Skocz do zawartości
Zas

Płyta glówna pod Ryzen 7 3700X - co wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz czeka mnie dużo wiedzy do przyswojenia odnośnie tej platformy i dowiedzenie rzeczy typu się czemu mi trzyma 4200 MHz w idle non stop :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie intel - przyswój najpierw to: https://dm.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

 

Bez BIOSu 1.0.0.4 musisz manualnie zmieniać opcje AMD Cool n Quiet oraz Global C-State Control z Auto na Enabled by zegary i volty nie leciały non stop na full - po wgraniu 1.0.0.4 nie musisz już tego robić i będziesz miał problem z głowy.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poczytam.

 

Póki co puściłem go na 4300 MHz, napięcie max 1.36V, temp. max 69st podczas przechadzki po Nowigradzie na stockowym coolerze. Jestem bardziej niż zadowolony póki co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I będziesz - sam chciałem 3700X ale niestety jako plebs i biedak musiałem wybrać 3600, który i tak robi robotę i nie mam co narzekać względem mojego poprzedniego i7-4790K.

 

Aha - tylko cooler zmień bo na stockowym będziesz miał piekarnik.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7 3700X do gier to kompletna pomyłka; lepiej te 500 dołożyć do grafy

Ryzen 5 3600 kontra Ryzen 7 3700X

i tak dobrze że dodatkowe 2 rdzenie są tak samo taktowane jak w niższym modelu :D

ciekawe jakie taktowanie ma ten procek przy 100% obciążeniu wszystkich 8 rdzeni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

ciekawe jakie taktowanie ma ten procek przy 100% obciążeniu wszystkich 8 rdzeni ?

OCCT Linpack dla 8 rdzeni przy "wszystkim na auto" nie spada poniżej 3900MHz przy pobieranych 90W (HWiNFO: CPU Package Power /SMU),

dla offsetu -0.1V minimum 3990MHz i 90W, a gdy tylko włączysz PBO (też na auto) to co najmniej 4020MHz przy nawet 117W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7 3700X do gier to kompletna pomyłka; lepiej te 500 dołożyć do grafy

Ryzen 5 3600 kontra Ryzen 7 3700X

i tak dobrze że dodatkowe 2 rdzenie są tak samo taktowane jak w niższym modelu :D

ciekawe jakie taktowanie ma ten procek przy 100% obciążeniu wszystkich 8 rdzeni ?

Ja wymieniam CPU co 5 lat, dlatego 3700X. Włożyłem do budy i nie zamierzam tam zaglądać przez najbliższe parę lat, wymienie tylko GPU na Ampere za jakiś czas. A może nawet całą przyszłą generacje konsol na tym przesiedzę.

 

Pograłem chwilę w W3, trzymał 4280-4300 MHz przy temperaturze 60-70 st na boxowym coolerze. Nie interesują mnie wygrzewacze, więc nie wiem jak tam wygląda sytuacja.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie. Kupiłem B450 Gaming Plus Max i robiłem update biosu i w trakcie wywaliło mi korki (!). Teraz płyta nie wstaje, wentylatory się kręcą ale czarny ekran. Płyta na śmieci?

 

Czyli takie historie się zdarzają! :o

I ludzie mają nawet większego pecha ode mnie :)

 

fakt, taka funkcja na płycie może być przydatna, właściwie to powinien być standard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT Linpack dla 8 rdzeni przy "wszystkim na auto" nie spada poniżej 3900MHz przy pobieranych 90W (HWiNFO: CPU Package Power /SMU),

dla offsetu -0.1V minimum 3990MHz i 90W, a gdy tylko włączysz PBO (też na auto) to co najmniej 4020MHz przy nawet 117W.

dzięki, za zaspokojenie ciekawości

prawdę mówiąc to spodziewałem się taktowań bliżej bazowego; boost na wszystkich rdzeniach 3.8 GHz (o 200 więcej) lub wręcz bazowego

przy 6 rdzeniach boost będzie taki sam? czy może wyższy? (R5 pewnie będzie mieć inną tablice boosta)

 

Ja wymieniam CPU co 5 lat, dlatego 3700X. Włożyłem do budy i nie zamierzam tam zaglądać przez najbliższe parę lat, wymienie tylko GPU na Ampere za jakiś czas. A może nawet całą przyszłą generacje konsol na tym przesiedzę.

a myślisz że ja poprzedniego procka wymieniałem krócej niż 5 lat temu? :P

 

z tymi 8 rdzeniami 16 watkami będzie jak z buldożerami zanim gry zaczną z nich korzystać to czas tych procesorów przeminie

na szczęście w przeciwieństwie FX na starcie trzymają poziom wydajności jednowątkowej

a niestety im wyższa pólka tym mocniej cenowo leci na pysk

 

8 rdzeni do gier to zwyczajny chwyt marketingowy

przysłowiowość "zapasu rdzeni" to zwyczajny mem

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo, zobaczymy jak szybko powstanie rewolucyjna architektura, która pociągnie daleko IPC. Bo taktowania to juz nie ruszmy, tzn. AMD jeszcze ma trochę dystansu do % GHz, ale Intel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dzięki, za zaspokojenie ciekawości

prawdę mówiąc to spodziewałem się taktowań bliżej bazowego; boost na wszystkich rdzeniach 3.8 GHz (o 200 więcej) lub wręcz bazowego

przy 6 rdzeniach boost będzie taki sam? czy może wyższy? (R5 pewnie będzie mieć inną tablice boosta)

 

 

a myślisz że ja poprzedniego procka wymieniałem krócej niż 5 lat temu? :P

 

z tymi 8 rdzeniami 16 watkami będzie jak z buldożerami zanim gry zaczną z nich korzystać to czas tych procesorów przeminie

na szczęście w przeciwieństwie FX na starcie trzymają poziom wydajności jednowątkowej

a niestety im wyższa pólka tym mocniej cenowo leci na pysk

 

8 rdzeni do gier to zwyczajny chwyt marketingowy

przysłowiowość "zapasu rdzeni" to zwyczajny mem

 

Niby czemu 8 rdzeni to marketing? Przecież dziś są gry, które latają na 60-70% użycia 6 rdzeni i 12 wątków. Dziś Intel 8400 czyli czyste 6 rdzeni w kilku grach dobija do 90% użycia. 2 lata i po ptakach jak i5tkami 4r/4w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi 8 rdzeniami 16 watkami będzie jak z buldożerami zanim gry zaczną z nich korzystać to czas tych procesorów przeminie..

8 rdzeni do gier to zwyczajny chwyt marketingowy

przysłowiowość "zapasu rdzeni" to zwyczajny mem

 

 

zapas na całe lata pasjansa chyba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby czemu 8 rdzeni to marketing? Przecież dziś są gry, które latają na 60-70% użycia 6 rdzeni i 12 wątków. Dziś Intel 8400 czyli czyste 6 rdzeni w kilku grach dobija do 90% użycia. 2 lata i po ptakach jak i5tkami 4r/4w.

pierwsze przystępne cenowo konsumenckie 6 rdzeniowce to phenom II x6 z 2010 roku gdzie one teraz są !?

razem z C++ 11 (wydanym w 2011) wprowadzono jednolite API dla tworzenia wątków dla wszystkich systemów a możliwość tworzenia oddzielnych wątków jest dostępna co najmniej od Win 95 (jeśli nie od NT 3.1) wiec od 25 lat

ile czasu minęło by uzyskać dzisiejsze efekty? porównaj wykorzystanie wielowątkowości w dzisiejszych aplikacjach a grach

gry są w tym temacie w lesie i mimo czasu jaki upłynął nie wiele się zmieniło różnica w wydajności 8 rdzeniowców jest proporcjonalna do różnicy w taktowaniu (czekam na testy zegar w zegar albo z wyłączonymi rdzeniami)

i coś czego ani dziś ani nawet pojutrze nie przeskoczymy; tylko cześć zadań da się podzielić na watki (zrównoleglić) ;(

tego nie zmienisz za pomocą magicznej różdżki w ciągu najbliższych 2 lat

 

wciskanie przez AMD 3900x jako najlepszego procesora do gamingowego jest pospolitą zbrodnią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu jak kupowałem 6600K to też mi mówiono, że po co ci więcej jak 4 rdzenie, bierz 4 rdzenie. I aktualnie 6 rdzeni to taki sweet spot, chociaż lepiej mieć 6/12 niż 6/6. Pytanie co będzie za 3, 4, 5 lat. Ja wolę mieć te 8/16 na przyszłość, nie przyda się to się nie przyda, a jak się przyda to mój zysk. Zwłaszcza, że platformę upgrade'uje w dużych interwałach czasowych. Phenom'a II miałem 4 lata, 2500K jakieś 5. Jedynie 6600K to była pomyła aby pchać się dalej w 4/4, mimo wszystko i tak miałem ten CPU 3.5 roku.

 

Argument o PII albo z Buldożerem jest inwalidą. 6 rdzeni w czasach PII było abstrakcją i ciekawostką. Próbą AMD rywalizacji z Intelem kiedy nie dawali rady innym sposobem. Bulldożer dawałby radę nawet dziś gdyby nie mizerna wydajność jednowątkowa, poniżej nawet poprzednika, Phenoma II. Z resztą Bulldożer z czasem zaczął zyskiwać, początkowo będąc marną konkurencją dla i5 Sandy, kończąc obecnie jako godny rywal i7-mek Sandy/Ivy. Teraz, kiedy nowe Intelowskie i5 ma mieć 6/12, i7 8/16, kiedy konsole mają mieć Zen 2 8/16, mówienie że 8 rdzeni jest niepotrzebne na przyszłość wydaje się być tak samo krótkowzroczne jak mówienie pare lat temu, że 4 rdzenie starczą każdemu. Starszą, o ile zmienia się CPU co 2, max 3 lata. Ja już raz posłuchałem takich proroków i drugi raz nie zamierzam.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ard'aenye, dobrze prawisz, szkoda, że tu plusować się nie da, dokładnie tak myślę i jak będę kupować w końcu, bo jeszcze ciągle mam obawy co do płyty x570, to na pewno nic poniżej 3700x. Do tego dochodzi kwestia, że nie każdy tylko gra, a do programów dodatkowe jajka na pewno się przydadzą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600 zwykły do premiery 4000 i wtedy wymiana - to jest jedyną słuszna droga. Oczywiście wymiana na coś z wykopem i wtedy trzymać sprzęt latami można. IPC ma dobrze wzrosnąć. Zegar nieco zegar. Mam nadzieję że IF zyska największy boost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPC ma dobrze wzrosnąć. Zegar nieco zegar.

Wróżki mówią o 8% wzroście ipc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wszyscy szukają tutaj klocków pod gry, ja prosiłbym o pomoc w doborze płyty pod ten procek ale do renderingu, będę też pracował przy 4K . Wybrałem trochę przyszłościowo tego Ryzena 3700X , choć wstępnie myślałem o Ryzenie 2700X i postawić go na płycie B450 Aorusa Pro. DO tego dobry RAM 32GB i dobra karta grafiki. Wstępnie taką konfigurację zrobiłem ale stanąłem na wyborze właśnie płyty, bo waham się jeszcze czy Ryzen2700X czy Ryzen 3700X. Zaznaczam, że nie będę raczej używał kompa do gier bo mam dwie konsole Playa i Xbox One X .

 

 

5tyil308e2sb.jpg

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Valdes73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął 3700X, będzie szybciej. Na płycie też bym nie oszczędzał i zainwestował w X570 Aorus Elite (X570 to PCIe gen4 - dwa szybkie nvme plus większa przepustowość łącza do grafiki, zwłaszcza że wybrałeś 5700,która ma PCIe gen4). To co w grach nieistotne, przy intensywnej pracy może się przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta 5700 ma PCI 4 ale w wersji XT , mam na oku jeszcze kartę Nvidia RTX 2060 super armor w dobrej cenie 1850zl i ona jest na PCI 3 . Nie chciał bym jakoś mega inwestować, a widziałem, że w testach przy rendering procek ryzena 2700X nie wiele odbiega wydajnością od 3700X. Dużo pomoże karta właśnie z 8GB Ram. Wszystko do Da Vinci Resolve.

Edytowane przez Valdes73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2700X - to solidny procek i jeśli się na niego zdecydujesz to nie ma sensu pchać się w X570. B450 z dobrym VRM wystarczy. Tylko pamięci wziąłbym trochę szybsze - 3000-3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, pecet złożony. Konfiguracja:

 

Gigabyte B450 Aorus Pro

Ryzen 7 3700X

32GB RAM Aegis 3000MHz

MSI RTX 2060 super armor

Adata XPG S8200

 

I teraz pytanie - jakie maksymalne napięcia są bezpieczne dla tego Ryśka? Bo już mam mętlik w głowie. Tym bardziej, że jakoś dziwnie się zachowuje - przy włączonej tylko przeglądarce Chrome napięcia skaczą nawet do 1,5V a przy włączonym wymagającym benchmarku spada napięcie do 1,25. Stockowy cooler wchodzi na najwyższe obroty właśnie przy mało wymagającej pracy, np Chrome, czy włączanie peceta, czy odpalanie monitorujących aplikacji typu cpu-z , hw monitor. Na jakimś anglojęzycznym forum wyczytałem, że te procki tak mają i to normalne zachowanie w sensie napięcia - tzn, że zakres do 1,50 jest normalny. Ale trochę martwi mnie to, że wentylator stockowy procka wkręca się na maks obroty przy byle czym. Temperatury nie przekraczały 62 stopni, nawet na wymagającym cinebench i innych benchmarkach testujących zachowanie przy renderingu - bo do tego będzie komp.

 

tu wyczytałem o normalności zakresu do 1,50V

https://forums.tomshardware.com/threads/voltage-on-ryzen-7-3700x.3500141/

 

Co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to normalne dla tych procesorow - nie ma sie czym przejmowac. Po prostu ustaw w biosie delay dla krzywej wentylatora CPU. Wtedy nie bedzie wchodzil na wyzsze obroty przy chwilowych skokach temperatur. Generalnie musisz pobawic sie krzywa wentylatora + delay, ustawic to sobie tak, zeby Tobie odpowiadalo i tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem, bo widzę, że co poniektórzy na siłę te napięcie obniżają . Ok, czyli w biosie zmienię moment wchodzenia wentylatora na wyższe obroty za pomocą tej krzywej i już . Ale masz jakieś zdanie co do dziwnego zachowania napięcia pod małym a dużo większym obciążeniem? Nie powinno być odwrotnie? Czyli przy większym zapotrzebowaniu mocy większe napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...