Skocz do zawartości
reQ_21

Optymalizacja Windows 10 od pracownika Microsoft i Nvidii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio szperałem w internecie pod kątem optymalizacji windowsa i sterownika nvidii pod jakość przy niskim spadku wydajności.

Trafiłem na ciekawego githuba, osoby która pracuje dla microsoftu i nvidii.

 

Co najważniejsze w tym wszystkim - obala on mity i błędne poradniki dotyczące "polepszenia wydajności" kosztem utraty funkcji windowsa. Jego cały poradnik opiera się na tweakach i poprawkach, bez usuwania funkcji w windowsie!!

 

https://github.com/CHEF-KOCH/GamingTweaks

 

Ogólnie dużo rzeczy jest już tu znanych, pokroju wyłączenia oszczędzania energii w biosie, zablokowanie network throttlingu i inne - ale na największa uwagę zasługuje ta strona :

 

https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vRZkIJJCVynUPCqZbblmAIoPRx1rDIRLAV9CwjunyAaGm2YpIt_XsmiI8Tx4j_uMAaQ1UYrrWQClwUU/pub

 

z której konfigurujemy sterowniki nvidii programem nvidia inspector.

 

Prywatnie jestem w szoku. Spadek fps minimalny (około 5%-10% w zależności od tytułu) a jakość obrazu i płynność zwala mnie z nóg. Jak po tych ustawieniach odpaliłem forze horizon 4 to nie wiedziałem co powiedzieć. Więcej szczegółów, bardziej realistyczne detale i płynność nie-do-opisania przy znikomym inputlagu.

 

Ciekawa sprawa w CSGO -> na 1440p mam więcej fpsów, modele są ostrzejsze i widoczniejsze z daleka, płynność jest G E N I A L N A, zero smużenia i praktycznie 0 input laga.

 

Dodatkowo jak ktoś ma freesync/gsync dzięki tym ustawieniom działa on w trybie "pełny ekran bez ramek" !!

 

Oczywiście po za nvidia inspectora zalecam przejrzeć większość zakładek i skonfigurować windowsa/bios pod jego preferencjami - gdyż nie tracimy na funkcjonalności windowsa.

 

Przed tym wszystkim zalecam backup rejestru i windowsa, dla wszelkiego bezpieczeństwa.

 

 

Jedyne co mi nie pomogło / rozwaliło wydajność to zmiana dynamictick & tscsyncpolicy - objaw mulący windows i opóźnione animacje. Z doświadczenia wiem, że to kwestia wersji windowsa i hardware, gdyż jakiś rok temu używałem tego tweaka i wszystko było oK.

https://github.com/CHEF-KOCH/GamingTweaks/blob/master/Overclocking/Readme.md

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz w skrocie napisac co Ci dalo najwiekszego kopa? W sensie uzyles wszystkich tweakow z

https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vRZkIJJCVynUPCqZbblmAIoPRx1rDIRLAV9CwjunyAaGm2YpIt_XsmiI8Tx4j_uMAaQ1UYrrWQClwUU/pub i przez to tak fajnie chodzi czy jak?

 

zrobiłem wszystko po kolei z tych poradników.

 

Zablokowałem telemetrię, ustawiłem network throttling, użyłem tweaków karty sieciowej intela, użyłem tweaków rejestru MSCC, ustawiłem funkcje w biosie, zainstalowałem pakiet AIO visuali, wyłączyłem optymalizacje pełno ekranową w każdej grze i pewnie jeszcze kilka rzeczy, których nie pamiętam.

 

Ogólnie po prostu czytałem wszystko po kolei i wrzucałem tweaki, które zaleca. Na końcu ogarnąłem ustawienia nvidii inspectora.

 

@edit : aha i na końcu przeprowadziłem test wydaności systemu CMD : winsat formal -restart clean

 

Jakby ten poradnik nie jest na zasadzie :kopnij-wklej: tylko przeczytaj co Ci potrzebne/co może zadziałać i ustaw - tak jak to sam autor zaznaczył w poście.

 

Do it yourself and don't be lazy - use brain.exe and do not copy tweaks from the internet!.
Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre rzeczy to bzdura u mnie spada wydajność w testach i o 1500 ptk, śmiechu warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre rzeczy to bzdura u mnie spada wydajność w testach i o 1500 ptk, śmiechu warte.

 

dlatego trzeba umieć czytać ze zrozumieniem. Wydajność może być o 5-10% gorsza ale jakość i płynność na wyższym poziomie. To jest polepszenie jakości/płynności gier a nie doda ci milion fpsów :lol2: :lol2:

 

Druga sprawa, że kilka z tych rzeczy może zwiększyć wydajność.

 

Właśnie zainstalowałem najnowszy chipset z station drivers, włączyłem timertoola z 0.5s w tle i co ciekawe - i włączyłem CSGO w trybie administratora. Efekt? 270-300fps na DM 16osób 128tick na 1440p i użycie procesora ~70-80% gdzie wcześniej spadały do 200 i użycie nie przekraczało 40%. Nie wiem jak to możliwe i czy to efekt tego, że ja miałem po prostu jakiś problem z kompatybilnością - ale u mnie gry zaczęły chodzić jak nigdy dotąd.

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem same opcje w nvidia inspector, jak w Gears 5 miałem ustawione sztywno 60fps i tak było, tak przed chwilą odpaliłem AC Odyssey, test/benchmark w grze wypluł o 22fps mniej niż poprzednio, jak zresetowałem do domyślnych, z miejsca mam 69fps a nie 47fps. Sprawdzę chyba same opcje odnośnie gsync, choć mam free sync ale powinno też to działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie też, że dużo opcji włącza agresywne antyschodkowanie X16 - jednakże jest to dziwne, bo u mnie większość gier odżyło a fpsy są maksymalnie 10% niższe (tudzież w niektórych grach wyższe). Może potrzebujecie też zrobić resztę tweaków - nie tylko nvidii? Ciężko mi powiedzieć, ja zrobiłem praktycznie wszystko.

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że 'pracownik Nvidii' nie wie, że przy opcji: SILK Smoothness numerek '0' oznacza wyłączenie tej funkcji (co zresztą sam sterownik ustawia domyślnie).

Wygląda to tak: 0: wyłączenie, 1: niska wartość, 2: średnia wartość, 3: wysoka wartość, 4: ultra wartość

 

Czy opcja działa? Działa na pewno, ale czy tak jak powinna? To pewnie zależy od gry. Ustawiając wartość: 4 (0x00000004) w Battlefield V (trzeba ustawić globalnie, bo profil BFV wiadomo... resetuje się przy każdym uruchomieniu gry) bardziej męczy CPU i dodaje opóźnienie na myszy (nawet przy ustawieniu Ultra Low Latency na: Ultra)... zmian w łagodzeniu stutteringu/upłynnianiu postprocesowym obrazu nie zauważyłem - teraz - jak i wcześniej gdy sam sobie 'testowałem' SS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silk smoothnes prywatnie nie ustawiałem, bo gdzieś w którymś odnośniku do gier FPS zalecają wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - zalecane jest wyłączyć (czyli domyślnie) w grach 'competitive'| FPS, gdzie ważne jest niskie opóźnienie.

A co z resztą gier? Trzeba eksperymentować. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia, autorem jest ktoś, kto twierdzi coś tam. Nie oznacza to automatycznie, że jest kimś, kim twierdzi.

 

Twierdzi, że jest niezależnym freelancerem z Rosji, zainteresowanym technologią, który w bliżej nieokreślonym momencie, przez nieokreślony czas, w nieokreślonej formie, pracował kiedyś nad elementami sieciowymi dla MS oraz nad CUDA dla NV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filiperpl jak zastosować ustawienia w nvidia inspector żeby dzialaly. wystarczy zmienić nacisnac apply changes i uruchomić pownownie komputer? bo w tym poradniku nie wiem czy dobrze doczytałem było cos chyba jeszcze robione żeby zmiany zadzialaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filiperpl jak zastosować ustawienia w nvidia inspector żeby dzialaly. wystarczy zmienić nacisnac apply changes i uruchomić pownownie komputer? bo w tym poradniku nie wiem czy dobrze doczytałem było cos chyba jeszcze robione żeby zmiany zadzialaly

 

musisz zrobić nowy profil w tym programie i dać apply

potem wchodząc w ustawienia nvidii powinieneś widzieć zamiany - gdzie dużo opcji będzie "dostosowane'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli koniec końców doszedłeś do tych 2-4 ustawień które faktycznie zrobiły różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jednej grze petestowalem i fps z 40 spadlo do 38 ale chodzila znacznie płynniej. tam gdzie moglem zobaczyc lekkie szarpanie teraz jest dobrze a wiec mimo mniejszego fps czulem jakby był większy fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...