Skocz do zawartości
bakszi

Ryzen 5 2400G

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Posiadam zestaw z Ryzen'em 5 2400G i płytą główną Gigabyte B450 Aorus Elite. Po wejściu w UEFI wykrywane taktowanie procesra to 3,6GHz, a Core Voltage ok 1,3 V. Po załadowaniu systemu operacyjnego w programie CPU-Z wykrywane taktowanie procesora jest zmienne, zmienia się co chwilę, 1,4GHz, 2GHz, 3,1GHZ itd. Towarzyszą temu zmiany Core Voltage raz jest 0,4V raz 0,9, raz 1,3. Po uruchomieniu trybu "Bench CPU" napięcie stabilizuje się na poziomie ok 1,3V, a taktowanie ok. 3,6 GHz. Czy to normalne, że w normalnym stanie, bez obciążenia taktowanie procesora zmienia się ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za szybką odpowiedź. Wpływa to na prędkość obrotów chłodzenia procesora. Mam zainstalowane chłodzenie BOXOWE, które przy nawet niewielkich zmianach obrotów powoduje drgania, nie chodzi o szum wiatraczka, tylko takie buczenie, jakby wiatraczek nie był dobrze wyważony. Niebawem zmienię chłodzenie, na coś innego, bo jest to okrutnie denerwujące. Zmiana MHz uwydatnia ten efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu podczas bezczynności (gdy nei jest wymagana cała moc procesora, przy prostych pracach) komputer nie chodzi na maksymalnych obrotach i napięciu, zaoszczędza to trochę na prądzie, powinien działać ciszej i powiedzmy wydłuża życie. Wentylatory sobie pewnie możesz ustawić by zachowywały się ciszej, możesz tez ustawić taktowanie i napięcie na sztywno na stałe.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawić taktowanie i napięcie na sztywno na stałe? Z poziomu UEFI nie mogę. Zmiana obrotów nic nie daje, nie chodzi o szum tylko takie buczenie. MOim zdaniem dostałem walnięty wiatraczek.

Edytowane przez bakszi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak mozesz, ale jak to Ci dokładnie nie powiem, bo mam inną płytę a każda płyta ma inny BIOS. W płytach Gigabyta jest to chyba w zakładce M.I.T / CPU Clock Ratio i tutaj ustawiasz mnożnik Napięcia musisz poszukać gdzieś w Advanced core settings czy coś podobnego, choć tutaj nie jestem pewien, czy napięcia nie będziesz mógł ustawić tylko za pomocą offsetu. Poradników OC jest duzo poszukaj w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś, czy w tej płycie głównej można ustawić stałą wartość taktowania procesora? Znalazłem możliwość zadania wartości taktowania, zmiana z opcji Auto na wpisane ręcznie 3.6GHz, ale napięcie zasilania procesora jest ciągle zmienne, co powoduje zmiany taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmień chłodzenie, a nie kombinuj z napięciami i taktowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecacie jakieś konkretne chłodzenie? Warunkiem koniecznym jest tylko to, żeby wentylator byl równoległy do płyty głównej, tak jak w chłodzeniu BOXowym. Myślałem o be quiet! Shadow Rock LP 120mm, ale być może jest coś lepszego i równie kompaktowego.

Edytowane przez bakszi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecacie jakieś konkretne chłodzenie? Warunkiem koniecznym jest tylko to, żeby wentylator byl równoległy do płyty głównej, tak jak w chłodzeniu BOXowym. Myślałem o be quiet! Shadow Rock LP 120mm, ale być może jest coś lepszego i równie kompaktowego.

silentum pc fera lub trochę większy fortis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...