Skocz do zawartości
Zas

Płyta glówna pod Ryzen 7 3700X - co wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

No tak myślałem, bo widzę, że co poniektórzy na siłę te napięcie obniżają . Ok, czyli w biosie zmienię moment wchodzenia wentylatora na wyższe obroty za pomocą tej krzywej i już . Ale masz jakieś zdanie co do dziwnego zachowania napięcia pod małym a dużo większym obciążeniem? Nie powinno być odwrotnie? Czyli przy większym zapotrzebowaniu mocy większe napięcie?

 

Bylo juz na ten temat sporo watkow na forum. Zauwaz, ze takie napiecie w okolicach 1.5V to jest jedynie dyskretna injekcja dla boostu na 1-2 rdzeniach (zeby osiagnac jak najwyzsze zegary). To nie jest tak, ze caly chip dostaje tak wysokie napiecie w spasob ciagly - bo wtedy procesor by sie usmazyl :)

W wielkim uogolnieniu - napiecie jest dostosowane w zaleznosci od obciazenie rdzeni oraz czasu trwania tego obciazenia.

 

Teraz jeszcze druga wazna kwestia: Intel i AMD inaczej mierza temperatury. U Intela to co widzisz jako CPU temp to jest srednia temperatura die a u AMD to jest najwyzsza temperatura zmierzona na powierzchni chipu. Czyli np jeden rdzen dostaje chwilowe napiecie 1.5V i jego temp idzie mocno do gory ale pozostale rdzenie sa raczej chlodne. W przypadku Intela podalby Ci on temperature die_usrednionie jako aktualna, w przypadku AMD bedzie to temperatura w najcieplejszym miejscu na chipie.

Zauwaz, ze w HWiNFO64 v6.20 tak naprawde masz 3 rodzaje temperatur podawane:

 

CPU (Tctl/Tdie) - to jest wlasnie temp w najcieplejszym miejscu chipu - powod dla ktorego wiele ludzi freakuje :E

CPU Die (average) - to jest odpowiednik temperatury jaka podaje Intel

CPU CCD1/CCD2 - temperatury Core Commplex Die (chiplety) - jeden chiplet w przypadku 3600-3800X oraz dwa w przypadku 3900X-3950X

 

Mam nadzieje, ze pomoglem ;)

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylo juz na ten temat sporo watkow na forum. Zauwaz, ze takie napiecie w okolicach 1.5V to jest jedynie dyskretna injekcja dla boostu na 1-2 rdzeniach (zeby osiagnac jak najwyzsze zegary). To nie jest tak, ze caly chip dostaje tak wysokie napiecie w spasob ciagly - bo wtedy procesor by sie usmazyl :)

W wielkim uogolnieniu - napiecie jest dostosowane w zaleznosci od obciazenie rdzeni oraz czasu trwania tego obciazenia.

 

Teraz jeszcze druga wazna kwestia: Intel i AMD inaczej mierza temperatury. U Intela to co widzisz jako CPU temp to jest srednia temperatura die a u AMD to jest najwyzsza temperatura zmierzona na powierzchni chipu. Czyli np jeden rdzen dostaje chwilowe napiecie 1.5V i jego temp idzie mocno do gory ale pozostale rdzenie sa raczej chlodne. W przypadku Intela podalby Ci on temperature die_usrednionie jako aktualna, w przypadku AMD bedzie to temperatura w najcieplejszym miejscu na chipie.

Zauwaz, ze w HWiNFO64 v6.20 tak naprawde masz 3 rodzaje temperatur podawane:

 

CPU (Tctl/Tdie) - to jest wlasnie temp w najcieplejszym miejscu chipu - powod dla ktorego wiele ludzi freakuje :E

CPU Die (average) - to jest odpowiednik temperatury jaka podaje Intel

CPU CCD1/CCD2 - temperatury Core Commplex Die (chiplety) - jeden chiplet w przypadku 3600-3800X oraz dwa w przypadku 3900X-3950X

 

Mam nadzieje, ze pomoglem ;)

 

Oki dzięki za poświęcony czas i wytłumaczenie, pozdrówka komputerowe ;)

Edytowane przez Valdes73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

Pomóżcie wybrać mi płytę pod 3700X.

Im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie. Wiem, każda ma swoje wady i zalety ale chciałbym wybrać to optimum.

W październiku składałem znajomemu nowy zestaw i wtedy do 3600X dobrałem płytę Asus PRIME X570-P.

Od tamtej pory nie siedziałem w temacie, stąd prośba do Was.

Komp będzie służył przede wszystkim do streamowania ale także gier...

I teraz, wersja "oszczędnościowa":

- GIGABYTE B450 AORUS PRO 499zł

czy jednak iść w x570:

- GIGABYTE X570 AORUS ELITE 899zł + gratis zasilacz: Gigabyte B700H 700W 80 Plus Bronze

- ASUS TUF GAMING X570-PLUS 799zł

- MSI MPG X570 GAMING PLUS 755zł + voucher o wartości 100zł na RAM HyperX

- MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI 919zł + voucher o wartości 100zł na RAM HyperX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy potrzebujesz dobrodziejstw, ktore oferuje chipset X570? Bo jesli nie to mozesz spokojnie brac cos na B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to też nie zestaw dla mnie,

Czy dobrodziejstw... hmmmm - zestaw ma być na kilka lat, 5 może więcej, beż żadnych zmian. X570 kusi jedynie "powiewem świeżości", zawsze to nowszy chipset ale głównie chodzi mi tu o obsługę większej ilości portów USB i Realtek ALC1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI MPG X570 GAMING PLUS 755zł + voucher o wartości 100zł na RAM HyperX

 

plus ram:

https://www.x-kom.pl/p/457713-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-3200mhz-predator-rgb-cl16-2x8gb.html

 

 

Brzmi to spoko :)

 

 

 

Żeby nie było Cruciale kręcą się lepiej. A Bdie jeszcze lepiej :)

 

Teoretycznie B450 dostaniesz te 150zl taniej. Niby spoko, ale bez rewelacji. Z czasem może się okazać, że PCIE 4.0 jest fajne. Albo jak ktoś kupi 2xNVME (lub 3x) to też doceni x570. Ewentualnie większa ilość USB (10gbps). Tylko czy większa to samemu trzeba sprawdzić, mi się nie chce :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wyboru mobo jest mocno indywidualna. Kazdy potrzebuje i oczekuje od plyty czego innego. Jednego bedzie interesowac mocna sekcja zasilania pod OC, innego mnogosc USB, jeszcze innego usb 3.1 na front panelu, lepsza integra, 2.5G LAN, wyjscia na termistory, na RGB albo D-RGB i tak dalej... ciezko jest doradzic bez znajomosci wymagan i oczekiwan konkretnego usera :)

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ASUS PRIME X470-PRO ma lepszą sekcję zasilania ( i potencjał OC ) od ASUS ROG STRIX B450-F GAMING ?. Obecnie mam zamówionego Rysia 2700. W przyszłości myślałem o zmianie na 3700/3700X. Szukam płyty która posłuży mi przynajmniej 5-6 lat. Zależy mi na ogólnie niskich temperaturach. Widziałem test tej 450 na YT. I tam płyta ta przy BETA biosie wieszała się gdyż nie rzucała napięcia. Ktoś coś podpowie mądrego? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PROCESOR: AMD Ryzen 5 1600X no OC 

 

Panowie czy ASUS PRIME X470-PRO ma lepszą sekcję zasilania ( i potencjał OC ) od ASUS ROG STRIX B450-F GAMING ?

 

Czy ma to jakieś znaczenie dla Ciebie? Będziesz dawał 1.4-1.5V i smażył proca z sekcja plyty w syntetykach?

 

Od jakiego czasu masz 1600x i nawet go nie podkręciłeś?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cruze ASUS PRIME X470-PRO spokojnie ogarnie Ci 2700/3700/3700X. Miałem go z 2700X i 3900X. Sekcja zasilania 6 faz, "drewniany radiator", ale u mnie z Noctuą NH-D15S się nie przegrzewał. Wada - brak czujnika temperatury przy VRM, ale to chyba norma u Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PROCESOR: AMD Ryzen 5 1600X no OC 

 

 

 

Czy ma to jakieś znaczenie dla Ciebie? Będziesz dawał 1.4-1.5V i smażył proca z sekcja plyty w syntetykach?

 

Od jakiego czasu masz 1600x i nawet go nie podkręciłeś?

 

Tak ma znaczenie ... Nie posiadam już ani CPU ani MOBO ze swojej stópki... Twój wywód był zbyt głęboki a wystarczyło skoncentrować się tylko na moim zapytaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura sekcji w grach po OC obu płyt pewnie nie przekroczy 60 stopni. Weź sobie taką która spełni twoje potrzeby pod innymi aspektami funkcjonalności.

 

A jak chcesz i westycje na lata to Gigabyte ma jakiś Wrót kasy w promocji.

 

X570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dylematos mam:

 

MSI b450 Gaming Plus Max - 419 zł

Asus Prime X470 Pro - 669 ZŁ

 

... czyli 250 zł różnicy ( na korzyść 6 fazowej sekcji, 2x M2, Lepszej sieciówki i dźwiękówki ) ... o czymś zapomniałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, o świecidełkach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat mnie nie kręci...

@Jenot kość Biosu w tym Prime X470 to 32MB ?

Edytowane przez cruze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 32MB. BIOS w ASUSie to jedna z jego mocnych stron (przejrzysty, dużo opcji OC, wszystko pogrupowane). Nie tak jak ta masakra, którą mam teraz ;)

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to zupełnie inny bios niż ten w b450 Aorus Pro gdzie można tylko dodać w offsecie 0.300V ?

 

I się tak zastanawiam czy Bios w tym X470 dostanie wsparcie dla taktowania pamięci ram powyżej 4000MHz ?

Edytowane przez cruze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X470 to 1,5 portu M2

Większa normalną ilość masz dopiero w x570.

 

Lepsza dźwiękowa ze wzmacniaczem czy bez? Za 100-200zl można kupić sensownego DAC Meizu PRO ze wzmacniaczem.

 

Zostaje sekcja, be znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to zupełnie inny bios niż ten w b450 Aorus Pro gdzie można tylko dodać w offsecie 0.300V ?

Nie wiem jak wygląda bios w gigabyte, nie wiem też ile jest max offsetu na Asusie - ustawiałem na nim ujemny 50mV, 0.3V to już jakaś masakra, obojętnie w którą stronę.

I się tak zastanawiam czy Bios w tym X470 dostanie wsparcie dla taktowania pamięci ram powyżej 4000MHz ?

A to już chyba nie tylko kwestia BIOSu, nie pamiętam ile tam maksymalnie miałem, i tak nie mogłem wskoczyć na swoich CJR wyżeej niż XMP.

 

@Minciu racja, ja dźwiękówkę miałem i mam wyłączoną w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...