Skocz do zawartości
xrealy

BIOS się zawiesza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

właśnie przed chwilą skonczyłem składać pcta i problem mam w biosie, gdzie przez dosłownie 10 sekund mogę swobodnie się poruszać, a po upływie tego czasu łapie freeza i jedyne co mogę zrobić to restart. Co może być przyczyną?

 

Wersja BIOS: f41a

MOBO: b450 aorus elite

CPU: Ryzen 5 3600

RAM: 2x8 ballistix 3000mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź z jedną pamięcią.

Zresetuj bios zworką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetuj bios wyciagajac baterie. sprawdz czy na pewno ram i karta dobrze docisniete do plyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wszedłem za pierwszym razem to w biosie pojawiło się okno tylko jak na złość zapomniałem co tam pisało bo szybko wyłączyłem. Coś z re open ale to żadne info.

Pamięci posprawdzałem, pozamieniałem i to nie to raczej.

Spróbuję tę zworkę i jeszcze raz spróbuje te pamiatki dla pewności

Edytowane przez xrealy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zresetować bios wystarczy że wyjmę baterie na chwile? tych zworek to nie widzę slepy jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miedzy złączami panelu przedniego i gniazdami SATA, prawy dolny róg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie dwa piny ta? Mogę je dotknąć śrubokretem albo coś? Wyjąć przed tym baterie czy nie trzeba?

Edytowane przez xrealy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, dwa piny samotne. zewrzyj czyms metalowym na kilka sekund jak nie masz zworki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetowałem, było info przy odpaleniu ze sie udalo. Ale problem jak byl tak jest nadal niestety. Zwiecha po 10-15 sekundach i nic nie da rady zrobić. Przez te 10 sekund mogę jedynie strzałkami się poruszać bo kursor laga dostaje od razu.

Edytowane przez xrealy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napomnę coś. Póki mogłem poruszać się w biosie to włączyłem xmp dla pamięci i wszystko z miejsca stanęło.

 

@Edit jednak nie, spróbowałem kilka razy i nie dzieje się to zawsze

Edytowane przez xrealy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo że nie znam jeszcze dokładnej przyczyny to stawiałbym z miejsca na te pamięci microna. Mogę je zwrócić do proline bo jeszcze mogę skorzystać ze zwrotu 14 dniowego tyle że fakturę posiadam na cały kupiony tam zestaw w częściach, nie wiem więc czy daliby korektę w fakturze. Jutro zamówiłbym pamiątki jakieś potencjalnie mniej problematyczne typu corsair/hyperx

Edytowane przez xrealy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprawa wygląda tak że bios się ogólnie wiesza po chwili, ale udało mi się wybrać boota i przejść do instalatora windows, który się właśnie załącza i instaluje . Ale czemu tylko menu bios się krzaczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem z odczytu przez cpuz / msi afterburner że cpu wali 4000mhz na zegarze a potem nagle spada drastycznie do 2000, to chyba nie znaczy dobrze =D?

Jak ogarne tego f42c to napiszę. Dałem kurła 5 dyszek żeby mi bios zaktualizowali i jedyne co dostałem to kopa w dupsko a nie bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje możliwość aktualizacji z poziomu aplikacji (App center) ale nie widzę żeby było compatible z win 8.1 Jak proponujecie to zrobić? Po to właśnie tym łbom płaciłem żebym ja tego nie robił, ale co zrobisz panie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W adnotacji tam pisze że jeśli chce zainstalować tą wersje biosu to muszę pierw zainstalować jakiś EC FW Update Tool (B19.0517.1 or later version) tyle że jest tylko pod wina 10tke

Edytowane przez xrealy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinno dzialac tez na 8.1. nie raz tak robilem ale nie dam glowy uciac czy u ciebie na na 100% zadziala.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450_aorus_eliterev_10#support-dl

 

Tutaj masz coś takiego jak "EC FW update Tool" B19.0606.1 4.3MB i to chyba narzędzie, którym zaktualizujesz BIOS spod systemu, nie jestem pewny bo mam MSI, dobrze by było gdyby wypowiedział się jakiś właściciel płyty Gigabyte B450, który robił aktualizację u siebie tak dla pewności.

 

Tutaj jeszcze jeden tutorial ale nie wiem czy Ci się uda skoro aktualnie BIOS się zawiesza:

 

https://www.youtube.com/watch?v=JJf7KfPO5TQ

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS już się nie wiesza na szczęście. Wszystko wygląda na razie ok ale nadal niepokoją mnie te skoki napięć i zegara cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Note:

Before updating BIOS to this new version, you MUST follow the steps as BIOS F40 Note's description in advanced

2. Before update BIOS to F40, you have to install EC FW Update Tool (B19.0517.1 or later version) to avoid 4DIMM DDR compatibility on 3rd Gen AMD Ryzen™ CPU.

 

może rzeczywiste o czymś zapomniał ...

 

i jeszcze update sterów chipsetu

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie rób jak na filmie i aktualizuj BIOS używając Q-Flash, skoki napięć i zegarów to norma: https://dm.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

 

Dodatkowo jeśli nie podkręcasz to po aktualizacji BIOSu włącz w nim opcje AMD Cool n Quiet oraz Global C-State Control by procesor nie działał na pełen gwizdek w IDLE, są to podstawowe opcje oszczędzania energii CPU i nawet AMD zaleca mieć je włączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie najpierw ściągnąć stery do chipsetu bo jeszcze tego nie zrobiłem, tylko że na stronie producenta wszystkie drivery są pod 10tke..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...