Skocz do zawartości
Szambo

Ballada o małym kompie.

Rekomendowane odpowiedzi

Moja płyta główna powoli odchodzi do lamusa.

Postanowiłem złożyć coś nowego na platformie mitx.

Potrzebuje płyty, ramów i procesora.

Grafikę mam GTX 1060 6 GB

 

Najchętniej bym zakupił R 3600 i płytę Aorus, ale jej koszt jest strasznie chory - 1000 zł.

Czy jest sens pakować się w takie koszta?

Z drugiej strony jakieś średniaki na B450 są za 500 zł ponad, a nie wiem czy chce jeszcze starszą technologię.

 

Z kolei na Intel nie mam pomysłu... ta platforma to trup, a bym wziąć płytę Aorus za 700 złotych i i5.

 

Doradzicie coś mości Panowie?

 

Budżet jest giętki, ale raczej wolałbym zachować rozsądek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, jak chcesz ITX to zawsze musisz zapłacić premium za płytę w tym formacie.

 

W PL niestety nie ma tańszych płyt na ITX, a przydałoby się - bo chipset tutaj jest prawie całkiem obojętny. Asus PRIME A320I-K czy Asrock A320M-ITX gdyby były do kupienia u nas to może by miały sensowne ceny.

A że i tak na ITX prawie wszystko wychodzi z procesora, to A320 niewiele przeszkadza. PCIe 4.0 można sobie odpuścić - bo nie warto. Wg specyfikacji płyt nawet one pozwalają na OC ramu, a OC procesora i tak niepotrzebne przy serii 3000.

 

Albo zacisnąć zęby, albo czekać na okazję, jeżeli wchodzi w grę coś nie-nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak nie chce schodzić z ceną.

 

Mógłbym wziąć ten zestaw Z390 plus i5 9400F... zapłaciłbym 1400 złotych.

Taka wydajność zapewne by mnie zadowoliła, ale sam wybór jest nieszczęśliwy, bo biorę płytę Z390 tylko po to, żeby włożyć szybsze pamięci. i7 mogłbym mieć, ale jego cena mnie nie zachęca.

Sensowny wybór to płyta B360 i i5 9400F za 1100 złotych.

 

Najciekawiej wypadają Ryzeny

Aorus B450 plus R5 2600 to koszt 1100 złotych.

ale najchętniej bym wziął coś nowego, ale tu już jest kosmos cenowy:

Aorus X570 plus R5 3600 to koszt 2000 złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 pod Ryzena 5 2600 nie ma sensu. Nie ma potrzeby dopłacania do X570. Podobnie zresztą jakbyś wybrał się po Ryzena 5 3600. W 6/6 Intela na teraz i tak bym raczej się nie pakował.

 

Ryzen 5 3600 i B450 Aorus Pro ITX, to koszt 1400 zł + pamięci Crucial Sport 3000 MHz CL15 za 330 zł.

X570 dla przeciętnego Kowalskiego praktycznie nic nie wnosi. Nowe PCIe 4.0 póki co ciężko wykorzystać w codziennym użytkowaniu typu gry itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kwestia poczekania na płyty B550 to byłby miesiąc lub dwa to bym się uzbroił w cierpliwość.

 

Zastanawia mnie to strasznie czemu te płyty X570 na mITX mają aż tak chore ceny... 1000 zł najtaniej.

I czy nie denerwowałoby mnie chłodzenie na płycie głownej... jakiś mikro wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mITX zawsze są znacznie droższe.

Patrząc na to, że X570 to około 700 zł i tylko w górę, to 1000 zł jest tutaj normalną ceną za ITX.

B550A z pierwszych info to kotlet B450.

B550 zapewne też będzie kotletem B450 z jakimś tam dodatkowym ficzerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak nie chce schodzić z ceną.

I co z tego schodzenia z ceną złego wynika? Ujemny prestiż bo chipset "A"? Nie będzie szacunku innych jak będą patrzeć na sygnaturkę? :hmm:

 

ale najchętniej bym wziął coś nowego

Nie wiem czy to jakiś port czy funkcjonalność programowa, ale niech będzie to "nowe". Ok, to ile za to chcesz dopłacać?

 

Zastanawia mnie to strasznie czemu te płyty X570 na mITX mają aż tak chore ceny... 1000 zł najtaniej.

Bo x570 jest nowy i drogi.

 

 

Jeżeli już teraz Cię kotłuje to bierz B450 i ryśka 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym jakąś płytkę Intela Z170 - mod Biosu i ładujesz na początek i5 czy i7 8 czy 9 generacji.

 

Świetnie nadają się do tej akcji Asrock Z170 Gaming-ITX/ac czy Asus Z170I Pro Gaming.

 

Pod AMD wybór płyt od AMD jest naprawdę skromny i nie zapowiada się na zmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co jest nienormalnego w tym, że chce po prostu dobrą płytę.

 

Teraz gram już raczej dosyć niewiele. Podejrzewam GTX 1060 6GB nie ruszę jakiś czas.

 

Płyta, którą zakupie musi mieć:

 

- złączę M2 na płycie, żebym mógł tam wpiąć dysk SSD. Dzięki temu nie musze podpisań 2 dodatkowych kabli

- złącze RGB, żeby się mógł pobawić oświetleniem

- socket tak umiejscowiony, żeby nie było problemów z zamontowaniem takie Fery 3.

 

Te płyty już od dłuższego czasu badam i wychodzi na to, że

- na B450 Aorus bo jest za 500 zł i naprawdę nie musze szukać tutaj oszczędności... za ile kupie tańsza? za 400 zł? To byłaby głupota nie dołożyć

- na Z390 Aorus bo jest raczej natańszą konstrukcją itx na Z390 - moge wziąć coś z gorszym chipsetem za 450 zł najtaniej, ale czy warto?

- na X570 Aorus jak strace rozum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zizu32, bawiłeś się w modowanie Z170 pod nowsze procesory? Zastanawiam się nad modyfikacją mojej poczciwej płyty Asus Z170I Pro Gaming, by na razie nie zmieniać całej platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sultar, robiłem już 2 takie Asusy Z170I Pro G. Mam gotowy BIOS + kość jest w podstawce, bajka. Mod BIOSu zajmuje 5-10 minut.

 

Chodzą wszystkie procki 8 i 9 generacja (przy i9 trzeba wyłączyć HT, bo z włączonym robi problemy).

 

 

Szambo, propozycja modowania Z170 jest po prostu ekonomiczną opcją. Z drugiej strony bez większych problemów można złapać jakieś promo na Z390 ITX (ostatnio kupiłem Z390 Phantom Gaming ITX/ac za 450 zł).

Składasz na tym co chcesz - 2 gniazda M.2, mocna sekcja zasilania, znakomite OC RAMu i CPU.

Edytowane przez Zizu32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaką budę chcesz to włożyć tak btw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaką budę chcesz to włożyć tak btw?

W zmodowanego Gladiusa Q50

 

Tak to ustrojstwo wygląda

 

img_20191013_165958nbj6c.jpg

 

Przewiew od góry i przewiew od dołu bo piwnica ma otwór.

 

No i generalnie im chłodniejszy procek tym lepiej... jak to w małej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy połączenie Aorus B450 ITX z Ryzenem 3700 to zły pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź tą płytę

przetestowana z ryzen 7 2700x and no problems at all

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy połączenie Aorus B450 ITX z Ryzenem 3700 to zły pomysł?

Wg tej tierlisty -> KLIK co nie weźmiesz będzie ok pod względem układu zasilania.

Także wybieraj co Ci pasuje pod względem funkcjonalnym i/lub ekonomicznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi wszystkimi problemami z Ryzenami o których się pisze?

 

Generalnie chce mieć pewność, że parując Ryzena 3700 z płytą Aorus B450I i pamięciami jakimiś 3000 Mhz (tyle płyta podobno max obsłuży) nie będę miał problemów ze stabilnością systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Ryśki odpadają... kłopoty z temperaturami itd.

 

O dziwo Ryzen 1600 ma niską temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzy 3600, ręcznie ustawione na sztywno vcore, chłodzenie typu Fortis i problemu żadnego nie będzie. Jakby jednak były obawy, to i 2600 jest chłodniejszy.

 

Zacnie ta buda wygląda.

Mógłbyś podrzucić więcej foto na PW?

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzy 3600, ręcznie ustawione na sztywno vcore, chłodzenie typu Fortis i problemu żadnego nie będzie. Jakby jednak były obawy, to i 2600 jest chłodniejszy.

 

Zacnie ta buda wygląda.

Mógłbyś podrzucić więcej foto na PW?

Moje zdjęcia są fatalnej jakości :E

Zachęcam do zajrzenia do tematu: Worklog Gladius Q50

Buda ostatecznie przyjmie 3 wentylatory plus chłodzenie CPU powietrzne.

 

Najlepiej to oczywiście zainwestować w Intela... wtedy o temperatury bym się nie zamartwiał.

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię tego pisać ale zawsze masz zakup online i 14 dni na ogarnięcie tematu.

Moim zdaniem, Ryzen 5 3600, sztywne vcore, grizzly kryonaut, Fortis 3 i śpisz spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem temat...

 

Szczerze to chciałem iść w Intela, ale nijak mi się to nie zgadza... płyta za 700 złotych i to i5 9400F za 600 zł i 1300 zł się robi. Czemu taka droga płyta? Bo nie chce sobie zamykać drogi do włożenia jakiegoś i7.

 

Niestety jedyną sensowną opcją jest do AMD. A tego się boję, bo już za dużo się naczytałem o problemach z ramami, temperaturami.

Spróbuje tak skromnie upolować jakiegoś Ryśka 1600, 1600X albo 2600, 2600X (nie wykluczam 1700 albo 2700)... myślę, że może mnie to kosztować od 400 złotych. Do tego upatrzona płyta Aorus za 500 zł i mam za 900 złotych platformę.

 

Jedyną niewiadomą pozostają ramy... nie znam się na tym. Płyta Aorus podobno obsługuje ramy do 2933 Mhz... czyli jak zakupie takie 3200 Mhz, które planuje kupić to jest duże prawdopodobieństwo, że to nie zadziała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale płaczesz z tymi temperaturami, u mnie na 2600 tylko w realbenchu przez 1h jak chodzi to dobił do 72 stopni, w czasie grania czy to w3 czy forza4 to temperatury sa pinizej 60stopni. Nawet rx580 ma mniej jak 70stopni. Nie wiem gdzie szukasz problemu, tym bardziej ze ten gladius ma lepsza wentylacje niz moj shift.

 

Edit. Mam plyte która bierzesz pod uwage, nie wiem skad te ramy na 2933 skoro u mnie działają na 3200 i 3400 bez problemu

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Keel

 

Twój post naprawdę rozwiał moje wątpliwości i pomógł w wyborze.

 

No więc kupiłem na promocji (nie wiem czy to aż taka okazja) pamięci za 299 zł:

 

HyperX Predator RGB 2 x 8 GB 3200 Mhz DDR4.

 

Teraz zostało upolowac procek w dobrej cenie, bo na płytę nie liczę... ta trzyma cenę i mogę sobie pluć w brodę, że za 489 nie wziąłem.

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zdecyduje się na dopłacenie do płyty głównej 100 zł.

 

Jak oceniacie zestaw:

 

Ryzen 7 2700

Asus B450I ITX

HyperX Predator RGB 2 x 8 GB 3200 Mhz DDR4

 

I może polecicie jeszcze jakiś fajny dysk SSD na M2 pasujący do tej płyty? Chyba załatwie to od razu. Może Samsung 960 Evo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...