bezpośrednio do gniazdka lub marnego przedłużacza?

Z tego co patrzę na Allegro najwiecej ludzi kupuje listwy po 20 parę złotych ale nie wiem czy to dobry pomysł i czy bardziej taka listwa nie zaszkodzi niż pomoże... już wole kupić coś porządnego i sprawdzonego, stabilnego. Ale tez bez przesady nie stać mnie na jedna listwę za 350zl bo takie tez widzę na Allegro ... coś ogarniętego za około 150 zł dostanę? Ma to sens?

Edytowane przez maciej2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup lepszej listwy ma sens. Listwy po 20zł to bida-listwy, bez jakichkolwiek filtrów, mają tylko jakiś bezpiecznik i najwyżej jeszcze warystorek ... jeden. Poszukaj listwy z filtrami EMI-RFI. Za 150zł można już mieć nadzieję na listwę o obciążalności do 3680W z kompletem zabezpieczeń i filtrów, jakich nie ma w listwach za 20-30zł. Taki lestar LFT 2005 za ~65zł ma wszystko co trzeba, ale max obciążalność do 2300W (gdybyś szukał dobrej listwy o mniejszej obciążalności).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup lepszej listwy ma sens. Listwy po 20zł to bida-listwy, bez jakichkolwiek filtrów, mają tylko jakiś bezpiecznik i najwyżej jeszcze warystorek ... jeden. Poszukaj listwy z filtrami EMI-RFI. Za 150zł można już mieć nadzieję na listwę o obciążalności do 3680W z kompletem zabezpieczeń i filtrów, jakich nie ma w listwach za 20-30zł. Taki lestar LFT 2005 za ~65zł ma wszystko co trzeba, ale max obciążalność do 2300W (gdybyś szukał dobrej listwy o mniejszej obciążalności).

Kupowanie listwy o obciążalności do 3680W do TV, które bierze 150-250W? Bez przesady. Nawet z razem z komputerem to dalej przerost formy nad treścią. Specjalne filtry? Widziałeś kiedyś takie filtry na żywo? Niczym się nie różnią od zwykłych filtrów. A warystor to koszt kilkunastu - kilkudziesięciu groszy... Zwykła listwa za ok 50zł wystarczy.

 

Mnie warystor raz uratował sprzęt. W domku jednorodzinnym, podłączonym do prądu napowietrznie. Był wypadek i samochód uderzył w słup elektryczny Zerwała się jedna linia i spadła na inną. Zanim zadziałały zabezpieczenia przy transformatorze zasilającym zdążyło spalić warystor. To było kilkanaście, albo kilkadziesiąt lat temu. Więcej takich przygód nie miałem.

 

W dobie elektrycznych przyłączy ziemnych i trójprzewodowej instalacji w domu z przewodem ochronnym listwa spełnia jedynie funkcję zwielokrotnienia gniazdek elektrycznych. Jedynie czego można się przyczepić, to to czy przewód elektryczny z wtyczką jest dobrej jakości, a żyły trzymają wymiar np 1,5mm2. A jak będzie burza to żadna listwa nie pomoże, trzeba odłączyć galwanicznie sprzęt od sieci zasilającej (czyli wtyczki z gniazdek, również te antenowe).

Od kilku ładnych lat użytkuje listwy Acar F5. Dlaczego je wybrałem? Bo można sobie dowolnie ustawić jak ma wychodzić kabel zasilający. To był jedyny argument. Inne funkcje spełnia jak każda inna "listwa antyprzepięciowa".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie listwy o obciążalności do 3680W do TV, które bierze 150-250W?

Dałem kupującemu wybór i niech sam się zastanowi czy 2300W mu wystarczy.

 

Bez przesady. Nawet z razem z komputerem to dalej przerost formy nad treścią.

Jak byś miał drukarkę laserową + PC + porządny sprzęt audio, to byś zmienił zdanie. A jeśli nie ... cóż ... ja przy takim zestawie wolę mieć listwę o większej obciążalności, bo przynajmniej mi się włącznik nie przyspawa, jak to się stało w "słabszej" listwie.

 

Specjalne filtry? Widziałeś kiedyś takie filtry na żywo? Niczym się nie różnią od zwykłych filtrów. A warystor to koszt kilkunastu - kilkudziesięciu groszy... Zwykła listwa za ok 50zł wystarczy.

1) Czy ja coś pisałem o jakichś mitycznych "specjalnych" filtrach?

2) Jak mam do wyboru listwę za 50zł bez filtrów EMI/RFI i listwę za 65zł z tymi filtrami, to wolę dołożyć kilkanaście zł do modelu Z takimi filtrami.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem kupującemu wybór i niech sam się zastanowi czy 2300W mu wystarczy.

OK, ale on nie będzie potrafił oszacować, skoro pyta o tak podstawowe sprawy. 2300W to może mieć czajnik czy żelazko...

 

Jak byś miał drukarkę laserową + PC + porządny sprzęt audio, to byś zmienił zdanie. A jeśli nie ... cóż ... ja przy takim zestawie wolę mieć listwę o większej obciążalności, bo przynajmniej mi się włącznik nie przyspawa, jak to się stało w "słabszej" listwie.

Serio? Na wspomnianym Acarze F5 podłączałem po jednej lub dwie takie Konici. Nic się nie zaspawało... A była jedna ambitna pani co mi na koniec dnia wyłączała taką listwę, że niby oszczędności. A rano już nie włączała... Takich listew zasilających przerobiłem ze 300, bo każdy zestaw komputerowy był przez nią podłączony i często drukarki, bo sporadycznie były wolne gniazdka dedykowane w obwodzie zasilającym :)

 

1) Czy ja coś pisałem o jakichś mitycznych "specjalnych" filtrach?

2) Jak mam do wyboru listwę za 50zł bez filtrów EMI/RFI i listwę za 65zł z tymi filtrami, to wolę dołożyć kilkanaście zł do modelu Z takimi filtrami.

A byłbyś w stanie opisać odczucia przy listwie z takimi filtrami i bez? Jakie są różnice? Nie sądzę. Dla mnie działają identycznie :)

Nie obraź się, ale z Twojego wpisu płynie przekaz, mocniejsze lepsze, więcej filtrów to lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Na wspomnianym Acarze F5 podłączałem po jednej lub dwie takie Konici. Nic się nie zaspawało..

Dziwne, że listwa nie "wybijała" tego swojego bezpiecznika. Kiedyś watomierzem zmierzyłem pobór mojej drukarki laserowej kolorowej i widziałem jeśli mnie pamięć nie myli pobór (w chwili druku) w okolicach ~1,5kW. Jeśli ta Konica pobiera nie mniej, to dwie powinny brać ponad 2,3 kW w chwili równoczesnego drukowania i listwa standardowa o obciążalności do 2,3 kW (Acar F5 ?) powinna najzwyczajniej "klękać".

 

A byłbyś w stanie opisać odczucia przy listwie z takimi filtrami i bez? Jakie są różnice?

Usuwają "śmieci"/zakłócenia napięcia - to raczej źle na sprzęt nie działa. Fakt, że zasilacz ma swoje filtry (czasem lepsze, czasem gorsze), jednak po co go "bombardować" śmietnikiem z sieci? Wolę by dostawał wstępnie wygładzone napięcie. Nie mierzyłem oscyloskopem różnicy w "czystości" napięcia na wyjściu zasilacza w zależności od poziomu "śmietnika" na wejściu, więc konkretnych dowodów Ci nie jestem w stanie dać. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że listwa nie "wybijała" tego swojego bezpiecznika. Kiedyś watomierzem zmierzyłem pobór mojej drukarki laserowej kolorowej i widziałem jeśli mnie pamięć nie myli pobór (w chwili druku) w okolicach ~1,5kW. Jeśli ta Konica pobiera nie mniej, to dwie powinny brać ponad 2,3 kW w chwili równoczesnego drukowania i listwa standardowa o obciążalności do 2,3 kW (Acar F5 ?) powinna najzwyczajniej "klękać".

Teoretycznie w instrukcji jest mowa o poborze mniej niż 1500W, ale nie wybijało bezpiecznika. Nie sprawdzałem miernikiem poboru, ale jak widać listwy dawały radę.

Usuwają "śmieci"/zakłócenia napięcia - to raczej źle na sprzęt nie działa. Fakt, że zasilacz ma swoje filtry (czasem lepsze, czasem gorsze), jednak po co go "bombardować" śmietnikiem z sieci? Wolę by dostawał wstępnie wygładzone napięcie. Nie mierzyłem oscyloskopem różnicy w "czystości" napięcia na wyjściu zasilacza w zależności od poziomu "śmietnika" na wejściu, więc konkretnych dowodów Ci nie jestem w stanie dać.

W domu? No chyba że masz stolarnię albo tokarnie na podwórku :) (dużo silników elektrycznych). Albo blacharnie (spawarki). Nawet w szafach rackowych montuje się zwykłe listwy ZPAS, które nie mają nawet filtra. Oczywiście istnieją też takie z filtrem i wyłącznikiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...