Skocz do zawartości
kowallosu

RTX 2060s niepokojące niskie użycie GPU w grach i spadki fps?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dzisiaj dołożyłem nowy dysk MX500 1 TB, więc wreszcie mogę zainstalować zaległe gierki. Na pierwszy ogień padło na FarCry Primal i nie byłbym sobą gdybym nie uruchomił benchmarka wbudowanego w grę. Niestety, wyniki wyszły słabe. Zauważyłem, że użycie GPU nigdy nie osiągnęło więcej niż 90%. Uruchomiłem "nową grę" i tam było dokładnie tak samo. Użycie gpu oscylowało w granicach 75-85% i nigdy nie przekroczyło 90%. P

Znalazłem na youtube test na podobnej, ale mimo wszystko słabszej konfiguracji do mojej:

i użytkownik ma średnio 10-15 fps więcej. (2060 bez super, niepodkręcony procesor i gorzej taktowany ram). Jak widać na filmiku użycie gpu oscyluje w granicach 99%. Co u mnie może być nie tak?

 

Trochę się zmartwiłem, dlatego piszę. Chodzi mi po głowie przeinstalowanie systemu Windows, a nawet format dysku systemowego, ponieważ przeniosłem dysk systemowy z laptopa używając przy tym programu DDU (display driver unistaller). Jednak z opinii forumowiczów wiem, że zabieg z DDU nie powinien negatywnie wpłynąć na stabilność.

 

Sterowniki mam aktualne. OC stabilne i gruntowanie wytestowane. W 3Dmark timeSpy mam 8864 punkty, więc prawidłowy wynik. Komputer chodzi bardzo stabilnie.

 

Próbowałem włączyć tryb zarządzania energią na maksymalną wydajność, ale nie przyniosło to efektów.

 

pzdr.

 

edit: mój sprzęt:

 

CPU:Ryzen 2600 @ 4.0 GHz 1.3v + Fera 3 RGB MOBO: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC

RAM: Crucial LT Sport 16GB CL16 @ 3466 MHz SSD: IRDM PRO 240GB

GPU: Palit RTX2060s GP OC 8GB

CASE: NZXT H500 +Fractal Design AL120+AL140 PSU: Corsair TX650M

MONIT: Benq ex3203r 144Hz AUDIO: Creative T6 II 2.1

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie - w jakiej rozdzielczości grasz + jaki masz FPS?

P.S. kolega ma:

Ryzen 2600

MSI b450 Gaming Pro Carbon AC

16GB ram Crucial 3200mhz 16cl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu nie wymieniałem, bo mam go w opisie. Mam średnio 10-15 fps mniej w tej samej lokacji co we wrzuconym przeze mnie filmiku. Ustawiłem identyczną rozdzielczość i detale, czyli 1080p ultra.

 

W benchmarku w 1440p mam średni fps 63.

 

Bardzo mizerne wyniki, spowodowane zapewne słabym użyciem GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu nie wymieniałem, bo mam go w opisie. Mam średnio 10-15 fps mniej w tej samej lokacji co we wrzuconym przeze mnie filmiku. Ustawiłem identyczną rozdzielczość i detale, czyli 1080p ultra.

 

W benchmarku w 1440p mam średni fps 63.

 

Bardzo mizerne wyniki, spowodowane zapewne słabym użyciem GPU.

Dobrze, że go masz tylko spojler się nie rozwija... Gość ma R5 3600 czyli i tak trochę lepiej niż R5 2600 OC. Próbowałeś z tymi samymi sterownikami jak z tego filmu? Tylko w FCP masz taki problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry z tej serii tak mają, lubią procesory wysoko taktowane, najlepiej bez HT. Ile masz fps, jak ustawisz dużo niższą rozdzielczość, np 720p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że go masz tylko spojler się nie rozwija... Gość ma R5 3600 czyli i tak trochę lepiej niż R5 2600 OC. Próbowałeś z tymi samymi sterownikami jak z tego filmu? Tylko w FCP masz taki problem?

 

Wstawiłem niepoprawny link. edytowałem i chodzi mi o ten:

 

 

W FCP go zauważyłem głównie. Wcześniej grałem w doom 3 i tam gra nie trzymała stałych 99% GPU. Czasami spadało, ale FPS był dobry. Testuję na najnowszych sterownikach. A co myślisz o przeinstalowaniu systemu na nowo?

 

ps. dziwne, że się nie rozwija, u mnie działa i na telefonie i na komputerze.

 

Gry z tej serii tak mają, lubią procesory wysoko taktowane, najlepiej bez HT. Ile masz fps, jak ustawisz dużo niższą rozdzielczość, np 720p?

 

No mam dowód na youtube, że jednak u innych na tym procesorze grafa osiąga 99%.

 

tutaj np. mój procesor z gtx 1660ti i ja mam mniej więcej tyle klatek albo i nawet mniej... Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ze jak? System sklonowałeś czy tam przeniosłeś z lapka do desktopa? :E Późno już i mogę czegoś nie rozumieć, ale lapek i twój desktop to dwa rożne komputery i tam bajzel musi być niezły w systemie. :E (jeśli jest jak jest tak jak napisałem) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ze jak? System sklonowałeś czy tam przeniosłeś z lapka do desktopa? :E Późno już i mogę czegoś nie rozumieć, ale lapek i twój desktop to dwa rożne komputery i tam bajzel musi być niezły w systemie. :E (jeśli jest jak jest tak jak napisałem) :E

 

 

Na laptopie (core i5 + nvidia) odpaliłem DDU i wyczyściłem sterowniki karty graficznej. Ręcznie usunąłem urządzenia z menadżera urządzeń. Podpiąłem dysk do komputera stacjonarnego, zainstalowałem sterowniki. (początkowo ryzen 2600 + karta AMD). Gdy kupiłem rtx2060 super, to znowu użyłem DDU aby odinstalować sterowniki karty graficznej AMD i finalnie zainstalowałem kartę 2060 super.

 

System działa świetnie. Ale reinstall chodzi mi po głowie jeżeli będą takie cuda w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System działa świetnie. Ale reinstall chodzi mi po głowie jeżeli będą takie cuda w grach.

No jednak nie do końca świetnie :E Nie mowie ze to nie może działać, ale często mimo wszystko coś tam zostaje, śmieci jakieś i mogą się dziać różne jaja. Jeszcze bym rozumiał jakbyś musiał stawiać system na HDD, ale przecież na SSDku to jest chwila moment i nawet jak później się musisz tez chwilę z "resztą" pomęczyć, to robisz to raz na dłuższy czas i nie musisz się potem zastanawiać czy to czasami nie jest problem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może spróbuję z systemem, ale jestem steptycznie nastawiony.

 

konfiguracja jak u mnie i 20 fps wiecej.

 

czy ktoś z Was ma jeszcze jakieś sugestie?

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDU używałeś w trybie awaryjnym?

Jeżeli laptop posiadał procesor Intela to wszystko co jest z nim związane musi wylecieć z systemu - sterowniki chipsetu, wpisy do rejestry, programy z auto-startu (np. Inte ME Engine lub Rapid Storage). To samo się tyczy kontrolerów, kart sieciowych, dźwiękowych, sterowników TB3/USB etc.

Do czyszczenia rejestru i części pozostałości możesz użyć darmowego CCleaner.

Dalej właściwości dyski i czyszczenie dysku - systemowego oraz tego, na którym znajdują się gry. Głownie Delivery optimization files (aplikacje, pliki oraz windows update, które są rozprowadzane po sieci domowej w celu przyspieszenia np. windows update)oraz DirectX shader cache (dane przyspieszające uruchamianie aplikacji, niech windows je odbuduje niż ma bazować na starych, nieaktualnych)

Jeżeli nie masz to zainstaluj najnowsze sterowniki chipsetu AMD.

 

Tak szczerze to przenoszenie/klonowanie systemu pomiędzy dwoma różnymi konfiguracjami sprzętowymi jest skomplikowane i nie wiem czy szybciej nie zainstalujesz na nowo systemu niż jakbyś miał próbować go doprowadzić do ładu i składu używają tylko darmowych programów.

uhReEh5.png

HRvcCn3.png

2tv7YU0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za powyższe sugestie, wydają się pomocne.

 

DDU w trybie awaryjnym. wydaje mi się, że usunąłem wszelkie pozostałości po starym sprzęcie, ale spróbuję jeszcze użyć cleanera wbudowanego w system zaznaczając wspomniane wyżej opcje.

CCcleanera uzywam na porządku dziennym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego robi się format... Spędzisz godzinę i masz czysty system, a tak to siedzisz tydzień, czyścisz, grzebiesz i koniec końców zrobisz format.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są powody dla których formata nie zrobiłem. wypowiedź użytkownika Deniryer jest najbardziej pomocna. format zawsze będę mógł zrobić, ale nie powiem interesuje mnie powód dlaczego taki problem występuje. format to dla mnie ostateczność, jeżeli się okaże że jednak jest to problem sprzętowy, to zmarnowany format spowoduje utratę poprawnie skonfigurowanego środowiska.

Spróbuję od wyczysczenia sterowników (ddu) i usunięciu wszystkiego z autostartu.

być może w usługach siedzą śmieci. a może to problem jedynie z far cry. znalazlem watek w necie identyczny jak mój i tam format nie pomogl, malo tego w 3dmarkach problemu nie bylo, a w grach gpu nigdy nie nosiagalo wiecej niz 80 procent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz poprawnie skonfigurowanego środowiska, i właśnie to najprawdopodobniej jest powodem problemów. Ja nigdy nie traciłbym czasu na jakies czyszczenie sterowników, a już na pewno nie przeniósłbym systemu na komputer o odmiennej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz nagrać Primal benchmark z włączonym MSI Afterburnerem aż do końca ile będzie min, max i średni fps?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę nagrać Kolego, ale nie wystarczą Ci same liczby lub printscreen? ;) bede w domu to wrzucę nagranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mogę nagrać Kolego, ale nie wystarczą Ci same liczby lub printscreen? ;) bede w domu to wrzucę nagranie.

 

Nie wystarczy, bo chciałbym zobaczyć w jakich momentach się to dzieje, czy widać rwania itd.

 

U mnie na HDD jest taki problem w tym Far Cry, że pierwszy test zawsze ma do jego połowy własnie spadki do 80% użycia, jak kamera zjeżdża z bodaj wodospadu to mamy ścinkę. Za 2 testem już tego nie ma. Tak samo pytanie czy procesor chodzi stale na tym 4.0Ghz podczas grania, czy ramy trzymają taktowanie, jaki boost ma grafika przy tym teście, ale też ile % TDP jest brane.

 

Kiedyś przy zmianie Intela na AMD też miałem taki problem, że właśnie miałem mało fps w grach, ale to była wina pokiełbaszonych sterowników chipsetu i niestety trzeba było właśnie reinstalować windę.

 

A i rozumem używasz Full HD + ustawienia Ultra + HD tekstury? Typowo motion blur tylko tam jest off. Nie pamiętam czy tam jest przywracanie do domyślnych, bo czasem się coś też przestawi i wyniki są dziwne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pracy doradzili mi właśnie przeinstalować chipset. ale kurła robilem to już wcześniej. u mnie nigdy nie ma stałych 100% na gpu. cpu trzyma na sztywno 4ghz, a ram 3466 mhz. wrzucę filmik lub wnioski dzis wieczorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie też nie ma prawie nigdy 99% użycua GPU w full HD, ale 94-97%. Poniżej 90 to już problem

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pracy doradzili mi właśnie przeinstalować chipset. ale kurła robilem to już wcześniej. u mnie nigdy nie ma stałych 100% na gpu. cpu trzyma na sztywno 4ghz, a ram 3466 mhz. wrzucę filmik lub wnioski dzis wieczorem

 

 

Weź się z tym nie pie****l tylko przeinstaluj tego windowsa..

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu, ile masz punktów w 3dmark w tescie Fire Strike ULTRA ? w 1080p

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się tak boisz formata to nie masz skąd skołować dysku na równoległy system do testów? IMO przy phenomie 2600 i 2060s będzie bottleneck w fhd i grach ciężkich na cpu, ale ten system mi śmierdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie ogarnąłem temat i obyło się bez formatowania dysku.

Problemem powodującym spadki wydajności jest oprogramowanie Nahimic 2 Audio Driver. Jest to oprogramowanie dołączane do płyt MSI, które naprawdę fajnie wpływa na jakość dźwięku. Niestety, w moim przypadku wydajność w grach wyraźnie spada.

 

Ok, ale zanim wpadłem na to co powoduje problem, to...Wykonałem unistall sterowników za pomocą DDU, wyczyściłem system wbudowanym cleanerem, przeinstalowałem sterowniki chipsetu oraz przeinstalowałem gry.

 

Pomogło natomiast wyłączenie wszystkich aplikacji z autostartu i gdy okazało się, że jedna z aplikacji powoduje problem, to powolna analiza doprowadziła mnie do Nahimica. Problem jest o tyle śmieszny, że wystarczy aplikację zamknąć i wydajność od razu wzrasta. Wystarczy, że zminimalizuję grę, uruchomię na nowo program i wydajność znowu spada.

Użycie GPU w FarCry Primal to teraz 99%. Wydajność jest kozacka i udało mi się osiągnąć w benchmarku w 1440p + hd textures następujące wyniki:

min fps: 71

avg: 90

max: 105

 

Wyniki bardzo dobre, tutaj sprzęt analogiczny do mojego i średnio 14 fps mniej:

Jestem bardzo zadowolony :)

 

Powiem szczerze, że pendrive z Windowsem był już przygotowany.

 

dzięki wszystkim za rady i dziękuję też za komentarze skłaniające do reinstalacji :) lubię robić na przekór innym :)

 

Jak się tak boisz formata to nie masz skąd skołować dysku na równoległy system do testów? IMO przy phenomie 2600 i 2060s będzie bottleneck w fhd i grach ciężkich na cpu, ale ten system mi śmierdzi.

 

Taki był plan ;) postawienie systemu na nowym dysku i testy.

Bottleneck może wystąpić, ale liczyłem się z tym. Ja za nowego procka i kartę graficzną zapłaciłem łącznie 2050 zł brutto, bo okazje wyłapałem. Na moje potrzeby i tyle zaległości co ja mam w grach to wystarczy ;)

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Bezprawie dostrzegają w Europie. Sytuacja w Polsce jest poważna. Rząd Donalda Tuska, przyjaciela Macrona i von der Leyen, prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków - stwierdził w mediach społecznościowych francuski europoseł Nicolas Bay. Polityk zaznacza, że "to ważny atak na praworządność, ale brukselska Komisja nie wydaje się być tym poruszona".    
    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L2 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...