Skocz do zawartości
Zas

Fera 3 + Ryzen 3700X - wystarczy? Jakie inne chłodzenie do 200 zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Może i Fera 3 pasuje do procesorów AMD, ale w wersji wydanej po premierze pierwszych Ryzneów...

Motyla noga, nie mógł mi nikt przypomnieć, że była ta akcja z dosyłaniem nowych mocowań?! :E

 

Ze składania komputera nici, a ja teraz nie wiem, czy kupić drugi raz Ferę, czy Fortisa, czy szukać czegoś jeszcze...

Nie mam pojęcia, czy SilentiumPC wysyła jeszcze zestawy do montażu, a poza tym w nich nie było nowego backplate tylko coś do sztukowania, to mnie tak średnio bawi.

 

Czy długość śrub i dystansów pozostała taka sama? Gdzieś czytałem, że wszystkie te chłodzenia mają identyczne zestawy do montażu, więc mógłbym chyba kupić Fortisa i ewentualnie zamontować najpierw na jego blaszkach i backplate Ferę na próbę?... :hmm:

 

W teście Liptona na YT

Fera wypada tak samo jak Fortis przy max RPM :E a przy 1000 RPM to tylko 5 st mniej.. Nie wiem na ile test jest spieprzony, ale z drugiej strony co ten Fortis ma?

Wielki jak krowa radiator, ale tylko jeden ciepłowód więcej! No i wentylator, który po prostu tłoczy tle samo powietrza ciszej niż fabryczna Sigma w Ferze... ale ja mam Venturi HP-12.

(BTW - na Fortisa też można chyba go zamontować, bo ma zapinki po 120 mm i tylko fabryczny wentyl oversize?...)

 

Jest niby Mugen za 200 zł, zawsze te 1,5 cm krótszy, czyli nie zasłoni całego bloku na VRM, tylko ze jeszcze cięższy niż Fortis, a montowany na fabrycznym backplate...

 

Teoretycznie mógłbym zmienić chłodzenie, pewnie na Fortisa :E, ale może Fera mimo wszystko da radę?

Zdaje sobie sprawę, że pewnie Ryzen 3700X będzie dużo cieplejszy, ale skoro Fera teraz się nudzi?

Acha, mam na niej Fractala Venturi HP-12.

 

No i jaką pastę dokupić? Ekonomiczną Pactum PT-2 czy może coś lepszego? Którąś Thermal Grizzly? Zrobi to jakąś różnicę na plus?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie przetestuj , ale wydaje mi się, jeśli nie będziesz tykał oc procka , to powinna sobie bez problemu radzic. Około 75-85w poboru mocy przy bardzo katujacych testach . Pasta hmm, przy takim chłodzeniu myślę że be quiet dc1 będzie w zupełności wystarczającą, około 30zl 3g .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest lepsza od Pactum PT-2? Bo na pewno tańsza :E

Generalnie te Grizzly są np po 30 zł, więc te 20-30 zł mogę wydać, choć jak można mniej, to wiadomo, że lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam fajny test na 3900X (wcale nie mój :D) http://forum.pclab.pl/topic/1290538-Navis-360-RGB-na-Ryzen-9-3900X-kontra-Fortis-3-i-BOX-Wraith-Prism-RGB/page__gopid__15625886entry15625886 - jeśli z nim sobie poradził Fortis, to i z 3700X sobie poradzi. Fera również powinna dać radę :D

Co do pasty - szczerze mówiąc to walka o max 1-2 stopnia różnicy. Nie warto dokupować osobnej jeśli masz PT-2

Edytowane przez Danny0701

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pasty, Grizzly jedna z najlepszych, ale cena powala. Polecam Arctic MX-4 [29zł za 4g] MX-4

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mx4 używałem na codzień, ale przy chłodzeniu takim jak noctua + ryzen 3xxx słabo się sprawdziła. Ta sama pasta i ryzen 1600 i temperatury były stanowczo niższe. Dopiero aplikacja thermal gryzlli zbila mi temperatury dość zauważalnie . Dc1 jest wydajniejsza od mx4 A cenowo do przełknięcia. Mx4 dalej będę używał, ale nie z topowymi ac + zen2 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no tak, te małe Grizzly to 1g.. nie starczy?

 

No ale jeśli DC-1 dobre... z 3g zawsze bezpieczniej :)

Do 30 zł widzę w Morelach w sumie tylko Pactum PT-2, MX-2 i MX-4 oraz tego DC-1 i Grizzly... Jeszcze jakiś Cooler Master Essential i Prolimatech PK-3 Nano

 

Ale ale ludzie to ponoć 60 st. mają na Grandisach, Noctuach wypasionych... Mam coraz większe wątpliwości, co do tej Fery. Czy z Venturi HP-12 i DC-1 da radę?

 

O, na Pure piszą tak o stockowym coolerze

 

"Temperatury AMD Ryzen 7 3700X pozytywnie zaskakują, bo chociaż wykorzystujemy w testach system chłodzenia AiO kosztujący kilka ładnych stówek, to niespełna 67 stopni Celsjusza pod pełnym obciążeniem wygląda bardzo optymistycznie. Nawet fabrycznie dodawany cooler poradzi sobie całkiem nieźle, schładzając tego ośmiordzeniowca do około 85 stopni Celsjusza."

 

Pytanie o ile jest lepsza Fera od stokowego coolera, i czy faktycznie można Ryśkom zrobić undervolting? Ludzie piszą że ustawiali offset na -0.1V...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 spokojnie sobie poradzi z tym prockiem, nie ma co demonizować ani Fery ani tego R7. Jak nie zrobisz OC, które i tak nie ma sensu na tych prockach, to wszystko będzie w porządku. Kręciłem kilka R5 2600 na Ferze i nie było problemu. R7 2700X też latał na Ferze na stocku bez najmniejszego problemu. Ostatnio składałem zestaw z 3700X i stockoym coolerem - lata bez problemu, chociaż kultura pracy nie jest wybitna. Co do pasty, to bierz co masz taniej - DC-1, MX-2, MX-4, PT-2, różnice między tymi pastami to i tak ~2 stopnie. Wiadomo, Kryonaut jest najlepszy, ale ponownie - co Ci dają te 2 stopnie mniej. 1g pasty wystarcza na 2 aplikacje, czasami 3. Podstawowa sprawa to poprawny montaż - docisk jest najważniejszy.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem albo bierzesz fere i uzywasz pasty dolaczonej w zestawie, albo po prostu dokladasz 50pln i kupujesz fortisa. Troche bez sensu brac fere i do tego grizzly bo cenowo to wyjdzie praktycznie tyle co wlasnie fortis :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem albo bierzesz fere i uzywasz pasty dolaczonej w zestawie, albo po prostu dokladasz 50pln i kupujesz fortisa. Troche bez sensu brac fere i do tego grizzly bo cenowo to wyjdzie praktycznie tyle co wlasnie fortis :)

 

Autor ma Ferę z poprzedniego zestawu i dlatego nie ma pasty :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak :)

 

Trudno mi sobie ten 1 gram zwizualizować, chyba muszę na YT poszukać.

 

Jest łopatka, jakbym wiedział, że mi starczy, nie zmarnuję, to bym brał tego Kryonaut.

Cenowo to kilka zł różnicy, a ja składam tylko 1 PC.

 

Na morele piszą, że Dc-1 ma przewodność 7,5W, aeronaut 8,5 a Kryonaut 12,5.

To nie lepiej brać Aeronaut, jeśli ma być tanio?

 

W tym teście wypad dobrze, co prawda test bez delida na Skylake, czyli... no ale wypadła lepiej niż DC-1, która wypada grzej od MX-4.

 

http://www.patryk-tech.pl/testy-recenzje/test-past-termo-przewodzacych-2018/

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzieki za korekte panowie :)

Szczerze, to bym nie patrzyl az tak mocno na przewodnosc i wzial po prostu MX-4, ktora jest: a) tania, b) bardzo dobra. Roznica miedzy MX-4 a grizzly to max dwa stopnie (u mnie sprawdzane na NH-U12S). Na ferze bedzie pewnie z jeden stopien ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1g bez problemu wystarczy Ci na tą aplikację, nie masz co się bać. Na przewodność cieplną podawaną przez producentów nie ma co patrzeć, bo każdy liczy to inaczej, a do tego wzrost tej wartości nie przekłada się liniowo na spadek temperatur. Jak pastę chcesz użyć tylko jeden raz to bierz Kryonauta, to bardzo dobra pasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Thermal Gryzly Kryonaut:

 

Support odpisał mi że to normalne i należy zmieniać pastę co 90dni...

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1G wystarczy na około 2 aplikacje na ryzenach, polecam nakładać na "X" , najlepsze rezultaty z temperaturą są, a docisk zrobi swoje , dam szanse mx4 i dam zrzut ekranu z prockiem na stock , chłodzony noctuą vs thermal gryzlli na 1.35v , też noctua to chłodzi . Dlatego polecam DC1 , mx4 była świeżo rozpakowana . Na ryzenie 1600 mx4 dawała po 60* w occt . Mx4 1.35v ręcznie ustawione potrafiła dobijać pod 80* tak dla ścisłości .

 

bc1854f24b9aee7b.jpg

 

 

c58f10b957578c28.jpg

 

 

Tyle w temacie.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RsNeo - Grubo...

Ponoć MX-2 ma tak samo jest fatalna.

Ciekawe jak MX-4. Chyab faktycznie trzeba brać to DC-1 póki o nim niczego nie znalazłem :)

 

Ten pierwszy screen to MX a drugi DC?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są dość dobre pasty , ale nie do topowych chlodzen i ryzenow 3xxx . Dc1 wydaje mi się lepsza od nich , a cenowo nie zabija . Mam około 15-20* różnicy na korzyść thermal gryzlli. Mx4 aplikowalem z 5 razy bo temp mi się nie podobały.

Po ponad 6h occt avx2 miałem 61* na thermal gryzlli . Mx4 używałem z 2 lata, wszystkie laptopy w domu , ryzen 1600/,2600 , i5 6600 nie było problemów z temp , przyszedł ryzen 3600 i zaczęły się schody . Już myślałem że noctua niezbyt dobrze pasuje do ryzena 3600 , ale nic bardziej mylnego . Dodam , że na mx4 wentyl pwm na noctule chyba kręcil pod 1500 obrotów, teraz kręci około 1000.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja długo tego Grizzly używasz? Może dopiero zaczną się schody?

Z drugiej strony ja tam po trzech latach na dziadowskim PT-1 zmiany temp nie widzę, to chyba nie wyschła albo nie ma to znaczenia.

 

Inna sprawa, ze Grizzly jest faktycznie bardzo gęsta względem DC czy MX - patrząc na specyfikacje. Może to nie bez znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj demontowałem po 7 latach chłodzenie Fortisa he1225 użyłem wtedy pasty MX-2 (którą nadal posiadam w tubce jest na niej napisane 8 lat wytrzymałości) i nie była tak zaschnięta jak na tamtym filmiku, po dotknięciu brudziła palec. Teraz nałożyłem to co było z chłodzeniem Be Quieta nie wiem co tam dają może tą dc1.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, BQ dodaje chyba do swoich coolerów DC-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam miesiąc tej pasty, razem z płyta Asusa. U mnie pc nie chodzi całe dnie, tylko parę h dziennie, i też go nie katuje cały czas jakimiś programami , tylko przeglądarka/ gry . Na razie nie zauważyłem wzrostu temperatur. Mx2 w laptopach Max na rok starczala , mx4 już 2 lata trzyma i laptopy się nie grzeją. Teraz kolejna pasta jaka będę używał do pc i laptopów to dc1 . Zobaczę jak się będzie sprawować na dłuższą metę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a czy dołożenie drugiego wentylatora wiele w ogóle zmienia?

Przeglądam też testy małych chłodzeń i np. taki Freezer 34 wypada ponoc tak samo jak Dark Rock 4 :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a czy dołożenie drugiego wentylatora wiele w ogóle zmienia?

Przeglądam też testy małych chłodzeń i np. taki Freezer 34 wypada ponoc tak samo jak Dark Rock 4 :hmm:

Jest to możliwe przy niektórych procesorach ale jest wówczas tak z 4 razy głośniejszy, nie da się wysiedziec moim zdaniem wówczas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi wentylator nie zdziała cudów, urwiesz może 3-4 stopnie. Dołożenie drugiego wentylatora da Ci jednak coś innego - niższy poziom hałasu przy tej samej wydajności, bo będziesz mógł puścić oba wentylatory na niższych obrotach. Inna sprawa, że kupno drugiego wentylatora typu HP-12 nie ma sensu, bo już lepiej sprzedać tą Ferę + dołożyć kasę, która miała iść na drugi wentylator i kupić coś lepszego.

 

Zamiast gdybać zamontuj po prostu tą Ferę na Ryzenie i zobaczysz jak będzie - schłodzi ten procek bez większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze drugiego wentyla za 80 zł bym nie kupił.

Ale mogę dopiąć Sigmę z zestawu :E

Tak zrobię, sprawdzę jak jest. Będzie najwyżej babranie z rozłączaniem wszystkiego.

 

Ale jak rozumiem wszyscy twierdzą, że Fera i tak da radę.

Na rynku jest w końcu masa małych chłodzeń.

 

A pasta DC-1 jak rozumiem optymalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne.
    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...