Skocz do zawartości
blazejK

MSI RADEON RX 5700 XT GAMING X 8G

Rekomendowane odpowiedzi

@blazejK 

A jakie masz temperatury na pamięciach? Ja się dziś pobawię więcej w UV, wczoraj tylko dałem PL -10% i UV -50mv. Zegary pozostały takie same i ok 20W mniej. Tyle tylko że z pierwszych spostrzeżeń wynika, że nie wpływa to na temperatury pamięci.Karta jest super, polecam bez wahania, nawet na ustawieniach domyślnych GPU jest chłodny i jest cicho.

 

Kolega właśnie kupił w Proline za 2029 zł

Edytowane przez vegetto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Proline ma świetną cene, warto się skusić. Ja brałem za 2100. Porobię dokładne testy i wrzucę później.

 

Po undervoltingu:

GPU: 57

hotspot: 72

Memory: 70

VRM: 49

Edytowane przez blazejK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Proline ma świetną cene, warto się skusić. Ja brałem za 2100. Porobię dokładne testy i wrzucę później.

 

Po undervoltingu:

GPU: 57

hotspot: 72

Memory: 70

VRM: 49

Jakie napięcie ustawiłeś, przy jakim zegarze na rdzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie ustawiłeś, przy jakim zegarze na rdzeniu?

 

1900 rdzeń , 1024mv

Undervolting ten jest stricte pod temperatury pracy, żeby karta miała chłodno.

OC narazie nie robię bo po co. Z tego co wiem, pamięci idą na max w wattman tj 950mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Proline ma świetną cene, warto się skusić. Ja brałem za 2100. Porobię dokładne testy i wrzucę później.

 

Po undervoltingu:

GPU: 57

hotspot: 72

Memory: 70

VRM: 49

 

Zacnie smile.gif Pamięci bardzo chłodne. A powiedz, jakie masz w wattmanie domyślne max taktowanie i napięcie? U mnie to jest 2000 MHz (ale gpu-z czyta 1980 MHz) przy napięciu 1170 mV. No i jeśli mógłbym prosić o krótki (10 min obciążenia) teścik temperatur (zwłaszcza pamięci) na domyślnych ustawieniach. Bardzo mnie ciekawi różnica w temp. pamięci między naszymi egzemplarzami karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacnie smile.gif Pamięci bardzo chłodne. A powiedz, jakie masz w wattmanie domyślne max taktowanie i napięcie? U mnie to jest 2000 MHz (ale gpu-z czyta 1980 MHz) przy napięciu 1170 mV. No i jeśli mógłbym prosić o krótki (10 min obciążenia) teścik temperatur (zwłaszcza pamięci) na domyślnych ustawieniach. Bardzo mnie ciekawi różnica w temp. pamięci między naszymi egzemplarzami karty.

 

 

Mam w Wattman 2059 na rdzeniu i 1200mv. Za chwilę wrzucę temperaturki na stock ustawieniach.

Pograłem ponad 10 min w wieśka 3

1. Max wartości: 2. średnio:

GPU: 71 69

Hotspot: 98 92

Memory: 84 80

VRM: 63 59

Edytowane przez blazejK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Myślę, że karty pracują bardzo podobnie. Różnicę robi też zapewne przewiew w obudowie i monitor. Moja buda przeciągiem nie grzeszy, no i gram w rozdzielczości 3440x1440. Mimo wszystko nierobienie na tej karcie uv to grzech. MSI chciało wyciągnąć max taktowania, co daje plus 3% wydajności i +20% pobór prądu w stosunku do referenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Myślę, że karty pracują bardzo podobnie. Różnicę robi też zapewne przewiew w obudowie i monitor. Moja buda przeciągiem nie grzeszy, no i gram w rozdzielczości 3440x1440. Mimo wszystko nierobienie na tej karcie uv to grzech. MSI chciało wyciągnąć max taktowania, co daje plus 3% wydajności i +20% pobór prądu w stosunku do referenta.

 

Spoko :)

Dokładnie przewiewna buda dla tej karty to coś co daje jej pokazać potenciał. Nie ma sensu lecieć na całkowitym stock ustawieniach, wystarczy zrzucić napięcie nie ruszając zegara i już temperaturki lecą na tych najgorętszych elementach o około 15 stopni. Też początkowo grałem w 4K na tv ale już skompletowałem stanowisko i obecnie w 1080p.

Edytowane przez blazejK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką macie temperaturę w spoczynku? U mnie to 64 stopnie - dziwne :/

Za to pod obciążeniem karta nie przekracza temperatury 77-78 stopni. (Czyli tragedii nie ma)

Edytowane przez Mateos972

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam red devila, więc to nie msi, ale na pulpicie mam 29-40* nie więcej, a jednak obie karty mają dobre chłodzenia, w obciążeniu nie przekracza 70* na trybie oc , hot spot max 90* , pamięci około 85* max , kultura pracy fajna , ale ja tylko mam fullhd , więc przy 4k może to wyglądać gorzej, poza minimalnymi bugami sterowników , ogólnie jestem zadowolony . W końcu mam cichego pc pod obciążeniem (jeszcze , muszę zmienić wentyle na aio bo są głośne , ale karta w końcu jest cichsza od reszty, co się rzadko zdarza :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam red devila, więc to nie msi, ale na pulpicie mam 29-40* nie więcej, a jednak obie karty mają dobre chłodzenia, w obciążeniu nie przekracza 70* na trybie oc , hot spot max 90* , pamięci około 85* max , kultura pracy fajna , ale ja tylko mam fullhd , więc przy 4k może to wyglądać gorzej, poza minimalnymi bugami sterowników , ogólnie jestem zadowolony . W końcu mam cichego pc pod obciążeniem (jeszcze , muszę zmienić wentyle na aio bo są głośne , ale karta w końcu jest cichsza od reszty, co się rzadko zdarza :) )

 

Też mam red devila, na pulpicie raczej 50-60 stopni. Na pewno masz te 29-40 w trybie pasywnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam red devila, na pulpicie raczej 50-60 stopni. Na pewno masz te 29-40 w trybie pasywnym?

29 stopni to ja nie mam nawet jak załączam kompa po nocy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , po długiej sesji w przeglądarce mam około 40* , świeżo po wyłączeniu gry spada do około 48* I czym dłużej mam włączonego pc w idle to mam tendencje spadkowe . Przypadkiem , nie macie ustawionych 144hz i wam pamięci nie cisną na 100% zegara :P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam miernik wpięty w gniazdo i przy idle mam pobór prądu całej platformy 70W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , po długiej sesji w przeglądarce mam około 40* , świeżo po wyłączeniu gry spada do około 48* I czym dłużej mam włączonego pc w idle to mam tendencje spadkowe . Przypadkiem , nie macie ustawionych 144hz i wam pamięci nie cisną na 100% zegara :P?

 

No mam :D Faktycznie takty pamięci nie spadają, ale to co w takim razie zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 120hz i problem znika , niestety jak ustawisz 144hz to 1750mhz na pamięciach to norma , przez co masz wyższe tempy . Na razie jeszcze nie naprawili tego w sterowniku . Możecie mi wierzyć lub nie, komp włączony godzinę , głównie przeglądarka, i Yt też odpalone, co raczej nie powinno być bez znaczenia dla karty , a temp wygląda tak :

W pokoju 22* mam aktualnie.

b36ab1f556cbc676.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 120hz i problem znika , niestety jak ustawisz 144hz to 1750mhz na pamięciach to norma , przez co masz wyższe tempy . Na razie jeszcze nie naprawili tego w sterowniku .

Skoro przez tyle lat nie naprawili, to już nie naprawią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 120hz i problem znika , niestety jak ustawisz 144hz to 1750mhz na pamięciach to norma , przez co masz wyższe tempy . Na razie jeszcze nie naprawili tego w sterowniku . Możecie mi wierzyć lub nie, komp włączony godzinę , głównie przeglądarka, i Yt też odpalone, co raczej nie powinno być bez znaczenia dla karty , a temp wygląda tak :

W pokoju 22* mam aktualnie.

 

Ustawienie 120Hz nie zmieniło zbyt wiele. 50stopni w idle. Tylko, że moja buda to trochę piekarnik, mimo że przepływ powietrza mam całkiem sensowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , po długiej sesji w przeglądarce mam około 40* , świeżo po wyłączeniu gry spada do około 48* I czym dłużej mam włączonego pc w idle to mam tendencje spadkowe . Przypadkiem , nie macie ustawionych 144hz i wam pamięci nie cisną na 100% zegara :P?

 

Faktycznie. Po zmianie ze 144hz na 120hz temperatura spadła z 64 na 50. A nawet, jak nie mam odpalonej przeglądarki to spada poniżej 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione na 100 Hz,

powyżej pamięci zwiększają taktowanie u mnie.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z góry przepraszam za odkopanie tematu, ale nie widziałem lepszego miejsca żeby dopytać o nurtujące mnie kwestie.

 

Po złożeniu kompa z kartą z tematu i instalacji wszystkich sterowników zauważyłem, że nawet na niskim obciążeniu pracują wentylatory - karta nie pracuje w trybie pasywnym jak niby powinna. Próbowałem w MSI Afterburner oraz AMD Software zmienić konfiguracje wentylatorów ale na próżno. Ustawienia się nie zapisują (w AMD Software nawet jak pozmieniam wartości to zaraz po zapisie wracają do początkowych, zarówno krzywa jak i opcja "zero obr/min"), a karta ciągle działa na ok. 30% czyli 950 RPM/min. Co ciekawe, w AMD Software dla wszystkich temperatur ustawione jest 20% a według MSI Afterburner powinny działać na 40%.

 

Używane sterowniki: Adrenalin 2020 edition 20.4.2

vBIOS: 017.001.000.049.000000

MSI Afterburner: 4.6.2.15745

PSU: Seasonic FOCUS GX-550 80Plus Gold 550W

CPU: Ryzen 3600 (bez OC)

Monitor: 1920x1080, 60Hz

 

Ponadto, żeby sprawdzić czy wentylatory reagują zacząłem trochę testować OCCT oraz FurMarkiem. OCCT, w dwóch testach - 3D oraz Power (oba 1920x1080) wytrzymują 40 sekund, crashują i restartują system. FurMark wygląda jakby działał poprawnie, potrzymałem go z 5 min, wentylatory reagowały tzn. zwiększyły prędkość.

 

AIDA64 System Stability Test z uwzględnieniem GPU także wypada okej, wentylatory wraz ze zwiększeniem obciążenia zwiększają swoją prędkość.

 

Czy to wszystko, nawet biorąc pod uwagę wszystkie kwiatki związane ze sterownikami AMD, jest normalne? W jaki sposób mógłbym w takim skonfigurować pracę wentylatorów?

Edytowane przez Lokii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zachowanie nie jest normalne. Albo masz kartę, gdzie ktoś bawił się VBIOSem, albo sterownik ma jakiś konflikt i nie steruje poprawnie kartą (jeśli to pierwsze podejście - zaleca się użycie DDU do wyczyszczenia systemu z wcześniejszych elementów sterowników).

 

MSI AB zupełnie inaczej zarządza wentylatorami niż soft Radeona, dopóki jest problem, to sugeruję nie ruszać zupełnie AB. A potem zdecydować się na jedną z tych dwóch rzeczy.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą tego postu https://forum-en.msi.com/index.php?topic=337471.0 udało mi się namierzyć problem - w przypadku tej karty zero rpm/min działa tylko gdy w MSI Dragon Center zaznaczy się opcje "Technologia Zero Frozr". Wówczas faktycznie wentylatory zaczynają pracować od 60*C (chociaż według BIOSu fan start = 70*C). Niemniej jednak mam teraz inne pytanie do właścicieli tej karty bądź jej odpowiedników z innych serii - czy karta Wam wraca do pracy w trybie pasywnym automatycznie? Pytam, bo zaobserwowałem u siebie dziwne zachowanie - po skończeniu GPU Stress Test w FurMarku wentylatory działały z prędkością ok. 1050 rpm/min i nie chciały zejść do zera. Dopiero po ponownym włączeniu stress testu prędkość wentylatorów została ustawiona na 0 i zaczęła rosnąć po przekroczeniu 60*C i ponownie po wyłączeniu testu pl/ 1050rpm/min (przy niskich temperaturach). Czy tak to powinno działać? Może te scenariusze działania GPU tutaj coś mieszają? Mam ustawione "Balanced".

Edytowane przez Lokii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wersje non-xt i u mnie po ustawianiu Zero RPM po kilku sekundach po skończeniu stres testu w OCCT wraca normalnie do stanu pasywnego.

Nie używam Dragon Center i nie steruję wentylatorami w MSI afterburner.

Wszystko co robię z kartą ,czyli OC , UV, robią z poziomu sterowników.

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...