Skocz do zawartości
Reso77

Po wyjściu z BIOSu system się nie ładuje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z bootowaniem systemu po prawie każdej wizycie w BIOSie, przy zapisywaniu ustawień, jak i przy wyjściu bez zapisu. Wyświetla się wtedy cały czas ładowanie z logo płyty głównej aorus, moge wtedy dać tylko hard reset, po czym wczytuje się normalnie. Mam ustawione bootowanie z dysku na którym jest system jako pierwsze. Resetowałem przez zworkę, wyjęcie baterii, bez zmian. Próbowałem zmienić kontroler dysku z AHCI na RAID, jednak wtedy samo wchodziło mi do BIOSu. Nie mam problemu podczas normalnego startu systemu, wpuszcza w 100% przypadkach.

 

BIOS: f42c

płyta: b450 aorus pro

CPU: ryzen 3600x

RAM: 2x ballistix sport lt 8gb ddr4 3200mhz cl16

dysk: adata su800 512gb

PSU: seasonic focus plus gold 550w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodź do BIOSu :E

 

 

 

A tak bardziej serio..to było na serio :E Możesz spróbować zaktualizować BIOS, jeśli dostępna jest nowsza wersja, lub poczekać aż taka wyjdzie. Ewentualnie przywrócić ustawienia fabryczne w biosie, lub wgrać ponownie obecny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety f42c jest obecnie najnowszy. Podobno nie można wgrywać drugi raz tej samej wersji, nie pozwala na to, wolę nie próbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma nie pozwolić to nie pozwoli i zostaniesz o tym poinformowany podczas próby :) Prawdopodobnie w listopadzie wyjdą nowe BIOSy z AGESA 1.0.0.4 do tego czasu jakoś wytrzymasz :) Zresztą taki problem to nie problem, do BIOS i tak się zagląda rzadko, chyba ze ktoś kupił PCta po to, by sprawdzić pierdyliard ustawień i kombinacji.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to jest jak sie kupuje procesor na eksperymentalnej plycie :E :E

 

czekaj na update biosu

Lepiej jest musieć kupić nowa płytę do każdego procka? :E Przecież to oczywiste, ze wraz z premierą nowych procków, muszą do płyt powstać nowe BIOSy. Oczywistym jest tez ze w dzisiejszych czasach nic nie działa idealnie w dniu premiery. Grunt ze coś z tym robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są problemy z F42c np. u mnie na Aorus B450I Wifi ten bios powoduje blue screeny, windows ładuje do ekranu lodowania klika sekund później czarny ekran lub randomowy blue screen

 

ostatni stabilny bios jaki u mnie działa to F42a

 

na rdddicie są podobne tematy odnośnie dziwnego działania F42c, ktoś dostał info od gigabyte żeby działać na ostatnim stabilnym i czekać na nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpiąłem SSD, zostawiłem tylko HDD, zainstalowałem na nim system i 10/10 przypadków wpuszcza do windowsa. Wiec to raczej wina dysku. Przepiąłem też do innych slotów sata, dalej to samo (nie wpuszcza z systemem na SSD).

 

Edit: przeskanowałem SSD programem ADATA SSD ToolBox, wynik pozytywny. HD Tune 2.55 error scan - wszystkie kwadraty zielone. W obydwóch programach załączyłem pełne skanowanie. Tak wygląda zakładka Health:

7646292b40eab.png

196f75f72738b.png

 

Edit#2:

Problem rozwiązany. Jeśli ktoś będzie miał podobną sytuacje, pomogło odinstalowanie update sterowników SATA (przez driver booster).

Edytowane przez Reso77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...