Skocz do zawartości
baronek007

Komputer zacina się po wymianie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Parę dni temu wymieniłem procesor z ryzena 5 1600 na ryzen 5 3600. Problem polega na tym, że nie mogę włączyć przeglądarki i gier w tym samym momencie, bo prowadzi to do zacinania się komputera do tego stopnia że ekran co chwile się zawiesza i nie da się zamknąć żadnego z okien. Nawet ekran wyłączania kręci się w nieskończoność i komputer nie chce się wyłączyć. Dzieje się tak tylko przy odpaleniu Chromu i jakiejkolwiek gry. Same gry działają bez zarzutu, przeglądarka i inne aplikacje w tle - też. Jednak odpalenie wszystkiego na raz skutkuje zacinaniem się i koniecznością resetu komputera. Nie miałem takiego problemu ze starym procesorem i nie bardzo wiem co może być przyczyną takiego zachowania. Posiadam płytę główną ASRock AB350 Pro4 i BIOs zaktualizowałem zgodnie z instrukcjami. Do tego 16 GB ramu cl15 2400 Mhz i RTX 2070. Pracę procesora monitoruję CPUID HWmonitorem i temperatury są w porządku, podczas zacinania się komputera nie było żadnych dziwnych zachowań od strony procesora. Sprawdziłem też komputer od strony wirusów i jest czysty.

 

Czy ktoś z was spotkał się z takim zachowaniem komputera i czy ma na to jakieś rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz ssd czy hdd ? może postawiłeś na nowo system i sie robi aktualizacja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System na ssd, reszta na hdd. Nie ma żadnej aktualizacji. Ram chciałem kupić właśnie 3000mhz 16 GB. Jednak zastanawia mnie czy roznica ledwie tych 600 MHz w ramie skutkowałaby takimi zacięciami? Patrząc na menadżer zadań kiedy komputer zaczął się zawieszać użycie ramu było ledwie 6gb/16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu na 3000 mhz komputer nie włącza się i po kilku próbach sam resetuje do 2133mhz. Taką wartość miałem wcześniej zamiast 2400. Po ustawieniu 2400, czyli taktowaniu tych kości komputer potrzebuje 2 prób żeby się włączyć. Czy to wystarczający dowód na to że po wymianie Ramu problem najpewniej zniknie? Co prawda sprawdziłem Ram tym windowsowym testem i nie wykazał żadnych błędów, jednak nie mam pomysłu na to co jest nie tak z komputerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy wymieniłem 1060 na 1080 poszedł mi 600W zasilacz zalmana. Komp się odpalił na nowym po kilku próbach. Nie mogłem niestety ustawić ramu na wyżej niż 2133. Zmień bios na inny, bo albo masz mega niekombatybilność, albo bios może być problemem. Wiem, że problem wziął się z innych działań, ale może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro odbieram nowy ram z 3000 mhz. Zobaczę czy po jego wymianie coś się zmieni. Jeśli nie, wtedy zaczne kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze formata zrobiłeś? Bo to obowiązek po zmianie sprzętu na nowy... Pamiętaj że sterowniki instalują się pod dany sprzęt więc jeśli nie to wina leży po stronie systemu ?czyli format

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest po formacie. Z nowym Ramem włącza się za pierwszym razem. Ustawiłem tam większe napięcie jak było napisane i jedyny problem w tym że nie mogę ustawić na 3000 Mhz bo wtedy komputer się nie włącza. W tej chwili działa na 2933. I problem mam z tym boxowym chłodzeniem procesora, bo działa często na maxa i całkiem głośno chodzi.

 

Poprawka - uruchamiał się za pierwszym razem kilka razy z rzędu i teraz znowu potrzebuje 2 prób. Nie mam pojęcia co jest nie tak z komputerem...

Edytowane przez baronek007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest po formacie. Z nowym Ramem włącza się za pierwszym razem. Ustawiłem tam większe napięcie jak było napisane i jedyny problem w tym że nie mogę ustawić na 3000 Mhz bo wtedy komputer się nie włącza. W tej chwili działa na 2933. I problem mam z tym boxowym chłodzeniem procesora, bo działa często na maxa i całkiem głośno chodzi.

 

Poprawka - uruchamiał się za pierwszym razem kilka razy z rzędu i teraz znowu potrzebuje 2 prób. Nie mam pojęcia co jest nie tak z komputerem...

Na b450 tomahawk jest to samo z włączaniem, ostatnio wyszedl bios co to ogarnął bo jak nie odepnę całkowicie od zasilania lub nie dam na zasilaczu przełącznika na 0 to po zamknieciu systemu startuje za 1 razem, ale jak mu odetnę prąd na pare minut to już loteria, za 2-3 razem to i tak masz wypas ja na poprzednich 4 biosach musiałem usypiać kompa zamiast wyłączać bo odpalał sie w okolicach 50 razu dosłownie :E więc może to samo jest u ciebie i to nie jest wina ramu tylko biosu/płyty na starszych b350/450 bez max. Co do obrotów wentylatora to przy nowym ryzenie to norma proc ma chwilowe skoki, jak chcesz to zminimalizować to przestaw zwiększanie obrotów w biosie z 0.1 sek np na 0.5/0.7 sek lub 1sek nie wiem jak u ciebie ja mam do wyboru 0.1,0.3,0.7,1. Swoja droga to zwykła fera będzie działać o niebo lepiej od tego boxa bo jest kiepski.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ramami musisz pokminić, rozluzować timingi bądź podnieść napięcie. Miałem to samo = profil XMP (2933) śmigał, ale podniesienie na 3000 blokowało uruchamianie komputera. Pomogła aktualizacja do najnowszego biosu bo dodali support do ballistixów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...