Skocz do zawartości
Beert94

Problem z Ryzen 5 3600X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem z komputerem stacjonarnym.

 

Specyfikacja:

Płyta MSI B450 Tomahawk

Karta MSI Geforce RTX 2080

Procesor Ryzen 5 3600X

RAM GSKILL 16GB 3000Mhz

Chłodzenie Silentium PC Navis 360

 

Problem polega na tym, że wczoraj po prawidłowym wyłączeniu komputera, dzisiaj się mi nie uruchomił. Wentylatory od chłodzenia procesora idą na full, i świeci się dioda CPU na płycie głównej.

Płyta wróciła z gwarancji gdyż podejrzewałem uszkodzenie płyty przy poprzednim takim incydencie, które miało miejsce 2 tyg wcześniej. Teraz wszystko działało prawidłowo, choć czasem zdarzało się, że monitor nie wstawał za pierwszym razem gdy uruchomiłem komputer, i szedł w stan uśpienia mimo, że komputer pracował. Obecnie po przybyciu z serwisu , który nic nie stwierdził w sprawie płyty ( sprawna). Komputer działał prawidłowo przez około tydzień i problem taki jak napisałem wyżej. Wcześniejszy powód mógłbyć z mojej winy gdyż wymieniałem chłodzenie wtedy na AIO. Ale obecnego wystąpienia problemu nie rozumiem. I stąd moje pytanie co może być uszkodzone? Bo już nie mam koncepcji, podejrzewam jeszcze płytę albo zasilacz. Procesor przy ostatnim takim incydencie został wymieniony bo serwis sklepu sferis stwierdził uszkodzenie mechaniczne procesora, wcześniej miałem Ryzen 5 2600. Proszę o pomoc w diagnozie. Może ktoś ma jakiś pomysł ? Dziwne jest to, że po powrocie z serwisu nowy procesor wstał, starego niestety nie przetestowałem. W każdym razie wymiana procesora pomogła, popracowało tydzień i to samo. Tak jakby procesor się spalił. Na płycie głownej po włączeniu komputera od razu dioda CPU i nic więcej. Przy wcześniejszej sytuacji wypinałem wszystko, kartę ram, procesor, cały czas świeciła się dioda CPU .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zresetować BIOS zworką Jeśli to pomoże i uda Ci się go odpalić, to nie mieszaj z OC, nie ustawiaj profili, jedź na standardowych ustawieniach aż MSI wyda nowe BIOSy w listopadzie :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij ram , spróbuj włączyć pc bez ramu . Włóż jeden moduł w 2 slot od procesora i spróbuj włączyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak, próbuj jedną kość tylko i w każdym slocie.

 

2 opcja to jak uda Ci się jakoś wejść w bios to włącz ERP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do biosa nie udało mi się wejść, a z kośćmi próbowałem już każdą w każdy slot, niestety nic :<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież MSI wypuściło BETA BIOS specjalnie na ten problem:

 

B450 Tomahawk and B450 Tomahawk MAX blank screen after waking up from Sleep mode.

 

Solution in BETA versions:

 

B450 Tomahawk MAX (E7C02AMS.341 beta) = https://drive.google.com/open?id=1-Sy1Z60MOaM9VLg3ZjOGE69t1Yyn0gf9

 

B450 Tomahawk (E7C02AMS.1C2 beta) = https://drive.google.com/open?id=19gAklMFjCrK_GYtSd1zfvYCioWbYeafx

It was fixed in BETA as soon as MSI discovered the issue

Wgraj BIOS tym sposobem:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iTkXunUAriE

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiedziałem, ale problemem już nie jest czarny ekran przy włączeniu komputera , ale dioda kontrolna CPU. świeci mi cały czas i nic się nie uruchamia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz objaw taki sam jak mają ludzie ze starymi biosami, lub niekompatybilnymi ramami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgraj ten BETA BIOS tak jak na filmie wyżej, tylko się nie pomyl bo tam są dwa BIOSy - jeden dla Tomahawk Max, a drugi dla zwykłego (Twojego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie biorę się za robotę tylko zastanawia mnie jak to się ma do tego, że przez tydzień pracowało bez problemu ? tzn raz za jakiś czas (losowo) załączał się bez ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po zrobieniu wg instrukcji, dioda led na płyie od flashowania biosu zaswieila sie tylko 3 razy i nic więcej ,tak jakby nie wgrało, po właćzeniu komputera świeci sie tylko dram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pendrive FAT32? Zmieniłeś nazwę pliku na MSI.ROM? Użyłeś poprawnego gniazda USB Flash? Wyjąłeś pamięci RAM oraz procesor z gniazda przed aktualizacją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest na filmie a poza tym to pomogło też jednej osobie: https://forum-en.msi.com/index.php?topic=314408.0

 

I removed the processor. Flash BIOS worked

Zasugerowałem Ci guzik bo wspomniałeś coś o braku możliwość wejścia do BIOSu.

 

Jeśli dasz radę wejść do BIOSu normalnie to wgraj aktualizację spod M-Flash wtedy nie trzeba wyjmować pamięci/CPU:

 

https://www.youtube.com/watch?v=LRyFMf0D9Lc

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie byłem w stanie wejść do biosa, ale obecnie po zrobieniu tej aktualizacji, która wg mnie sie nie udała, bo zamigało 3 razy i koniec, komputer po kilku uruchomieniach się włączył. dziwne, zaktualizuje bios przez bios i zobacze co sie stanie. wielkie dzięki coś się dzieje, pewnie mój Ryzen 5 2600 też żyje,. idę robić aktualizację przez bios

 

jak rozumiem wgrac ten bios co mi Pan dał z google dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki tam pan... :E

 

Tak, BIOS z google dysku, wersja E7C02AMS.1C2 beta pod zwykłego Tomahawka - w wypadku wgrywania przez BIOS nie musisz zmieniać jego nazwy.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za pomoc, pomogłoo, uruchomiło sie wszystko, zobaczymy na jak dlugo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I na pewno tylko MSI ma takie problemy, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem powtórzył się, dziś , raptem kilka dni później. świeci dioda CPU i się nie uruchamia, wersja biosu ta co wyżej z linku pod B450 Tomahawk. ma ktoś jakiś pomysł co dalej ? Zaczynam się zastanawiać czy to nie był czysty przypadek, że to wstało ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten tomahawk bez max tak ma, ja po całkowitym wyłączeniu komputera/odcięciu mu zasilania uruchamiałem losowo sprzęt co 20-30 raz jak mi się udało dlatego od 2 miesięcy usypiałem sprzęt bo wszystko inne chodziło wzorowo do momentu całkowitego wyłączenia pc.... ten bios beta 1C2 sprawił u mnie że po całkowitym wyłączeniu komp odpala się już za 2-3 razem więc o niebo szybciej.

 

Edit, wyłączyłem dzisiaj poprzez zamknij system na noc komputer i rano odpalił za pierwszym razem więc bajka w porównaniu do tego co było, czyli dopiero po odcięciu całkowicie zasilania odpala za 2/3 razem.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...