Skocz do zawartości
NotebookM

Stary dysk twardy IDE 620MB nie działa na adapterze IDE-USB

Rekomendowane odpowiedzi

Podpinam stary dysk IDE 620MB poprzez adapter IDE-USB i komputer widzi dysk jako niezainicjowany. Jak podepnę bezpośrednio do płyty głównej to widzi. Czy są jakieś adaptery które obsłużą ten dysk?

Edytowane przez NotebookM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do starego kompa 486 używam a podłączam żeby przegrywać pliki na ten dysk bo ten dysk w tym starym komputerze pracuje. Dysk nie jest uszkodzony więc taki drogi specjalistyczny sprzęt nie jest mi potrzebny, dlatego pytałem o adapter.

Edytowane przez NotebookM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsparcie dla tak starych dysków w adapterach ide-usb to loteria. spróbuj produktów Uniteka, te mogą mieć lepszą kompatybilność niż noname chinole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że dysk jest adresowalny tylko w CHS i nie obsługuje LBA. A że LBA jest standardem od dłuższego czasu, to adapter może nie obsługiwać starego adresowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że dysk jest adresowalny tylko w CHS i nie obsługuje LBA. A że LBA jest standardem od dłuższego czasu, to adapter może nie obsługiwać starego adresowania.

 

Tak dokładnie, to właśnie może być to CHS, piszą też o tym na zagranicznych stronach. BIOS-y nawet te poźniejsze z czasów Core2Duo potrafiły jeszcze rozpoznać dysk z tym adresowaniem, być może nowsze też to potrafią, jednak większość adapterów IDE-USB tego nie potrafi ponieważ chip w takim adapterze stosuje wyłącznie adresowanie LBA. Spróbuję tego Uniteka: https://allegro.pl/oferta/kabel-adapter-unitek-y-3324-usb-3-0-ide-sata-ii-7776206801

 

Gdyby nie zadziałało to mogę przecież paczkomatem bezpłatnie zwrócić.

Edytowane przez NotebookM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Unitek nie dał rady. Dysk jest całkowicie niewidoczny, jakby w ogóle nie był podłączony. Na starszym adapterze to chociaż widać go jako nie zainicjowany, tutaj nie widać w ogóle. I rzeczywiście ma kodowanie CHS bo po podłączeniu do komputera ze starszą płytą z czasów Windows XP widać przy jego nazwie CHS. Tak więc niestety muszę kopiować pliki podłączając do starszego komputera bezpośrednio do płyty.

 

Ponadto zauważyłem, że gdy dysk jest podłączony do komputera z systemami XP, Vista lub 7 to Windows się wczytuje, w systemach 8, 8.1 i 10 w czasie wczytywania systemu wywala bluescreen z błędem (BOOT DEVICE) i komputer się restartuje.

Edytowane przez NotebookM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jepiej juz na tym starym kompie 486 przesylac wzystko po lanie ?

 

Nie mam karty sieciowej w tym kompie. Musiałbym zdobyć kartę, nie wiem też jak się konfiguruje żeby przesyłała pliki pod DOS-em.

 

A co do tego Uniteka teraz się okazało że w ogóle nie czyta żadnych dysków, tak więc jest uszkodzony. Czekam na wymianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby właśnie wziął konwerter CF-IDE i wtedy kopiował na dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby właśnie wziął konwerter CF-IDE i wtedy kopiował na dysk?

 

Chcę mieć oryginalny stary dysk w tym komputerze, to już takie retromaniactwo :)

 

Jak rozumiem, chcesz jakieś dane z 486 przegrać na nowoczesnego PC. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak zakup komputera, który to umożliwi. Koszty takiego komputera będą podobne do tego adaptera usb na eide- 100zł. Można jeszcze zastosować kabel null modem, W tym drugim rozwiązaniu jest trochę zabawy, ale da się to zrobić i trzeba się uzbroić w cierpliwość przy przesyłaniu danych.

 

Komputer do tego mam i to nie jeden (pisałem wyżej że podłączałem), chciałem po prostu inaczej (wygodniej) podpinać dysk - przez adapter IDE-USB.

 

Przyszedł nowy Unitek, niestety widzi tylko literę dysku i nic więcej. Dodatkowo nie rozpoznaje starego napędu CD-Rom, podczas gdy starszy adapter rozpoznaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...