Forum PCLab.pl: Laptop do pracy z obrazowaniem medycznym [6-10 tyś.] - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Laptop do pracy z obrazowaniem medycznym [6-10 tyś.]

#1 Użytkownik jest niedostępny   Oktopikus 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 09 Październik 2019 - 20:34

Dzień dobry,

Ze względu na to że dużo czasu spędzam na konferencjach/wyjazdach potrzebuje mobilnej stacji do planowania leczenia, a laptop którego obecnie używam to niewiele więcej niż maszyna do pisania. Czynność ta polega na pracy ze zdjęciami radiologicznymi (TK, MR, PET) w formacie DICOM. Uprzedzając pytania, jeżeli zachodzi taka potrzeba - serie analizowane są z udziałem radiologa na profesjonalnych, kalibrowanych monitorach, ipso facto nie szukam monitora diagnostycznego za 30-50k z przypiętym komputerem :)

Drugim i ostatnim zastosowaniem ma być szeroko pojęta praca naukowa, czyli w moim wypadku analiza danych klinicznych (stosunkowo małe bazy danych i niewyszukane testy) i pakiet Office.

Co potrzebuje:
- duży ekran
- dobra jakość obrazu, odwzorowanie skali szarości możliwie zbliżone do standardu DICOM
- platforma Windows

Czego NIE potrzebuje:
- mobilność (może być duży i ciężki)
- długa praca na baterii

Jeżeli chodzi o kwotę - dobrze by było zmieścić się w 6-7 tyś, ale jeżeli dopłata kilku tysięcy będzie uzasadniona - to pewnie dam się przekonać :)

Z góry dziękuję za pomoc

Ten post był edytowany przez Oktopikus dnia: 09 Październik 2019 - 20:39

#2 Użytkownik jest niedostępny   Stefan999 

• Don't Panic!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Październik 2019 - 20:35

Dopisz budżet w tytule tematu, aby temat był zgodny z regulaminem działu

#3 Użytkownik jest niedostępny   Oktopikus 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 09 Październik 2019 - 20:39

Zobacz postStefan999, o 09 Październik 2019 - 20:35, napisał(a):

Dopisz budżet w tytule tematu, aby temat był zgodny z regulaminem działu

Poprawione :)

#4 Użytkownik jest niedostępny   Namonaki 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 09 Październik 2019 - 21:18

Zobacz postOktopikus, o 09 Październik 2019 - 20:34, napisał(a):

Ze względu na to że dużo czasu spędzam na konferencjach/wyjazdach potrzebuje mobilnej stacji do planowania leczenia, a laptop którego obecnie używam to niewiele więcej niż maszyna do pisania. Czynność ta polega na pracy ze zdjęciami radiologicznymi (TK, MR, PET) w formacie DICOM. Uprzedzając pytania, jeżeli zachodzi taka potrzeba - serie analizowane są z udziałem radiologa na profesjonalnych, kalibrowanych monitorach, ipso facto nie szukam monitora diagnostycznego za 30-50k z przypiętym komputerem :)

siedzisz i patrzysz (niczym Jaś Fasola :D) na obrazy bez jakiejkolwiek ich obróbki?

Zobacz postOktopikus, o 09 Październik 2019 - 20:34, napisał(a):

Drugim i ostatnim zastosowaniem ma być szeroko pojęta praca naukowa, czyli w moim wypadku analiza danych klinicznych (stosunkowo małe bazy danych i niewyszukane testy) i pakiet Office.

czyli praca biurowa a baza to Microsoft Access, chyba nie PostgreSQL lub MySQL bo to overkill (ewentualnie SQLite)

Ten post był edytowany przez Namonaki dnia: 09 Październik 2019 - 21:18

#5 Użytkownik jest niedostępny   przemekan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Październik 2019 - 21:28

Zobacz postOktopikus, o 09 Październik 2019 - 21:34, napisał(a):

Co potrzebuje:
- duży ekran
- dobra jakość obrazu, odwzorowanie skali szarości możliwie zbliżone do standardu DICOM
- platforma Windows

Czego NIE potrzebuje:
- mobilność (może być duży i ciężki)
- długa praca na baterii

Nie wiem do końca co to znaczy duży ekran, ale mnie się kojarzy akurat z 17"- chociaż czy 15 też może być?W każdym bądź razie z lepszych (wydajniejszych) laptopów z dobrym ekranem widziałbym tu:
Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/256/Win10X RTX2060 144Hz za 7399zł
Dlaczego akurat taki laptoop (a nie z GTX'em 1660Ti, czy nawet niżej)?:
1. Ma stonowany design i jak powyłączasz świecidełka, a podświetlenie klawiatury zmienisz na białe, to nikt specjalnie nie powinien się kapnąć, że to seria gaimingowa (bardziej przypomina biznesówki).
2. Ma aluminiową obudowę.
3. Ma dobrą i dużą matrycę IPS.
4. Ma dobry i cichy układ chłodzenia
5. W razie konieczności można dołożyć jeszcze jeden dysk, np. 1TB SATA.

Ten post był edytowany przez przemekan dnia: 10 Październik 2019 - 06:40

#6 Użytkownik jest niedostępny   Stefan999 

• Don't Panic!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Październik 2019 - 22:09

Ciężko będzie. Certyfikat DICOM miały laptopy od HP z serii Zbook.
Dell XPS 15 7590 i7-9750H/16GB/1TB/Win10 GTX1650 OLED 10999
Jeden z moich znajomych używa takiego Della. Ogląda sporo zdjęć z radiologii i się nie skarży, chociaż nie jestem pewien czy błyszcząca matryca się sprawdzi. Inna opcja to Macbook Pro, ale on też ma lusterko. XPS to świetny, bardzo solidny laptop z wysoką wydajnością i ciekawym designem.
https://allegro.pl/o...source=facebook
Ten jest ciekawy, ale dopytaj się o gwarancję i dokładny model matrycy.

Ten post był edytowany przez Stefan999 dnia: 09 Październik 2019 - 22:36

#7 Użytkownik jest niedostępny   Oktopikus 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 09 Październik 2019 - 22:51

Zobacz postNamonaki, o 09 Październik 2019 - 21:18, napisał(a):

siedzisz i patrzysz (niczym Jaś Fasola :D) na obrazy bez jakiejkolwiek ich obróbki?

Jestem onkologiem-radioterapeutą a zajmuje się przede wszystkim radiochirurgią. Planowanie takiego leczenia to praca z badaniami obrazowymi, ale nie opisywanie ich – od tego mamy radiologów.

Zobacz postNamonaki, o 09 Październik 2019 - 21:18, napisał(a):

czyli praca biurowa a baza to Microsoft Access, chyba nie PostgreSQL lub MySQL bo to overkill (ewentualnie SQLite)

Nie za bardzo rozumiem sens tej wypowiedzi, ale jeżeli pytałeś mnie o oprogramowanie którego używam – to jest nim Statistica 13 firmy StatSoft inc.

Zobacz postprzemekan, o 09 Październik 2019 - 21:28, napisał(a):

Nie wiem do końca co to znaczy duży ekran, ale mnie się kojarzy akurat z 17"- chociaż czy 15 też może być?W każdym bądź razie z lepszych (wydajniejszych) laptopów z dobrym ekranem widziałbym tu:
https://www.x-kom.pl...2060-144hz.html"][b]Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/256/Win10X RTX2060 144Hz za 7399zł
[…]

Może być 15’ ale nie mniej. Przepraszam za laickie określenia, zupełnie nie jestem w temacie sprzętu lub ogólnie pojętej informatyki.

Zobacz postStefan999, o 09 Październik 2019 - 22:09, napisał(a):

Ciężko będzie. Certyfikat DICOM miały laptopy od HP z serii Zbook.
Dell XPS 15 7590 i7-9750H/16GB/1TB/Win10 GTX1650 OLED 10999
[…]
https://allegro.pl/o...source=facebook
Ten jest ciekawy, ale dopytaj się o gwarancję i dokładny model matrycy.

Propsy za Douglasa Adamsa pod awatarem!
Dopytam się co do modelu matrycy.

Dzięki za pomoc. Propozycje są całkiem ciekawe, przejrzę je na spokojnie i jak będę miał jeszcze wątpliwości - to zapytam :)

#8 Użytkownik jest niedostępny   manuelos 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 00:50

Myślę że do takich zadań nie potrzeba laptopa gamingowego z mocarną grafiką i 6 rdzeniowym procesorem tylko po prostu czegoś z dobrym ekranem. Taki sam ekran jak we wspomnianym Lenovo a może i lepszy (sam to oceń, podsyłam link do szczegółowych testów matrycy- Tutaj) znajdziesz w o połowę tańszym:

HP Pavilion Gaming i5-9300H/16GB/480/Win10x GTX1650 - 4399 zł

Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez manuelos dnia: 10 Październik 2019 - 00:51

#9 Użytkownik jest niedostępny   przemekan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 06:47

Zobacz postmanuelos, o 10 Październik 2019 - 01:50, napisał(a):

Myślę że do takich zadań nie potrzeba laptopa gamingowego z mocarną grafiką i 6 rdzeniowym procesorem tylko po prostu czegoś z dobrym ekranem. Taki sam ekran jak we wspomnianym Lenovo a może i lepszy (sam to oceń, podsyłam link do szczegółowych testów matrycy- Tutaj) znajdziesz w o połowę tańszym:

Ta matryca w tym HP nie jest tą z testów-bo w testowanym laptopie jest 144Hz, a w tym co podałeś zwykła 60Hz. Na pewno parametry nie są takie jakie przytaczas-zapewne będzie tam IPS charakterystyczny dla laptopów gaimingowych czyli ~60%sRGB.

Dobra, w tescie też jest 60Hz.

Ten post był edytowany przez przemekan dnia: 10 Październik 2019 - 10:52

#10 Użytkownik jest niedostępny   manuelos 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 08:20

Zobacz postprzemekan, o 10 Październik 2019 - 07:47, napisał(a):

Ta matryca w tym HP nie jest tą z testów-bo w testowanym laptopie jest 144Hz, a w tym co podałeś zwykła 60Hz. Na pewno parametry nie są takie jakie przytaczas-zapewne będzie tam IPS charakterystyczny dla laptopów gaimingowych czyli ~60%sRGB.

Polecam podszkolić angielski albo czytanie ze zrozumieniem.

Our test unit today is the upper mid-range SKU with 9th gen Core i7, GTX 1660 Ti Max-Q graphics, and a 60 Hz display for a retail price of about $1300 USD.

Color coverage, contrast ratio, and color accuracy are as good as many of the aforementioned 3 ms or 144/240 Hz panels for a high quality appearance

#11 Użytkownik jest niedostępny   Stefan999 

• Don't Panic!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 09:44

Laptopy od Apple, zwłaszcza MBP 15. Nie ze względu na Hardware, a Software. OsiriX jest świetny, na Windowsie masz całkiem fajny, chociaż trochę trudny do ogarnięcia, 3D slicer. Pracujesz na 2D czy na 3D?

Ten post był edytowany przez Stefan999 dnia: 10 Październik 2019 - 11:09

#12 Użytkownik jest niedostępny   przemekan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 10:58

@manuelos, masz racje rzeczywiscie w tescie tez jest 60Hz-troche sie zdziwilem, bo np. w X-kom HP z GTX'em 1660Ti jest ze 144Hz matryca dlatego myslalem, ze tam tez taka jest - nie sprawdzilem dokladnie parametrow matrycy.
Jedyne pytanie jakie sie nasuwa, to czy w wersji z 1650-siątką bedzie taka sama matryca jak w wersji z mocniejsza kartą.Można jednak założyć, że nie powinno być tu większych różnic.

Ten post był edytowany przez przemekan dnia: 10 Październik 2019 - 11:05

#13 Użytkownik jest niedostępny   Oktopikus 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 10 Październik 2019 - 14:49

Zobacz postStefan999, o 10 Październik 2019 - 09:44, napisał(a):

Laptopy od Apple, zwłaszcza MBP 15. Nie ze względu na Hardware, a Software. OsiriX jest świetny, na Windowsie masz całkiem fajny, chociaż trochę trudny do ogarnięcia, 3D slicer. Pracujesz na 2D czy na 3D?

Pracuję w 3D na Varian ECLIPSE i narzuconym na nas z góry przez instytucję sofcie diagnostycznym, więc tutaj nie mam większego wyboru :)
Wysłałem zapytanie do sklepu o dokładny model matrycy zbook-a.
EDIT: otrzymałem informację, brzmi ona:
798476-JG1 PNL,17.3FHD AG UWVA 72% 300n 4.0mm FL,INX

Zobacz postmanuelos, o 10 Październik 2019 - 00:50, napisał(a):

Myślę że do takich zadań nie potrzeba laptopa gamingowego z mocarną grafiką i 6 rdzeniowym procesorem tylko po prostu czegoś z dobrym ekranem. […]
HP Pavilion Gaming i5-9300H/16GB/480/Win10x GTX1650 - 4399 zł

To jest bardzo dobra uwaga, w sumie potrzebuje po prostu czegoś z dobrym ekranem.

Jak na razie najbardziej interesujące wydają mi się te dwa HP i skłonny jestem po prostu jeden z nich kupić, szczególnie że w temacie tego zbooka dostałem informację że można zamontować SSD i przed sprzedażą, w samym sklepie przerzucą mi na niego system.
Czym w praktyce różnią się z punktu widzenia użytkownika te laptopy (zbook 17 i pavilion)? Czy podzespoły na zbook, z racji że to ‘workstation’, będą lepsze w precyzyjnym odwzorowywaniu grafiki, a te z drugiego laptopa – wydajniejsze pod względem szybkości obliczeń? A może to w ogóle tak nie działa?

Ten post był edytowany przez Oktopikus dnia: 10 Październik 2019 - 15:00

#14 Użytkownik jest niedostępny   manuelos 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 14:59

Zobacz postOktopikus, o 10 Październik 2019 - 15:49, napisał(a):

Czy podzespoły na zbook, z racji że to ‘workstation’, będą lepsze w precyzyjnym odwzorowywaniu grafiki, a te z drugiego laptopa – wydajniejsze pod względem szybkości obliczeń? A może to w ogóle tak nie działa?

Workstation oznacza że laptop przystosowany jest do pracy pod dużym obciążeniem przez 24/7 bez obniżania wydajności. Tak w dużym uproszczeniu. Nie jest istotna waga laptopa ani jego wygląd a właśnie wydajność i bezawaryjność. Jakość matrycy to już cecha konkretnego modelu czy też nawet egzemplarza, może być tak że laptop gamingowy będzie lepszy niż stacja robocza - jak sam widzisz podałem przykład takiej "perełki" gdzie nikt się nie spodziewał tak dobrej matrycy ;)

#15 Użytkownik jest niedostępny   przemekan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 15:13

jak sam widzisz podałem przykład takiej "perełki" gdzie nikt się nie spodziewał tak dobrej matrycy
To prawda, jeżeli chodzi o jakość matrycy to ta 60-sięcio Hz matryca prezentuje się b. dobrze. Zastanawia mnie tylko, czy w wersji z GTX 1650 jest taka sama jak z 1660Ti Max-Q. Możliwe jest że na różne rynki trafiaja laptopy z roznymi matrycami.

#16 Użytkownik jest niedostępny   Stefan999 

• Don't Panic!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 15:36

Pavilion ma w zasadzie standardową 17 IPS. Jeśli taka matryca ci wystarczy to nawet lepiej. Najlepsze wyjście to kupić i porównać z monitorem w pracy. Oddać jeśli nie jeśli jakość wyświetlanego obrazu nie będzie odpowiadać.

#17 Użytkownik jest niedostępny   manuelos 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 15:49

Zobacz postStefan999, o 10 Październik 2019 - 16:36, napisał(a):

Pavilion ma w zasadzie standardową 17 IPS.

No jak widać nie taką standardową bo niestety smutnym standardem jest 60% sRGB zamiast tych 90

#18 Użytkownik jest niedostępny   Oktopikus 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 10 Październik 2019 - 15:53

Zobacz postmanuelos, o 10 Październik 2019 - 15:49, napisał(a):

No jak widać nie taką standardową bo niestety smutnym standardem jest 60% sRGB zamiast tych 90

Ok, a jak to się ma do tej matrycy z zbook-a?
Czy w ogóle z tych poniżej podanych hieroglifów da się to określić:
798476-JG1 PNL,17.3FHD AG UWVA 72% 300n 4.0mm FL,INX

#19 Użytkownik jest niedostępny   Stefan999 

• Don't Panic!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Październik 2019 - 16:14

Zobacz postmanuelos, o 10 Październik 2019 - 16:49, napisał(a):

To jest prawda, ale tylko w przypadku 15. Nawet w twoim linku wszystkie matryce prezentują podobny poziom. Ta w Lenovo jest nawet lepsza.
@Oktopikus
To są chyba dane magazynowe. Pod tą nazwą może być kilka różnych matryc, nawet zamienniki.

#20 Użytkownik jest niedostępny   Oktopikus 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 10 Październik 2019 - 17:05

Zobacz postStefan999, o 10 Październik 2019 - 16:14, napisał(a):

To jest prawda, ale tylko w przypadku 15. Nawet w twoim linku wszystkie matryce prezentują podobny poziom. Ta w Lenovo jest nawet lepsza.
@Oktopikus
To są chyba dane magazynowe. Pod tą nazwą może być kilka różnych matryc, nawet zamienniki.

W internecie pokazuje się coś takiego:
https://www.convena....re-part-display

A o co dokładniej powinienem zapytać? Może wtedy uda się dostać rozsądne informacje.

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2