Skocz do zawartości
kamil_1337

Jaki Obiektyw do jakich zdjęć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w tytule, szukam obiektywu do różnych rodzai zdjęć, mianowicie

 

Makro

Portret

Krajobraz/Filmowanie

 

 

Czytałem różne informacje na ten temat i już się pogubiłem od ich nadmiaru XD, nie szukam konkretnych modeli/firm a jedynie chcę się doinformować o dostosowanie obiektywu do zdjęcia. :D Wiem jedynie, że do Portretów dobrze jest mieć małą przysłonę f/1.4-2.8 i ogniskową 50mm-80mm lub więcej, po to żeby tło było rozmazane, a do krajobrazów/filmowania 14mm-35mm ale czy przysłona też musi być mała czy lepiej większa, czy przy szerokim kadrze zdjęć/filmów wystarczy f/3.5-6.3? Oraz czy jeśli przy szerokokątnym będę miał małą przysłonę np. f/1.4 to czy coś będzie rozmyte czy cały obraz będzie ostry? I jak to jest z tą ogniskową, jeśli w aparacie jest matryca Mikro Cztery Trzecie, a obiektyw też jest na M4/3 to trzeba to przeliczać przez ten mnożnik x2? Nie wiem czy dobrze to rozumiem, jeśli jest Obiektyw M4/3 50mm to mnożę to x2 bo tak się przelicza M4/3 względem Pełnej Klatki i czy chodzi o to, że taki obiektyw robi takie same zdjęcie jak Pełna Klatka 100mm? O to w tym chodzi? z góry dziękuję za wyjaśnienie. :D

Edytowane przez kamil_1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego obiektywu? Jeżeli tak, to będzie on kompromisem.

 

Generalnie, im większy numerek przy efie, tym obiektyw "przepuszcza" na matrycę aparatu mniej światła, nazywany jest "ciemniejszym". Im ta liczba jest większa, tym zdjęcie będzie miało większą głębię ostrości.

Pamiętaj, że obiektywy można "przymykać" - można zmniejszać liczbę przy efie na większą. Nie można jednak zrobić z obiektywu ciemnego jaśniejszego.

 

Głębia ostrości będzie zależała także od innych czynników.

 

Niektóre informacje wyżej nie zawsze są prawdziwe, ale siłą rzeczy na początku potrzebujesz uproszczenia.

 

Różne matrycę mają różne wymiary. Na tych różnych matrycach o różnych wymiarach dany obiektyw o danej ogniskowej będzie miał różne kąty widzenia, czyli coś w rodzaju różnego odpowiednika różnych ogniskowych. Zazwyczaj się odnosi do ogniskowych z tzw. pełnej klatki. To rozmiar matrycy, który stał się "wzorcowy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie musi być jeden, mogą być dwa: 1.Do Portretu 2.Do Filmów/Krajobraz, makro w sumie na tę chwilę chyba nie będzie mi potrzebne.

 

Przeglądając różne strony z Obiektywami natrafiłem na trzy:

 

1. Samyang 16mm f/2.0 ED AS UMC CS MFT

2. Samyang 85mm f/1.4 AS IF UMC MFT albo

3. Samyang 85mm f/1.8 ED UMC CS MFT

 

Teraz chciałbym się dowiedzieć, czy to są dobre obiektywy do portretu i filmowania/krajobrazów i który będzie lepszy 2 czy 3?

Edytowane przez kamil_1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko miałeś wyjaśnione w zasadzie w linkach ode mnie, ale widzę ze czytać się nie chce, z takim podejściem najlepszy obiektyw nie pomoże. Zdjęcie krajobrazowe możesz zrobić nawet obiektywem o stałej ogniskowej 500mm, jeśli tylko posiadasz odpowiednią wiedze, bez czytania i jeszcze raz czytania, jej nie zdobędziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wiele artykułów, oglądałem wiele filmów na ten temat, za dużo informacji na raz, chcę konkretnej odpowiedzi na konkretne pytanie. Wtedy będę mógł doczytać sobie to czego jeszcze wiedział nie będę, bądź będzie dla mnie nie jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to Sary ma rację. Nie ma jednego, jedynego obiektywu do portretu itd. Co najwyżej może być do typowych, najczęstszych przykładów takiego zastosowania.

Tak naprawdę, to dyskusja oprócz zastosowań, powinna uwzględnić także budżet i to, do jakiego aparatu te obiektywy będą przykręcone.

Jeżeli masz jakieś przykładowe zdjęcia, które mają pokazać to, co chcesz uzyskać, to to też byłoby pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic DMC-G80 + Obiektywy budżet to około 1300 euro czyli jakieś 5600 zł na cały zestaw, podrzucam zdjęcia, do tego dojdzie kiedyś makro ale to w swoim czasie.

 

http://tapety.joe.pl/tapeta/ziemia/krople-wody/woda-splywajaca-miedzy-kamieniami.jpg

 

https://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/475678/fotografie-krajobrazowe-ktore-sie-sprzedaja-15.jpg

 

http://www.musthavefashion.pl/wp-content/uploads/2018/04/zdj%C4%99cie-portretowe-jak-je-zrobi%C4%87.jpg

Edytowane przez kamil_1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.

Pierwsze zdjęcie wygląda na odpowiednik kąta widzenia przynajmniej 50-80mm, czyli coś w okolicy 25-40mm na m4/3. Głębia ostrości jest na tyle duża, że nie ma znaczenia jak jasny jest obiektyw.

Najprawdopodobniej użyto statywu, lub czegokolwiek innego, bo czas naświetlania zdjęcia wyglądają na takie, które ciężko by było uzyskać z ręki.

Drugi gadżet to filtr szary.

 

Drugie zdjęcie wygląda na okolice powiedzmy ~16mm ogniskowej, czyli na m4/3 okolicami 8mm. Jasność obiektywu totalnie obojętna. Zdjęcie mocno obrobione, najprawdopodobniej złożone z kilku - pod względem zarówno ekspozycji, jak i ostrości.

 

Trzecie zdjęcie pachnie okolicą 50mm, czyli jakimś 25mm na m4/3. Głębia ostrości nie jest bardzo mała...ale z tym będzie problem na m4/3. Masz sprzęt z malutką matrycą, na której ciężko uzyskać duże rozmycie tła. Idealnie by było mieć coś w rodzaju 25mm f0.7 (tak), ale taki obiektyw nie istnieje. Pozostaje najjaśniejszy, jaki jesteś w stanie kupić.

Im jego ogniskowa będzie większa, tym rozmycie dla danego efa większe, więc zawężając kadr mógłbyś uzyskać bardziej wyeksponowany efekt rozmycia tła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wiele artykułów, oglądałem wiele filmów na ten temat, za dużo informacji na raz, chcę konkretnej odpowiedzi na konkretne pytanie. Wtedy będę mógł doczytać sobie to czego jeszcze wiedział nie będę, bądź będzie dla mnie nie jasne.

Myślisz ze jakby wszystko dało się streścić w dwóch zdaniach i opisać w nich tak rozległą dziedzinę (można powiedzieć sztuki) jaką jest fotografia, to ludzie męczyliby się pisząc o tym całe artykuły?

 

Myślisz ze ludzie męczyliby się miesiącami, czasami nawet latami, by osiągnąć naprawdę dobre efekty, jak by to było takie proste?

 

To se neda, nie tędy droga, nie ma drogi na skróty, Ty pytasz o zaledwie minimum podstaw a nawet te podstawy wymagają czegoś więcej niż dwóch zdań.

 

Ale jak chcesz w dwóch zdaniach to spróbuję , proszę bardzo: Wystarczy Ci w zupełności obiektyw uniwersalny tzw "KIT" (przeważnie z zakresem ogniskowych 18-55). Pozwoli on na zrobienie zdjęć od krajobrazu, po portret(i wbrew powszechnej opinii że "KITem" się nie da, nawet całkiem dobrych), a przede wszystkim pozwoli Ci w praktyce poznać z czym to się je.

 

Jeśli artykuły, tutriale, to dla Ciebie zbyt dużo informacji, to zostają jeszcze tylko dwie opcje: Albo praktyka na uniwersalnym obiektywie, albo smartfon i tryb auto.

 

PS A jak już zaczną Ci wychodzić zdjęcia, załapiesz co i jak, to się trzeba będzie wziąć za naukę ich obróbki, bo takie zdjęcia jak pokazałeś, nie wychodzą prosto z puszki.

 

 

coś w rodzaju 25mm f0.7 (tak), ale taki obiektyw nie istnieje.

 

 

Carl Zeiss Planar 50mm f/0.7

 

Istnieją tez jeszcze ciekawsze, np. Zeiss Super-Q Gigantar 40 mm f/0.33 ;)Najjaśniejsze obiektywy na świecie

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...